Προς το περιεχόμενο

Τα PC games αρχίζουν να απαιτούν SSDs


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ενδιαφέρον δεν είναι ότι κάποια παιχνίδια πλέον «απαιτούν» SSD, αλλά το ότι υπάρχει μέχρι και σήμερα κόσμος που ΔΕΝ θεωρεί δεδομένο ότι θα επιλέξει SSD για το μηχάνημά του. Το ότι μπορεί να είναι φτηνότεροι ανά GB δε το λες και επιχείρημα, αφού ταυτόχρονα είναι και πιο αργοί κι απ' το θάνατο. Να το κάνεις τι το φτηνότερο αν σε ταλαιπωρεί, και καταλήγει να υποβαθμίζει την εμπειρία στον υπολογιστή, είτε μιλάμε για δουλειά ή για διασκέδαση;

Αν εξαιρέσεις έναν HDD των 8 TB που πήρα πριν κάνα χρόνο για το καταγραφικό (και μου βγήκε και DOA, την τύχη μου!) έχω να πάρω HDD για υπολογιστή από το 2009... που πήρα τον πρώτο μου SSD, 30 GB με 135€.

:D

Once you go bla... εεε... solid state, κ.λπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

Ούτως η άλλως ο HDD στην 5ετια έχει φθορές η πάει για αλλαγή. Αν έχεις HDD 5ετιας και πέρα καλή τύχη. Ελπίζω να μην είσαι στην ουρά για data recovery αν σκάσει click of death απροειδοποίητα και πληρώνεις 300φευγα €

Δεν μου έχει πεθάνει ποτέ HDD. Τους βάζω σε ρόλο εφεδρείας/archive για μουσική κλπ. μόνο όταν πάψουν να με ικανοποιούν σε χωρητικότητα. Σε αυτόν τον πιο light ρόλο αντέχουν πάνω από 15 χρόνια τα σοβαρά μοντέλα.

Για τo ενδεχόμενο απώλειας δεδομένων έχω πολλαπλά backup τοπικά(κάτι που μόνο το χαμηλό κόστος των HDD κάνει εφικτό) και στο cloud. Δεν υπάρχει άλλη δοκιμασμένη λύση.

10 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το ενδιαφέρον δεν είναι ότι κάποια παιχνίδια πλέον «απαιτούν» SSD, αλλά το ότι υπάρχει μέχρι και σήμερα κόσμος που ΔΕΝ θεωρεί δεδομένο ότι θα επιλέξει SSD για το μηχάνημά του.

Θα σε σοκάρω με αυτό που θα σου πω, αλλά για να  χρησιμοποιήσεις SSD caching, πρέπει να έχεις SSD στο μηχάνημά σου! Απλά καταργείται η ανάγκη για πολλούς και ακριβούς SSD υψηλής χωρητικότητας. Ένας μόνο SSD μπορεί να αναλάβει πολλαπλά cache καθήκοντα για διαφορετικούς HDD.

SSD έχουν και όλα τα νέα PC για υπηρεσίες του Δημοσίου, λόγω του πολύ χαμηλού πλέον κόστους. Αναφέρω το Δημόσιο γιατί εκεί έχουν τη νοοτροπία του να παίρνουν ό,τι φθηνότερο υπάρχει αρκεί να κάνει τη δουλειά και να υποστηρίζεται τεχνικά για όσο χρειαστεί. Το πόσο θα αντέξουν όμως είναι μια άλλη ιστορία. Οι WD HDD έφταναν περίπου τα 20 χρόνια υπηρεσίας προτού κλατάρουν, σε δουλειές γραφείου.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, pirmen56 said:

Το πόσο θα αντέξουν όμως είναι μια άλλη ιστορία. Οι WD HDD έφταναν περίπου τα 20 χρόνια υπηρεσίας προτού κλατάρουν, σε δουλειές γραφείου.

Σε σενάρια γραφείου ή γενικής χρήσης δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο, από άποψη στατιστικών. Σε server user παρόλα αυτά, που έχουμε δεδομένα, οι SSD κερδίζουν σε αντοχή και με σημαντική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανωτέροτητα του ssd δε θέλει ανάλυση και έτσι όπως πέφτουν οι τιμές οι περισσότεροι, απο μόνοι τους, χωρίς απαγορεύσεις γυρίσανε σε ssd ακόμα και για Gaming. 

Το θέμα όμως είναι ότι είναι επιλογή τους. Δε θα επρεπε οι εταιρείες να απαγορεύουν ουσιαστικά χρήση hd. Κάποιος που έχει 16tb hd και τον αγόρασε για να έχει όλη τη συλλογή Gaming του, γιατί πρέπει να του βγει άχρηστος ο hd?  Δεδομένου οτι κάθε παιχνίδι απο ολα αυτα δε θα τα παίζει συχνά η χρήση hd είναι λογικότατη. Και βαζει σε ssd αυτα που παίζει συχνά. Ξέρω πολλούς με αυτό το σενάριο. Γενικά περί αρπαχτής των εταιρειών πρόκειται για να πουλήσουν ακριβότερα ssd. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Σε σενάρια γραφείου ή γενικής χρήσης δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο, από άποψη στατιστικών. Σε server user παρόλα αυτά, που έχουμε δεδομένα, οι SSD κερδίζουν σε αντοχή και με σημαντική διαφορά.

Σίγουρα έχει σημασία το είδος της χρήσης. Τα κινητά μέρη κλατάρουν ευκολότερα σε τεράστιο όγκο I/O operations. Αυτό μας νοιάζει εμάς;

Δεν χρειάζεσαι δεδομένα από την server αγορά για να καταλάβεις ότι ένας home user κλάσης SSD των 300 TBW δεν πρόκειται να βγάλει πάνω από 5 χρόνια σε ρόλο γενικών καθηκόντων.

Ας πούμε στον  SSD που έχω τώρα αποκλειστικά για λειτουργικό και κάποια προγράμματα έχω φτάσει τα 33TB εγγραφών μετά από 6-7 χρόνια. Με την cache του browser σε HDD. Αλλιώς θα ήμουν στα 66TB ή και παραπάνω. Φαντάσου τώρα να περνάς και games με όλα τα updates και DLCs, όπως προειπώθηκε. 5 χρόνια στην καλύτερη. HDD συνήθως πετάς μόνο αν εσύ το αποφασίσεις(οικιακή χρήση πάντα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τον πρώτο μου SSD το 2013 (Samsung 840 Pro 128gb) και βγήκε απο το PC μου πρίν λίγους μήνες όπου και πήγα σε 2TB nvme για να αντικαταστήσει τους 3 ssd που είχα.

Πραγματικά μέχρι και σήμερα παραμένει το μεγαλύτερο σόκ που έχω πάθει σε αλλαγή hardware στο PC. Η διαφορά είναι χαοτική.  

Όπως είπε και άλλος χρήστης, δεν υπάρχει ισχυρή δικαιολογία πλέον για να πας σε HDD για PC ακόμα και για τυπική χρήση. Πληρώνεις παραπάνω αλλά γλιτώνεις τόσα νεύρα και χρόνο που για μένα αυτα τα λεφτά τα δίνω με κλειστά μάτια.  

Ακόμα και σε Budget ή entry level nvme ή ssd να πας οι διαφορές είναι τεράστιες.  

Πρόσφατα μετέτρεψα και τον έναν απο τους 3 ssd που είχα (nvme 1tb WD) σε εξωτερικό και έκανα Backup όλες τις οικογενειακές φωτογραφίες και εκεί γιατί φοβόμουν ότι οι εξωτερικοί HDD 10ετίας+ που τις είχε ο πατέρας μου θα μας αφήσουν χρόνια.  

SSD με κλειστά μάτια πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Σίγουρα έχει σημασία το είδος της χρήσης. Τα κινητά μέρη κλατάρουν ευκολότερα σε τεράστιο όγκο I/O operations. Αυτό μας νοιάζει εμάς;

Δεν χρειάζεσαι δεδομένα από την server αγορά για να καταλάβεις ότι ένας home user κλάσης SSD των 300 TBW δεν πρόκειται να βγάλει πάνω από 5 χρόνια σε ρόλο γενικών καθηκόντων.

Ας πούμε στον  SSD που έχω τώρα αποκλειστικά για λειτουργικό και κάποια προγράμματα έχω φτάσει τα 33TB εγγραφών μετά από 6-7 χρόνια. Με την cache του browser σε HDD. Αλλιώς θα ήμουν στα 66TB ή και παραπάνω. Φαντάσου τώρα να περνάς και games με όλα τα updates και DLCs, όπως προειπώθηκε. 5 χρόνια στην καλύτερη. HDD συνήθως πετάς μόνο αν εσύ το αποφασίσεις(οικιακή χρήση πάντα).

Ακομα και με αυτο το σεναριο που λες 66ΤΒ σε 6-7 χρόνια σε εναν παλιο και μικρο SSD των 300 TBW για να τον "τελειωσεις" θελεις 300/66=4,5  4,5*6=27 χρονια! 

Τωρα σε εναν 2ΤΒ με 1200TBW και 150TB εγγραφες τον χρονο θες 8 χρονια! απο το 2023 στο 2031 για να τον "τελιωσεις" πιστευεις οτι αξιζει να εχεις HDD ?

Μονο αν χρειάζεσαι πχ 80ΤΒ+ για αποθηκευση ταινιων UHD θα πας σε HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD για τον ρόλο που τους αναλογεί. Δεν υπάρχει κάποια μαγική τεχνολογία που προσφέρει το τέλειο σε όλα. Διαλέγεις το κατάλληλο εργαλείο για την κατάλληλη δουλειά.

υ.γ.: Όσοι αγνοούν τα περί backup και βασίζονται στην τεχνολογία και την αξιοπιστία ενός και μόνο μέσου θα βρεθούν κάποια μέρα προ εκπλήξεων.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, pirmen56 said:

Δεν χρειάζεσαι δεδομένα από την server αγορά για να καταλάβεις ότι ένας home user κλάσης SSD των 300 TBW δεν πρόκειται να βγάλει πάνω από 5 χρόνια σε ρόλο γενικών καθηκόντων.

Αυτό είναι τρομερά αυθαίρετη υπόθεση. Που το στηρίζεις; Εγώ ίσα - ίσα που θα σου πω σε home use αυτά τα 300 TBW μπορεί να μην εξαντληθούν πρακτικά ποτέ, ανεξάρτητα από τη χρήση, σ' αντίθεση με ένα πιο data-intense περιβάλλον. Η cache ενός browser, ή οτιδήποτε άλλο κάνει ένας οικιακός χρήστης δεν είναι write-intensive.

Οι προσωπικές εμπειρίες φυσικά είναι άχρηστες, τσάμπα τις γράφεις κιόλας. Το θέμα είναι τι γίνεται σε μεγάλο δείγμα δίσκων, όχι σε 1-2-5-10. Γιατί ένας άλλος χρήστης (εγώ π.χ.) θα σου πει το αντίθετο. Εγώ έχω έναν Intel X25-M G2 που ρίχνει ξύλο από το 2009. Αυτό δε το λες ακριβώς 5 χρόνια. Αλλά όλοι μου οι SSD, και οι HDD, όσοι κι αν πέρασαν ποτέ από τα χέρια μου, είναι δείγμα ανάξιο αναφοράς για να χαρακτηρίσει μία τεχνολογία.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Karnival Sin είπε

Ακομα και με αυτο το σεναριο που λες 66ΤΒ σε 6-7 χρόνια σε εναν παλιο και μικρο SSD των 300 TBW για να τον "τελειωσεις" θελεις 300/66=4,5  4,5*6=27 χρονια! 

Τωρα σε εναν 2ΤΒ με 1200TBW και 150TB εγγραφες τον χρονο θες 8 χρονια! απο το 2023 στο 2031 για να τον "τελιωσεις" πιστευεις οτι αξιζει να εχεις HDD ?

Μονο αν χρειάζεσαι πχ 80ΤΒ+ για αποθηκευση ταινιων UHD θα πας σε HDD.

66 TB+ στα 6-7 χρόνια αποκλειστικά για λειτουργικό και προγράμματα. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω SSD εξ ολοκλήρου αφιερωμένο σε αυτή την δουλειά, αντί για cache.

Ο πιτσιρικάς όμως που θα πάει σε έναν επώνυμο SSD* των ~100€ για όλα, αντιμετωπίζει τέτοια νούμερα το έτος ή και το εξάμηνο. 1TB είναι μόνο η δοκιμή περίπου 8 AAA games, εδώ που βρισκόμαστε.

*https://www.skroutz.gr/s/24351194/Samsung-870-QVO-SSD-2TB-2-5-SATA-III-MZ-77Q2T0BW.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

66 TB+ στα 6-7 χρόνια αποκλειστικά για λειτουργικό και προγράμματα. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω SSD εξ ολοκλήρου αφιερωμένο σε αυτή την δουλειά, αντί για cache.

Ο πιτσιρικάς όμως που θα πάει σε έναν επώνυμο SSD* των ~100€ για όλα, αντιμετωπίζει τέτοια νούμερα το έτος ή και το εξάμηνο. 1TB είναι μόνο η δοκιμή περίπου 8 AAA games, εδώ που βρισκόμαστε.

*https://www.skroutz.gr/s/24351194/Samsung-870-QVO-SSD-2TB-2-5-SATA-III-MZ-77Q2T0BW.html

Μια χαρα θα ειναι ο πιτσιρικας με εναν SSD των 100€ για ολα. Μην αγχωνεστε οτι θα σας τελειωσει η ζωη του δισκου, τα TBW ειναι ενδεικτικα και οχι απολυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ξεχασα να αναφερω και τον θορυβο. Ολο το build μου ειναι τελειως αθορυβο ανεμιστηρες κτλ και το 2017 που το πηρα ειχα και εναν HDD πανω και ηταν το μονο πραγμα που εκανε θορυβο εφυγε με συνοπτικες διαδικασιες σε dock μεσα σε ντουλαπι αλλα και παλι ακουγονταν οποτε τον ακυρωσα τελειως και πηγα σε 2 NVME 1TB οι οποιοι θα γινουν 2+2TB μελλοντικα. Εχω 12 HDD εξωτερικους 3.5" και 1 εχω σε dock + 3 2.5" ο ενας passport 4TB οι οποιοι απλα λειτουργουν ως backup και καμια μεταφορα αρχειων με τον passport. Νεο mid high end build που εχει πανω HDD σημερα απλα δεν ειναι mid high end μονο το θορυβο που ακους σου ερχεται τρελα. 

3 λεπτά πριν, Karnival Sin είπε

Μια χαρα θα ειναι ο πιτσιρικας με εναν SSD των 100€ για ολα. Μην αγχωνεστε οτι θα σας τελειωσει η ζωη του δισκου, τα TBW ειναι ενδεικτικα και οχι απολυτα.

Ναι οι εγγραφες που δινουν ειναι απλα απο την εταιρια δεν ειναι οτι οταν τις φτασει ο δισκος θα καταστραφει. Στα 2 χρονια ο A2000 εχει γραψει 110TB μου δειχνει 81% υγειας τον δουλευω στο φουλ. Εχει 600TB endurance οποτε μιλαμε για 8 χρονια στο νερο ο οποιος βλεπω ακομα και φετος να τσιμπαω καποιον KC3000 2TB που εχει 1600TB endurance οποτε εκει παμε στα 15-16 χρονια μεχρι τοτε θα εχουμε αλλαξει τα παντα. Ειναι τοσο φθηνοι σημερα οι ssd οπως και οι ram στον πατο κυριολεκτικα που δεν αξιζει να ασχολουμαστε αλλο με HDD σε οποιοδηποτε build. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Νεο mid high end build που εχει πανω HDD σημερα απλα δεν ειναι mid high end μονο το θορυβο που ακους σου ερχεται τρελα. 

Έχω κουτί προσανατολισμένο σε αθόρυβη λειτουργία(Fractal) με αντικραδασμικές βάσεις για τους σκληρούς. Μόνο το βράδυ με ησυχία ακούς λίγο τον θόρυβο των κεφαλών. Κάποιες λίγες φορές όμως μπορεί να ακούγεται ένα υπόκωφο βουητό αν υπάρχει συντονισμός με το υπόλοιπο κουτί, που διορθώνεται με μια μικρή μετακίνηση. Ενώ κατά τη διάρκεια του gaming τα ανεμιστήρια της GPU σε full load σκεπάζουν τα πάντα και είναι μακράν ο πιο ενοχλητικός και μη διαχειρίσιμος θόρυβος.

High-end build χωρίς κάποια στοιχειώδη ηχομόνωση και αντικραδασμική σχεδίαση δεν νοείται. Δεν αρκεί μόνο το air-flow και τα fancy παράθυρα. Δυστυχώς, διαβάζω πολλά παράπονα για ενοχλητικούς HDD που τελικά μόνο εγώ δεν φαίνεται να ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...