Προς το περιεχόμενο

Απο 60Hz στα 30Hz


stelmaniac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Έχω δύο οθόνες στο Pc κουμπωμένες σε 3090. Η δεύτερη ειναι μια τηλεόραση 4Κ στα 60Hz. Ενώ έπαιζε κανονικά συνδεμένη με HDMI κάποια στιγμή απο λάθος πείραξα την ανάλυση απο τα settings ενος παιχνιδιού (Witcher 3) με αποτέλεσμα να βγεί εκτος ορίων η εικόνα και να χαθεί το σήμα. Απο τότε στην οθόνη εμφανίζεται εικόνα μόνο όταν είναι ρυθμισμένη στα 4K-30HZ. Οτιδήποτε περισσότερο στον ρυθμό ανανέωσης βγάζει μήνυμα "No signal". Τονίζω οτι πρίν έπαιζε στα 60Hz με το ίδιο setup. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω θύρα HDMI σε οθόνη και GPU χωρίς να αλλάξει κάτι. Έχω ξενερώσει...

Please Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια καταχωρηση εχει "χαλασει" στην windows registry. Αν την βρεις, θα πρεπει να κανεις restart μια φορα και boot χωρις συνδεση της οθονης - να σβησεις το κλειδι και στο επομενο boot να συνδεσεις την οθονη

κατι που ξεχασα, υποθετω πως ουτε στο windows desktop παιζει ή μονο στο παιχνιδι εχει προβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lneam είπε

 

κατι που ξεχασα, υποθετω πως ουτε στο windows desktop παιζει ή μονο στο παιχνιδι εχει προβλημα ?

Ναι οπουδήποτε η οθόνη παίρνει σήμα μόνο στα 30Hz και κάτω. Πώς θα μπορούσα να την βρω αυτή τη καταχώρηση; Θα βοηθούσε πιστεύεις κάποιο registry cleaner ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelmaniac είπε

Θα βοηθούσε πιστεύεις κάποιο registry cleaner ; 

ουτε για αστειο, μπορει να κανει ζημια.

εγω συνηθως ψαχνω στο ιντερνετ με λεξεις κλειδια το προβλημα και τις συσκευες

κατι ακομα ... αν τα windows που εχεις λειτουργει το restore point, γυρισε μια μερα πισω απο τοτε που εγινε το προβλημα.

sos >>>>> το restore να γινει οταν τα αποθηκευμενα αρχεια του χρηστη ειναι σε αλλο partition / disk. Οι εφαρμογες δεν μας νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lneam είπε

ουτε για αστειο, μπορει να κανει ζημια.

εγω συνηθως ψαχνω στο ιντερνετ με λεξεις κλειδια το προβλημα και τις συσκευες

κατι ακομα ... αν τα windows που εχεις λειτουργει το restore point, γυρισε μια μερα πισω απο τοτε που εγινε το προβλημα.

Θα το ψάξω. Εναλλακτικά πιστεύεις θα είχε λογική να άλλαζα καλώδιο; Να πήγαινα σε HDMI 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelmaniac είπε

Θα το ψάξω. Εναλλακτικά πιστεύεις θα είχε λογική να άλλαζα καλώδιο; Να πήγαινα σε HDMI 2.1

οχι

στην θεωρια, θα πρεπει να βρεθουν τα σημεια που εχουν καταχωρηθει οι ρυθμισεις της οθονης και να γινουν delete. Ισως και edit αν ειναι σε txt μορφη, πραγμα απιθανο

στις ρυθμισεις της καρτας γραφικων, μηπως υπαρχει καπου 'restore defaults" ? στην δικη μου εχει - desktop nvidia control panel
εκει βλεπω αναλυσεις και hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, lneam είπε

οχι

στην θεωρια, θα πρεπει να βρεθουν τα σημεια που εχουν καταχωρηθει οι ρυθμισεις της οθονης και να γινουν delete. Ισως και edit αν ειναι σε txt μορφη, πραγμα απιθανο

στις ρυθμισεις της καρτας γραφικων, μηπως υπαρχει καπου 'restore defaults" ? στην δικη μου εχει - desktop nvidia control panel
εκει βλεπω αναλυσεις και hz

Τρεις τρόπους έχω βρει να αλλάζει ο Ρυθμός ανανέωσης. Απο τις ρυθμίσεις οθόνης (δεξί κλικ στο desktop), από τις ρυθμίσεις της κάρτας (Nvidia control panel) και απο τις ρυθμίσεις της οθόνης από το device manager. Από όπου και να δοκίμασα , ενώ υπάρχει η επιλογή για 50, 59 και 60 Hz , μόλις την επιλέγω η οθόνη σβήνει. Μόλις επαναφέρω στα  30Hz ανάβει πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ως λυση για να κανω τεχνικες δοκιμες με αυτο το  boot usb win10 https://www.hirensbootcd.org/

μπορεις να το τρεξεις και να δοκιμασεις την οθονη στα 60hz. Τουλαχιστον να δουμε πως η οθονη ειναι ΟΚ και δεν χαλασε κατι με το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις 2 πράγματα μπορείς να κάνεις.

-Να "σκαλίσεις" μέχρι να βρεις τη λύση.

-Τρέχεις DDU σε safe mode, restart, επανεγκαθιστάς τους drivers της κάρτας σου και καθαρίζεις. Η αλήθεια είναι ότι με αυτό δεν έχεις βρει την πραγματική λύση οπότε ως "ερευνητικό πνεύμα" μπορεί να μην ικανοποιηθείς. Αλλά είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να ξαναδουλέψουν όλα όπως ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...