Προς το περιεχόμενο

Αποσύνδεση κινητού από το WiFi του Router


tinapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε VDSL 50 Mbps και έχω το Router ZYXEL VMG8623-T50B που λειτουργεί κανονικά.

Από τότε το κινητό μου (Xiaomi Redmi Note 7) αποσυνδέεται από το WiFi του Router κάτι που δεν συνέβαινε με το παλιό 24 Mbps.
Όταν το καταλαβαίνω κάνω απενεργοποίηση και εκ νέου ενεργοποίηση του WiFi  στο κινητό και ξανασυνδέεται.

Στο router και στα WiFi Settings έχω (όπως προτείνει): Keep 2.4G and 5G the same

Έχετε κάποια λύση;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειχα αυτο το προβλημα με το δικο μου ZyXEL. Το ελυσα διαχωριζοντας τα 2.4G και 5G και αλλαζοντας SSID (αν και πλεον με τοσα update που εχει παρει το router εχω να το παρατηρησω μηνες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geoavlonitis είπε

Εγω το ειχα αυτο το προβλημα με το δικο μου ZyXEL. Το ελυσα διαχωριζοντας τα 2.4G και 5G και αλλαζοντας SSID (αν και πλεον με τοσα update που εχει παρει το router εχω να το παρατηρησω μηνες).

Ευχαριστώ

Θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όπως σου ανέφεραν, κάποιες συσκευές δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά με το κοινό δίκτυο 2,4/5. Ο διαχωρισμός είναι μονόδρομος.

Για την ιστορία, είχα παρόμοιο πρόβλημα με IoT συσκευές. Καινούριο ssid μόνο 2,4ghz και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...