Προς το περιεχόμενο

Το NFC θα γίνει πολύ καλύτερο στα μελλοντικά smartphones


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, alexpap είπε

Άλλη μια αχρείαστη τεχνολογία πάει .. περίπατο όπως ο αισθητήρας  δακτυλικών αποτυπωμάτων  το κλείδωμα-ξεκλείδωμα με μοτίβο που το μόνο που κάνουν είναι να σε μπερδεύουν και να σε δυσκολεύουν και αν δυσλειτουργήσουν άστα να πάνε. Δε μας έφτανε το Bluetooth και το Wifi θέλουμε και NFC όσο για τις υπέρυθρες είναι καταργημένες στις περισσότερες συσκευές μη χέσω πειράζουν τα μάτια λένε, επίσης καταργημένες είναι και οι περισσότερες θύρες όπως αυτές των ακουστικών, άντε να καταργήσουν και την οθόνη και το μικρόφωνο-ηχείο και να επικοινωνείτε με βουντού.

Είπα κάπου να πω τον πόνο μου.

Σημείωση:

Για να περπατήσει το NFC πρέπει στις τράπεζες να γίνει θερμοπυρηνικός πόλεμος.

Ευτυχώς που δεν το έχω (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είναι κρυφό add-on) γιατί θα είχε ραχλιάσει από την πολύ  χρήση.

 

Σε σπηλιά πρέπει να μένεις γιατί τέτοια ασχετοσύνη δεν δικαιολογείται αλλιώς.

2 ώρες πριν, BadBoy είπε

Και από την άλλη οι ελληνικές τράπεζες καταργούν τη δυνατότητα πληρωμής με NFC. Εμπρός πίσω.

Τι λες ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexpap είπε

το κλείδωμα-ξεκλείδωμα με μοτίβο που το μόνο που κάνουν είναι να σε μπερδεύουν και να σε δυσκολεύουν και αν δυσλειτουργήσουν άστα να πάνε.

πραγματικό περιστατικό , είμαι πρόσφατα στα Lidl , μπροστά στη σειρά στο ταμείο είναι μία κοπελίτσα με iPhone και προσπαθεί να πληρώσει τα ψώνια της , δεν τα καταφέρνει , λέει στον ταμία θα ξανακάνω επανεκκίνηση το τηλέφωνο , ο κόσμος περιμένει , η κοπέλα δεν αισθάνεται καλά , είναι και ο φόβος να σε πούν τεχνολογικά αναλφάβητο ,

της λέω το NFC το ανοίξατε ? λέει ναί , να μην τα πολυλογώ ευτυχώς ο ταμίας την έβγαλε απο την δύσκολη θέση , την έβαλε στην άκρη και έβγαλε ένα πιστωτικό για να μην χάσει τα ψώνια της μέχρι να κατάφερνε να πληρώσει . Η ροή του ταμείου συνεχίστηκε , φυσικά μπροστά η κοπέλα στην άκρη να προσπαθεί να ενεργοποιήσει το NFC  και όλος ο κόσμος να περνά και να την βλέπει παράξενα.

Επεξ/σία από ethereum
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, dyrer said:

Δεν εχει σημασία η ηλικία, είμαι 50 και χρησιμοποιώ NFC, SmartWatch etc. χαχαχα

Θέλει εξοικείωση και θέληση, εχει 20χρονια που νομίζουν οτι κινητό είναι το iPhone και Selfie ενώ internet = instagram, google.com

Οχι ποια κάρβουνο

Δεν είπε κανένας ότι έχει σχέση η ηλικία, πρέπει να δεις τα δύο προηγούμενα ποστ του alexpap. Ο πατέρας μου είναι 62 και χρησιμοποιεί nfc.

Απλά για να μην πω ότι είναι ψέκας, είπα ποιον μου θυμίζει (αληθινό γεγονός).

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexpap είπε

Άλλη μια αχρείαστη τεχνολογία πάει .. περίπατο όπως ο αισθητήρας  δακτυλικών αποτυπωμάτων  το κλείδωμα-ξεκλείδωμα με μοτίβο που το μόνο που κάνουν είναι να σε μπερδεύουν και να σε δυσκολεύουν και αν δυσλειτουργήσουν άστα να πάνε. Δε μας έφτανε το Bluetooth και το Wifi θέλουμε και NFC όσο για τις υπέρυθρες είναι καταργημένες στις περισσότερες συσκευές μη χέσω πειράζουν τα μάτια λένε, επίσης καταργημένες είναι και οι περισσότερες θύρες όπως αυτές των ακουστικών, άντε να καταργήσουν και την οθόνη και το μικρόφωνο-ηχείο και να επικοινωνείτε με βουντού.

Είπα κάπου να πω τον πόνο μου.

Σημείωση:

Για να περπατήσει το NFC πρέπει στις τράπεζες να γίνει θερμοπυρηνικός πόλεμος.

Ευτυχώς που δεν το έχω (βέβαια ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είναι κρυφό add-on) γιατί θα είχε ραχλιάσει από την πολύ  χρήση.

το οτι εσυ μπορει να ζεις πισω απ τον ηλιο αυτο δε σημαινει οτι ισχυει και για τους υπολοιπους εγω παντως μια χαρα τα τελευταια 2 χρονια ειτε με apple pay ειτε με google pay εχω ξεχασει τι θα πει καρτα εχω μονο το κινητο πανω μου και τιποτα αλλο τωρα πως εσυ το βρηκες αχρειαστο μεγαλε γκουρου της τεχνολογιας ειναι αλλο καπελο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Ας μαζευτούμε 100, εγω αριθμός 1/100. Χρησιμοποιώ μόνο nfc. Σίγουρα από το 2020 που είχα την N26 στο apple pay. Νομίζω τα τελευταία 2 χρόνια επειδή έχω alpha bank και ήταν η πρώτη στην Ελλάδα το είχα βάλει day 1, και χρησιμοποιώ μόνο αυτό καθόλου κάρτα την έχω αφήσει σπίτι. 

Υ.Γ.: Τώρα να κάτσω να ασχοληθώ δεν αξίζει για τα υπόλοιπα μου θυμίζεις ένα πενηντάχρονο που μου έλεγε ότι η σελήνη είναι κούφια. 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ.

Υ.Γ.: Τώρα να κάτσω να ασχοληθώ δεν αξίζει για τα υπόλοιπα μου θυμίζεις ένα πενηντάχρονο που μου έλεγε ότι η σελήνη είναι κούφια.

Είσαι ανενημέρωτος

Ήταν κούφια τώρα την έχουνε γεμίσει με εξωγήινους μετανάστες που τους έχουν φέρει για να φτιάξουν το NFC μπας και λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας και  των εξωγήινων.

Επεξ/σία από alexpap
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexpap είπε

Υ.Γ.: Τώρα να κάτσω να ασχοληθώ δεν αξίζει για τα υπόλοιπα μου θυμίζεις ένα πενηντάχρονο που μου έλεγε ότι η σελήνη είναι κούφια.

Είσαι ανενημέρωτος

Ήταν κούφια τώρα την έχουνε γεμίσει με εξωγήινους μετανάστες που τους έχουν φέρει για να φτιάξουν το NFC μπας και λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας και  των εξωγήινων.

image.png.7ddcae935234d172fc4848ee517a3cf6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, alexpap said:

Υ.Γ.: Τώρα να κάτσω να ασχοληθώ δεν αξίζει για τα υπόλοιπα μου θυμίζεις ένα πενηντάχρονο που μου έλεγε ότι η σελήνη είναι κούφια.

Είσαι ανενημέρωτος

Ήταν κούφια τώρα την έχουνε γεμίσει με εξωγήινους μετανάστες που τους έχουν φέρει για να φτιάξουν το NFC μπας και λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας και  των εξωγήινων.

Τωρα καταλαβαίνω γιατί δεν σου αρέσει το Nfc,  κάποιοι δεν δέχονται κάρτα ούτε με Nfc μόνο μετρητά και μαύρα, θέλω και εγώ απο αυτό

 

24 minutes ago, ethereum said:

πραγματικό περιστατικό , είμαι πρόσφατα στα Lidl , μπροστά στη σειρά στο ταμείο είναι μία κοπελίτσα με iPhone και προσπαθεί να πληρώσει τα ψώνια της , δεν τα καταφέρνει , λέει στον ταμία θα ξανακάνω επανεκκίνηση το τηλέφωνο , ο κόσμος περιμένει , η κοπέλα δεν αισθάνεται καλά , είναι και ο φόβος να σε πούν τεχνολογικά αναλφάβητο ,

της λέω το NFC το ανοίξατε ? λέει ναί , να μην τα πολυλογώ ευτυχώς ο ταμίας την έβγαλε απο την δύσκολη θέση , την έβαλε στην άκρη και έβγαλε ένα πιστωτικό για να μην χάσει τα ψώνια της μέχρι να κατάφερνε να πληρώσει . Η ροή του ταμείου συνεχίστηκε , φυσικά μπροστά η κοπέλα στην άκρη να προσπαθεί να ενεργοποιήσει το NFC  και όλος ο κόσμος να περνά και να την βλέπει παράξενα.

Ομολογώ πως δυο φόρες παλιότερα με το app της alpha και της πειραίως είχα τέτοιο θέμα,  με gpay ποτέ μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή νόμισα ότι μπήκα σε site για Καπί. Αλλά τελικά ηταν τόσο άσχετα αυτά που διάβασα που λέω ούτε για Καπί είναι, μάλλον μπήκα σε σελίδα του 1990.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alexpap said:

Μην ασχολείσαι με μένα φίλε μου ζω σε άλλο πλανήτη απλός το πόνο μου είπα.

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Ποιες Ελληνικές Τράπεζες το υποστηρίζουν εδώ στο Insomnia δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Όλες. Ξύπνα. 

Ή μάλλον πέσε για ύπνο, δεν είναι για σένα αυτά.

Σε λάθος forum είσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexpap είπε

Μην ασχολείσαι με μένα φίλε μου ζω σε άλλο πλανήτη απλός το πόνο μου είπα.

Δηλαδή μου λες ότι σήμερα με NFC στο ελλάντα μπορείς να κάνεις ανέπαφη πληρωμή σε supermarket, βενζινάδικο, η σε όποιο κατάστημα δέχεται κάρτες.

Ποιες Ελληνικές Τράπεζες το υποστηρίζουν εδώ στο Insomnia δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

Κατά την ταυτοποίηση μήπως σου στέλνει και sms με extra κωδικό για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Ζω για τη μέρα που με το σούπερ ντουπερ ουάου κινητό μου με NFC θα σουφρώσω τα ευρουδάκια σου από το δικό σου.

Σημείωση :

Απαντήστε μου και σε κάτι σημαντικό και αφήστε τα ban για αργότερα.

Με το NFC μπορείς να διαβάσεις και τις υπάρχουσες πιστωτικές-χρεωστικές κάρτες ;

Μεγαλύτερη εμβέλεια = Μικρότερη ασφάλεια.

Όλες οι τράπεζες σε βλέπουν σαν Γελάδα και θέλουν να σε αρμέξουν για να σου προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Αυτές και το κράτος είναι οι δύο μεγαλύτερες βδέλες του οικονομικού μας συστήματος.

Και καλές Εκλογές Μεθαύριο

Παντού όπου χρησιμοποιείς κάρτα υπάρχουν pos και μπορείς να κάνεις τις αγορές σου με το κινητό σου ανέπαφα. Ούτε κωδικοί επιβεβαίωσης, ουτε τίποτα, πλησιάζεις το κινητό στο pos και τελείωσες. Και δεν χρειάζεται σούπερ κινητό όπως λες. Δεν είναι καμιά ακριβή τεχνολογία, ακόμα και τα οικονομικά κινητά σχεδόν όλα έχουν nfc. Είμαι σίγουρος πως και το δικό σου έχει απλά δεν το ξέρεις. Εκτός και αν πρόκειται για πάρα πολύ παλιά συσκευή. Πρόσφατα χάρισα ένα honor 8 που είχα παροπλισμένο στο συρτάρι, συσκευή του 2016 να φανταστείς που είχε nfc από τότε και πλήρωνα ανέπαφα με την εφαρμογή της Πειραιώς. 

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κάποια στιγμή νόμισα ότι μπήκα σε site για Καπί. Αλλά τελικά ηταν τόσο άσχετα αυτά που διάβασα που λέω ούτε για Καπί είναι, μάλλον μπήκα σε σελίδα του 1990.

Εγώ νομίζω πως είναι ο Federer και μας κάνει πλάκα. Ελπίζω δηλαδή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, alexpap said:

Ήταν κούφια τώρα την έχουνε γεμίσει με εξωγήινους μετανάστες που τους έχουν φέρει για να φτιάξουν το NFC μπας και λυθεί το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας και  των εξωγήινων.

Ε?

43 minutes ago, armagedwnn said:

Απλά για να μην πω ότι είναι ψέκας, είπα ποιον μου θυμίζει (αληθινό γεγονός).

Μα αφού είναι! :D

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τοτε που οι Ελληνικες τραπεζες υποστηριξαν το google wallet δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει φυσικη καρτα. Και οταν τα pos επεκταθουν και σε αυτα τα λιγα επαγγελματα που δεν ειναι υποχρεωτικο εως σημερα, δεν θα ξαναπαρω ουτε πορτοφολι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dyrer είπε

Δεν εχει σημασία η ηλικία, είμαι 50 και χρησιμοποιώ NFC, SmartWatch etc. χαχαχα

Θέλει εξοικείωση και θέληση, εχει 20χρονια που νομίζουν οτι κινητό είναι το iPhone και Selfie ενώ internet = instagram, google.com

Οχι ποια κάρβουνο

Τι σχέση έχει η ηλικία; και εγώ του '74 είμαι. Εμείς είδαμε όλες τις νέες τεχνολογίες να γεννιούνται και να εξελίσσονται δεν γίνεται να μην είναι εξοικειωμένος κάποιος της ηλικίας μας Λίγο να σε ενδιέφερε τι παίζει είναι αδύνατον να μην γνωρίζεις τα βασικά. Για μια απλή λειτουργία του κινητού μιλάμε, όχι να κάτσεις να γράψεις κώδικα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...