Προς το περιεχόμενο

Πως μετατρεπω ενα cd rom σε αρχειο .iso


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας σημερα εψαξα στην αποθηκη μου και βρηκα ορισμενα παρα πολλα cd rom τα οποια δεν γραφουν πανω ονομα ετσι θα ηθελα να τα βαλω στον υπολογιστη μου να τα δω και οσα μου κανουν να τα μετατρεψω σε iso αρχειο ομως καποια εχουν κολληματα και κολλανε. Πως μπορω να παρακαψω αυτο το προβλημα για να τελιωνω γρηγορα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεμπερδέψεις αν βρεις τον λόγο για τον οποίο κολλάνε.

Αν το μάτι του cd rom σου τα έχει παίξει και δε διαβάζει σωστά ίσως ένα νέο cd rom (ακόμη και εξωτερικό) θα βοηθούσε την κατάσταση.

Αν πάλι τα cd έχουν γρατζουνιές, χρειάζεται ειδκή επισκευή που πιθανώς να μην αξίζει τον μπελά/κόστος αν μιλάμε για πιθανώς "αχρείαστα" cd.

Δοκίμασε κάποια από τα cd που κολλάνε αν μπορείς σε 2ο ή και 3ο υπολογιστή με πιο πρόσφατο cd rom και βλέπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thelos257 είπε

ομως καποια εχουν κολληματα και κολλανε.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι ένας καλός καθαρισμός.Έχει στο εμπόριο σετακια με υγρό και πανάκια καθαρισμού. 

Επίσης έχει ριτινες που υπόσχονται καλά ποσοστά επιδιόρθωσης αλλά δεν τα έχω δουλέψει. 

Μετά να δοκιμάσεις άλλο cd/dvd reader. 

Αν δεν τα καταφέρεις και έτσι θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο cd recovery όπως το cd roller αλλά δεν είναι δωρεάν. Αυτή η λύση όμως δεν επιδιορθωνει τα κατεστραμενα αρχεία και μπορεί να μην δουλεύει το πρόγραμμα μετά, αλλά θα πάρεις τα περισσότερα αρχεία. Δυστυχώς, αν φτάσεις σε αυτό το σημείο σημαίνει ότι τα αρχεία σου είναι αδυνατώ να ανακτηθούν και δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. 

2 ώρες πριν, thelos257 είπε

Πως μπορω να παρακαψω αυτο το προβλημα για να τελιωνω γρηγορα ;

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, δηλαδή να τελειώνεις γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...