Προς το περιεχόμενο

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ WINDOWS


mplanki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας  προσπαθώ να εγκαταστήσω τα windows 7 σε σκληρο δίσκο που εχω κανει προηγουμένως format  και δεν μπορω να ξεκινησει απο το usb εγκατάστασης (οσο εχω επανω τον συγκκριμένο δισκο, οταν αλαζω δισκο ολα κανονικα δηλαδη ξεκιναει η εγκατασταση κανονικα) ειναι φανερο οτι εχω κανει κατι λάθος με την μορφοποιηση του δίσκου

αλλά δεν ξέρω τι? κάθε βοήθεια δεκτή Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από mplanki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

 

πιο αναλυτικά το πρόβλημα πλζ

όπως το λες, σημαίνει ότι δεν ξεκινάει από το usb η εγκατάσταση.

δεν ξεκινάει καθόλου ή όταν φτάνεις στην επιλογή του δίσκου όπου θα στηθεί το λειτουργικό, εκεί ΔΕΝ βλέπει το δίσκο?

σε άλλο δίσκο που λες, επιλέγεις ίδιο? πχ πάλι στην ίδια θύρα, ίδιου τύπου δίσκο ή δε μπορείς να τα στήσεις σε Μ.2 αλλά σε 2.5" sata είναι όλα ΟΚ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- δεν εχει καμια σημασια αν ο δισκος εχει format. Η εγκατασταση windows θα σε ρωτησει για τον δισκο και την partition που εσυ θελεις να τρεξουν. Σε αυτη την στιγμη μπορεις να κανεις διαγραφη, format ή πολλαπλα partion

- στο θεμα του usb boot μαλλον το προβλημα σου ειναι στο bios του motherboard που εχει λαθος σειρα απο που θα ξεκινησει. Συνηθως με F12 ο χρηστης την επιλεγει manual

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι επάνω ο συγκεκριμένος δίσκος δεν εκκινεί καθόλου και βγάζει μια κονσόλα με πρόβλημα που δεν θυμάμαι τι λέει αλλά αν έχει σημασία βγάζω μια φωτό όταν αλλάζω δίσκο οποιοδήποτε από αυτούς που έχω κάνει boot κανονικά οι δίσκοι είναι 2’5 ssd

7 λεπτά πριν, lneam είπε

- δεν εχει καμια σημασια αν ο δισκος εχει format. Η εγκατασταση windows θα σε ρωτησει για τον δισκο και την partition που εσυ θελεις να τρεξουν. Σε αυτη την στιγμη μπορεις να κανεις διαγραφη, format ή πολλαπλα partion

- στο θεμα του usb boot μαλλον το προβλημα σου ειναι στο bios του motherboard που εχει λαθος σειρα απο που θα ξεκινησει. Συνηθως με F12 ο χρηστης την επιλεγει manual

Με το bios είναι σωστά η επιλογή απλώς κάτι πάει λάθος με τον συγκεκριμένο δίσκο όταν τον αλλάζω βάζω τα καλώδια στον άλλον ξεκινάει η εγκατάσταση κανονικά άλλωστε αυτό είναι το πρόβλημα δεν ξεκινά η εγκατάσταση των windows για να επιλέξεις τι και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε για δοκιμη και τους 2 δισκους στην mothrboard, αυτον που λες οτι εχει προβλημα στο τελευταιο id port και τον αλλο στο πρωτο και δοκιμασε με το usb boot stick να τρεξεις την εγκατασταση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

καλησπέρα

 

πιο αναλυτικά το πρόβλημα πλζ

όπως το λες, σημαίνει ότι δεν ξεκινάει από το usb η εγκατάσταση.

δεν ξεκινάει καθόλου ή όταν φτάνεις στην επιλογή του δίσκου όπου θα στηθεί το λειτουργικό, εκεί ΔΕΝ βλέπει το δίσκο?

σε άλλο δίσκο που λες, επιλέγεις ίδιο? πχ πάλι στην ίδια θύρα, ίδιου τύπου δίσκο ή δε μπορείς να τα στήσεις σε Μ.2 αλλά σε 2.5" sata είναι όλα ΟΚ?

 

 

Δεν ξεκινάει καθόλου 

 

5 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μήπως ο δίσκος βγήκε off;

Οχι δουλευει μια χαρα τον τσεκαρα και μεσα απο τα windows το αναγνωριζει κανονικα και  τον βγαζει οτι ειναι ενταξει γιαυτο με τρελενει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναβάλε τον "ύποπτο" δίσκο ως 2ο σε λειτουργικό ΗΥ

δες πως τον διαβάζει 100%

ξανακάνε του ένα φορματ, τζάμπα είναι σε ntfs (αν κ δεν έχει σημασία)

μετά σβήσε κ βάλε τον να κάνεις εγκατάσταση μέσω usb

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις 2ο pc εύκαιρο και συνδέσεις τον δίσκο αυτόν (μόνο του) όπως λέει ο kthulou μπορείς να ξεκινήσεις εκεί την εγκατάσταση και όταν κάνει την 1η επανεκκίνηση το κλείνεις και μεταφέρεις τον δίσκο στο άλλο pc για να συνεχίσει και να ρυθμιστεί εκεί. Δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μετά από πολλές προσπάθειες έκανα το εξής και δούλεψε : Έβαλα έναν άλλο δίσκο που σε αυτόν ξεκινούσε η εγκατάσταση όταν ξεκίνησε η εγκατάσταση από usb stick έβγαλα τον δίσκο και έβαλα τον προβληματικό μετά τον αναγνώρισε κανονικά και όλα πήγαν κανονικά Τι έφταιξε και έγινε αυτό στον δίσκο δεν ξέρω αυτή την λύση βρήκα και την παραθέτω

ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Κι εγώ παραξενευτηκα με αυτό αλλά μάλλον κάτι άλλο α εννοεί ο φίλος. 

Ίσως, ας περιμένουμε ενημέρωση από τον ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Windows 7 είναι eol (end of life) λειτουργικό πλέον ,  ακόμη και με extended support μέχρι τον Ιανουάριο του 2023.

Αν μπαίνεις με αυτό το σύστημα στο Internet ρισκάρεις απο νέα κενά ασφαλείας που ανακαλύπτονται αλλά πλέον δεν καλύπτονται.

Η θα το έχεις μόνιμα offline η βάζεις Windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...