Προς το περιεχόμενο

Τα PC games αρχίζουν να απαιτούν SSDs


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
14 minutes ago, pirmen56 said:

High-end build χωρίς κάποια στοιχειώδη ηχομόνωση και αντικραδασμική σχεδίαση δεν νοείται.

Οι High-endαδες φτιάχνουν ξεχωριστό custom NAS. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, pirmen56 said:

Όταν τα παλικάρια εδώ μέσα σου λένε ότι είσαι "γύφτος" να μην δίνεις 100€ για SSD, εννοούν ένα ΝΕΟ SSD για κάθε 5ετία το μέγιστο. Μόνιμο χαράτσι σαν τον ΕΝΦΙΑ. Τα ίδια ακριβώς έλεγαν και πριν ~1 χρόνο για τους SSD του 1Tb, τα ίδια και για τους SSD των 512GB πριν 2 χρόνια και πάει λέγοντας.

Γιατί όπως έχεις διαπιστώσει και ο ίδιος τα TBW τους είναι της πλάκας με τα εκατοντάδες GB που ζητάνε πλέον τα AAA games. Αυτοί κοιτάνε μόνο ταχύτητα.

Κοιτα τα games που τα ζητάνε αυτά είναι τα ίδια τα games για τα οποία οι gamers σκάνε 1000 κάθε 2 χρόνια για κάρτα γραφικών για να έχουν 5fps παραπάνω. 

Οπότε «γυφτους» εγώ σίγουρα δεν μπορώ να τους πω. 

Από κει και πέρα, ακόμα και 3 χρόνια να αντέξει ο δίσκος, είναι χοντρικά 30€ κόστος το χρόνο αν πάρεις έναν με 90€. 

Ε δε χάθηκε ο κόσμος, τη στιγμή που για κάθε game σκας 50 και 60€.. Ας υπολογίζουμε πλέον και τη φθορά του δίσκου στα πάγια έξοδα, τί να πω.

Δηλαδή πραγματικά τις εποχές που έπαιζα FPS, πιο πολλά λεφτά έδινα το χρόνο στα Red Bull και στα monster που είχα δίπλα μου παίζοντας, παρα στα 30€ κόστος/φθορά του δίσκου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Έχω κουτί προσανατολισμένο σε αθόρυβη λειτουργία(Fractal) με αντικραδασμικές βάσεις για τους σκληρούς. Μόνο το βράδυ με ησυχία ακούς λίγο τον θόρυβο των κεφαλών. Κάποιες λίγες φορές όμως μπορεί να ακούγεται ένα υπόκωφο βουητό αν υπάρχει συντονισμός με το υπόλοιπο κουτί, που διορθώνεται με μια μικρή μετακίνηση. Ενώ κατά τη διάρκεια του gaming τα ανεμιστήρια της GPU σε full load σκεπάζουν τα πάντα και είναι μακράν ο πιο ενοχλητικός και μη διαχειρίσιμος θόρυβος.

High-end build χωρίς κάποια στοιχειώδη ηχομόνωση και αντικραδασμική σχεδίαση δεν νοείται. Δεν αρκεί μόνο το air-flow και τα fancy παράθυρα. Δυστυχώς, διαβάζω πολλά παράπονα για ενοχλητικούς HDD που τελικά μόνο εγώ δεν φαίνεται να ακούω.

Σιγουρα παιζει ρολο ο δισκος και το κουτι εχω καθε λογης δισκο ομως ολοι ακουγονται στα 5 μετρα τον ειχα οπως ειπα μεσα σε ντουλαπι και παλι τον ακουγα μεχρι που τον εβγαλα τελειως και τους ανοιγω οταν θελω να περασω μεγαλα backup και ξανα κλεινουν αμεσα. Οταν βαζεις το αυτι διπλα στο κουτι και δεν ακους τιποτα βραδυ που εχει απολυτη ησυχια τοτε ακομα και ο πιο αθορυβος hdd της αγορας θα ακουστει. Σκεψου αλλαξα τα fans της x62 γιατι τα μανισια ακουγονταν και στις 480 στροφες ενω αυτα τις arctic ειναι τελειως αθορυβα μεχρι τις 600 οπως και τα fans κουτιου. Οσο καλο κουτι να εχουμε τα fans ενας hdd θα ακουστουν θελουμε δεν θελουμε. Συν γλιτωνεις και καλωδια με NVME ηδη εχουν βγει μητρικες με 5 m2 θυρες το μελλον ειναι εκει ουτε καν sata ssd και αυτοι αρχαιοι ειναι 3-4 nvme στο συστημα των 1-2tb και κανεις τα παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ειναι ικανοι στο μελλον να ελεγχουν και εαν χρωστας στην εφορισ και εαν τοτε δεν θα παιζει το παιχνιδη.... δηλαδη διασκεδαση γιοκ εαν δεν εισαι ενταξη ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον fx8350 του γιου , από τα Χριστούγεννα έχει μπει ssd 960gb για να τρέχει τα παιχνίδια με 55€.Δεν υπάρχει δικαιολογία για χρήση hdd σχεδόν για τα πάντα πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο...Στην ουσία όσοι τους χρησιμοποιούν γίνονται beta testers των εταιρειών. Όταν με το καλό ωριμάσει η τεχνολογία τους, ξεπεράσουν τις παιδικές τους ασθένειες, πέσει το κόστος στα 10-15€/TB, τοτε τα ξαναλέμε! Μέχρι τοτε είμαι μια χαρά με τον παραδοσιακό HDD μου.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εμείς που προλάβαμε να φορτώνουμε παιχνίδια απο κασέτες, (amstrad cpc), και νιωσαμε πολιτισμικό σοκ οταν πήγαμε σε δισκέτα, και οτι ζούμε στο black mirror, οταν πήγαμε σε σκληρό δίσκο, μας φαίνεται κάπως, να διαβάζουμε σήμερα οτι ειναι απαραίτητο ssd για παιχνίδια... 

:)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Federer είπε

Οι SSD είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο...Στην ουσία όσοι τους χρησιμοποιούν γίνονται beta testers των εταιρειών. Όταν με το καλό ωριμάσει η τεχνολογία τους, ξεπεράσουν τις παιδικές τους ασθένειες, πέσει το κόστος στα 10-15€/TB, τοτε τα ξαναλέμε! Μέχρι τοτε είμαι μια χαρά με τον παραδοσιακό HDD μου.

Όχι, με SATA όμως. Μόνο με IDE hdd.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, oldnew είπε

Πάντως, εμείς που προλάβαμε να φορτώνουμε παιχνίδια απο κασέτες, (amstrad cpc), και νιωσαμε πολιτισμικό σοκ οταν πήγαμε σε δισκέτα, και οτι ζούμε στο black mirror, οταν πήγαμε σε σκληρό δίσκο, μας φαίνεται κάπως, να διαβάζουμε σήμερα οτι ειναι απαραίτητο ssd για παιχνίδια... 

:)

Και εγω με snes n64 με κασετες μεγαλωσα στις κονσολες επειτα με ide hdd αλλα δεν μπορω να διανοηθω απο το 2014 και μετα να δουλεψω HDD για το λειτουργικο και τα παιχνιδια ειναι ανυποφορα τρελο το loading. Τωρα με το direct storage οταν με το καλο μπει σε περισσοτερα παιχνιδια με εναν nvme απλα δεν εχεις loading κατι σαν το PS5 και το ειδαμε και στο forspoken στον υπολογιστη μηδενιζεται το loading σχεδον τελειως. Οι nvme εχουν ηδη πεσει κατω απο τους sata ssd γλιτωνεις και καλωδια κτλ. Μητρικες σκεψου και η πιο φθηνη εχει 2 θυρες οι πιο ακριβες εχουν 5 οποτε ενα build με 3-4 nvme των 2tb παμε στα 8tb και ολα δουλευουν ρολοι στο συστημα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, pirmen56 said:

Έχω κουτί προσανατολισμένο σε αθόρυβη λειτουργία(Fractal) με αντικραδασμικές βάσεις για τους σκληρούς. Μόνο το βράδυ με ησυχία ακούς λίγο τον θόρυβο των κεφαλών. Κάποιες λίγες φορές όμως μπορεί να ακούγεται ένα υπόκωφο βουητό αν υπάρχει συντονισμός με το υπόλοιπο κουτί, που διορθώνεται με μια μικρή μετακίνηση. Ενώ κατά τη διάρκεια του gaming τα ανεμιστήρια της GPU σε full load σκεπάζουν τα πάντα και είναι μακράν ο πιο ενοχλητικός και μη διαχειρίσιμος θόρυβος.

High-end build χωρίς κάποια στοιχειώδη ηχομόνωση και αντικραδασμική σχεδίαση δεν νοείται. Δεν αρκεί μόνο το air-flow και τα fancy παράθυρα. Δυστυχώς, διαβάζω πολλά παράπονα για ενοχλητικούς HDD που τελικά μόνο εγώ δεν φαίνεται να ακούω.

Κουτί BeQuiet με bequiet ανεμιστηράκια + PSU + CPU, 2x NVMe + 2x Sata SSD μια χαρά θόρυβο ακούω πάντως.. Οπότε δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά με το να είχε και HDD το συγκεκριμένο κουτί..

Επεξ/σία από jmirko15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 128 gb ocz agility 3 (sata) στο σύστημά μου ακόμα ζει και βασιλεύει. 250 ευρώ τον είχα πάρει κάποτε.  12 ετών είναι.  Και ένας hd wd black 2tb, 12 ετών και αυτός ζει και βασιλεύει. Και ένα thermaltake toughpower 600 w έκλεισε 13 έτη και απλά το άλλαξα προληπτικά.  Το άνοιξα και οι πυκνωτές του ήταν μια χαρά. Μην υποτιμάτε την αντοχή του hardware.  Τα σημαντικά μας αρχεία πάντα backup (εξωτερικός δίσκος και cloud), γιατί μπορεί να γίνει το οτιδήποτε. 

Εν έτει 2023 και όπως εξελίσσονται οι τιμές, το να αγοράζει κάποιος μηχανικό δίσκο μου φαίνεται ακατανόητο. 1tb nvme  βρίσκεις άπειρους 40-50 ευρώ. Εκτός και αν κάποιος γουστάρει το χρουτσου χρουτσου του μηχανικού. Εκεί μιλάμε για φετιχ, οπότε πάω πάσο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Κουτί BeQuiet με bequiet ανεμιστηράκια + PSU + CPU, 2x NVMe + 2x Sata SSD μια χαρά θόρυβο ακούω πάντως.. Οπότε δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά με το να είχε και HDD το συγκεκριμένο κουτί..

Ακούς το θρόισμα των ανεμιστήρων συν κάποιες μικροδονήσεις τους ίσως που είναι πρακτικά αδύνατο να εξαλειφθούν.

Στα silent κουτιά οι όποιοι θόρυβοι προέρχονται από HDD είναι ανεπαίσθητοι και ήπιοι σε χροιά(λόγω των ηχοαπορροφητικών υλικών). Καμία σχέση με ό,τι ακούς σε ένα random case. Σε αντίθεση με τις GPU ή και τους ανεμιστήρες του κουτιού σε υψηλά rpm. Ειδικά τα gpu fans πάνω από 2000RPM γρυλίζουν τόσο έντονα που και με αεροστεγώς κλειστό κουτί πάλι θα ενοχλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, oldnew είπε

Πάντως, εμείς που προλάβαμε να φορτώνουμε παιχνίδια απο κασέτες, (amstrad cpc), και νιωσαμε πολιτισμικό σοκ οταν πήγαμε σε δισκέτα, και οτι ζούμε στο black mirror, οταν πήγαμε σε σκληρό δίσκο, μας φαίνεται κάπως, να διαβάζουμε σήμερα οτι ειναι απαραίτητο ssd για παιχνίδια... 

:)


Περήφανος Κάτοχος Amstrad CPC 6128.
Είναι αδιανόητο εν έτει 2023 να έχεις HDD εκτός από εξωτερικούς ή εσωτερικούς για backup ή αρχειοθήκη. 

Αν και δεν πιάνομαι με την καμία σαν μέσος χρήστης, (με 3 Intel Optane DC P5800X των 400GB, 970 Pro, Crucial T700 και 990 Pro) έχω SSD από το 2012. 
Έτυχε τότε να φτιάχνω PC και είχε βγεί ο Samsung 840 Pro.

Αν και αποφεύγω να παίρνω αμέσως καινούργιες τεχνολογίες πριν δοκιμαστούν αρκετά, τα 5 χρόνια εγγύηση και το όνομα Samsung με έπεισαν.

Έπαθα ΣΟΚ με την ταχύτητα και άδειασε το PC από εκείνη τη στιγμή και μετά από HDD.

3 ώρες πριν, Federer είπε

Οι SSD είναι ακόμα σε εμβρυακό στάδιο...Στην ουσία όσοι τους χρησιμοποιούν γίνονται beta testers των εταιρειών. Όταν με το καλό ωριμάσει η τεχνολογία τους, ξεπεράσουν τις παιδικές τους ασθένειες, πέσει το κόστος στα 10-15€/TB, τοτε τα ξαναλέμε! Μέχρι τοτε είμαι μια χαρά με τον παραδοσιακό HDD μου.

Εχω 2 Samsung 840 Pro 512GB από το 2012 που δουλεύουν ασταμάτητα από τότε.
Δεν θυμάμαι και εγώ τι έχω γράψει/σβήσει από ταινίες, σειρές κτλ. και πόσα format τους έχω κάνει.
Είναι η πρώτη γενιά και κρατάει ήδη 11 χρόνια απροβλημάτιστα. 

Και μιλάς για εμβρυακό στάδιο, παιδικές ασθένειες και ωρίμανση?

Τι να πω, όταν πάρεις SSD εσύ θα έχει βγεί ο κρύσταλλος του Superman που τον κάρφωνε και εμφανιζόταν ο πατέρας του ολόγραμμα.

 


 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...