Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα διορθώσει σύντομα bug των Windows 11 που ανεβάζει το CPU load


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Retromaniac said:

Δεν πρόκειται κανείς από εσάς να χρησιμοποιήσει το effective access που έχει το πρόβλημα. Οπότε τι γκρινιάζετε; Μάλλον διαβάσατε μόνο το τίτλο.

οταν διαβαζεις προβλημα στο τιτλο μπανεις και κραζεις ....σιγα μην διαβαζαμε και τα υπολοιπα

ασε που αν το προβλημα δεν αγγιζει εμενα εγω λυπαμαι τον αλλο που εχει προβλημα αρα συμπαραστεκομαι....

 

και περαν τις πλακας με τοσα περιεργα που εχουν τα 11 παραμενει το ποτε βγαινουν τα 12 ελπιζοντας σε εκδοση σαν xp - 7 - 10 και οχι τα ενδιαμεσα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, MetaTech είπε

Δεν αντέχονται κυριολεκτικά παιδιά, ίδιαίτερα αν το χρησιμοποιείτε για δουλειά. Μου άλλαξαν το λαπτοπ στη δουλειά και ειμαι αναγκασμένος να τα υποφέρω. Παραθυρα κολλάνε, ο windows explorer κρασαρει περιοδικά, η διαχείριση μνήμης είναι "καλύτερη των 10" κατά τα reviews αλλά με 32 Gb ram ειμαι στο 80% με το μισο φόρτο των 10. Το "efficiency" mode στις εφαρμογες κλεινει τις εφαρμογές κατά το δοκουν και όταν τις ανοίγεις ξανα από το υπνο οι μισές κρασάρουν και χάνεις δεδομενα. Ο task manager είναι σκουπίδι, η συμβατότητα με το office είναι έτσι και έτσι. Τα κλικ εχουν αυξηθεί σε όλες τις λειτουργίες, η ταχύτητα και η ανταπόκριση του λειτουργικού είναι απελπιστική.  

Δεν χρειάζονται patches εδώ, ξανά από την αρχή όλα.

Τα έχω στο laptop. Δεν είδα κάποιο πρόββλημα. Σε κάποια πράγματα με εκνευρίζουν, αλλά γενικά δουλεύουν. Δε μου κολλάνε τα παράθυρα και όλα δείχνουν οκ. Τα κλίκς, όντως, έχουν αυξηθεί.

Η συμβατότητα με το office δε μπορώ να καταλάβω γιατι γράφεις ότι είναι "έτσι κι έτσι". 

Τέλος, το να γράφεις ότι η χρήση μνήμης είναι υψηλή, άρα και κακή δεν είναι σωστή λογική. Η μνήμη RAM θα πρέπει να μην μένει όσο το δυνατόν άδεια, αλλά να έχει φορτωμένα εκείνα που μπορεί να χρειαστεί ο χρήστης. Όταν θα τα χρειαστεί θα φορτώσουν πιο γρήγορα. Η μνήμη που παραμένει άδεια είναι άχρηστη μνήμη.

Δε στηρίζω Windows. Δε μου αρέσουν και τα χρησιμοποιώ από ανάγκη. Απλά θεωρώ ότι κάποια από αυτά που γράφεις είναι λίγο υποκειμενικά ή το laptop σου είναι παλιό και έχει θέματα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Tlykog said:

Τα έχω στο laptop. Δεν είδα κάποιο πρόββλημα. Σε κάποια πράγματα με εκνευρίζουν, αλλά γενικά δουλεύουν. Δε μου κολλάνε τα παράθυρα και όλα δείχνουν οκ. Τα κλίκς, όντως, έχουν αυξηθεί.

Η συμβατότητα με το office δε μπορώ να καταλάβω γιατι γράφεις ότι είναι "έτσι κι έτσι". 

Τέλος, το να γράφεις ότι η χρήση μνήμης είναι υψηλή, άρα και κακή δεν είναι σωστή λογική. Η μνήμη RAM θα πρέπει να μην μένει όσο το δυνατόν άδεια, αλλά να έχει φορτωμένα εκείνα που μπορεί να χρειαστεί ο χρήστης. Όταν θα τα χρειαστεί θα φορτώσουν πιο γρήγορα. Η μνήμη που παραμένει άδεια είναι άχρηστη μνήμη.

Δε στηρίζω Windows. Δε μου αρέσουν και τα χρησιμοποιώ από ανάγκη. Απλά θεωρώ ότι κάποια από αυτά που γράφεις είναι λίγο υποκειμενικά ή το laptop σου είναι παλιό και έχει θέματα.

Μάλλον δεν με καταλάβατε, προσπάθησα να γράψω πολλά με λίγες προτάσεις για λόγους συντομίας. Ανέφερα στην αρχή ότι το χρησιμοποιώ για δουλειά, δεν ανέφερα τι αλλά προφανώς heavy duty δουλεια και πάντα σε σύγκρiση με το προηγούμενο laptop lenovo p52 με i7+32gb k win 10.

Το λαπτοπ της δουλειας είναι lenovo workstation P15 gen2i με 11gen i7 και 32GB ram. 

Δεν εγραψα ότι η χρήση μνήμης είνναι υψηλή. Συγκερκιμένα είπα "με 32 Gb ram ειμαι στο 80% usage με το μισο φόρτο των 10". Στο παλιό λαπτοπ είχα περισσότερα workloads να τρεχουν με αυτό το usage. Μιλάμε πάντα για την ίδια δουλειά και χωρίς "efficiency" mode.

To office με τα 11 εχει μικροπροβλήματα και ο explorer, πάντα σε σύγκριση με τα win 10 και πάντα με όρους εργασίας όχι απλής χρήσης. Αφήστε το Pc sleep/wake 5-6 μέρες με 10 .docx και 5.pptx + 12 windows explorers και προσπαθήστε να δουλέψετε. Με τα win 10 δεν είχα ποτε προβλήματα τέτοιας φυσεως. Πάντα συγκριτικά με win 10. 

 

 

Επεξ/σία από MetaTech
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Vault13 said:

Full στα security Breaches ;) αν δεν τρολαρεις και μιλας σοβαρά.

Δεν έχει σημασία ρε συ... Αφού λόγω αριθμού χρηστών δεν ασχολείται κανείς να χακάρει τα XP - όπως και τα άλλα μικρά λειτουργικά. Ολοι ασχολούνται με windows 7-10 και 11... Σαν να αφήνεις την πόρτα σου ξεκλείδωτη στην κορυφή του βουνού ή στην έρημο... - ποιός θα έρθει ?

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχα...χαχαχαχαχα ΦΟΒΕΡΟΣ ΤΊΤΛΟΣ. Τo bug που ανεβάζει το load είναι το WINDOWS 11!!!!  Μου θυμίζει πολύ terminator 3 αυτός ο τίτλος στο τέλος... "The virus has infected skynet!. "Skynet is the Virus!!!!!"

 

c2824390-5351-470f-bcc7-aa1cc36c05ea_text.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MetaTech είπε

Δεν αντέχονται κυριολεκτικά παιδιά, ίδιαίτερα αν το χρησιμοποιείτε για δουλειά. Μου άλλαξαν το λαπτοπ στη δουλειά και ειμαι αναγκασμένος να τα υποφέρω. Παραθυρα κολλάνε, ο windows explorer κρασαρει περιοδικά, η διαχείριση μνήμης είναι "καλύτερη των 10" κατά τα reviews αλλά με 32 Gb ram ειμαι στο 80% με το μισο φόρτο των 10. Το "efficiency" mode στις εφαρμογες κλεινει τις εφαρμογές κατά το δοκουν και όταν τις ανοίγεις ξανα από το υπνο οι μισές κρασάρουν και χάνεις δεδομενα. Ο task manager είναι σκουπίδι, η συμβατότητα με το office είναι έτσι και έτσι. Τα κλικ εχουν αυξηθεί σε όλες τις λειτουργίες, η ταχύτητα και η ανταπόκριση του λειτουργικού είναι απελπιστική.  

Δεν χρειάζονται patches εδώ, ξανά από την αρχή όλα.

Στο προσωπικό μου λάπτοπ 6ετιας αγορασμενο 350€ με νέο ssd και χωρίς επίσημη υποστήριξη βλ. Tpm κλπ λειτουργεί καλύτερα από το επαγγελματικό μου λάπτοπ του 2022 αξίας 900€ (τιμή skroutz)...το 2ο όλο προβλήματα βγάζει...το 1ο σχεδόν τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, MetaTech said:

Δεν αντέχονται κυριολεκτικά παιδιά, ίδιαίτερα αν το χρησιμοποιείτε για δουλειά. Μου άλλαξαν το λαπτοπ στη δουλειά και ειμαι αναγκασμένος να τα υποφέρω. Παραθυρα κολλάνε, ο windows explorer κρασαρει περιοδικά, η διαχείριση μνήμης είναι "καλύτερη των 10" κατά τα reviews αλλά με 32 Gb ram ειμαι στο 80% με το μισο φόρτο των 10. Το "efficiency" mode στις εφαρμογες κλεινει τις εφαρμογές κατά το δοκουν και όταν τις ανοίγεις ξανα από το υπνο οι μισές κρασάρουν και χάνεις δεδομενα. Ο task manager είναι σκουπίδι, η συμβατότητα με το office είναι έτσι και έτσι. Τα κλικ εχουν αυξηθεί σε όλες τις λειτουργίες, η ταχύτητα και η ανταπόκριση του λειτουργικού είναι απελπιστική.  

Δεν χρειάζονται patches εδώ, ξανά από την αρχή όλα.

κατι κανεις εσυ λαθος γιατι σε εμενα με adobe suite κλπ ανοιχτα δεν φτανει ουτε το 60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eloy είπε

Δεν έχει σημασία ρε συ... Αφού λόγω αριθμού χρηστών δεν ασχολείται κανείς να χακάρει τα XP - όπως και τα άλλα μικρά λειτουργικά. Ολοι ασχολούνται με windows 7-10 και 11... Σαν να αφήνεις την πόρτα σου ξεκλείδωτη στην κορυφή του βουνού ή στην έρημο... - ποιός θα έρθει ?

The night is Dark and full off Terrors! ;)

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"H Microsoft θα διορθώσει σύντομα bug των Windows 11 που ανεβάζει το CPU load"

Ποιο απ' όλα τα bugs (δεν τα λέμε bugs πλέον, "features" είναι) που ανεβάζουν CPU/ RAM/SSD load να πρωτοδιορθώσει; 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, MetaTech said:

Δεν αντέχονται κυριολεκτικά παιδιά, ίδιαίτερα αν το χρησιμοποιείτε για δουλειά. Μου άλλαξαν το λαπτοπ στη δουλειά και ειμαι αναγκασμένος να τα υποφέρω. Παραθυρα κολλάνε, ο windows explorer κρασαρει περιοδικά, η διαχείριση μνήμης είναι "καλύτερη των 10" κατά τα reviews αλλά με 32 Gb ram ειμαι στο 80% με το μισο φόρτο των 10. Το "efficiency" mode στις εφαρμογες κλεινει τις εφαρμογές κατά το δοκουν και όταν τις ανοίγεις ξανα από το υπνο οι μισές κρασάρουν και χάνεις δεδομενα. Ο task manager είναι σκουπίδι, η συμβατότητα με το office είναι έτσι και έτσι. Τα κλικ εχουν αυξηθεί σε όλες τις λειτουργίες, η ταχύτητα και η ανταπόκριση του λειτουργικού είναι απελπιστική.  

Δεν χρειάζονται patches εδώ, ξανά από την αρχή όλα.

Κλασσική περίπτωση pebkac.Δεν ξέρω πως σου ήρθε αλλά οι εφαρμογές στα windows 10 τρώνε την ίδια μνήμη και στα 11. 

5 hours ago, MikeKata said:

"H Microsoft θα διορθώσει σύντομα bug των Windows 11 που ανεβάζει το CPU load"

Ποιο απ' όλα τα bugs (δεν τα λέμε bugs πλέον, "features" είναι) που ανεβάζουν CPU/ RAM/SSD load να πρωτοδιορθώσει; 😎

Ωχ, ακόμα αντιμετώπιζειες τα ίδια προβλήματα? Πήγαινε σε έναν τεχνικό το PC να το δεί ρε συ. Αν δεν είναι όλα στο 0% σε idle κάτι έχεις κάνει λάθος. Και για να μην λές για 12900k πάλι, στο laptop είμαι αυτή τη στιγμή. Disk 0 = 0%, Disk 1 = 0%, CPU = <1%  :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κουραστει να διαβαζω για bugs των windows 11 που ανεβαζουν το cpu. απλα ας πει στον κοσμο να παει πισω στα 10 και ας περιμενουμε τα windows 12 . Η microsoft κανει τον κοσμο testers

 

Επεξ/σία από klaftop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...