Προς το περιεχόμενο

Ρουτερ που παιρνει καρτα SIM


YellowGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, MessengerOfGood said:

Αν μπορείς δώσε κάποιο linκ με review.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη:

1. Για να συνδεθώ με πομπό 5G πρέπει και η SIM να είναι 5G ή αρκεί να είναι το ρουτερ 5G? 

2. Έχω μια DATA SIM που είναι δωρεάν στο οικογενειακό μου πακέτο. Δεν έχει ομιλία αλλά εκτός από τα DATA μπορεί να στέλνει και να δέχεται SMS. Από τον ΟΤΕ μου επιβεβαίωσαν αυτή τη δυνατότητα, το δοκίμασα και δουλεύει, αλλά συμβαίνει το ίδιο με όλες τις κάρτες DATA SIM; Το λέω γιατί έχω ένα παλιό συναγερμό που δεν επικοινωνεί με data αλλά μόνο με SMS.

 

Ξέρει κανένας κάτι για το δεύτερο ερώτημά μου (oi DATA SIM στέλνουν και δέχονται SMS γενικά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MessengerOfGood said:

 

1. Για να συνδεθώ με πομπό 5G πρέπει και η SIM να είναι 5G ή αρκεί να είναι το ρουτερ 5G? 

 

 

και η καρτα πρεπει να μπορει να παιξει 5g και να ειναι ενεργοποιημενο από τον παροχο.

15 hours ago, achilles_g_ said:

Δεν διαβάζω τα καλύτερα...

zte ,tp link= vfm

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος έγραψε νομίζω σε διπλανό νήμα για χρήση κινητού αντί 4/5 G router, αλλά δεν το βρίσκω.

Λοιπόν έκανα κάποιες δοκιμές με δύο κινητά και παραθέτω τα αποτελέσματα που ίσως είναι χρήσιμα στην κοινότητα:

Το σημείο που μπήκε το κινητό που έδινε hotspot είχε αρκετά καλό σήμα 4G.

Με κινητό Samsung Galaxy S10e (Android 12) σαν hotspot, το ίδιο έπιανε 150 Mbps, σε ένα tablet Samsung Galaxy S5e έδινε με WiFi 40 mbps και σε ένα λαπτοπ που έπαιρνε Ethernet μέσω ενός TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA (που συνδέεται με WiFi στο hotspot και βγάζει Ethernet) έδινε 50 Mbps.

Με κινητό ένα Redmi Pro (Android 6) σαν hotspot, το ίδιο έπιανε 50 Mbps, σε ένα tablet Samsung Galaxy S5e έδινε με WiFi 20 mbps και σε ένα λαπτοπ που έπαιρνε Ethernet μέσω ενός TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA (που συνδέεται με WiFi στο hotspot και βγάζει Ethernet) έδινε 15 Mbps.

To internet που έπαιρναν οι συσκευές μέσω hotspot ήταν σχετικά σταθερό.

Το λαπτοπ σε κατ ευθείαν σύνδεση με το hotspot έδινε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες. Το WiFi του TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA είναι πολύ καλύτερο από του λαπτοπ (παρεμβάλλεται και τοίχος μεταξύ λαπτοπ και hotspot).

Το συμπέρασμά μου είναι ότι παίζει ρόλο ποια συσκευή συνδέεται με τον πάροχο αλλά το κινητό σε hotspot ΔΕΝ δίνει ότι παίρνει αλλά περίπου το ένα τρίτο (ίσως κάτι παραπάνω). 

Τι λέτε εσείς? Αν στη θέση του κινητού που έδινε με hotspot είχα βάλει ένα καλό 4G+ Rourer CAT6-7 θα έπιανα τα 150 MBps στο tablet και στο laptop? Αν βάλω router θα το συνδέσω με το υπάρχον δίκτυο ethernet του σπιτιού με γραμμή ethernet, όχι μέσω του TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, MessengerOfGood said:

Κάποιος έγραψε νομίζω σε διπλανό νήμα για χρήση κινητού αντί 4/5 G router, αλλά δεν το βρίσκω.

Λοιπόν έκανα κάποιες δοκιμές με δύο κινητά και παραθέτω τα αποτελέσματα που ίσως είναι χρήσιμα στην κοινότητα:

Το σημείο που μπήκε το κινητό που έδινε hotspot είχε αρκετά καλό σήμα 4G.

Με κινητό Samsung Galaxy S10e (Android 12) σαν hotspot, το ίδιο έπιανε 150 Mbps, σε ένα tablet Samsung Galaxy S5e έδινε με WiFi 40 mbps και σε ένα λαπτοπ που έπαιρνε Ethernet μέσω ενός TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA (που συνδέεται με WiFi στο hotspot και βγάζει Ethernet) έδινε 50 Mbps.

Με κινητό ένα Redmi Pro (Android 6) σαν hotspot, το ίδιο έπιανε 50 Mbps, σε ένα tablet Samsung Galaxy S5e έδινε με WiFi 20 mbps και σε ένα λαπτοπ που έπαιρνε Ethernet μέσω ενός TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA (που συνδέεται με WiFi στο hotspot και βγάζει Ethernet) έδινε 15 Mbps.

To internet που έπαιρναν οι συσκευές μέσω hotspot ήταν σχετικά σταθερό.

Το λαπτοπ σε κατ ευθείαν σύνδεση με το hotspot έδινε πολύ χαμηλότερες ταχύτητες. Το WiFi του TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA είναι πολύ καλύτερο από του λαπτοπ (παρεμβάλλεται και τοίχος μεταξύ λαπτοπ και hotspot).

Το συμπέρασμά μου είναι ότι παίζει ρόλο ποια συσκευή συνδέεται με τον πάροχο αλλά το κινητό σε hotspot ΔΕΝ δίνει ότι παίρνει αλλά περίπου το ένα τρίτο (ίσως κάτι παραπάνω). 

Τι λέτε εσείς? Αν στη θέση του κινητού που έδινε με hotspot είχα βάλει ένα καλό 4G+ Rourer CAT6-7 θα έπιανα τα 150 MBps στο tablet και στο laptop? Αν βάλω router θα το συνδέσω με το υπάρχον δίκτυο ethernet του σπιτιού με γραμμή ethernet, όχι μέσω του TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA.

Πρεπει να ρυθμισεις το κινητο σου οταν δινει με Hotspot να ειναι στα 5ghz και οχι στα 2,4 που ειναι απο default ωστε να το βρισκουν ολες οι συσκευες.τα 2,4 θα δωσουν max 60-70 mbps σε καλη περιπτωση.οποτε οταν κανεις Hotspot σου εχει επιλογη εφοσον το κινητο ειναι dual band κανεις Hotspot στα 5ghz. καντο και ξαναδοκιμασε.εννοειται οτι οσες συσκευες δεν εχουν 5ghz wifi δεν θα βρουν ποτε το κινητο που κανει hotspot.

το να κανεις Hotspot το κινητο ειναι μια ευκολη λυση αλλα δεσμευεις μια συσκευη και την σκιζεις και θα πρεπει να ειναι συνεχεια σχεδον στο ρευμα.για λιγο ναι.για μονιμα οχι.

20230809_123539.jpg

ενδεικτικη εικονα που οριζεις αν το hotspot θα ειναι στα 2,4 ή στα 5Ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA , που θα χρησιμοποιήσω για τη σύνδεση με το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού, δέχεται και 5 GHz.

Tα δύο κινητά που είναι διαθέσιμα για να χρησιμοποιηθούν σαν hotspot είναι το Redmi Pro (Android 6) που, έτσι κι αλλιώς, το ίδιο πιάνει 50-60 MBps και ένα Samsung Galaxy S7 που πιάνει 90-100 Mbps (ίσως και παραπάνω) αλλά δεν δίνει επιλογή εκπομπής hotspot στα 5 GHz.

Προφανώς δεν έχει νόημα να πάρω ένα ακριβό κινητό με δυνατότητα εκπομπής σε 5GHz γι' αυτή τη δουλειά τη στιγμή μάλιστα που παρεμβάλλεται και τοίχος που θα αποδυναμώνει το 5GHz WiFi.  Και επιπλέον το κινητό δεν βγάζει έξοδο Ethernet που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω για τη σύνδεση με το δίκτυο του σπιτιού (πρέπει να τρυπήσω τοίχο και να βάλω το καλώδιο Ethernet σε κανάλι - είναι λίγο μπελάς και θα φωνάζει και το έτερον ήμισυ!).

Ισχύει λοιπόν αυτό που λες:  Σαν πρόχειρη λύση το Galaxy S7 είναι ΟΚ, (δεν χρειάζομαι και τρομερές ταχύτητες, καμιά ταινία στο Cinobo το πολύ, δεν παίζουμε παιχνίδια online). Αλλά η σωστή λύση είναι ένα καλό router 4G+ (τα 5G είναι πανάκριβα) που να παίρνει και κεραίες (αν χρειαστούν). Καταλήγω στο Huawei 4G Router 3 Pro B535. Έχει διαφορά η έκδοση 232 από την 333?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, MessengerOfGood said:

Το TPLINK Entertainment adapter TL-WA890EA , που θα χρησιμοποιήσω για τη σύνδεση με το υπάρχον δίκτυο του σπιτιού, δέχεται και 5 GHz.

Tα δύο κινητά που είναι διαθέσιμα για να χρησιμοποιηθούν σαν hotspot είναι το Redmi Pro (Android 6) που, έτσι κι αλλιώς, το ίδιο πιάνει 50-60 MBps και ένα Samsung Galaxy S7 που πιάνει 90-100 Mbps (ίσως και παραπάνω) αλλά δεν δίνει επιλογή εκπομπής hotspot στα 5 GHz.

Προφανώς δεν έχει νόημα να πάρω ένα ακριβό κινητό με δυνατότητα εκπομπής σε 5GHz γι' αυτή τη δουλειά τη στιγμή μάλιστα που παρεμβάλλεται και τοίχος που θα αποδυναμώνει το 5GHz WiFi.  Και επιπλέον το κινητό δεν βγάζει έξοδο Ethernet που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω για τη σύνδεση με το δίκτυο του σπιτιού (πρέπει να τρυπήσω τοίχο και να βάλω το καλώδιο Ethernet σε κανάλι - είναι λίγο μπελάς και θα φωνάζει και το έτερον ήμισυ!).

Ισχύει λοιπόν αυτό που λες:  Σαν πρόχειρη λύση το Galaxy S7 είναι ΟΚ, (δεν χρειάζομαι και τρομερές ταχύτητες, καμιά ταινία στο Cinobo το πολύ, δεν παίζουμε παιχνίδια online). Αλλά η σωστή λύση είναι ένα καλό router 4G+ (τα 5G είναι πανάκριβα) που να παίρνει και κεραίες (αν χρειαστούν). Καταλήγω στο Huawei 4G Router 3 Pro B535. Έχει διαφορά η έκδοση 232 από την 333?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

αν τα κινητα δεν μπορουν να δωσουν 5ghz τοτε σιγουρα θα εχεις bottleneck ασχετα με το αν η συσκευη που θα παρει internet εχει 5ghz. πρεπει και οι 2 να το υποστηριζουν.

αν οι αποστασεις δεν ειναι μεγαλες ναι μπορεις να παρεις κινητο με 5ghz. το κινητο μπορει να βγαλει ethernet αν βαλεις usb type c για παραδειγμα σε ethernet απο την tp link.υπαρχει και με micro usb.συνηθως αναγνωρίζονται απο το κινητο χωρις θεμα. το router τωρα το 5g ειναι σιγουρα ακριβο .το πιο φτηνο παιζει να ειναι σε zte και μετα ειναι το mikrotik που ειναι και λιγο πιο δυσκολο στο μενου και πιο ακριβο και μετα παμε σε teltonika και Fritz. το fritz πρεπει να ξεπερναει τα 500.τωρα κοντα το εβγαλαν. καποια εχουν ενσωματωμενες κεραιες τοσο για το Lte οσο και για τa 2,4ghz και 5ghz.

για το entertainment adapter ξεφτιλα να δινει 300Mbps στα 5ghz:P

δεν ειναι καν ac.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το Huawei B535 -333 με 2 εσωτερικές κεραίες από αγγελία του το μέλους Bimmermeister (άψογη συναλλαγή).

Η Σαντορίνη έχει μεγάλο φόρτο στα mobile data και η ταχύτητα ποικίλει πολύ (έφτασα μέχρι 70 Mbps αλλά και πολύ χαμηλότερα). Πάντως έχει πολύ ευαίσθητο δέκτη 4G - τα τρία λαμπάκια ανάβουν πολύ εύκολα. Πρέπει να βοηθάνε οι 2 κεραίες. Το τοποθέτησα μέσα στο δωμάτιο εκεί που μια εφαρμογή στο κινητό μου έδωσε το ισχυρότερο σήμα 4G. Αν και τα 20-30 MBps μου είναι αρκετά, τον Σεπτέμβρη που θα φύγουν οι άγριοι ελπίζω να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες. 

Μάλλον το καλύτερο 4G+ router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Πήρα το Huawei B535 -333 με 2 εσωτερικές κεραίες από αγγελία του το μέλους Bimmermeister (άψογη συναλλαγή).

Η Σαντορίνη έχει μεγάλο φόρτο στα mobile data και η ταχύτητα ποικίλει πολύ (έφτασα μέχρι 70 Mbps αλλά και πολύ χαμηλότερα). Πάντως έχει πολύ ευαίσθητο δέκτη 4G - τα τρία λαμπάκια ανάβουν πολύ εύκολα. Πρέπει να βοηθάνε οι 2 κεραίες. Το τοποθέτησα μέσα στο δωμάτιο εκεί που μια εφαρμογή στο κινητό μου έδωσε το ισχυρότερο σήμα 4G. Αν και τα 20-30 MBps μου είναι αρκετά, τον Σεπτέμβρη που θα φύγουν οι άγριοι ελπίζω να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες. 

Μάλλον το καλύτερο 4G+ router.

Αν του βιδωσεις από πίσω 2 εξωτερικές κεραίες 4G θα δεις πολύ καλύτερο σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, MessengerOfGood said:

Πήρα το Huawei B535 -333 με 2 εσωτερικές κεραίες από αγγελία του το μέλους Bimmermeister (άψογη συναλλαγή).

Η Σαντορίνη έχει μεγάλο φόρτο στα mobile data και η ταχύτητα ποικίλει πολύ (έφτασα μέχρι 70 Mbps αλλά και πολύ χαμηλότερα). Πάντως έχει πολύ ευαίσθητο δέκτη 4G - τα τρία λαμπάκια ανάβουν πολύ εύκολα. Πρέπει να βοηθάνε οι 2 κεραίες. Το τοποθέτησα μέσα στο δωμάτιο εκεί που μια εφαρμογή στο κινητό μου έδωσε το ισχυρότερο σήμα 4G. Αν και τα 20-30 MBps μου είναι αρκετά, τον Σεπτέμβρη που θα φύγουν οι άγριοι ελπίζω να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες. 

Μάλλον το καλύτερο 4G+ router.

κανε μια δοκιμη 4-5 η ωρα το πρωι που το φορτο εχει πεσει παρα πολυ και θα δεις ποσο μπορεις να φτασεις. γενικως πολλα μερη το καλοκαιρι εχουν θεμα αφου το χειμωνα μπαινουν πχ 1000 ατομα και το καλοκαιρι 50000 ατομα. τυχαια τα νουμερα.συνηθως μετα τις 03:00 ηρεμουν ταπραγματα οποτε μπορεις να δεις τι παιζει . απο σεπτεμβρη και πιο μετα ναι θα ηρεμησει η κατασταση σιγουρα οσο περναει ο καιρος.

4 hours ago, chios said:

Αν του βιδωσεις από πίσω 2 εξωτερικές κεραίες 4G θα δεις πολύ καλύτερο σήμα.

Πολλες φορες δεν ειναι το σημα αλλα το πηξιμο στις κεραιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, chios said:

Αν του βιδωσεις από πίσω 2 εξωτερικές κεραίες 4G θα δεις πολύ καλύτερο σήμα.

Μπά, δοκίμασα με το router έξω (εκεί που θα έβαζα τις εξωτερικές κεραίες και δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην ένταση του σήματος. Δεν δοκίμασα την ταχύτητα, αλλά μια χαρά είμαι με 30 mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, MessengerOfGood said:

Μπά, δοκίμασα με το router έξω (εκεί που θα έβαζα τις εξωτερικές κεραίες και δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στην ένταση του σήματος. Δεν δοκίμασα την ταχύτητα, αλλά μια χαρά είμαι με 30 mbps.

ειναι test με τις εξωτερικες κεραιες.μπορει μια κατευθυντικη να παιξει καλυτερα αλλα θελει πολλες δοκιμες δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...