Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για φτηνό media player?


Gryzor
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από alexzorb,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Στο σπίτι χρησιμοποιώ ένα Shield TV 2019 Pro (το οποίο και λατρεύω). Θα πάμε διακοπές με το μικρό μας παιδάκι και θα ήθελα να μπορώ να του βάζω κανένα βιντεάκι στην τηλεόραση του δωματίου. Δεν θέλω επ ουδενεί να πάρω μαζί μου το Shield οπότε ψάχνω κάτι μικρό και φτηνό...

Βασικά θέλω να παίζει τοπικά βιντεάκια που θα έχω κατεβάσεια από ΥΤ με καρτούν (ήτοι, χαμηλό bit rate, ανάγκη για USB/SD). To δίκτυο δεν με ενδιαφέρει τόσο - το δωμάτιο θα έχει internet αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να βασιστώ σε αυτό οπότε σκέφτηκα να κατεβάσω και να χρησιμοποιήσω κάτι σε VLC/Just Player/Next Player.

Καμμία πρόταση για κάποιο σχετικά αξιόπιστο (=δεν θα με αφήσει στις 2 ημέρες) και κατά προτίμηση όχι τίγκα σε malware?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2023 στις 8:50 ΜΜ, Gryzor είπε

Καλησπέρα!

Στο σπίτι χρησιμοποιώ ένα Shield TV 2019 Pro (το οποίο και λατρεύω). Θα πάμε διακοπές με το μικρό μας παιδάκι και θα ήθελα να μπορώ να του βάζω κανένα βιντεάκι στην τηλεόραση του δωματίου. Δεν θέλω επ ουδενεί να πάρω μαζί μου το Shield οπότε ψάχνω κάτι μικρό και φτηνό...

Βασικά θέλω να παίζει τοπικά βιντεάκια που θα έχω κατεβάσεια από ΥΤ με καρτούν (ήτοι, χαμηλό bit rate, ανάγκη για USB/SD). To δίκτυο δεν με ενδιαφέρει τόσο - το δωμάτιο θα έχει internet αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να βασιστώ σε αυτό οπότε σκέφτηκα να κατεβάσω και να χρησιμοποιήσω κάτι σε VLC/Just Player/Next Player.

Καμμία πρόταση για κάποιο σχετικά αξιόπιστο (=δεν θα με αφήσει στις 2 ημέρες) και κατά προτίμηση όχι τίγκα σε malware?

Ευχαριστώ!

Γιατι δεν παιρνεις κατι τετοιο ? αυτο ομως το 4κ με τα 2gb μνημη:  https://www.skroutz.gr/s/33836333/Xiaomi-Smart-TV-Stick-Mi-4K-UHD-με-Bluetooth-Wi-Fi-HDMI-και-Google-Assistant.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manoskost είπε

Γιατι δεν παιρνεις κατι τετοιο ? αυτο ομως το 4κ με τα 2gb μνημη:  https://www.skroutz.gr/s/33836333/Xiaomi-Smart-TV-Stick-Mi-4K-UHD-με-Bluetooth-Wi-Fi-HDMI-και-Google-Assistant.html

Αυτό δεν έχει USB port!  Σκέφτομαι το μεγάλο αδερφάκι του, αλλά ήλπιζα σε κάτι πιο φτηνό ίσως. Αν είναι να πάρω αυτό θα είναι και backup για το Shield αν το στήσω (Kodi, emulators, smb mounts κτλ κτλ) οπότε δεν με χαλάει πολύ να σου πω την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
13 hours ago, Gryzor said:

Αυτό δεν έχει USB port!  Σκέφτομαι το μεγάλο αδερφάκι του, αλλά ήλπιζα σε κάτι πιο φτηνό ίσως. Αν είναι να πάρω αυτό θα είναι και backup για το Shield αν το στήσω (Kodi, emulators, smb mounts κτλ κτλ) οπότε δεν με χαλάει πολύ να σου πω την αλήθεια...

Αν πάρεις και ένα otg adapter θα έχεις και usb. πχ https://www.skroutz.gr/s/10356802/Cablexpert-Μετατροπέας-micro-USB-male-σε-USB-A-micro-USB-female-A-OTG-AFBM-04.html

Αλλίως mi box s 2 gen  είναι οκ. Η αλλήθεια είναι για τη χρήση που το θές και ένα tv box 30-40€ θα κάνει δουλειά αλλά γιτί να πας σε τελείως no-name.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexzorb είπε

Αν πάρεις και ένα otg adapter θα έχεις και usb. πχ https://www.skroutz.gr/s/10356802/Cablexpert-Μετατροπέας-micro-USB-male-σε-USB-A-micro-USB-female-A-OTG-AFBM-04.html

Αλλίως mi box s 2 gen  είναι οκ. Η αλλήθεια είναι για τη χρήση που το θές και ένα tv box 30-40€ θα κάνει δουλειά αλλά γιτί να πας σε τελείως no-name.

Α έχει micro USB επάνω; Καλό αυτό, ωραία! Δεν το είχα καταλάβει!

Όντως, και αυτός είναι ο λόγος που πόσταρα εδώ, βλέπω άπειρα μοντέλα από μάρκες που δεν τις ξέρει ούτε ο Κινέζος και δεν θέλω επ ουδενί να αρχίσει να κρασάρει εκεί που βλέπει ο μικρός😂

 

Σ'ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ψάξεις στις αγγελίες (όχι μόνο isnomnia, αλλά για λόγους αρχής δεν αναφέρω που) θα βρεις xiaomi box s μεταχειρισμένα στα 50 ευρώ, μπορεί και λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Aν ψάξεις στις αγγελίες (όχι μόνο isnomnia, αλλά για λόγους αρχής δεν αναφέρω που) θα βρεις xiaomi box s μεταχειρισμένα στα 50 ευρώ, μπορεί και λιγότερο.

Σε ευχαριστώ, σήμερα μόλις μου ήρθε το Gen2 που πήρα γύρω στα 58 (νομίζω). Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, μόνο το βασικό σετάρισμα, αλλά φαίνεται πολύ καλό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλορίζικο,είναι πολύ καλό....... απλά όταν το ανοίγεις λίγη υπομονή 1-2 λεπτά για να επικοινωνήσει το bluetooth χειριστήριο με το player.

Επεξ/σία από tasos2012
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tasos2012 είπε

Kαλορίζικο,είναι πολύ καλό....... απλά όταν το ανοίγεις λίγη υπομονή 1-2 λεπτά για να επικοινωνήσει το bluetooth χειριστήριο με το player.

A βασικα με το που έβαλα τις μπαταρίες δεν πρόλαβα καν να βάλω το καπάκι, έκανε pair αμέσως 😂😂😂

Σ'ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει, αν όντως αργούσε... εδώ μου έλεγε η οθόνη να το πάω κοντά στη συσκευή και ήμουν στην άλλη άκρη του δωματίου βάζοντας τις μπαταρίες και άκουσα ένα μπιπ (από το τηλεκοντρόλ; δεν είμαι σίγουρος), μου έκανε εντύπωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2023 στις 3:04 ΜΜ, tasos2012 είπε

Kαλορίζικο,είναι πολύ καλό....... απλά όταν το ανοίγεις λίγη υπομονή 1-2 λεπτά για να επικοινωνήσει το bluetooth χειριστήριο με το player.

αυτο ηταν προβλημα του παλιου mibox. γτ να το εχει και το gen2;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: υπάρχει κάπου επιλογή να σκανάρει USB για media όταν τα συνδέεις; Γιατί κάνα δυο εφαρμογές μου το ζητάνε αυτό αλλά δεν βλέπω κάπου κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kallair said:

αυτο ηταν προβλημα του παλιου mibox. γτ να το εχει και το gen2;

γιατί είναι σχεδόν το ίδιο.....με ελάχιστες διαφορές στο hardware. Η βασική διαφορά είναι στο ότι τρέχει google tv και όχι android tv. Aπλά το ανέφερα για την περίπτωση που ίσχυε και για το gen2,αν δεν ισχύει ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tasos2012 είπε

γιατί είναι σχεδόν το ίδιο.....με ελάχιστες διαφορές στο hardware. Η βασική διαφορά είναι στο ότι τρέχει google tv και όχι android tv. Aπλά το ανέφερα για την περίπτωση που ίσχυε και για το gen2,αν δεν ισχύει ακόμα καλύτερα.

το προβλημα με το οτι αργει το pairing στο τηλεκοντρολ στο παλιο mibox ειναι θεμα software. δεν το ειχε παλιοτερα κ παραδοξως δεν το εχουν φτιαξει ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...