Προς το περιεχόμενο

Τα PC games αρχίζουν να απαιτούν SSDs


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σφαξανε...Παιζω παλια παιχνιδια εκδοσης απο 2006-2020 και τα εχω ολα σε εναν HDD WD 14TB Gold και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Τα SSD ζεσταινονται και εχουν ημερομηνια ληξης γι'αυτο το λογο ,οπως τα λαπτοπ...Με 2 λειτουργικα windows 10 & 11 που πιανουν χωρο συνολικα 7ΤΒ ,τι να τα κανω τα SSD?

Επεξ/σία από greg421
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό αφορά μόνο πολύ λίγα παιχνίδια και μονο από τα καινούρια που τρέχουν στα Ps5 & Xbox και που αντε 1-2 μήνες να κρατά ο ντόρος. Ή αντε κανένα βαρύ παιχνίδι simulation. 

Το 99% των διαθέσιμων παιχνιδιων μια χαρά τρέχει και φορτώνει σε εσωτερικούς sata δίσκους. 

To σημαντικότερο είναι να υπάρχει αρκετή μνήμη. 

Οι βαριές εφαρμογές κυρίως είναι αυτές που χρειάζονται ssd, ιδίως στο multitasking, αν και πλέον τα παιχνίδια τις ξεπερνουν σε μέγεθος. 

Τώρα αν κάποιος θέλει να παίζει 2-3 παιχνίδια ταυτόχρονα, αν δεν κρασάρουν πρωτα, ας βάλει ssd

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Arkin said:

Εχουμε κατι χιλιαδες να μονο του δημοσιου να παρεις φτανει. Πασιεντζα κανα φλιπερακι παρεα με windows xp αλα fererer τι να λεμε. 

Από τη στιγμή που δεν αναφέρεσαι στο σημαντικότερο πρόγραμμα και θεμέλιο λίθο του δημοσίου, το ναρκαλιευτή, είναι αδύνατο να πάρω το ποστ σου στα σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Karnival Sin είπε

Προσωπικα δεν εχω HDD εδω και 2 χρονια στο PC ουτε SSD Sata. Ειμαι με 1tb gen4x4 (windows) με 2tb gen4x4 (games) και 2tb gen3x4 (torrents). Και στην επομενη αναβαθμιση cpu-mobo θα κοιταξω να παιρνει τουλάχιστον 4x nvme δισκους το PC.

rsz_untitled.jpg

Παρομοίως φίλε μου!

Εύχομαι κάποια στιγμή να έχουμε πλήρη αντικατάσταση των hdd με ssd και σε μεγάλες χωρητικότητες πχ 10tb και ας είναι sata3 ταχύτητες max (για backup ή cold storage)

5 ώρες πριν, oldnew είπε

Πάντως, εμείς που προλάβαμε να φορτώνουμε παιχνίδια απο κασέτες, (amstrad cpc), και νιωσαμε πολιτισμικό σοκ οταν πήγαμε σε δισκέτα, και οτι ζούμε στο black mirror, οταν πήγαμε σε σκληρό δίσκο, μας φαίνεται κάπως, να διαβάζουμε σήμερα οτι ειναι απαραίτητο ssd για παιχνίδια... 

:)

Το 2005 θυμάμαι ότι ο πρώτος φορητός σκληρός που είχα ήταν ένα Sony NW-HD5 Walkman με 20gb 1.8" hdd για αποθηκευτικό χώρο. Για έναν περίεργο λόγο ακόμα δουλεύει. Καλύτερο από τα 512mb φλασάκια ή να γράφεις dvd.

4 ώρες πριν, zaratustra είπε

Εν έτει 2023 και όπως εξελίσσονται οι τιμές, το να αγοράζει κάποιος μηχανικό δίσκο μου φαίνεται ακατανόητο. 1tb nvme  βρίσκεις άπειρους 40-50 ευρώ. Εκτός και αν κάποιος γουστάρει το χρουτσου χρουτσου του μηχανικού. Εκεί μιλάμε για φετιχ, οπότε πάω πάσο.

 Αν δεις και τους hdd των 2.5" έχουν γίνει πλέον ακριβοί από αντίστοιχες χωρητικότητες σε sata3 ssd.

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεός φυλαξοι, εγώ έχω δώσει πολλά λεφτά σε σκληρούς δίσκους. Έχω 12 TB. SSD έχω μόνο για τα Windows όπως οι περισσότεροι. Εδώ το Cod Warzone είναι 200GΒ, τρελός δεν είμαι να δώσω πολλά λεφτά για ssd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, zio10 said:

Σε λίγα χρόνια οι μηχανικοί δίσκοι θα αποκτήσουν φανατικό κοινό όπως τα πικάπ! :D 

Και που θα αποθηκεύεται μεγάλος όγκος δεδομένων? Στους 4-8ΤΒ SSDs όταν με τα ίδια λεφτά θα παίρνεις 30TB?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και που θα αποθηκεύεται μεγάλος όγκος δεδομένων? Στους 4-8ΤΒ SSDs όταν με τα ίδια λεφτά θα παίρνεις 30TB?

Πλάκα έκανα αλλά δεν αποκλείεται να σταματήσουν να κυκλοφορούν και εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, zio10 said:

Πλάκα έκανα αλλά δεν αποκλείεται να σταματήσουν να κυκλοφορούν και εντελώς.

Και τα NAS/File servers/Cloud Storage τι θα κάνουν? Μην τα βλέπεις από την πλευρά του οικιακού χρήστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και τα NAS/File servers/Cloud Storage τι θα κάνουν? Μην τα βλέπεις από την πλευρά του οικιακού χρήστη.

Ήθελα να γράψω για τον απλό χρήστη αλλά το έσβησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 τεχνολογικά σοκ δε θα ξεχάσω ποτέ

 

1) από ISDN 64kb σε dsl 384

2)από playstation 1 σε playstation 2

3)από HDD σε Samsung 940 Evo SSD 128 gb το 2014. 

 

Λογικό να ζητάνε τα παιχνίδια τουλάχιστον sata SSD. Οι απαιτήσεις ανεβαίνουν.....και λογικά νέοι SSD με τεχνολογίες για περισσότερα tbw θα βγαίνουν κάθε χρόνο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη προσφορα εχει το e-shop τον "ADATA AGAMMIXS70B-2T-CS XPG GAMMIX S70 BLADE 2TB NVME PCIE GEN4X4 M.2 2280" στα 104.90 € ειναι πολυ καλος δισκος και εχει και DRAM πανω δεν ειναι DRAM-less με 1400+ TBW νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...