Προς το περιεχόμενο

Το NFC θα γίνει πολύ καλύτερο στα μελλοντικά smartphones


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, freegr είπε

Σκεφτείτε ποιοι σε τελευταία ανάλυση θα είναι οι μόνοι κερδισμένοι…οι τράπεζες βεβαίως που θα γίνουν πλουσιότερες ως συνήθως 

Τι θα αλλάξει δηλαδή σε σχέση με τώρα με το γεγονός ότι θα αυξηθεί η εμβέλεια του nfc; θα πλουτίσουν παραπάνω οι τράπεζες επειδή θα πληρώνεις από τους 30 πόντους αντί για τους 5;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Σε τι κινητά; Του 50ευρου από τα βάθη της Κίνας; Δεν έχω δει ακόμα και low entry κινητά που να λες ότι είναι συχνό φαινόμενο να "κρασάρουν".

Αυτό είναι θέμα των κακών/κακοπληρωμένων developers της κάθε τράπεζας και δεν έχει καμία σχέση με το Google Pay με το οποίο θα πληρώσεις εν τέλει.

 

 

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

 

Που το έχεις δει να συμβαίνει αυτό;

@1nsom-n1k

Οταν ανοίγεις μια εφαρμογή και πας να ανοίξεις άλλη εφαρμογή μετα και επιστρέψεις στην πρώτη, κάνει ξαφνική ανανέωση με αποτέλεσμα και να θέλει ξανά login και να έχουν σβηστεί ότι κείμενα ή φόρμες έχεις συμπληρώσει και να χάνεται το ιστορικό. Το ίδιο και σε λογαριασμούς, βγαίνεις να διαβάσεις το μυνημα ασφαλείας, μπαίνεις ξανά στην εφαρμογή και ξανά συμπληρωση από την αρχή. 

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές τακτικά. Δεν τολμάω να γράψω κάτι χωρίς copy στο πρόχειρο.

 

Και το κινητό που έχω έχει 6 GB μνήμης που είναι υπεραρκετά. Ενω παρόμοια γίνονταν και σε προηγούμενα κινητα. 

Αυτο από μόνο του κάνει το κινητό αναξιόπιστο για συναλλαγές. 

Επεξ/σία από petran79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, petran79 είπε

 

Λες και το Google Play καλύτερο είναι...

Όχι έχει σχέση με το ότι καθυστερεί να κάνει login ή και καθόλου. 

Επίσης αν ανοίγεις την εφαρμογή και πας να ανοίξεις άλλη εφαρμογή μετα και επιστρέψεις στην πρώτη, κάνει ξαφνική ανανέωση με αποτέλεσμα και να θέλει ξανά login και να έχουν σβηστεί ότι κείμενα ή φόρμες έχεις συμπληρώσει. Το ίδιο και σε λογαριασμούς, βγαίνεις να διαβάσεις το μυνημα ασφαλείας και ξανά συμπληρωση από την αρχή. 

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές τακτικά. Δεν τολμάω να γράψω κάτι χωρίς copy στο πρόχειρο.

 

Και το κινητό που έχω έχει 6 GB μνήμης που είναι υπεραρκετά. Ενω παρόμοια γίνονταν και σε προηγούμενα κινητα

Είναι χρόνιο πρόβλημα αυτό που δεν κάνει τα κινητά αξιόπιστα για τέτοιες συναλλαγές 

Οταν ανοίγεις μια εφαρμογή και πας να ανοίξεις άλλη εφαρμογή μετα και επιστρέψεις στην πρώτη, κάνει ξαφνική ανανέωση με αποτέλεσμα και να θέλει ξανά login και να έχουν σβηστεί ότι κείμενα ή φόρμες έχεις συμπληρώσει και να χάνεται το ιστορικό. Το ίδιο και σε λογαριασμούς, βγαίνεις να διαβάσεις το μυνημα ασφαλείας, μπαίνεις ξανά στην εφαρμογή και ξανά συμπληρωση από την αρχή. 

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές τακτικά. Δεν τολμάω να γράψω κάτι χωρίς copy στο πρόχειρο.

 

Και το κινητό που έχω έχει 6 GB μνήμης που είναι υπεραρκετά. Ενω παρόμοια γίνονταν και σε προηγούμενα κινητα. 

Αυτο από μόνο του κάνει το κινητό αναξιόπιστο για συναλλαγές. 

Google PAY  φαντάζομαι εννοείς.

Σε τι εφαρμογές στο κάνει;Και αυτό που λες δεν είναι κρασάρισμα.Και τι σχέση έχουν με το να πληρώνεις με nfc?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις πάρτε μαζί σας και καμιά κάρτα και λίγα μετρητά όταν βγαίνετε, μη βασίζεστε μόνο σε ένα πράγμα (κινητό πχ) κάτι μπορεί να πάθει!

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, zio10 said:

Ρε σεις πάρτε μαζί σας και καμιά κάρτα και λίγα μετρητά όταν βγαίνετε, μη βασίζεστε μόνο σε ένα πράγμα (κινητό πχ) κάτι μπορεί να πάθει!

 

Συμφωνώ,  το έχω πάθει πολλές φορές με το πορτοφόλι και ευτυχώς είχα κινητό

54 minutes ago, petran79 said:

 

 

Οταν ανοίγεις μια εφαρμογή και πας να ανοίξεις άλλη εφαρμογή μετα και επιστρέψεις στην πρώτη, κάνει ξαφνική ανανέωση με αποτέλεσμα και να θέλει ξανά login και να έχουν σβηστεί ότι κείμενα ή φόρμες έχεις συμπληρώσει και να χάνεται το ιστορικό. Το ίδιο και σε λογαριασμούς, βγαίνεις να διαβάσεις το μυνημα ασφαλείας, μπαίνεις ξανά στην εφαρμογή και ξανά συμπληρωση από την αρχή. 

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις εφαρμογές τακτικά. Δεν τολμάω να γράψω κάτι χωρίς copy στο πρόχειρο.

 

Και το κινητό που έχω έχει 6 GB μνήμης που είναι υπεραρκετά. Ενω παρόμοια γίνονταν και σε προηγούμενα κινητα. 

Αυτο από μόνο του κάνει το κινητό αναξιόπιστο για συναλλαγές. 

Κάτι δεν πάει καλά στην δικιά σου περίπτωση και με τις τέσσερις τράπεζες δεν είχα κανένα θέμα με το να κλείνει η εφαρμογή, μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το battery management στο κινητό σου και τις κλείνει άμεσα;

Κωδικούς κλπ απο που και ως που; biometrics ή Pin

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Συμφωνώ,  το έχω πάθει πολλές φορές με το πορτοφόλι και ευτυχώς είχα κινητό

Κάτι δεν πάει καλά στην δικιά σου περίπτωση και με τις τέσσερις τράπεζες δεν είχα κανένα θέμα με το να κλείνει η εφαρμογή, μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το battery management στο κινητό σου και τις κλείνει άμεσα;

Κωδικούς κλπ απο που και ως που; biometrics ή Pin

Όταν το πάθεις με το κινητό τι θα κάνεις όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, BadBoy said:

Και από την άλλη οι ελληνικές τράπεζες καταργούν τη δυνατότητα πληρωμής με NFC. Εμπρός πίσω.

Αλήθεια τωρα;; Πριν πας να "ενημερωσεις" τον κόσμο μιας και είσαι τόσο διαβασμένος και ενημερωμένος τουλάχιστον Ενημερώσου για το τι κάνει η κάθε τραπεζα.

Καταργούν ή έχουν καταργήσει τα δικά τους πορτοφόλια διότι μειώνουν το κόστος συντήρησης κτλ. Παράλληλα υιοθετούν τα ήδη υπάρχοντα πορτοφόλια της Apple, Google κτλ. τα οποία θεωρούνται πολύ αξιόπιστα άσχετα αν κάποιοι ανίδεοι εκφράζουν τις ανησυχίες τους χωρίς να γνωρίζουν τίποτα γι αυτές τους τεχνολογίες. Οι γνωστοί αερητζηδες.

Από που προκύπτει η κατάργηση του NFC?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, zio10 said:

Όταν το πάθεις με το κινητό τι θα κάνεις όμως;

Ότι έκανα με το πορτοφόλι, θα πάρω το backup Κινητό

 

Προσθήκη,  προσπαθώ σχεδόν σε όλα να έχω backup,  πχ κλειδιά σπιτιού, αμάξι, μηχανή,  μάλιστα προσπαθώ να έχω πχ τα κλειδιά σε δυο μέρη, πχ στο σπίτι και στο γραφείο,  έτσι αν τα χάσω να μπορώ πχ να παω γραφείο και αφού θα είναι κάποιος εκεί να πάρω τα backup.

Το ίδιο με το κινητό,  υπάρχει και δεύτερο που έχει κωδικούς κλπ

Μάλιστα αν το σκεφτείς είναι πιο βολικό απο πορτοφόλι,  αν χάσεις κάρτες κλπ τότε πρέπει να βγάλεις νέες και χαρτιά

Στο τηλέφωνο απλά ακυρώνεις κάρτα και βγάζεις νέα και την περνάς σε NFC,  ταυτότητα πας στο gov.

Και κρατάω και ενα 20αρίκο στην θήκη του κινητού για τις περιπτώσεις που χρειάζεται

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Feregorn είπε

Mon dieu, στα lidl με iPhone, τι décadence, αυτή η χώρα πάει από το κακό στο χειρότερο....!

νομίζω ότι επειδή στα Λιντλ έχει δωρεάν WiFi ( με το που μπαίνεις συνδέεσαι αυτόματα ) και στο ταμείο πρέπει να δείξεις την Lidl card πριν πληρώσεις που είναι μέσα στο κινητό , μπλοκάρεται  η NFC συναλλαγή για λόγους ασφαλείας απο το ίδιο το κινητό , αν δεν είσαι συνδεδεμένος στο Wifi του καταστήματος , πληρώνεις χωρις πρόβλημα ? ,  ίσως έτσι εξηγείται και το φαινόμενο κάποιοι να πληρώνουν κανονικά με το κινητό και κάποιοι να έχουν προβλήματα  .

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Ότι έκανα με το πορτοφόλι, θα πάρω το backup Κινητό

 

Προσθήκη,  προσπαθώ σχεδόν σε όλα να έχω backup,  πχ κλειδιά σπιτιού, αμάξι, μηχανή,  μάλιστα προσπαθώ να έχω πχ τα κλειδιά σε δυο μέρη, πχ στο σπίτι και στο γραφείο,  έτσι αν τα χάσω να μπορώ πχ να παω γραφείο και αφού θα είναι κάποιος εκεί να πάρω τα backup.

Το ίδιο με το κινητό,  υπάρχει και δεύτερο που έχει κωδικούς κλπ

Μάλιστα αν το σκεφτείς είναι πιο βολικό απο πορτοφόλι,  αν χάσεις κάρτες κλπ τότε πρέπει να βγάλεις νέες και χαρτιά

Στο τηλέφωνο απλά ακυρώνεις κάρτα και βγάζεις νέα και την περνάς σε NFC,  ταυτότητα πας στο gov.

Και κρατάω και ενα 20αρίκο στην θήκη του κινητού για τις περιπτώσεις που χρειάζεται

Στη δύσκολη στιγμή μόνο το 20αρικο θα μετρήσει! :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagstef είπε

Αλήθεια τωρα;; Πριν πας να "ενημερωσεις" τον κόσμο μιας και είσαι τόσο διαβασμένος και ενημερωμένος τουλάχιστον Ενημερώσου για το τι κάνει η κάθε τραπεζα.

Καταργούν ή έχουν καταργήσει τα δικά τους πορτοφόλια διότι μειώνουν το κόστος συντήρησης κτλ. Παράλληλα υιοθετούν τα ήδη υπάρχοντα πορτοφόλια της Apple, Google κτλ. τα οποία θεωρούνται πολύ αξιόπιστα άσχετα αν κάποιοι ανίδεοι εκφράζουν τις ανησυχίες τους χωρίς να γνωρίζουν τίποτα γι αυτές τους τεχνολογίες. Οι γνωστοί αερητζηδες.

Από που προκύπτει η κατάργηση του NFC?

Που είδες να έχω ανησυχία για την ασφάλεια ή την αξιοπιστίας της Google; Δε φταίει κανείς αν έχεις αναγνωστική ικανότητα δημοτικού, σταμάτα να γράφεις άμα δε μπορείς να καταλάβεις τι διαβάζεις.

Οι τράπεζες προσέφεραν μια υπηρεσία που πλέον δεν την προσφέρουν οι ίδιες. Αυτό είναι γεγονός, όσο και αν προσπαθείς να το αρνηθείς με το μυαλό σου (ας πούμε). Αν εσύ θέλεις να βασιστείς σε τρίτη ιδιωτική εταιρία είναι δικαίωμα σου, αλλά αυτό δε λέει τίποτα. Δεν έχω καμία κάψα να χτίσει διαφημιστικό προφίλ η Google ή η Apple ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία που δεν είναι η τράπεζα από τις συναλλαγές μου (και αυτό δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια, που μόνος σου έθεσες ως επιχείρημα, μάθε να διαβάζεις).

Δεν ξαναπαντάω, απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι έβγαλες πράματα από το κεφάλι σου που δεν είπα και θεωρείς και τον εαυτό σου δήθεν ενημερωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, BadBoy said:

Που είδες να έχω ανησυχία για την ασφάλεια ή την αξιοπιστίας της Google; Δε φταίει κανείς αν έχεις αναγνωστική ικανότητα δημοτικού, σταμάτα να γράφεις άμα δε μπορείς να καταλάβεις τι διαβάζεις.

Οι τράπεζες προσέφεραν μια υπηρεσία που πλέον δεν την προσφέρουν οι ίδιες. Αυτό είναι γεγονός, όσο και αν προσπαθείς να το αρνηθείς με το μυαλό σου (ας πούμε). Αν εσύ θέλεις να βασιστείς σε τρίτη ιδιωτική εταιρία είναι δικαίωμα σου, αλλά αυτό δε λέει τίποτα. Δεν έχω καμία κάψα να χτίσει διαφημιστικό προφίλ η Google ή η Apple ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία που δεν είναι η τράπεζα από τις συναλλαγές μου (και αυτό δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια, που μόνος σου έθεσες ως επιχείρημα, μάθε να διαβάζεις).

Δεν ξαναπαντάω, απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι έβγαλες πράματα από το κεφάλι σου που δεν είπα και θεωρείς και τον εαυτό σου δήθεν ενημερωμένο.

Οι τράπεζες βλέπουν πόσοι κάνουν χρήση του δικού τους wallet  και πόσοι όχι και αποφασίζουν σχετικά.

Άλλες πάλι όπως αρκετές του εξωτερικού απο την αρχή ξεκινάνε με gpay/apple

Το ξέρεις ακόμα πως οι συναλλαγές που γίνονται μέσω visa/master  περνάνε και απο άλλο σύστημα εκτος τραπέζης έτσι;

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sdikr είπε

Οι τράπεζες βλέπουν πόσοι κάνουν χρήση του δικού τους wallet  και πόσοι όχι και αποφασίζουν σχετικά.

Άλλες πάλι όπως αρκετές του εξωτερικού απο την αρχή ξεκινάνε με gpay/apple

Το ξέρεις ακόμα πως οι συναλλαγές που γίνονται μέσω visa/master  περνάνε και απο άλλο σύστημα εκτος τραπέζης έτσι;

Ευχαριστώ για τη διόρθωση, έχεις δίκιο, απλώς VISA, Mastercard, AmEx τις θεωρώ κομμάτι του τραπεζικού συστήματος.

Η διαφορά είναι ότι αυτές δε χτίζουν ατομικά προφίλ καταναλωτή για να προσφέρουν διαφημίσεις.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αντιδρά ο κόσμος όταν λέω ότι οι τράπεζες σταματούν να προσφέρουν μια υπηρεσία, αυτό είναι γεγονός.

Επίσης όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει άλλη εταιρία, με γεια του, δεν έθεσα πουθενά θέμα ασφάλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sdikr είπε

Συμφωνώ,  το έχω πάθει πολλές φορές με το πορτοφόλι και ευτυχώς είχα κινητό

Κάτι δεν πάει καλά στην δικιά σου περίπτωση και με τις τέσσερις τράπεζες δεν είχα κανένα θέμα με το να κλείνει η εφαρμογή, μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το battery management στο κινητό σου και τις κλείνει άμεσα;

Κωδικούς κλπ απο που και ως που; biometrics ή Pin

Όχι, είναι ενσωματωμένο στο Android. Απορώ πως δε γίνεται μεγαλύτερος ντόρος με αυτό. Λες και γίνεται προώθηση προϊόντος πια... 

https://techreviewspot.com/why-do-android-apps-restart-when-switching/

Είναι χρόνιο πρόβλημα. Ψιλά γράμματα θα μου πεις γιατί αν είμαι εντός σπιτιού και τυχαίνει, δε βαριέσαι. Αλλά να είμαι εκτός και να έχω το άγχος με αυτά, ε όχι. 

Biometric και pin ειναι ακομα πιο μπελαλίδικα. Ούτε καν κλείδωμα οθόνης έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...