Προς το περιεχόμενο

Ένσημα Ελβετίας


deathincarnate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Ψάχνω μια καθοδήγηση από κάποιον που να γνωρίζει το ελβετικό συνταξιοδοτικό σύστημα. Είμαι Έλληνας με ελληνικό αφμ και αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε ποταμόπλοιο στη Γερμανία, με ελβετικό όμως συμβόλαιο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 

• Πώς μπορώ να μάθω την ειδικότητα στην οποία είναι δηλωμένος στην Ελβετία; Εργάζομαι ως μάγειρας αν βοηθάει.

• Πώς μπορώ να κατεβάσω ή έστω να δω τα ελβετικά ένσημα μου; 

• Αυτή τη στιγμή για να πάρω το πτυχίο μου στην Ελλάδα, χρειάζομαι πρακτική ή εργασία  3 μηνών. Γνωρίζει κανείς αν η εργασία στην Ελβετία μπορεί να καλύψει αυτούς τους 3 μήνες; 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πώς γνωρίζεις ότι είσαι δηλωμένος στην Ελβετία; Για να έχεις ένσημα πρέπει να καταβάλεις τουλάχιστον στο 1st pillar και το  2nd pillar. Επίσης, επειδή η χώρα είναι canton based αναλόγως το καντόνι που είσαι πληρώνεις και διαφορετικούς φόρους και λογικά πρέπει να έχεις δηλωμένη διεύθυνση στην Ελβετία γιατί πρέπει να έχεις ελβετικό permit

Επειδή η περίπτωση σου είναι ιδιαίτερη μπορείς να δεις αν κάπου στο συμβολάιο αναφέρεται pension scheme?

Για την ερωτηση σχετικά με το πτυχίο θα πρέπει να ρωτήσεις την σχολή αν είναι διατεθιμένοι να τον αναγνωρίσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anubis13 είπε

Καλησπέρα,

Πώς γνωρίζεις ότι είσαι δηλωμένος στην Ελβετία; Για να έχεις ένσημα πρέπει να καταβάλεις τουλάχιστον στο 1st pillar και το  2nd pillar. Επίσης, επειδή η χώρα είναι canton based αναλόγως το καντόνι που είσαι πληρώνεις και διαφορετικούς φόρους και λογικά πρέπει να έχεις δηλωμένη διεύθυνση στην Ελβετία γιατί πρέπει να έχεις ελβετικό permit

Επειδή η περίπτωση σου είναι ιδιαίτερη μπορείς να δεις αν κάπου στο συμβολάιο αναφέρεται pension scheme?

Για την ερωτηση σχετικά με το πτυχίο θα πρέπει να ρωτήσεις την σχολή αν είναι διατεθιμένοι να τον αναγνωρίσουν

Το καντόνι είναι το Basel, και στο συμβόλαιο γράφει ahv/alv/bvg pension plan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, deathincarnate said:

Το καντόνι είναι το Basel, και στο συμβόλαιο γράφει ahv/alv/bvg pension plan

Λοιπόν ξεκινάμε αρχικά, οπότε θεωρούμε ότι είσαι based στο canton de basel. Φαντάζομαι payslip έχεις στο οπόίο φαίνονται τα deductions και δεν είναι όλα σε ένα.

https://incometax.ch/

Χρησιμποίησε αυτό βάζοντας τα στοιχεία σου και υπολογίζει τις διάφορες κρατήσεις. Τα ΑΗV, ALV πρέπει να είναι τα ίδια τουλάχιστον έτσι είναι για μένα για τα υπολοιπα ομως εξαρτάται και τι ποσοστό θα δώσεις εσύ και η εταιρεία στο pension fund, η εταιρεία στο NBU κλπ.

  • AHV (Old-age and survivors’s ins.) · 5.30%, αυτό είναι το 1st pillar
  • ALV (Unemployment ins.) · 1.10%
  • BVG ουσιαστικά αυτό είναι το 2nd pillar σου και κάνετε contribute και εσύ και ο employer συνήθως μισά μισά. Αν είσαι από 25-34 χρονών το minimum είναι 7% οπότε σπάει σε 3.5% και 3.5% όμως πχ υπάρχουν εταιρείες που δίνουν πχ contribution 6% και αυτές 10% είναι ξεκάθαρα θέμα εταιρείας, άλλες το πληρώνουν όλο.
Να ρωτήσεις σε ποιο pension fund ανήκεις τον εργοδότη σου, συνήθως έχεις γράμμα κάθε χρόνο και μπορείς να αγοράσεις κάθε χρόνο από τα 25 και έπειτα.
 
Όσο για την ειδικότητα πρέπει να υπάρχει στο συμβόλαιο που υπέγραψες.
 
Edit: Λες οτι εχεις για το πτυχίο οπότε είσαι κάτω απο 25 να φανταστώ όποτε αν δεν κάνω λάθος κάνεις contribute μόνο στο 1st pillar. Το θυμάμαι από φίλο που ξεκίνησε δουλειά εδώ < 25

 

 

Επεξ/σία από Anubis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν υπαρχουν "ενσημα"  με την ελληνικη εννοια. Παιρνεις μισθο και απο τον μισθο βγαινουν οι νομιμες εισφορες που εχουν αναφερθει πιο πανω. 2nd pillar (στην ουσια σαν να λεμε επικουρικο) απο 25 ετων πληρωνεις. Το ελληνικο αφμ δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει σε ολο αυτο, το συστημα δεν ειναι σαν το ελληνικο.

Αυτο που μπορεις να ζητησεις να λαβεις ειναι το AHV Statement που βλεπεις τις εισφορες στην βασικη κρατικη συνταξη (δειχνει παντα μεχρι 1 χρονο πισω, δεν ειναι updated).

Επεξ/σία από epp
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/06/2023 at 21:31, deathincarnate said:

Καλησπέρα! Ψάχνω μια καθοδήγηση από κάποιον που να γνωρίζει το ελβετικό συνταξιοδοτικό σύστημα. Είμαι Έλληνας με ελληνικό αφμ και αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε ποταμόπλοιο στη Γερμανία, με ελβετικό όμως συμβόλαιο.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 

• Πώς μπορώ να μάθω την ειδικότητα στην οποία είναι δηλωμένος στην Ελβετία; Εργάζομαι ως μάγειρας αν βοηθάει.

• Πώς μπορώ να κατεβάσω ή έστω να δω τα ελβετικά ένσημα μου; 

• Αυτή τη στιγμή για να πάρω το πτυχίο μου στην Ελλάδα, χρειάζομαι πρακτική ή εργασία  3 μηνών. Γνωρίζει κανείς αν η εργασία στην Ελβετία μπορεί να καλύψει αυτούς τους 3 μήνες; 

Σας ευχαριστώ.

1)αναφερεται υποχρεωτικα στο συμβολαιο

2)δε παιζει κατι τετοιο σου απαντησαν ηδη

3) Μιλας με το ιδρυμα σου και ετοιμαζουν μια φορμα στα αγγλικα (συνηθως) που πρεπει να συμπληρωσει ο (ελβετος) εργοδοτης και να τη στειλεις πισω. Αν δε σου δωσουν φορμα ζητα απο τον εργοδοτη πιστοποιητικο εργασιας (που γραφει το ρολο σου και ποσο καιρο εργαστηκες/εργαστηκε) μεταφρασε το (απο ορκωτο μεταφραστη, οχι μονος σου) και κατεθεσε το στη σχολη. Δε θα υπαρχει προβλημα αν η πρακτικη εχει σχεση με το αντικειμενο σπουδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...