Προς το περιεχόμενο

Τα PC games αρχίζουν να απαιτούν SSDs


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/06/2023 at 22:18, Petran83 said:

Τεσπά μιας και λέμε για ssd??? Εσείς χρησιμοποιείτε 2ο δίσκο hhd όπως γίνεται συνήθως; Αν χρησιμοποιείτε 2ο βέβαια.

Εγώ έχω έναν 6ΤΒ στον Threadripper μου και έναν 4ΤΒ στον i5 για backups και λοιπά αρχεία έτσι να βρίσκονται.

Αλλά εννοείται ποτέ παιχνίδια ή προγράμματα εκεί μέσα.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2023 στις 5:40 ΜΜ, pirmen56 είπε

...

Ακόμα και ελαττωματική να είναι μια παρτίδα με μέσο χρόνο ζωής 24 μήνες αντί 8 χρόνια π.χ. το να χαλάσουν σχεδόν μαζί όλοι έχει σχετικά μικρή πιθανότητα.

...

Είναι όντως μικρή η πιθανότητα. Μόνο άλλον έναν ξέρω που επίσης του έχει τύχει να του χτυπήσουν ταυτόχρονα δίσκοι σε RAID.

Το σκεπτικό είναι ότι δίσκοι από την ίδια παρτίδα έχουν σχεδόν ακριβώς την ίδια ποιότητα. Όταν χαλάσει ο ένας είναι πολύ πιθανό να είναι και οι άλλοι στο όριο. Με το Rebuild πλησιάζουμε το όριο ακόμα περισσότερο.

 

Η παρακάτω έρευνα συγκρίνει την πιθανότητα να μην χάσεις δεδομένα αν 8 δίσκοι είναι από την ίδια παρτίδα σε σχέση με την αντίστοιχη πιθανότητα αν ο κάθε δίσκος είναι από διαφορετική παρτίδα.

Όπως αναφέρει η μελέτη "While this assumption is generally true, correlated disk failures do happen.".

Using_Device_Diversity_to_Protect_Data

image.png.00945208b8328d52dac77e14e7aed11a.png

 

Στους NVME δεν έχω ακούσει ακόμα να υπάρχει πρόβλημα αλλά δεδομένου ότι σχεδόν κανένας δεν χρησιμοποιεί raid θεωρώ πιο πιθανό να χάσει κάποιος δεδομένα, οπότε το backup επιβάλλεται.

Επεξ/σία από StavrosD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...