Προς το περιεχόμενο

Αναμεσα σε 13700k και 780x3d


peponas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιό είναι το budget σου για μητρική και ram? 

Ε ημουν κοντα στο 900αρι και για τα 3... 

τωρα να δοσω πανω απο 300 ευρω για μητρικη μου καθετε λιγο καπως αλλα νταξ αν υπαρχει ουσιαστικος λογος να πω να παει στα κοματια.

τωρα για τις ραμ δεν ηξερα οτι εγιναν τοσο σημαντικο κομματι οποτε κατι above average

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 minutes ago, peponas said:

Ε ημουν κοντα στο 900αρι και για τα 3... 

τωρα να δοσω πανω απο 300 ευρω για μητρικη μου καθετε λιγο καπως αλλα νταξ αν υπαρχει ουσιαστικος λογος να πω να παει στα κοματια.

τωρα για τις ραμ δεν ηξερα οτι εγιναν τοσο σημαντικο κομματι οποτε κατι above average

 

Είναι σημαντικές οι Ram αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις την ψυχή σου σε ευρώ. Παρακάτω ένα πολύ καλό κιτακι και η φθηνότερη τιμή είναι από αγορά μέσω σκρουτζ

 

https://www.skroutz.gr/s/33671245/G-Skill-Trident-Z5-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6400-για-Desktop-F5-6400J3239G16GX2-TZ5K.html

 

Για μητρική βλέπω την Msi z790 pro a στα 240 ευρώ, σύνολο μαζί με μνήμες δηλαδή 360 ευρώ. 

Αν θες σούπερ τσιπικο build μπορεί να πέσεις το κόστος στα 200-220 με ddr4 και κλειδωμένη μητρική, αλλά με δεδομένο ότι φτιάχνεις build να κρατήσεις 5 χρόνια, αξίζει το παραπάνω κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Φυσικά και μας ενδιαφέρει τι τραβάει ολόκληρο το σύστημα αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να υπολογισείς. Δηλαδή και 5700x να πάρω που έχεις εσύ, θα καταλήξουμε σε εντελώς διαφορετικά νούμερα λόγω άλλης μητρικής, άλλης κάρτας, άλλα περιφερειακά πάνω και 1002 πράματα. Το point είναι πώς ότι επεξεργαστή και να πάρω, τα ίδια περιφερειακά΄θα έχω πάνω, οπότε η μοναδική καταανάλωση που θα αλλάξει είναι αυτή του CPU, γιαυτό και έχει νόημα να μετράμε το CPU. 

Ναι αυτό έγραψα ότι εγώ απλά πλατφόρμα άλλαξα και συγκρίνω με 8700k μπορεί να γίνει σύγκριση έτσι μιας και όλα ίδια είναι με πριν εκτός μητρική και cpu. Ίδιο efficiency δηλαδή 5700x με 8700k. Πόσο πιο efficient να είναι 12 gen από 8gen Intel? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Arkin said:

Ναι αυτό έγραψα ότι εγώ απλά πλατφόρμα άλλαξα και συγκρίνω με 8700k μπορεί να γίνει σύγκριση έτσι μιας και όλα ίδια είναι με πριν εκτός μητρική και cpu. Ίδιο efficiency δηλαδή 5700x με 8700k. Πόσο πιο efficient να είναι 12 gen από 8gen Intel? 

Eγώ θυμάμαι ότι έβλεπα 15-20w στον 8700k, και εσύ βλέπεις 10w παραπάνω στον 5700x αν κατάλαβα καλά από μπρίζα. Ε ο intel θα πέσει και κάτω από 2w οπότε υπολόγισε την διαφορά. 

Τέσπα το idle έτσι και αλλιώς δεν έχει σημασία γιατί στη τελική, αντί να το αφήνεις idle απλά το κλείνεις. Το θέμα είναι ότι σε απλές εργασίες τραβάνε αβέρτα ρε συ τα ρύζια. Eσύ έχεις τον 5700x που έχει σχετικά μαζεμένα ρολόγια turbo, ο δικός μου στο laptop που έχει zen3+ αν δεν κλείσω το turbo δεν μπορείς να δουλέψεις το laptop καθόλου, προσπαθεί να boostari στα 4.9ghz, τραβάει 45-50w σε 1 core και βαράει throttle στους 96 βαθμούς. Τα intel αυτά τα ρολόγια τα έχουν οδοντόκρεμα και τα πιάνουν με πολύ χαλαρά voltage. Ειδικά αν μιλάμε για 13th gen, τα 4.9 ghz τα χτυπάς με 1volt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Eγώ θυμάμαι ότι έβλεπα 15-20w στον 8700k, και εσύ βλέπεις 10w παραπάνω στον 5700x αν κατάλαβα καλά από μπρίζα. Ε ο intel θα πέσει και κάτω από 2w οπότε υπολόγισε την διαφορά. 

Τέσπα το idle έτσι και αλλιώς δεν έχει σημασία γιατί στη τελική, αντί να το αφήνεις idle απλά το κλείνεις. Το θέμα είναι ότι σε απλές εργασίες τραβάνε αβέρτα ρε συ τα ρύζια. Eσύ έχεις τον 5700x που έχει σχετικά μαζεμένα ρολόγια turbo, ο δικός μου στο laptop που έχει zen3+ αν δεν κλείσω το turbo δεν μπορείς να δουλέψεις το laptop καθόλου, προσπαθεί να boostari στα 4.9ghz, τραβάει 45-50w σε 1 core και βαράει throttle στους 96 βαθμούς. Τα intel αυτά τα ρολόγια τα έχουν οδοντόκρεμα και τα πιάνουν με πολύ χαλαρά voltage. Ειδικά αν μιλάμε για 13th gen, τα 4.9 ghz τα χτυπάς με 1volt. 

10 ηταν το package απο οσο θυμαμαι τον ειχα undervolt 1.17 ρευμα τελευταια στα 4.7ghz all core τον 8700k και εβλεπα τοσο σε idle σε stock δεν ξερω δεν τον δουλεψα ποτε stock. 

Αν πεφτουν οι νεοι intel στα 2watt θα πρεπει απο πριζα να εχουν max 40watt με 2-3 nvme+gpu+fans+aio+ram. Οποτε αν εχεις οντως 40watt σε idle τοτε οντως πεφτει στα 4-5watt σε idle. Που οπως λες σε idle ποτε δεν τον εχουμε απλα για την περιεργεια εμενα σε idle ειναι στα 35 με 100 tabs ειναι στα 40 που σε εδειξα χθες τοσο παει δηλαδη και το βλεπω και στην πριζα απο 60-65 στα 70-75 βαρια βαρια. Στο laptop κατι δεν παει καλα με αυτα τα νουμερα 100% βλεπεις τι θερμοκρασιες εχω πυρηνα δεν εχω δει πανω απο 65 βαθμους ουτε σε rendering ουτε σε gaming και παντα τερμα χαμηλα η AIO οποτε κατι σιγουρα εχει παει στραβα στο laptop. Στον 8700k θυμαμαι σε intel burn test ειχα δει μεχρι 150watt στα 4.9 all core εδω μεχρι 77watt σε ibt very high με 1 πυρηνα 4.850 και all παει 4.5ghz με stock tdc edc κτλ. Γενικα τωρα με το μετρητη θα βγαλουμε καποια ακρη και περιμενω και απο καποιον με 7000 zen να δουμε νουμερα απο πριζα σε idle και σε καποιο benchmark. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Μην με κάνετε να βγάλω παλμογράφο για ρεύμα πρίζας και πετσοκόψω και το EPS στο τροφοδοτικό μου :)

Tα AMD ότι κάνουνε report, τραβάνε και σε idle η απάντηση είναι τον κώλο τους. Εκτός και αν τρέχεις 2666 και κάτω μνήμες (σε νέα δεν έχω πάει, δεν ξέρω), τότε οι καταναλώσεις είναι αρκετά χαμηλότερες. Την ζημιά γενικά  την κάνουν η cache και το SoC και από αυτό, κυρίως το IF.

Τα Intel λόγω ότι του δεν έχουν πάει σε fabric και παράλληλα έχουν και ενσωματωμένα regulators, το θεωρώ λογικό να έχουν αισθητά μικρότερες καταναλώσεις σε idle και παράλληλα μη πω ότι τα εμπιστεύομαι παραπάνω στις μετρήσεις τους. 

Επίσης να αναφέρω ότι αυτό που λέτε για ρεύμα πρίζας και το έχετε σηκώσει λάβαρο μερικοί, είναι η πιο τρύπια μέτρηση που μπορεί να πάρει κανείς και μπάζει κυριολεκτικά από παντού. Από που θέλετε να το πιάσουμε; Από ότι τα power meters της αγοράς είναι κινέζικα και δεν ξέρεις τι μετράνε; Ότι οι μετρήσεις τους είναι στιγμιαίες και όχι averaged; Ότι ακόμα και ίδια συστήματα να έχεις, είναι διαφορετικές οι μητρικές και το VRM; 

Γενικά όλο αυτό το VS που έχει προκύψει είναι αχρείαστο και παίζει στα όρια του αστείου. Δεν ξέρω γιατί όσοι υποστηρίζετε AMD επιμένετε στο ότι τα Ρύζια είναι πιο power effecient σε idle, ενώ η ίδια η λογική (αφήστε τους αισθητήρες απ' έξω) τους θέλει πιο power demanding. 

Γρήγορο μάθημα Computer Architecture & VLSI 101: O 5950X έχει 73.2ΜΒ cache, ο 12900Κ έχει 45.6MB και παράλληλα λειτουργεί με ringbus, το οποίο έχει πολύ λιγότερο logic και support circuitry. Οι idle καταναλώσεις στα CPU είναι οι λεγόμενες στατικές καταναλώσεις, τις οποίες τις συναντάμε κυρίως σε μνήμη SRAM (cache), λόγω υψηλού density σε transistors και παράλληλα σε control logic, το οποίο είναι αναγκαίο να μην κλείνει ποτέ. Το IF για να είναι scaleable στο σημείο που είναι, απαιτεί τάξεις μεγέθους περισσότερη λογική και on die σε κάθε chiplet, αλλά και έναν κεντρικό ελεγκτή στο SoC, από ότι το Ring Bus της Ιντέλας, το οποίο ελέγχεται από το ήδη υπάρχον control unit του CPU.  

 

Πολύ καλό αρθράκι από Anand, που αναλύει αρκετά παραπάνω τα μπακαλίστικα που έγραψα παραπάνω: 
https://www.anandtech.com/show/13124/the-amd-threadripper-2990wx-and-2950x-review/4

Αυτά που λες δικαιολογούν πολλά. Δε δικαιολογούν τα πάντα.

Υποθέτω για να τα λες αυτά έχεις δει/διαβάσει τα 3-4 reviews που μετράνε σε EPS12V και βγάζουν παρεμφερείς καταναλώσεις σε idle/low load. Αν δεν το έχεις κάνει, κάνε το.

Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι το HWinfo "μετράει" σωστά, άρα όλοι αυτοί μέτρησαν λάθος (μόνο το ένα ή και τα δύο στρατόπεδα) πες μας γιατί, κατά τη γνώμη σου, συνέβη αυτό.

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Τώρα πχ να πάρω Intel και να λερώνω βρακάκι με τα 10W που τραβάει σε idle,

Τι 10W;

2,5W δείχνει για τον 12900Κ το HWinfo. Το οποίο πιστεύουμε και καλά.

Τύφλα να έχουν τα ARM SoC των 4nm

5 ώρες πριν, Herald είπε

Γράψτο με κεφαλαία σε παρακάλω. Πέφτει τόση παραπληροφόρηση και άντε να βγάλεις άκρη με το τι να αγοράσεις. Και εγώ έτσι την έπαθα να ξέρεις, διάβαζα 120 φορές πόσο efficient είναι τα Ryzen και πήρα έναν 3700x, που να ήξερα. Το τέρας καταπίνει 40w σε απλό browsing, LOL! 

Mε το που ακουστούν πραγματικότητες όπως βλέπεις μαζεύονται οι μέτόχοι και σου ορμάνε ομαδικώς που τολμάς και ξεστομίζεις την αλήθεια. Ταλιμπάν κανονικοί όπως λέει και το userbenchmark

Αναθάρρησες σήμερα βλέπω.

Ξέχασες τις EPS12V μετρήσεις. Επιστρέψαμε στην αξιοπιστία του HWinfo64. 🤣

Ε ρε τους κερατάδες τους reviewers. Τα έπιασαν όλοι χοντρά για να βγάλουν την AMD το ίδιο efficient με την Intel σε idle.

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Εσύ ήρθες σήμερα. Αυτή την συζήτηση την έχουν ξεκινήσει τα παιδιά εδώ και 6μήνο, μπορεί και παραπάνω (με μερικές δικές μου αναλαμπές, για να δώσω μια πιο έμπειρη τεχνική γνώμη όπου χρειάζεται). 

Για την αξιοπιστία του power meter που αναφέρεις πάντως, σαν μηχανικός που δουλεύω στο R&D και οι μετρήσεις είναι βασικό στοιχείο της καθημερινότητάς μου, σου λέω κράτα μία πισινή. Καταρχάς δεν ξέρεις πόσο είναι το απόλυτο και σχετικό σφάλμα του, σε τι εύρος, τι περιοχή γραμμικότητας έχει, την ανάλυσή του, ενώ παράλληλα δεν έχεις μέτρο σύγκρισης με αποδεδειγμένα σωστή συσκευή μέτρησης. Χωρίς να τα ξέρεις αυτά, να με σχωράς, αλλά ούτε 10% σίγουρος δεν μπορείς να είσαι για την ακρίβειά του, όχι 1000 που αναφέρεις 😅

Το πιο απλό παράδειγμα σου λέω, ένας από τους μετρητές που έχω χάνει γύρω στα 6-7W. Στα 1500 είναι αμελητέο. Στα 50 είναι >10%. Άσε που και ο δεύτερος που έχω μετράει όντως εντός 3% σε φορτία άνω των 800W, αν έχουν υψηλό PF, αλλά σε φορτία κάτω των 80-85W ή φορτία με σχετικά χαμηλό PF, αρχίζει και χάνει προς τα κάτω. 

Κινέζικα power meters; Τα πάντα κινέζικα (άντε και μερικά νοτιοκορεάτικα) είναι εδώ και χρόνια στο χώρο της τεχνολογίας.

Το power meter που έχω είναι καλό και μετράει και avg σε ότι διάστημα θέλεις.

Υπάρχει ο τόσο απλός τρόπος να διαπιστώσεις την αξιοπιστία του power meter σου σε χαμηλές καταναλώσεις.

Έχω δύο Tapo P115. Ακριβέστατα Αρκετά ακριβή στις μετρήσεις.

Μόλις δοκίμασα και τα δύο και έβγαζαν τις ίδιες ακριβώς ενδείξεις.

2 δοκιμές με δύο φορτιστές για smartphone. Και τα δύο κινητά είχαν χαμηλή στάθμη μπαταρία οπότε έδινε το μέγιστο ο φορτιστής.

1ος για κινητό Huawei με 10V / 2,25A --> Ένδειξη και στα δύο Tapo 22W

2ος για κινητό Oneplus με 10V / 6,5A --> Ένδειξη και στα δύο Tapo 64W

 

@Herald Αυτό σου λέω πάρε. Ωραίο εργαλείο το P115, δείχνει και stats ανά ημέρα/μήνα κτλ κτλ.

Να βάζεις το 12900Κ να idleάρει και να βλέπεις μετά τα stats να γουστάρεις 😂

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, kkatzos said:

Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι το HWinfo "μετράει" σωστά, άρα όλοι αυτοί μέτρησαν λάθος (μόνο το ένα ή και τα δύο στρατόπεδα) πες μας γιατί, κατά τη γνώμη σου, συνέβη

 

Ξέρουμε με τι power plan τεστάρουν οι reviewers? Το high performance κλειδώνει τους πυρήνες στο max turbo boost και η κατανάλωση φτναει τα 15-18w σε idle. Ξέρουμε αν έχουν ενεργοποιημένα τα C-states από το bios? Πχ. η δικιά μου και νομίζω και του akoinonitou (το είχε αναφέρει κάποια στιγμή) τα είχε off by default. 

Ποιά 4nm arm, και τα mobile 7nm CPU της amd στα 2 watt πέφτουν. Σου λέω ΟΛΟΚΛΗΡΟ το laptop τραβάει 7w, το CPU πέφτει στα 1.8w, βγάζει videoplayback 11 ώρες μετρημένες. Απλά μαθηματικά είναι, πως αλλιώς εξηγείς 11 ώρες battery life σε 78wh μπαταρία αν τα CPU δεν μπορουν να πέσουν στα 2watt? Αυτη την στιγμή με τα μαθηματικά διαφωνείς, πραγματικά στο λέω

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιά 4nm arm, και τα mobile 7nm CPU της amd στα 2 watt πέφτουν.

Για τον 6800H/HS λες;

Τα Zen 3+ μονολιθικά δεν έχουν καμία σχέση σε idle κατανάλωση με τον 12900Κ.

Πέρα από την πιο efficient TSMC 6nm FinFET έχουν 20.5ΜΒ συνολική cache και όχι 45ΜΒ.

Και βέβαια ως mobile soc υπάρχει tuning για καλύτερο efficiency.

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Ξέρουμε με τι power plan τεστάρουν οι reviewers? Το high performance κλειδώνει τους πυρήνες στο max turbo boost και η κατανάλωση φτναει τα 15-18w σε idle. Ξέρουμε αν έχουν ενεργοποιημένα τα C-states από το bios? Πχ. η δικιά μου και νομίζω και του akoinonitou (το είχε αναφέρει κάποια στιγμή) τα είχε off by default.

Δεν ξέρουμε. Και δε θα μάθουμε.

Αλλά γιατί να το κάνουν αυτό; Γιατί να αλλάξουν το power plan;

Και ψάχνοντας τυχαία βρήκα και αυτό.

Μάλλον μιλάνε για μια συγκεκριμένη μητρική αλλά ο καθένας μπορεί να φανταστεί τι συμβαίνει και με όλες τις υπόλοιπες. Ότι να'ναι τα software readings.

25% απόκλιση με στοκ voltage και >30% απόκλιση στον 12900Κ λένε εδώ οι (πιο) ειδικοί όταν δε χρησιμοποιείται stock voltage.

Yeah, to my surprise somehow the package power readings were completely wrong when setting an offset for the core voltage. We are talking about >30% deviation. That makes me even more happy that I bought ElmorLabs PMD and other stuff.

(Σημείωση: για όσους δεν κατάλαβαν όπου software readings βάζουμε HWInfo ή οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο πρόγραμμα)

Αλλά είπαμε ... HWInfo θα πιστεύουμε γιατί οι reviewers τα έχουν αρπάξει για να βγάλουν την AMD efficient. 🤣

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, kkatzos said:

Δεν ξέρουμε. Και δε θα μάθουμε.

Αλλά γιατί να το κάνουν αυτό; Γιατί να αλλάξουν το power plan;

Και ψάχνοντας τυχαία βρήκα και αυτό.

Κάτι για 30% απόκλιση στον 12900Κ λένε εδώ οι (πιο) ειδικοί:

Yeah, to my surprise somehow the package power readings were completely wrong when setting an offset for the core voltage. We are talking about >30% deviation. That makes me even more happy that I bought ElmorLabs PMD and other stuff.

(Σημείωση: για όσους δεν κατάλαβαν όπου software readings βάζουμε HWInfo ή οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο πρόγραμμα)

Αλλά είπαμε ... HWInfo θα πιστεύουμε γιατί οι reviewers τα έχουν αρπάξει για να βγάλουν την AMD efficient. 🤣

Πριν κάνεις τον έξυπνο, διάβασε ξανά τι γράφει. Αργά αργα. Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις Intel και δεν γνωρίζεις πως δουλεύουν, αλλά ρώτα :P 

Μιλάμε για offset voltage. Προφανώς τα readings θα είναι λάθος, το έχω γράψει πραγματικά 100-150 φορές στα νηματα για 12th και 13th gen. Όταν πειράζεις το voltage πρέπει να στρώσει και το DC LL αλλιώς κάνει misreport. Γνωστά αυτά, vid = vcore κλπα, βαριέμαι να ξαναγράφω έκθεση, το έχω αναλύσει εκτενώς στο παρελθόν. Δεν είμαι και μπροστά στο PC αυτη τη στιγμή για να σου δείξω αλλά χοντρικά αν δεν σετάρις το DC LL ώστε το vid που κάνει report το CPU να είναι ίδιο με το vcore που δείχνει η μητρική έχεις λανθασμένες ενδείξεις power draw. 

Βέβαια στην βιασύνη σου δεν διάβασες το σημαντικότερο.

No, it's the other way around. When setting the core voltage manually the software readings are far too high.

 

Δείχνει ΠΑΡΑΠΑΝΩ απτό πραγματικό το software, όχι λιγότερο :D

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Βέβαια στην βιασύνη σου δεν διάβασες το σημαντικότερο.

No, it's the other way around. When setting the core voltage manually the software readings are far too high.

 

Δείχνει ΠΑΡΑΠΑΝΩ απτό πραγματικό το software, όχι λιγότερο :D

Ποια βιασύνη;

1: Looks like

was right. Can confirm i9-12900K power consumption of ~150W (EPS 12V) in Dying Light 2 measured with ElmorLabs PMD + EVC2SX.

 

2: CX shows 120W package power which results in 81% VRM efficiency. That's actually too low for

the Z690 Aorus Tachyon. #1

 

Νόμιζα ότι το 150W είναι μεγαλύτερο από το 120W.

Κάτσε, βρήκαμε κι''άλλον με EPS μετρήσεις:

https://www.pcgameshardware.de/Core-i9-12900KS-CPU-278291/Tests/Kaufen-Preis-Release-Benchmark-1392574/4/

Σε idle ουραγός ο 12900Κ. Το χειρότερο idle consumption. Αλλά είπαμε, τα άρπαξε και αυτός. Ή άφησε τα C-states off. 🤣

1.jpg.5753b5f656bb23b7b5d2cdd52b855873.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, kkatzos said:

Για τον 6800H/HS λες;

Τα Zen 3+ μονολιθικά δεν έχουν καμία σχέση σε idle κατανάλωση με τον 12900Κ.

Πέρα από την πιο efficient TSMC 6nm FinFET έχουν 20.5ΜΒ συνολική cache και όχι 45ΜΒ.

Και βέβαια ως mobile soc υπάρχει tuning για καλύτερο efficiency.

6900hs. Πόσο πιο efficient? 0.9w cores power και 1w το SOC δείχνει. Σε λειτουργία, όχι σε idle. Θέλω να καταλήξω, είναι προφανές ότι δεν είναι απίθανα τα 2 watt σε x86 CPU. 

2 minutes ago, kkatzos said:

Ποια βιασύνη;

1: Looks like

was right. Can confirm i9-12900K power consumption of ~150W (EPS 12V) in Dying Light 2 measured with ElmorLabs PMD + EVC2SX.

 

2: CX shows 120W package power which results in 81% VRM efficiency. That's actually too low for

the Z690 Aorus Tachyon. #1

 

Νόμιζα ότι το 150W είναι μεγαλύτερο από το 120W.

Κάτσε, βρήκαμε κι''άλλον με EPS μετρήσεις:

https://www.pcgameshardware.de/Core-i9-12900KS-CPU-278291/Tests/Kaufen-Preis-Release-Benchmark-1392574/4/

Σε idle ουραγός ο 12900Κ. Το χειρότερο idle consumption. Αλλά είπαμε, τα άρπαξε και αυτός. Ή άφησε τα C-states off. 🤣

1.jpg.5753b5f656bb23b7b5d2cdd52b855873.jpg

Δεν παλεύεσαι ρε συ, το άτομο που ΕΣΥ επικαλείσαι, ο capframex, γράφει ξεκάθαρα το ΑΝΑΠΟΔΟ από αυτό που υποστηρίζεις Αλλά δεν πτοήθηκες, εκεί συνεχίζεις. Απάλευτος ρε :P 

Tέσπα, βαριέμαι να εξηγώ για 1000η φορά τι γίνεται όταν κάνεις override το stock voltage. Ότι νομίζεις αδερφέ. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Αυτά που λες δικαιολογούν πολλά. Δε δικαιολογούν τα πάντα.

Υποθέτω για να τα λες αυτά έχεις δει/διαβάσει τα 3-4 reviews που μετράνε σε EPS12V και βγάζουν παρεμφερείς καταναλώσεις σε idle/low load. Αν δεν το έχεις κάνει, κάνε το.

Αν μετά από αυτό συνεχίζεις να υποστηρίζεις ότι το HWinfo "μετράει" σωστά, άρα όλοι αυτοί μέτρησαν λάθος (μόνο το ένα ή και τα δύο στρατόπεδα) πες μας γιατί, κατά τη γνώμη σου, συνέβη αυτό.

Τα πάντα θα ήταν δύσκολο να τα δικαιολογούσαν, άμα είχα γνώση του IP της AMD και της Ιντέλας, μάλλον θα δούλευα σε αυτές και δεν θα ασχολούμουν με Tech Forum: Idle Power Wars #218 Electric Boogaloo... Πες μου όμως τι δεν σε καλύπτει να δω μήπως έχω κάποιο educated guess γι αυτό.

 Δείξε μου ακόμα, τα 3/4 reviews που μετράνε σε EPS να σου πω γνώμη, γιατί δεν τα έχω δει όλα. Του Άρη πχ που έχω δει είναι εκτός γιατί μετράει και στον ATX connector, ο οποίος τροφοδοτεί όλο το board με 12V. Ακόμα και EPS να μετράς, μπαίνει ο παράγοντας mobo στο ενδιάμεσο που έχει να κάνει με efficiency (τρισάθλιο σε low loads), τι μαλακίες έχει κάνει ο κάθε vendor με το BIOS του κτλ κτλ. 

Επίσης επέτρεψέ μου επίσης, να έχω τις αμφιβολίες μου για το πόσο idle είναι ρυθμισμένο το κάθε σύστημα. Γιατί και στον 5800Χ πχ άμα δεν είχα πειράξει power plans και να κλείσω background apps, το average idle power δεν ήταν στα 20-30, αλλά στα 40-50 γιατί είτε boostαρε, είτε δεν έριχνε σωστά clocks. 

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τι 10W;

2,5W δείχνει για τον 12900Κ το HWinfo. Το οποίο πιστεύουμε και καλά.

Εσείς μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε. Αν προσέξεις κρατάω απόσταση από το ποιά μέτρηση είναι η σωστή και για καλό λόγο. Τα 2.5W μου φαίνονται παράλογα, αλλά τα 25-30W επίσης. Τα 2.5 δε, τείνουν αρκετά πιο κοντά σε αυτό που θα μου φαινόταν λογική τιμή. Μπορώ σίγουρα να εγγυηθώ για τις ορθές μετρήσεις από πλευράς CPU, δεν είμαι ο συντάκτης του HWInfo οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ για το σωστό display τους.

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είστε τόσο ακραίοι. Πρέπει απαραίτητα είτε να τραβάει 2W το Alder, είτε να είναι στα ίδια ή παραπάνω από AMD! Να είναι 10-15W λιγότερα και να κάθεται στα 7-14W δεν παίζει; Και αν ναι, γιατί, πόσο μάλλον όταν η λογική αυτό λέει (και επίσης μετρήσεις που έχω δει από μερικά συστήματα). 

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Κινέζικα power meters; Τα πάντα κινέζικα (άντε και μερικά νοτιοκορεάτικα) είναι εδώ και χρόνια στο χώρο της τεχνολογίας.

Από εμπειρία λοιπόν, επειδή μερικά module από τα προϊόντα μας παράγονται στην Κίνα, ο Κινέζος άμα του πεις θέλω το τάδε με κόστος 50€ θα σου πει ναι και θα στο φτιάξει. Άμα του πεις θέλω το ίδιο με κόστος 30€ θα σου πει ναι και θα στο φτιάξει. Άμα του πεις το ίδιο με 10€ θα σου πει επίσης ναι και θα στο φτιάξει. Μάντεψε τι διαφορά έχει το προϊόν του 50άρικου, με αυτό του 30άρικο και του 10άρικου, ενώ είναι ίδια στα χαρτιά. 

Όχι ότι δεν κατάλαβες πως το είπα και σε ποια meters αναφέρομαι, αλλά συζήτηση να γίνεται. 

To Tapo καλή φασούλα πάντως, δεν το είχα δει, θα το κοιτάξω μπας και πάρω και εγώ κανένα! Btw με average μέτρηση εννοώ averaging τις μετρήσεις ανά δευτερόλεπτο. Όταν μιλάμε για μεταβατικά φαινόμενα όπως το idle, όταν παίρνεις μία μέτρηση δεν ξέρεις αν το έχεις πιάσει σε peak πχ (το οποίο μάλιστα είναι και πιθανό να το πιάνεις και κάθε φορά που μετράς αν αναλογιστείς την περιοδικότητα που παρουσιάζει αρκετό software και τα scheduler times). Παίρνεις 10, 100, 1000 μετρήσεις ανά δεύτερο και κάνεις display τον μέσο όρο τους. 

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Πέρα από την πιο efficient TSMC 6nm FinFET έχουν 20.5ΜΒ συνολική cache και όχι 45ΜΒ.

Α τώρα εδώ η cache μετράει, όταν το έγραψα πάνω "δεν τα δικαιολογεί όλα" 😅

Γενικά απλώς πρέπει να αποδεχτείτε τον βραχνά του IF. Η AMD το έχει αποδεχτεί και συνεχίζει με αυτό γιατί αντικειμενικά βολεύει τρομερά, ας παρουσιάζει στατική κατανάλωση όσο ένα laptop CPU μόνο του. Εσείς που κολλάτε;

55 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Κάτσε, βρήκαμε κι''άλλον με EPS μετρήσεις:

https://www.pcgameshardware.de/Core-i9-12900KS-CPU-278291/Tests/Kaufen-Preis-Release-Benchmark-1392574/4/

Άμα ο 5800X τραβάει 13W σε idle, θα τον βγάλω από το PC και θα τον ΦΑΩ σε livestream

image.png.d35cb70ede27efd607c408869a954b40.png

 

Και obligatory ss με την RAM στα 2133, οχι στα 3200 που την εχει ο αλλος που μετραει και VRM inefficiency μεσα

image.png.3236ba0c0002177e04e20c035ff2ce96.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Δείξε μου ακόμα, τα 3/4 reviews που μετράνε σε EPS να σου πω γνώμη, γιατί δεν τα έχω δει όλα. Του Άρη πχ που έχω δει είναι εκτός γιατί μετράει και στον ATX connector, ο οποίος τροφοδοτεί όλο το board με 12V. Ακόμα και EPS να μετράς, μπαίνει ο παράγοντας mobo στο ενδιάμεσο που έχει να κάνει με efficiency (τρισάθλιο σε low loads), τι μαλακίες έχει κάνει ο κάθε vendor με το BIOS του κτλ κτλ. 

Του Άρη, το παραπάνω και του μαλλιά σε Cinebench 1 thread (451 sec). Ο μαλλιάς βγάζει στον 5600 με CB 1T όσο μου δείχνει το HWinfo με 0% usage.

Πολλοί παράγοντες μπαίνουν αλλά σίγουρα δε μπαίνουν μόνο για τη μία εταιρία.

Δηλαδή δεν έτυχε όταν δοκίμαζαν του AMD να διάλεξαν τις πιο efficient μητρικές αλλά όταν δοκίμασαν του Intel να διάλεξαν τις πιο inefficient.

Κοινώς ... δε γίνεται να κάνουν όλοι αυτοί λάθος και να λέμε εδώ μέσα ότι πιστεύουμε το HWInfo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...