Προς το περιεχόμενο

Αναμεσα σε 13700k και 780x3d


peponas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Herald, @kkatzos αυτα ειναι current shunts 150Α, 75mV το ενα, 30A, 75mV το αλλο.

Απο εβδομαδα-διβδομαδο που θα μου ερθει το EPS Extension, περιμενετε upload στους TTL για να λυσουμε μια για παντα το θεμα του τι μετραει τι και κατα ποσο σωστα.

Συστηματα που θα τεσταριστουν ειναι 11th gen i5 11500 και ο 5800X για να εχουμε μετρο συγκρισης και για τις δυο πλατφορμες. Αμα καποιος εχει Alder και μπορει να το αποχωρηστει για 3 μερουλες, ειναι ευπρόσδεκτος να επικοινωνησει μαζι μου για να παρθουν μετρησεις και απο εκει.

 

received_2202662019918796.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, kostas_anes said:

@Herald, @kkatzos αυτα ειναι current shunts 150Α, 75mV το ενα, 30A, 75mV το αλλο.

Απο εβδομαδα-διβδομαδο που θα μου ερθει το EPS Extension, περιμενετε upload στους TTL για να λυσουμε μια για παντα το θεμα του τι μετραει τι και κατα ποσο σωστα.

Συστηματα που θα τεσταριστουν ειναι 11th gen i5 11500 και ο 5800X για να εχουμε μετρο συγκρισης και για τις δυο πλατφορμες. Αμα καποιος εχει Alder και μπορει να το αποχωρηστει για 3 μερουλες, ειναι ευπρόσδεκτος να επικοινωνησει μαζι μου για να παρθουν μετρησεις και απο εκει.

 

received_2202662019918796.jpeg

Aμά θες σκέτο το CPU μπορεί να στο στέιλω. Αμά θες και μητρική βαριέμαι :P 

@kostas_anes

Και άσχετο, με το power meter πως θα μετρήσω να έχει νόημα η μέτρηση? Δηλαδή έστω βλέπω 100w σε idle και 270w σε cinebench, ενώ το hwinfo δείχνει 2w και 170 αντίστοιχα. Στην θεωρία τα νούμερα συμφωνούν, αλλά στην πράξη πως θα ξέρω ότι το idle δεν είναι 30 και το CBR 200 αντίστοιχα? Δεν βλέπω να λύνεται το πρόβλημα ούτε με power meter :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν βλέπω να λύνεται το πρόβλημα ούτε με power meter :P 

Αμα βγαζαμε ετσι ακρη θα το ειχα(με) κανει ηδη και δεν θα καθομουν να παιδευομαι με παλμογραφους και εγχειρησεις σε καλωδια κτλ

Υπομονη και ηγγικεν η ωρα να δουμε εν τελη τι ισχυει και γιατι. Με πιανετε και σε περιοδο εξεταστικης και ειμαι λιγο χρονικα περιορισμενος, οποτε ισως να παρει λιγο χρονο για να βγει το προτζεκτ.

Υ.Γ Ναι θα χρειαστω και μητρικη για 1700/ΑΜ5 συστημα και επισης DDR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@peponas

Σε σπρώχνω εδώ για να δείς τι ισχύει στην πράξη,  χειροπιαστά. Άσε τους υπάλληλους της ΔΕΗ να σου λένε δεν τραβάνε τόσα. Σκέψου τώρα μυαλό που έχει ο άλλος που για να ικανοποιήσει το fanboyiliki του σου δίνει λάθος πληροφορίες με σκόπο να πετάξεις τα χρήματα σου σε λάθος επιλογές. Ντροπή, αυτό μόνο εχώ να πώ, με τα χρήματα των άλλων δεν παίζουμε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/06/2023 at 23:53, peponas said:

Καλησπερα σε ολους.

Οδευω προς αντικατασταση του 6700κ μου και ψαχνω για κατι που ευελπιστω να με κρατησει για οσα χρονια αντεξε αυτο το σκυλι.

Αυτο που με προβληματιζει στην επιλογη ειναι οτι ενω ο amd θεωρειται ανωτερος στο gaming που ειναι το 95% της χρησης στο pc Μου οι intel λεει ειναι καλυτεροι σε Multitasking.

Συνηθως κατα το gaming εχω και 2η οθονη διπλα με κανα youtube και αλλες 20 καρτελες πανω και τα bluestacks να τρεχουν και αναρωτιεμαι αν αυτο θεωρειται Multitasking και σε τετοιες περιπτωσεις ειναι καλυτερα να κινηθω προς Intel μερια.

Ευχαριστω :)

 

παρε οτι σου κανει κεφι θα σου προτεινω εγω, τα  λ7 δικα σου ειναι και τα χρησιμοποιεις οπως θες. κοιτα λοιπον να κανεις το κεφι σου γιατι αν νομιζεις οτι θα βρεις διφορές....ΔΕΝ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
24 λεπτά πριν, veider είπε

ετσι για την ιστορία , τελικά τι πήρες?

Εχω να δω τετοιο thread necromancy καιρο να ξες 😂

Καλη απορια παντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...