Προς το περιεχόμενο

Οι δισκογραφικές εταιρείες υποβάλλουν αγωγή ενάντια στο Twitter και ζητούν $250 εκατομμύρια αποζημίωση για παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε επόμενο στάδιο, οι αμερικάνικες εταιρείες παραγωγής φωτογραφικών ειδών θα κάνουν μήνυση στον Έλον και στο μαγαζί του διότι χρησιμοποιούνται τα προϊόντα τους σε διάφορες αναρτημένες φωτογραφίες, χωρίς τη συγκατάθεσή τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, lost2 είπε

Δεν θα σταθώ στην είδηση ( αν ισχύει κάτι τέτοιο θα τα βρούνε στα δικαστήρια ή εκτός) , αλλά στο μίσος που βγάζουν οι νεοέλληνες κατά του Μανσκ , λές και σας χρωστάει ή τρώει τα δικά σας λεφτά, αλλά από την άλλην όσοι τρώνε τα λεφτά σας κάθεστε απλά και τους κοιτάτε και πολλές φορές τους υποστηρίζεται ..... τώρα μάλλον πιο πολύ κακιά ζήλια και .......  είναι παρά  δυσανασχέτηση ... αλλά τέσπα....

κρίμα που θα κοπεί και αυτό το post μου στον βωμό της δημοκρατίας.

Εγώ από την άλλη βαρέθηκα να διαβάζω τα σχόλια όσων κατακρίνουν αυτούς που κράζουν τον Ελον.

Μιλάς για δημοκρατία. Δημοκρατία είναι να μπορώ να ασκήσω κριτική σε κάποιον ασχέτως αν τρώει τα δικά μου λεφτά, επίσης ασχέτως αν εσένα δεν σου αρέσει η δική μου άποψη την στιγμή που δεν είναι και απρεπης για κάποιον τρίτο. 

Ο Ελον άρχισε να δέχεται αρκετή κριτική από τότε που σκέφτηκε, σχεδίασε και έπραξε την αγορά του Twitter και με όλες τις υπόλοιπες κινήσεις του. 

Οι άλλοι που μας τρώνε τα λεφτά επίσης δέχονται κριτική. 

Τέλος, το ποστ σου δεν κόπηκε. Οπότε πάνε απατοι και οι λαϊκισμοι που προσπάθησες να πετάξεις για δημοκρατία. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"

Εγώ από την άλλη βαρέθηκα να διαβάζω τα σχόλια όσων κατακρίνουν αυτούς που κράζουν τον Ελον.

Μιλάς για δημοκρατία. Δημοκρατία είναι να μπορώ να ασκήσω κριτική σε......."

 

Η λογική του παραλόγου, εσύ μπορείς να ασκείς κριτική αλλά να μην δέχεσαι , σ'ωραίος. Όσο για την κριτική με το κράξιμο, δεν θα το συζητήσω καν, είναι δυο αντίθετες έννοιες.

όσο για το αν δεν κόπηκε ακόμη , θα δείξει η συνέχεια, πολλά ευπρεπή σχόλια μου έχουν πάει στον Καιάδα επειδή είχα έρθει σε αντιπαράθεση με "παιδιά" του insomnia σε άλλες δημοσιεύσεις. Τέσπα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, lost2 είπε

Η λογική του παραλόγου, εσύ μπορείς να ασκείς κριτική αλλά να μην δέχεσαι , σ'ωραίος. Όσο για την κριτική με το κράξιμο, δεν θα το συζητήσω καν, είναι δυο αντίθετες έννοιες.

Απο  που προκυπτει οτι δεν δεχεται την κριτικη φιλε μου?????

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lost2 είπε

"

Εγώ από την άλλη βαρέθηκα να διαβάζω τα σχόλια όσων κατακρίνουν αυτούς που κράζουν τον Ελον.

Μιλάς για δημοκρατία. Δημοκρατία είναι να μπορώ να ασκήσω κριτική σε......."

 

Η λογική του παραλόγου, εσύ μπορείς να ασκείς κριτική αλλά να μην δέχεσαι , σ'ωραίος. Όσο για την κριτική με το κράξιμο, δεν θα το συζητήσω καν, είναι δυο αντίθετες έννοιες.

όσο για το αν δεν κόπηκε ακόμη , θα δείξει η συνέχεια, πολλά ευπρεπή σχόλια μου έχουν πάει στον Καιάδα επειδή είχα έρθει σε αντιπαράθεση με "παιδιά" του insomnia σε άλλες δημοσιεύσεις. Τέσπα ...

Ποιος είπε ότι κριτική δεν δέχομαι; Αυτό είναι δική σου υπόθεση. Κριτική δέχομαι, φτάνει να είναι καλοπροαιρετη, αν έχω επιχειρήματα θα τα αναφέρω. 

Κριτική και κραξιμο. Για εσένα μπορεί να είναι δύο διαφορετικές έννοιες, για πολλούς είναι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω, ειδικά μετά την διάδοση του διαδικτύου και των Social media που σχόλια, απόψεις, κριτικές και κραξιμο πέφτουν με τους γιγατονους κατά ριπας, πρακτικά θεωρώ πως έχουν γίνει το ίδιο πράγμα πλεον.

Για να μπούμε στο θέμα επειδή είσαι και είμαι off. Δεν ανήκω σε αυτούς που κράζουν τον Ελον. Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι η ενασχόληση του με το Twitter τον εξέθεσε και χάλασε την εικόνα του, τόσο την δική του όσο και του μέσου. Για αυτό πέφτει κριτική - κραξιμο η πες το όπως θες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Basilhs23___ said:

Ποιος είπε ότι κριτική δεν δέχομαι; Αυτό είναι δική σου υπόθεση. Κριτική δέχομαι, φτάνει να είναι καλοπροαιρετη, αν έχω επιχειρήματα θα τα αναφέρω. 

Κριτική και κραξιμο. Για εσένα μπορεί να είναι δύο διαφορετικές έννοιες, για πολλούς είναι το ίδιο πράγμα πάνω κάτω, ειδικά μετά την διάδοση του διαδικτύου και των Social media που σχόλια, απόψεις, κριτικές και κραξιμο πέφτουν με τους γιγατονους κατά ριπας, πρακτικά θεωρώ πως έχουν γίνει το ίδιο πράγμα πλεον.

Για να μπούμε στο θέμα επειδή είσαι και είμαι off. Δεν ανήκω σε αυτούς που κράζουν τον Ελον. Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι η ενασχόληση του με το Twitter τον εξέθεσε και χάλασε την εικόνα του, τόσο την δική του όσο και του μέσου. Για αυτό πέφτει κριτική - κραξιμο η πες το όπως θες. 

Το μέσο ήταν όντως ένα τεράστιο ρδελο πριν την αγορά του πάντως. Τα spamming bots ήταν κυριολεκτικά αμέτρητα για παράδειγμα, shadow bans μελών που δεν εξυπηρετούσαν agendas, κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οι δικσογραφικες μονο απο αυτα ψαχνουν να βρουν λεφτα αλλιως ...

 

δεν ξερω μηπως συμφερει να τις αγορασει ο μασκ αντι να πληρωσει ?η κοστιζουν περισοτερο και αν ναι γιατι ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποτε οι δισκογραφικές πλήρωναν για να παίζονται τα τραγούδια τους σε συγκεκριμένες ώρες σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, με το διαδίκτυο έχασαν την μπάλα ή νομίζουν ότι την έχασαν.

Ένα σκασμό τραγούδια έγιναν γνωστά π.χ. γιατί κάποιοι τα έκαναν viral σε κάτι πλατφόρμες του TikTok. Δεν νομίζω ότι έβαλε κανείς ολόκληρο ατόφιο τραγούδι στο twitter ώστε να χάνουν λεφτά, αν κάνεις ένα βίντεο και μέσα έχει ένα απόσπασμα κάποιου τραγουδιού μόνο διαφήμιση τους κάνεις.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Κάποτε οι δισκογραφικές πλήρωναν για να παίζονται τα τραγούδια τους σε συγκεκριμένες ώρες σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, με το διαδίκτυο έχασαν την μπάλα ή νομίζουν ότι την έχασαν.

Ένα σκασμό τραγούδια έγιναν γνωστά π.χ. γιατί κάποιοι τα έκαναν viral σε κάτι πλατφόρμες του TikTok. Δεν νομίζω ότι έβαλε κανείς ολόκληρο ατόφιο τραγούδι στο twitter ώστε να χάνουν λεφτά, αν κάνεις ένα βίντεο και μέσα έχει ένα απόσπασμα κάποιου τραγουδιού μόνο διαφήμιση τους κάνεις.

Οπότε εγώ σαν μουσικός πχ. Βλέπω να χρησιμοποιει κάποιος απόσπασμα από τραγούδι μου στο τικ τοκ, αυτός παίρνει βιουζ και ενδεχομένως πληρώνεται από την πλατφόρμα αλλά εμένα μου κάνει "διαφήμιση"? Και, γιατί δεν έβαλε ένα royalty free τραγούδι ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Κάποτε οι δισκογραφικές πλήρωναν για να παίζονται τα τραγούδια τους σε συγκεκριμένες ώρες σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, με το διαδίκτυο έχασαν την μπάλα ή νομίζουν ότι την έχασαν.

Ένα σκασμό τραγούδια έγιναν γνωστά π.χ. γιατί κάποιοι τα έκαναν viral σε κάτι πλατφόρμες του TikTok. Δεν νομίζω ότι έβαλε κανείς ολόκληρο ατόφιο τραγούδι στο twitter ώστε να χάνουν λεφτά, αν κάνεις ένα βίντεο και μέσα έχει ένα απόσπασμα κάποιου τραγουδιού μόνο διαφήμιση τους κάνεις.

Δεν κατάλαβα πως συνδυάζεις την διαφήμιση με την δωρεάν χρήση…

το ότι πληρώνει κάποιος για να διαφημίσει το προϊόν του, δεν κάνει αυτομάτως το προϊόν δωρεάν για χρήση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 6:24 ΜΜ, gadgetseek είπε

Κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει μία σοβαρή συζήτηση για την έννοια και κυρίως για τη διάρκεια των πνευματικών δικαιωμάτων. Κατά τη γνώμη μου ό,τι συνιστά (επιστημονική κι όχι μόνο) γνώση και πολιτισμό θα πρέπει μετά από κάποιο διάστημα να παραδίδεται για ελεύθερη χρήση (θα προβλέπονται φυσικά εξαιρέσεις) στην ανθρωπότητα..

Δε γίνεται π.χ. ένα τραγούδι που κυκλοφόρησε το 1950 να αποφέρει ακόμα - αξιοπρόσεκτα - έσοδα στους δημιουργούς του ή να ζουν γενιές και γενιές κληρονόμων από άυλες δημιουργίες προγόνων. Ή ακόμα χειρότερα, να εμποδίζεται η εξέλιξη και η πρόσβαση σε κάποιο σημαντικό αγαθό εξαιτίας πνευματικών δικαιωμάτων που έχουν ξεπεράσει π.χ. τα 50 έτη.

Μέχρι τότε, καλό θα ήταν ο κος Έλον να κάνει αυτό που πρέπει, ξεκινώντας όμως και την κουβέντα για το μέλλον της πνευματικής ιδιοκτησίας (μη εξαιρουμένης της δικής του..)     

Βεβαίως και υπάρχουν όρια. Μάλλον εννοείς ότι τα όρια είναι γελοιωδώς μεγάλα: δες εδώ.

Στο θέμα. Φαίνεται ότι ο Μασκ δεν 'τσιγκουνεύεται' να δώσει τα λεφτά στις δισκογραφικές. Έχει την δικιά του άποψη περί πνευματικών δικαιωμάτων και προφανώς ο μοναδικός με την επιφάνεια και την δύναμη να δημιουργήσει πιθανότητες να του 'περάσει' το δικό του. Μέσα από την διαδικασία προβάλλεται ξανά (προς συμφέρον του), δημιουργεί  συζήτηση στο διαδίκτυο (ξανά προς συμφέρον του), ίσως θα επιτύχει μια αναθεώρηση του απαρχαιωμένου νομοθετικού πλαισίου κλπ. 300 θα δώσει, 1000 θα πάρει. Ο άνθρωπος είναι επιχειρηματική διάνοια και κάθε του σκέψη εξαργυρώνεται σε $.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ανεβάσει τις πατέντες της Τέσλα,της Σταρλινκ κτλ ονλαιν,ας τους σηκωσει ενα κωλοδάχτυλο,και εγω θα χειροκροταω.

Ως τότε,με ξένα κόλλυβα,κηδεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα θα κανουν αυτες οι περιφημες δισκογραφικες εταιριες να αποδιδουν και τα αναλογα λεφτα στους καλλιτεχνες και οχι στην τσεπαρα τους !! Ξερω τι σας λεω ειμαι και εγω καλλιτεχνης και ξερω πως κοροιδευουν τα λαμογια αυτα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...