Προς το περιεχόμενο

Αντίγραφα σημείων επαναφοράς συστήματος


geo1962
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Aris_,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Επειδή τα Windows 10 (όπως όλα τα Windows άλλωστε) όταν γεμίσει ο χώρος αποθήκευσης των σημείων επαναφοράς, αυτόματα σβήνουν τα παλιότερα, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω την αυτόματη δημιουργία τους χωρίς όμως, να χάσω τα υπάρχοντα σημεία επαναφοράς;

2. Υπάρχει τρόπος να κρατήσω αντίγραφα ασφαλείας επιλεγμένων σημείων επαναφοράς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aris_ είπε

απλα θα πηγαινεις και θα τα φτιάχνεις εσυ χειροκίνητα

Η χειροκίνητη δημιουργία σημείου επαναφοράς συστήματος, μου είναι γνωστή, αφού άλλωστε τα δύο σημεία για τα οποία θα ήθελα να κάνω αντίγραφα ασφαλείας είναι δημιουργήματά μου.

Το πρόβλημα όμως, όπως αναφέρω στο πρώτο ερώτημά μου, είναι το ότι εάν απενεργοποιήσω την αυτόματη δημιουργία σημείων επαναφοράς, τα Windows θα σβήσουν όλα τα σημεία επαναφοράς που έχουν ήδη δημιουργηθεί· εγώ όμως θέλω απενεργοποιήσω την αυτόματη δημιουργία σημείων επαναφοράς, και παράλληλα να κρατήσω / σώσω αυτά που ήδη υπάρχουν.

Και κάπου εδώ φτάνουμε στο δεύτερο ερώτημά μου: πώς γίνεται (εάν γίνεται) να κρατήσω αντίγραφα ασφαλείας επιλεγμένων σημείων επαναφοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Restore points are stored in the hidden protected OS System Volume Information folder in the root directory of each drive you have system protection turned on.

υπάρχουν περιορισμοί που εχουν να κανουν με τα windows για αυτο τα σβήνει όταν πας απο το auto σε manual 

συνιστούν image backup και μετά καντο manual και συνεχίζεις από εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 10:09 ΜΜ, Aris_ είπε

συνιστούν image backup και μετά καντο manual και συνεχίζεις από εκεί

Έχω ήδη κρατήσει image backup από προηγούμενο στάδιο του συστήματος (όταν τα windows 10 τα είχα φρέσκο-εγκαταστημένα). Η λύση που προτείνεις, είναι μια λύση ανάγκης, και εφόσον δεν υπάρχει κάτι άλλο θα αρκεστώ σ’ αυτήν.

Σ’ ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...