Προς το περιεχόμενο

Το NFC θα γίνει πολύ καλύτερο στα μελλοντικά smartphones


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, petran79 είπε

Όχι, είναι ενσωματωμένο στο Android. Απορώ πως δε γίνεται μεγαλύτερος ντόρος με αυτό. Λες και γίνεται προώθηση προϊόντος πια... 

https://techreviewspot.com/why-do-android-apps-restart-when-switching/

Είναι χρόνιο πρόβλημα. Ψιλά γράμματα θα μου πεις γιατί αν είμαι εντός σπιτιού και τυχαίνει, δε βαριέσαι. Αλλά να είμαι εκτός και να έχω το άγχος με αυτά, ε όχι. 

Biometric και pin ειναι ακομα πιο μπελαλίδικα. Ούτε καν κλείδωμα οθόνης έχω. 

Οποτε ούτε gpay έχεις  αφού δεν έχεις ούτε κλείδωμα οθόνης.Τραπεζικές εφαρμογές εχεις χωρίς κλειδώματα συσκευής;

 

Πολλές φορές έχει χρειαστεί να πάω απο μια τραπεζική εφαρμογή σε μια άλλη και να ξαναγυρίσω στην πρώτη και ποτέ δεν μου την έχει κλείσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Οποτε ούτε gpay έχεις  αφού δεν έχεις ούτε κλείδωμα οθόνης.Τραπεζικές εφαρμογές εχεις χωρίς κλειδώματα συσκευής;

 

Πολλές φορές έχει χρειαστεί να πάω απο μια τραπεζική εφαρμογή σε μια άλλη και να ξαναγυρίσω στην πρώτη και ποτέ δεν μου την έχει κλείσει.

 

Οχι και αυτος ειναι ενας απο τους λογους. Μεγαλυτερος μπελας ειναι να τα ρυθμισεις ολα αυτα και να ευχεσαι να μην γινει τιποτα στραβο, παρα να πληρωνεις με καρτα. Κωδικος οθονης, κωδικος εφαρμογης, κωδικος επιβεβαιωσης και ενα σωρο,

Εμενα τυχαινει αρκετες φορες η εφαρμογη NBG να κανει επανεκκινηση ή να μη κανει login

Το ιδιο και οταν παω να ανανεωσω τη Wind απο την εφαρμογη F2G

Kαι ειναι επιβεβαιωμενο οπως αναφερεται στο αρθρο να γινονται συχνα επανεκκινησεις.

Αλλο να βλέπω όμως Youtube και να ειμαι στο Facebook που και εκει ειναι σπαστικο να πρεπει να προσπαθεις να ξαναβρεις τι εβλεπες και αλλο σε περιπτωση τραπεζικων συναλλαγων, ιδιως εκτος σπιτιου που ο χρονος πιεζει και υπαρχουν ενα σωρο απροβλεπτοι παραγοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, petran79 said:

Όχι, είναι ενσωματωμένο στο Android. Απορώ πως δε γίνεται μεγαλύτερος ντόρος με αυτό. Λες και γίνεται προώθηση προϊόντος πια... 

https://techreviewspot.com/why-do-android-apps-restart-when-switching/

Είναι χρόνιο πρόβλημα. Ψιλά γράμματα θα μου πεις γιατί αν είμαι εντός σπιτιού και τυχαίνει, δε βαριέσαι. Αλλά να είμαι εκτός και να έχω το άγχος με αυτά, ε όχι. 

Biometric και pin ειναι ακομα πιο μπελαλίδικα. Ούτε καν κλείδωμα οθόνης έχω. 

Και σου απαντάω, δεν έχω τέτοιο θέμα σε κανένα απο τα κινητά που είχα

Αν δεν έχεις κλείδωμα οθόνης ούτε  gpay έχεις,   αλλά αν θεωρείς πως ο κωδικός είναι λιγότερο μπελαλίδικος απο το δάχτυλο ή το πιν why not

Ακόμα δεν το ξέρω το site,  αλλά δεν βλέπω να αναφέρει το πως θα το λύσεις που είναι η ρύθμιση του battery management και λέει να κάνεις wipe την συσκευή  🤣.

Βρες κάτι άλλο απο κάποιο πιο αξιόπιστο

3 hours ago, BadBoy said:

Ευχαριστώ για τη διόρθωση, έχεις δίκιο, απλώς VISA, Mastercard, AmEx τις θεωρώ κομμάτι του τραπεζικού συστήματος.

Η διαφορά είναι ότι αυτές δε χτίζουν ατομικά προφίλ καταναλωτή για να προσφέρουν διαφημίσεις.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδρά ο κόσμος όταν λέω ότι οι τράπεζες σταματούν να προσφέρουν μια υπηρεσία, αυτό είναι γεγονός.

Επίσης όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει άλλη εταιρία, με γεια του, δεν έθεσα πουθενά θέμα ασφάλειας.

Μου αρέσει που είσαι τόσο σίγουρος πως η visa  δεν κτίζει,  ελπίζω το κινητό σου να το έχεις χωρίς google services και χωρίς ασύρματο και δεδομένα

Οι τράπεζες συνεχίζουν να παρέχουν την υπηρεσία

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, petran79 είπε

Οχι και αυτος ειναι ενας απο τους λογους. Μεγαλυτερος μπελας ειναι να τα ρυθμισεις ολα αυτα και να ευχεσαι να μην γινει τιποτα στραβο, παρα να πληρωνεις με καρτα. Κωδικος οθονης, κωδικος εφαρμογης, κωδικος επιβεβαιωσης και ενα σωρο,

Εμενα τυχαινει αρκετες φορες η εφαρμογη NBG να κανει επανεκκινηση ή να μη κανει login

Το ιδιο και οταν παω να ανανεωσω τη Wind απο την εφαρμογη F2G

Kαι ειναι επιβεβαιωμενο οπως αναφερεται στο αρθρο να γινονται συχνα επανεκκινησεις.

Αλλο να βλέπω όμως Youtube και να ειμαι στο Facebook που και εκει ειναι σπαστικο να πρεπει να προσπαθεις να ξαναβρεις τι εβλεπες και αλλο σε περιπτωση τραπεζικων συναλλαγων, ιδιως εκτος σπιτιου που ο χρονος πιεζει και υπαρχουν ενα σωρο απροβλεπτοι παραγοντες

Απο μόνο του δεν πάει κάτι στραβά,ο χρήστης είναι αυτός που κάνει την ζημιά.

Μάλλον η εφαρμογή της ΕΤΕ έχει πρόβλημα,μπορεί και να φταίει που δεν εχεις ολα τα κλειδώματα ενεργά.Μολις τώρα δοκίμασα απο την εφαρμογή της eurobank να πάω στον chrome ,πίσω στην γιουρο,μετά στο  ταπαταλκ ,στην εφαρμογή της chase,και πάλι στον chrome και δεν έκλεισε καμία εφαρμογή.

Πριν μια έβδομάδα χρειάστηκα ένα παράβολο και ειχα ανοιχτή την σελίδα με τα παράβολα,την εφαρμογή της eurobank και την εφαρμογή της monese,πηγαίνοντας απο την μία στην άλλη εφαρμογή ,και έχοντας την αστυνομικό απο τα διαβατήρια πάνω απο το κεφάλι μου ,πάλι δεν έκλεισε καμιά εφαρμογή.

Και φυσικά όλα αυτά,πέραν της ασφάλειας ,δεν έχουν καμιά σχέση με το NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, petran79 said:

 

 

Οταν ανοίγεις μια εφαρμογή και πας να ανοίξεις άλλη εφαρμογή μετα και επιστρέψεις στην πρώτη, κάνει ξαφνική ανανέωση με αποτέλεσμα και να θέλει ξανά login και να έχουν σβηστεί ότι κείμενα ή φόρμες έχεις συμπληρώσει και να χάνεται το ιστορικό. Το ίδιο και σε λογαριασμούς, βγαίνεις να διαβάσεις το μυνημα ασφαλείας, μπαίνεις ξανά στην εφαρμογή και ξανά συμπληρωση από την αρχή. 

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές τακτικά. Δεν τολμάω να γράψω κάτι χωρίς copy στο πρόχειρο.

 

Και το κινητό που έχω έχει 6 GB μνήμης που είναι υπεραρκετά. Ενω παρόμοια γίνονταν και σε προηγούμενα κινητα. 

Αυτο από μόνο του κάνει το κινητό αναξιόπιστο για συναλλαγές. 

Μια απλή ρύθμιση στο battery management είναι . Ψαξ το και θα ησυχάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Μια απλή ρύθμιση στο battery management είναι . Ψαξ το και θα ησυχάσεις.

Σε αυτόματη διαχείριση είναι. Τι ρύθμιση θέλει; Αλλιως σε μη αυτοματα ρυθμιζει αυτοματη εκκινηση, δευτερευοσα εκκινηση και εκτελεση στο παρασκηνιο ανα εφαρμογη.

Λειτουργια αποδοσης, εξοικονομισης, υπερεξοικονομισης ειναι απεργοποιημενα.

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και φυσικά όλα αυτά,πέραν της ασφάλειας ,δεν έχουν καμιά σχέση με το NFC.

Αν το NFC δεν χρειαζόταν εφαρμογή και ξεκλείδωμα για να τρέξει, όντως δεν θα είχαν καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, petran79 είπε

Σε αυτόματη διαχείριση είναι. Τι ρύθμιση θέλει; Αλλιως σε μη αυτοματα ρυθμιζει αυτοματη εκκινηση, δευτερευοσα εκκινηση και εκτελεση στο παρασκηνιο ανα εφαρμογη.

Λειτουργια αποδοσης, εξοικονομισης, υπερεξοικονομισης ειναι απεργοποιημενα.

Αν το NFC δεν χρειαζόταν εφαρμογή και ξεκλείδωμα για να τρέξει, όντως δεν θα είχαν καμία σχέση.

Δεν χρειάζεται εφαρμογή ούτε και ξεκλείδωμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, ethereum said:

νομίζω ότι επειδή στα Λιντλ έχει δωρεάν WiFi ( με το που μπαίνεις συνδέεσαι αυτόματα ) και στο ταμείο πρέπει να δείξεις την Lidl card πριν πληρώσεις που είναι μέσα στο κινητό , μπλοκάρεται  η NFC συναλλαγή για λόγους ασφαλείας απο το ίδιο το κινητό , αν δεν είσαι συνδεδεμένος στο Wifi του καταστήματος , πληρώνεις χωρις πρόβλημα ? ,  ίσως έτσι εξηγείται και το φαινόμενο κάποιοι να πληρώνουν κανονικά με το κινητό και κάποιοι να έχουν προβλήματα  .

Κοίτα, δεν μπορώ να φανταστώ "λειτουργικά" πως γίνεται να μπλοκάρει με αυτόν τον τρόπο, αλλά από την άλλη δεν μπαίνω και σε λιντλ για να ξέρω....από ντελικατέσεν και πάνω μόνο! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2023 στις 11:44 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Εάν γίνεται απλά να χρεώνεσαι με το κινητό μέσα στην τσάντα σε τόσο μεγάλη απόσταση τότε θα μπορεί να σε χρεώνει και ο κάθε κλέφτης κολλώντας πάνω σου σε μέσα μαζικής μεταφοράς.

Θα αρχίσουμε να αγοράζουμε τσάντες και πορτοφόλια με RF προστασία.

Διαβάζω παράξενα πράγματα και απορώ..

Πρώτα από όλα το stock android τουλάχιστον έχει τη δυνατότητα να κλείνει το nfc όταν έχεις το κινητό κλειδωμένο, άρα δεν έχεις πρόβλημα να σε κλέψει κανείς φέρνοντας σου κοντά ένα pos.

Επίσης σε ο,τι αφορά τα pos έχω παρατηρήσει ότι μερικά έχουν υπερβολικά μικρή εμβέλεια και πρέπει να τρίβεις το κινητό επάνω τους μέχρι να βρεις σύνδεση, αλλά υπάρχουν και αρκετά που πιάνουν από τα 10-15 εκατοστά.

Δεν θεωρώ ότι έχει πρόβλημα η τεχνολογία, σε μετρό μου δουλεύει, σε διόδια χωρίς υπάλληλο δουλεύει και κυριολεκτικά το 99% των συναλλαγών μου πλέον γίνεται μέσω αυτού, το οποίο το θεωρώ το πλέον ασφαλές μέσο για πληρωμές, περισσότερο και από τις κάρτες.

 

Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να κάνω ανάληψη από χρεωστική. ATM με ανέπαφες έχω χρησιμοποιήσει αλλά το έχω κάνει με κάρτα.

Υποθέτω ότι θα δουλεύει κανονικά..

Επίσης ένα άλλο κακό που έχω με τις πιστωτικές και το nfc είναι ότι δεν μου κάνει πάντα δόσεις στην κάρτα, ανάλογα το κατάστημα. Οπότε αν θέλω να κάνω καμιά σημαντική αγορά σε καταστήματα κουβαλάω μαζί και τη κάρτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, logistoulis said:

Διαβάζω παράξενα πράγματα και απορώ..

Πρώτα από όλα το stock android τουλάχιστον έχει τη δυνατότητα να κλείνει το nfc όταν έχεις το κινητό κλειδωμένο, άρα δεν έχεις πρόβλημα να σε κλέψει κανείς φέρνοντας σου κοντά ένα pos.

Επίσης σε ο,τι αφορά τα pos έχω παρατηρήσει ότι μερικά έχουν υπερβολικά μικρή εμβέλεια και πρέπει να τρίβεις το κινητό επάνω τους μέχρι να βρεις σύνδεση, αλλά υπάρχουν και αρκετά που πιάνουν από τα 10-15 εκατοστά.

Δεν θεωρώ ότι έχει πρόβλημα η τεχνολογία, σε μετρό μου δουλεύει, σε διόδια χωρίς υπάλληλο δουλεύει και κυριολεκτικά το 99% των συναλλαγών μου πλέον γίνεται μέσω αυτού, το οποίο το θεωρώ το πλέον ασφαλές μέσο για πληρωμές, περισσότερο και από τις κάρτες.

Αυτό που δεν έχω δοκιμάσει είναι να κάνω ανάληψη από χρεωστική. ATM με ανέπαφες έχω χρησιμοποιήσει αλλά το έχω κάνει με κάρτα.

Υποθέτω ότι θα δουλεύει κανονικά..

Επίσης ένα άλλο κακό που έχω με τις πιστωτικές και το nfc είναι ότι δεν μου κάνει πάντα δόσεις στην κάρτα, ανάλογα το κατάστημα. Οπότε αν θέλω να κάνω καμιά σημαντική αγορά σε καταστήματα κουβαλάω μαζί και τη κάρτα

 

Στο άρθρο λέει ότι θα μπορείς να μπεις στο λεωφορείο και να πληρώσεις χωρίς καν να βγάλεις οτ κινητό από την τσάντα γιατί θα μεγαλώσουν την απόσταση και την ισχύ.

Quote

Με την πρόσθετη απόσταση (και την ισχύ), οι άνθρωποι που χρησιμοποιούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς σε μέρη όπως η Νέα Υόρκη θα μπορούσαν πιο εύκολα να κουνήσουν τις τσάντες τους στους τερματικούς σταθμούς αντί να βγάλουν τα τηλέφωνά τους για μια ανέπαφη πληρωμή

Αυτό σχολίασα.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το κινητό για καμία απολύτως πληρωμή και ούτε πρόκειται. Μου φαίνεται πιο δύσχρηστο, όχι ότι φοβάμαι αυτή την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petran79 είπε

 

Screenshot_20230625_095944_com.android.settings.jpg

Αυτό που βλέπεις για προεπιλεγμένη εφαρμογή είναι αν θελεις να βάλεις εφαρμογή τράπεζας.Επίσης δεν θέλει ξεκλείδωμα για να πληρώσεις μικρά ποσά,σε μεγάλα ποσά και μετά απο κάποιες συναλλαγές θα ζητήσει ξεκλείδωμα οπως κάνει και η κάρτα για ποσά πάνω απο 50€ και κάθε Χ συναλλαγές.Aρκεί να ανάψει η οθόνη.

Και ναι πρέπει να το έχεις ενεργοποιήσει όπως ενεργοποιείς το ΒΤ ή το  WIFI.

 

2 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Στο άρθρο λέει ότι θα μπορείς να μπεις στο λεωφορείο και να πληρώσεις χωρίς καν να βγάλεις οτ κινητό από την τσάντα γιατί θα μεγαλώσουν την απόσταση και την ισχύ.

Αυτό σχολίασα.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το κινητό για καμία απολύτως πληρωμή και ούτε πρόκειται. Μου φαίνεται πιο δύσχρηστο, όχι ότι φοβάμαι αυτή την τεχνολογία.

Ο κλέφτης πως θα σε χρεώσει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Ukforthemoment said:

Ο κλέφτης πως θα σε χρεώσει;

Εάν το κινητό σου μπορεί εξαποστάσεως χωρίς να το πιάνεις και αν το ξεκλειδώνεις, μέσα από την τσάντα παθητικά να πληρώνει μόνο του δεν μου φαίνεται και τόσο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

Εάν το κινητό σου μπορεί εξαποστάσεως χωρίς να το πιάνεις και αν το ξεκλειδώνεις, μέσα από την τσάντα παθητικά να πληρώνει μόνο του δεν μου φαίνεται και τόσο ασφαλές.

Με σβηστή οθόνη δεν μπορείς να πληρώσεις.Οποτε μπορεί απλά να το πιάνεις στην τσάντα σου ,να ανάβει η οθονη και να πληρώνεις.Επίσης στις τελευταίες εκδόσεις ανδροιντ μπορείς να επιλέξεις να ενεργοποιείς το nfc μαζί με το ξεκλείδωμα.

Ο κλέφτης πως θα σε χρεώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Στο άρθρο λέει ότι θα μπορείς να μπεις στο λεωφορείο και να πληρώσεις χωρίς καν να βγάλεις οτ κινητό από την τσάντα γιατί θα μεγαλώσουν την απόσταση και την ισχύ.

Αυτό σχολίασα.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ το κινητό για καμία απολύτως πληρωμή και ούτε πρόκειται. Μου φαίνεται πιο δύσχρηστο, όχι ότι φοβάμαι αυτή την τεχνολογία.

Το να τραβάει πληρωμές χωρίς να παίρνεις εσύ χαμπάρι είναι παράλογο και δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει με ασφάλεια, με την παρούσα του μορφή το nfc είναι πάρα πολύ εύχρηστο και ασφαλές.

Ξεκλειδώνεις (αποτύπωμα η φάτσα ανάλογα αν μιλάμε για  android/iOS) και το φέρνεις κοντά στο pos όπως θα έκανες με την κάρτα σου.

Δεν χρειάζεται να κουβαλάς πορτοφόλι και να ανησυχείς αν θα χαθεί (με όλα τα διαδικαστικά που θες μετά) και ακόμα και σε περίπτωση που χάσεις ή σου κλέψουν το κινητό εχασες απλά μια συσκευή, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα με αυτό.

Από τη στιγμή που ταυτότητα και δίπλωμα μπήκαν στο κινητό για μένα τελείωσε το θέμα.

Και έχοντας πλέον κάνει χιλιάδες συναλλαγές με Google pay/wallet έχω να πω ότι ακόμα και στο πιο προβληματικό κινητό είναι το μόνο πράγμα που δουλεύει τέλεια και δεν θα σε κρεμάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...