Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα διορθώσει σύντομα bug των Windows 11 που ανεβάζει το CPU load


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, MetaTech είπε

Δεν αντέχονται κυριολεκτικά παιδιά, ίδιαίτερα αν το χρησιμοποιείτε για δουλειά. Μου άλλαξαν το λαπτοπ στη δουλειά και ειμαι αναγκασμένος να τα υποφέρω. Παραθυρα κολλάνε, ο windows explorer κρασαρει περιοδικά, η διαχείριση μνήμης είναι "καλύτερη των 10" κατά τα reviews αλλά με 32 Gb ram ειμαι στο 80% με το μισο φόρτο των 10. Το "efficiency" mode στις εφαρμογες κλεινει τις εφαρμογές κατά το δοκουν και όταν τις ανοίγεις ξανα από το υπνο οι μισές κρασάρουν και χάνεις δεδομενα. Ο task manager είναι σκουπίδι, η συμβατότητα με το office είναι έτσι και έτσι. Τα κλικ εχουν αυξηθεί σε όλες τις λειτουργίες, η ταχύτητα και η ανταπόκριση του λειτουργικού είναι απελπιστική.  

Δεν χρειάζονται patches εδώ, ξανά από την αρχή όλα.

Κι εγώ τα φορτώθηκα στη δουλειά και γίνονται τέτοια πράματα, και επίσης όταν κάνω minimize κάποια προγράμματα και τα πατάω από την taskbar να επανέρθουν, δεν επανέρχονται. Πρέπει να τα επαναφέρω με alt-tab αλλιώς μένουν minimized. Τέτοια παραγωγικότητα θέλουμε 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, Herald said:

Αν δεν είναι όλα στο 0% σε idle κάτι έχεις κάνει λάθος.

 

3 hours ago, Herald said:

Δεν ξέρω πως σου ήρθε αλλά οι εφαρμογές στα windows 10 τρώνε την ίδια μνήμη και στα 11. 

Ο άλλος δεν έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του για memory leak στα Windows. Αλλά ναι, για τους άλλους πάει το PEBCAK... Μιας και το είπες για χιλιοστή φορά (σε άλλον τώρα), το PEBCAK υπάρχει στο κεφάλι σου μάλλον. Τις συμβουλές "πήγαινε το PC σου σε κανένα τεχνικό", δεν τις χρειάζομαι. Αντιθέτως με σένα, γνωρίζω να παίρνω το maximum από οποιοδήποτε PC που χρησιμοποιώ, σε ο,τι λειτουργικό σύστημα κυκλοφορεί αντί να πετάω ένα 12900 πάνω για να έχω "0% στο idle" και να χαίρομαι επειδή βλέπω πυρήνες στο task manager. Αντιθέτως, επίσης με σένα, δε γυρνάει όλη η ζωή μου γύρω από ένα Windows, 12900 και μια NVIDIA (μόνο περί αυτών σχολιάζεις, δε σε είδα να κάνεις engage ποτέ σε κάποιο π.χ επιστημονικό θέμα) και gaming, κάποιοι ζητάμε πιο απαιτητικά πράγματα από το μηχάνημα μας που απαιτούν πιο low level έλεγχο. 

Αλλά, ναι, PEBCAK. Την επόμενη φορά που θα κάνω optimize MCMC αλγόριθμο για multithreading και μνήμη, ή θα κάνω optimize το πρόγραμμα που γράφω για retracking με 80 GB αρχεία ως input, θα θυμάμαι ότι κάποιος στο Insomnia μου έλεγε για PEBCAK και θα λέω "γιατί γαμωτο να μην ξέρω να χρησιμοποιώ το PC μου σαν αυτόν".

Υ.Γ. Φυσικά, και τα blue screen που έσκαγαν κάποτε στο laptop, βρήκα κατευθείαν από πού προέρχονταν. Και ήταν λόγω ελαττωματικού update, καθώς εξαφανίστηκαν με ένα απλό rollback. Αλλά ναι, PEBCAK. Τα Windows δε φταίνε ποτέ, all hail Microsoft (έτσι είναι, άμα έχεις μάθει να χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό όλο κι όλο).

Υ.Γ. Τις προαλλες που ξαναμιλησες για PEBCAK σου είχα στείλει screenshot από NON-idle resource usage σε Fedora με 4-5 προγράμματα και κάμποσες καρτέλες ανοιχτές, με <2% CPU usage και μου το γύρισες αλλού. Βέβαια, εσύ είσαι τσακωμενος με αυτά, προτιμάς τις ανέκδοτες ιστοριουλες.

3 hours ago, Herald said:

στο laptop είμαι αυτή τη στιγμή. Disk 0 = 0%, Disk 1 = 0%, CPU = <1%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, MikeKata said:

 

Ο άλλος δεν έχει ακούσει ποτέ στη ζωή του για memory leak στα Windows. Αλλά ναι, για τους άλλους πάει το PEBCAK... Μιας και το είπες για χιλιοστή φορά (σε άλλον τώρα), το PEBCAK υπάρχει στο κεφάλι σου μάλλον. Τις συμβουλές "πήγαινε το PC σου σε κανένα τεχνικό", δεν τις χρειάζομαι. Αντιθέτως με σένα, γνωρίζω να παίρνω το maximum από οποιοδήποτε PC που χρησιμοποιώ, σε ο,τι λειτουργικό σύστημα κυκλοφορεί αντί να πετάω ένα 12900 πάνω για να έχω "0% στο idle" και να χαίρομαι επειδή βλέπω πυρήνες στο task manager. Αντιθέτως, επίσης με σένα, δε γυρνάει όλη η ζωή μου γύρω από ένα Windows, 12900 και μια NVIDIA (μόνο περί αυτών σχολιάζεις, δε σε είδα να κάνεις engage ποτέ σε κάποιο π.χ επιστημονικό θέμα) και gaming, κάποιοι ζητάμε πιο απαιτητικά πράγματα από το μηχάνημα μας που απαιτούν πιο low level έλεγχο. 

Αλλά, ναι, PEBCAK. Την επόμενη φορά που θα κάνω optimize MCMC αλγόριθμο για multithreading και μνήμη, ή θα κάνω optimize το πρόγραμμα που γράφω για retracking με 80 GB αρχεία ως input, θα θυμάμαι ότι κάποιος στο Insomnia μου έλεγε για PEBCAK και θα λέω "γιατί γαμωτο να μην ξέρω να χρησιμοποιώ το PC μου σαν αυτόν".

Υ.Γ. Φυσικά, και τα blue screen που έσκαγαν κάποτε στο laptop, βρήκα κατευθείαν από πού προέρχονταν. Και ήταν λόγω ελαττωματικού update, καθώς εξαφανίστηκαν με ένα απλό rollback. Αλλά ναι, PEBCAK. Τα Windows δε φταίνε ποτέ, all hail Microsoft (έτσι είναι, άμα έχεις μάθει να χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό όλο κι όλο).

Υ.Γ. Τις προαλλες που ξαναμιλησες για PEBCAK σου είχα στείλει screenshot από NON-idle resource usage σε Fedora με 4-5 προγράμματα και κάμποσες καρτέλες ανοιχτές, με <2% CPU usage και μου το γύρισες αλλού. Βέβαια, εσύ είσαι τσακωμενος με αυτά, προτιμάς τις ανέκδοτες ιστοριουλες.

 

Δεν ξέρω γιατί αρπάζεσαι. Εγώ σου εξηγώ ότι αμά βλέπεται 50% CPU usage και 80% ram και ssd usage σε idle κάτι πάει λάθος με το PC σας, και αφού δεν μπορείτε να το φτιάξεται να το πάτε σε κάποιον που ξέρει από αυτά. Αν θες μπορώ να σε βοηθήσω, στείλε pm

Δεν μίλησα καν για τον 12900k, στα laptop μου (3 έχω)  <1% cpu usage βλέπω και 0% σε όλα τα άλλα. Δεν είναι φυσιολογικά πράματα να βλέπεις τέτοιο usage σε idle, τι να κάνουμε τώρα. .  Τι απαιτητικά πράματα να κάνεις με το PC σου ρε συ, αφού σε idle έχεις 50% usage ξερώ γώ, αμά ανοίξεις πασιέντζα πάει τερμάτισε

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, klaftop είπε

Εχω κουραστει να διαβαζω για bugs των windows 11 που ανεβαζουν το cpu. απλα ας πει στον κοσμο να παει πισω στα 10 και ας περιμενουμε τα windows 12 . Η microsoft κανει τον κοσμο testers

 

Πάντως ακούγεται ότι τα win12 θα «macίζουν»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

54 minutes ago, ChimairaX said:

Κι εγώ τα φορτώθηκα στη δουλειά και γίνονται τέτοια πράματα, και επίσης όταν κάνω minimize κάποια προγράμματα και τα πατάω από την taskbar να επανέρθουν, δεν επανέρχονται. Πρέπει να τα επαναφέρω με alt-tab αλλιώς μένουν minimized. Τέτοια παραγωγικότητα θέλουμε 👍

Ακριβώς αγαπητέ, τα icons επίσης που ανεβαίνουν "On hover" με τα παράθυρα που έχεις ανοιτκά δεν φευγουν στο hover out και είσαι αναγκασμένουν να κάνεις click στο παραθυρο που δουλευεις για να φυγουν. Με win 10 είχα 250 browser tabs +  απειρα παραθυρα και πήγαινα sleep/wake 30+ μέρες χωρίς πρόβλημα αρκεί να είχα χώρο στο δισκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, Herald said:

Δεν ξέρω γιατί αρπάζεσαι.

Γιατί, επειδή σε αυτό το forum γνωριζόμαστε, κάποια στιγμή πρέπει να μάθεις να απαντάς όπως αρμόζει σε ενήλικα άνθρωπο και όχι με χαρακτηρισμούς που εύκολα μπορούν να χαρακτηριστούν ως κεκαλυμμένες προσβολές για τις γνώσεις κάποιου τον οποίο ξεκάθαρα δε γνωρίζεις. Και το "Problem Exists Between Chair and Keyboard" που το πετάς επανειλημμένα πιο εύκολα κι από "γεια", πριν καν μιλήσεις με κάποιον, αναφέρεται στις γνώσεις/ικανότητες κάποιου και εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

16 minutes ago, Herald said:

βλέπεται

"βλέπετε"

16 minutes ago, Herald said:

50% CPU usage και 80% ram και ssd usage σε idle

Θύμισέ μου, πού αναφέρθηκαν αυτά τα ποσοστά; Εγώ δεν τα ανέφερα, ο φίλος μόνο ανέφερε το 80% RAM usage. Δεν έχεις δει ποτέ 80% RAM usage στα 32GB RAM; Εμ, πώς να έχεις δει; Όταν το πιο απαιτητικό που έχεις κάνει σε ένα PC είναι να ανοίξεις RT στο Cyberpunk, λογικό.

Το PEBCAK υπάρχει σε αυτόν που δεν κατανοεί ότι υπάρχουν αμέτρητα configurations εκεί έξω, για χιλιάδες διαφορετικά workflows και όχι επειδή δεν έχει αυτός ένα θέμα, στα στενά όρια χρήσης που κάνει (gaming στη χειρότερη σε ένα μόνο λειτουργικό σύστημα), σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι είναι ανίδεοι, για αυτό έχουν πρόβλημα.

Το PEBCAK καταδεικνύει ξεκάθαρη έλλειψη γνώσης στον τομέα των υπολογιστών για αυτόν που του λένε ότι οι M-series είναι πιο αποδοτικοί από τους x86 στα 15W και, για να μπορεί να πει κάτι, απαντάει "όχι δεν είναι, γιατί κοίτα τα Cinebench scores στα 65W". Τα παραδείγματα είναι πολλά.

Αλλά, μη σε κρατάω, συνέχισε, Intel, Microsoft και Nvidia, μπας και δημιουργήσουμε ίντριγκα, ε; Ό,τι (νομίζουμε πως) ξέρουμε. Μην παραστρατήσεις από το δρόμο σου και πας και σχολιάσεις κανένα άλλο άρθρο, είναι κακό. Ούτε μετοχές να είχες αγοράσει.

Κατακλείδα: Μάθε λοιπόν να απαντάς όπως θα ήθελες να σου απαντούν πρώτα και μετά μπορεί να γίνει και σοβαρή συζήτηση. Προς το παρόν, άλλος ένας για την ignore list.

17 minutes ago, Herald said:

<1% cpu usage βλέπω και 0% σε όλα τα άλλα

Άλλη μια ανέκδοτη ιστοριούλα; Να θυμίσω, στην τότε "συζήτησή μας" έδινες αυτά τα ποσοστά για laptop με 6ης γενιάς CPU.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2023 στις 12:59 ΜΜ, MetaTech είπε

Δεν αντέχονται κυριολεκτικά παιδιά, ίδιαίτερα αν το χρησιμοποιείτε για δουλειά. Μου άλλαξαν το λαπτοπ στη δουλειά και ειμαι αναγκασμένος να τα υποφέρω. Παραθυρα κολλάνε, ο windows explorer κρασαρει περιοδικά, η διαχείριση μνήμης είναι "καλύτερη των 10" κατά τα reviews αλλά με 32 Gb ram ειμαι στο 80% με το μισο φόρτο των 10. Το "efficiency" mode στις εφαρμογες κλεινει τις εφαρμογές κατά το δοκουν και όταν τις ανοίγεις ξανα από το υπνο οι μισές κρασάρουν και χάνεις δεδομενα. Ο task manager είναι σκουπίδι, η συμβατότητα με το office είναι έτσι και έτσι. Τα κλικ εχουν αυξηθεί σε όλες τις λειτουργίες, η ταχύτητα και η ανταπόκριση του λειτουργικού είναι απελπιστική.  

Δεν χρειάζονται patches εδώ, ξανά από την αρχή όλα.

Μηπως να αποφασιζατε να αναβαθμιζατε το pc μιας και δουλευτε με τα 11 , γιατι εγω στην δουλεια μου τα εχω σε 4 μηxανηματα τα οποια  ειναι αναβαθμισμενα και δουλευουν ολλα τελεια . Μετα τα 7 ειναι το καλυτερο λειτουργικο που εχει βγαλει η εταιρια εδω και χρονια , απιστευτα γρηγορο χωρις το παραμικρο κολλημα πουθενα.  Αυτα που αναφερε εσεις εγω δεν τα εχω δει σε κανενα συστημα που εχω ουτε στην δουλεια ουτε στο σπιτι ( συνολο 7 υπολογιστες ),  ουτε σε συναδερφους που δουλευουν με τα 11. Τωρα στην δικη σας περιπτωση η το pc ειναι παλιο, ειτε κατι στην εγκατασταση εχει παει πολυ λαθως  και επισης φανταζομαι μιας και τα χρησιμοποιητε για επαγγελματικη χρηση ειναι κανονικη η εκδοση πληρωμενη και οχι κατι πειρατικο με καποιο ψηφιακο κλειδι αμφιβολου προελευσεως... για να ξερουμε και τι λεμε και το πιο σημαντικο τι γραφουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, MikeKata said:

Θύμισέ μου, πού αναφέρθηκαν αυτά τα ποσοστά; Εγώ δεν τα ανέφερα, ο φίλος μόνο ανέφερε το 80% RAM usage. Δεν έχεις δει ποτέ 80% RAM usage στα 32GB RAM; Εμ, πώς να έχεις δει; Όταν το πιο απαιτητικό που έχεις κάνει σε ένα PC είναι να ανοίξεις RT στο Cyberpunk, λογικό.

O φίλος ανέφερε το διπλάσιο ram usage σε windows 10 vs windows 11. Αυτό σχολίασα. Επιμένεις δηλαδή, ότι στα windows 10 με τα ίδια πράγματα να τρέχουν θα τρώνει διπλάσια ram? Αν ναι περνάω τώρα dual boot και το τεστάρω. Είναι απλά ΛΑΘΟΣ, τι να κάνουμε τώρα. 

 

3 minutes ago, MikeKata said:

Το PEBCAK υπάρχει σε αυτόν που δεν κατανοεί ότι υπάρχουν αμέτρητα configurations εκεί έξω, για χιλιάδες διαφορετικά workflows και όχι επειδή δεν έχει αυτός ένα θέμα, στα στενά όρια χρήσης που κάνει (gaming στη χειρότερη σε ένα μόνο λειτουργικό σύστημα), σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι είναι ανίδεοι, για αυτό έχουν πρόβλημα.

Το PEBCAK καταδεικνύει ξεκάθαρη έλλειψη γνώσης στον τομέα των υπολογιστών για αυτόν που του λένε ότι οι M-series είναι πιο αποδοτικοί από τους x86 στα 15W και, για να μπορεί να πει κάτι, απαντάει "όχι δεν είναι, γιατί κοίτα τα Cinebench scores στα 65W". Τα παραδείγματα είναι πολλά.

Αλλά, μη σε κρατάω, συνέχισε, Intel, Microsoft και Nvidia, μπας και δημιουργήσουμε ίντριγκα, ε; Ό,τι (νομίζουμε πως) ξέρουμε. Μην παραστρατήσεις από το δρόμο σου και πας και σχολιάσεις κανένα άλλο άρθρο, είναι κακό. Ούτε μετοχές να είχες αγοράσει.

Κατακλείδα: Μάθε λοιπόν να απαντάς όπως θα ήθελες να σου απαντούν πρώτα και μετά μπορεί να γίνει και σοβαρή συζήτηση. Προς το παρόν, άλλος ένας για την ignore list.

Που κολλάει η intel και η nvidia? Έχεις φάει κόλλημα, δεν ανέφερα καμία intel και καμία nvidia. Και τα 3 laptop τα οποία τέσταρα amd (6900hs / 5600h / 6800u) είναι. 0% usage σε idle, 1% το CPU, αν εσύ βλέπεις παραπάνω κάτι έχει πάει λάθος -  απλά σε συμβούλεψα να το  δείς για το φτιάξεις ή να πας σε κάποιον που ξέρει. Επιμένεις δηλαδή ότι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος αλλά βλέπεις υψηλό usage σε CPU / SSD / Ram σε IDLE??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Που κολλάει η intel και η nvidia? Έχεις φάει κόλλημα, δεν ανέφερα καμία intel και καμία nvidia. Και τα 3 laptop τα οποία τέσταρα amd (6900hs / 5600h / 6800u) είναι. 0% usage σε idle, 1% το CPU, αν εσύ βλέπεις παραπάνω κάτι έχει πάει λάθος -  απλά σε συμβούλεψα να το  δείς για το φτιάξεις ή να πας σε κάποιον που ξέρει. Επιμένεις δηλαδή ότι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος αλλά βλέπεις υψηλό usage σε CPU / SSD / Ram σε IDLE??

Όχι "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω". Στην προηγούμενη "κουβέντα" μας που σου έλεγα ότι αυτά τα ποσοστά τα βλέπεις σε 12900, μου είχες πει ότι εσύ τα βλέπεις σε laptop με Intel 6ης γενιάς. Και σου είπα κιόλας ότι αποκλείεται, αλλά, φυσικά, καμία απόδειξη, κανένα screenshot. Τώρα ξαφνικά το laptop αναβαθμίστηκε σε 6/12 (5600h) και 8/16 (6900hs);

Πάλι PEBCAK; Πάλι χρησιμοποιείς την ίδια τακτική άλλα να σου λένε και άλλα να απαντάς, όπως στην κουβέντα σου με άλλο φίλο για το efficiency των M-Series; Κι αν αναρωτιέσαι γιατί το αναφέρω για δεύτερη φορά, γιατί καταδεικνύει τον τρόπο "σκέψης" σου και πώς δημιουργείς "επιχείρημα" όταν άλλα σου λένε και άλλα απαντάς.

5 minutes ago, Herald said:

Επιμένεις δηλαδή, ότι στα windows 10 με τα ίδια πράγματα να τρέχουν θα τρώνει διπλάσια ram?

Άλλη μια διαστρέβλωση των λεγομένων μου. ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ για να επιμείνω κιόλας; Απάντησες συγκεκριμένα σε αυτό που έγραψα. Τώρα απλά προσπάθησες να τσουβαλιάσεις αυτά που είπα εγώ με αυτά που είπε ο φίλος, μπας και στηρίξουμε το PEBCAK που έχουμε για "καλημέρα", ε;

13 minutes ago, Herald said:

Επιμένεις δηλαδή ότι δεν έχεις κάνει κάτι λάθος αλλά βλέπεις υψηλό usage σε CPU / SSD / Ram σε IDLE??

Ξεκάθαρα. Γιατί το δικό μου "υψηλό" είναι διαφορετικό από το δικό σου. Έχω καθημερινή εμπειρία χρήσης με όλα τα desktop λειτουργικά (ναι, και FreeBSD) και μπορώ να κρίνω τι είναι υψηλό και τι όχι. Και, ναι, τα Windows μου είναι stripped down εντελώς σε ό,τι αφορά startup tasks, effects και services γενικότερα κλπ. Δε χρειαζόμουν εσένα για να το μάθω. Φυσικά για το bugαρισμένο update που ανέφερα που τραβούσε bluescreen όταν το laptop ήταν σε μπαταρία και μόλις έγινε rollback όλα έφτιαξαν, ούτε λόγος. Είπαμε, η αγία MS δεν κάνει λάθος. Έτσι είναι, όταν το μόνο που έχεις μάθει είναι Windows και ξερό ψωμί...

6 minutes ago, Herald said:

Αν ναι περνάω τώρα dual boot και το τεστάρω

Με τέτοια "ευκολία" dual bootάρεις; Άμα λέω εγώ ότι κάποιοι κάνουν σοβαρή δουλειά στο PC και κάποιοι το έχουν ως παιχνίδι χωρίς να κατανοούν πλήρως τις δυνατότητές του, ο άλλος μιλάει για PEBCAK...

Ξαναέλα να μου μιλήσεις για PEBCAK όταν θα χρειαστείς και την τελευταία ικμάδα πόρων για να τρέξει το πρόγραμμά σου, σε rock solid λειτουργικό που τρέχει χωρίς το παραμικρό memory leak, με live patching χωρίς reboot, χωρίς κρασαρίσματα, μπορεί και να σε βοηθήσω στο τι να διαλέξεις. Μέχρι τότε κάτσε ασχολήσου με gaming και πίστευε ότι γνωρίζεις πώς να χρησιμοποιείς το PC σου όταν είσαι περιορισμένος σε ένα λειτουργικό. Το έχω ξαναναφέρει, αλλά εδώ μιλάμε για τον ορισμό του Dunning-Kruger effect, πράγμα που είναι από δύσκολο, έως αχρείαστα εκνευριστικό να αντιμετωπίζω μέσα στη μέρα. Δεν είναι και ο επιστημονικός μου τομέας άλλωστε, για να χρειαστεί να το λύσω.

Οπότε... Τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Herald said:

Κλασσική περίπτωση pebkac.Δεν ξέρω πως σου ήρθε αλλά οι εφαρμογές στα windows 10 τρώνε την ίδια μνήμη και στα 11.

Μέτριο σχόλιο. Δεν διαβάσατε μάλλον τι είπα. Καταφανώς η ραμ που χρησιμοποιεί ένα tab είναι ίδια (doh), αυτό που έγραψα είναι ότι στα win 10 είχα περισσότερο φόρτο χρήσης με το ίδιο ram usage. Δηλαδή τις εφαρμογές και που χρησιμοποιώ εγώ χωρίς να περιλαμβάνω τη χρήση ram του λειτουργικού που εφελώς παρέλειψατε.

Επεξ/σία από MetaTech
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, MikeKata said:

Όχι "με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω". Στην προηγούμενη "κουβέντα" μας που σου έλεγα ότι αυτά τα ποσοστά τα βλέπεις σε 12900, μου είχες πει ότι εσύ τα βλέπεις σε laptop με Intel 6ης γενιάς. Και σου είπα κιόλας ότι αποκλείεται, αλλά, φυσικά, καμία απόδειξη, κανένα screenshot. Τώρα ξαφνικά το laptop αναβαθμίστηκε σε 6/12 (5600h) και 8/16 (6900hs)

Nope, ποτέ δεν είπα για laptop 6ης γενιάς. Για το PC του γραφείου μίλησα που έχει Intel του 2010. Αν θες να σου βρώ το post μου,  κανένα πρόβλημα. Προφανώς δεν θυμάσαι σωστά, εδώ το ποστ μου

 

 

32 minutes ago, MetaTech said:

Μέτριο σχόλιο. Δεν διαβάσατε μάλλον τι είπα. Καταφανώς η ραμ που χρησιμοποιεί ένα tab είναι ίδια (doh), αυτό που έγραψα είναι ότι στα win 10 είχα περισσότερο φόρτο χρήσης με το ίδιο ram usage. Δηλαδή τις εφαρμογές και που χρησιμοποιώ εγώ χωρίς να περιλαμβάνω τη χρήση ram του λειτουργικού που εφελώς παρέλειψατε.

Το ίδιο ουσιαστικά λέμε. Είπες ότι βλέπεις ίδια χρήση ram σε windows 11 (80% σε 32gb) αλλά με τα μισά tasks. Πολύ περίεργη συμπεριφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το «η Microsoft θα διορθώσει αυτό, θα προσθέσει εκείνο, θα αφαιρέσει το άλλο» σίγουρα δεν το είδαμε για πρώτη φορά στα Windows 11. Αλλά σε τόσο μεγάλο βαθμό, μου φαίνεται ότι το βλέπουμε πρώτη φορά! Γενικά τα 11 δεν είναι τα Windows που «ήρθαν για να μείνουν». Είναι ένα μεταβατικό στάδιο για την επόμενη έκδοση.

Κατά τα άλλα η ταχύτητα τους μου αρέσει. Ελπίζω επιτέλους να βάλουν σε μία σειρά τις «ρυθμίσεις»! Αυτό το διπλό ταμπλό μεταξύ των νέων ρυθμίσεων και του πίνακα ελέγχου είναι αστείο…

Επεξ/σία από ntg1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Herald said:

Nope, ποτέ δεν είπα για laptop 6ης γενιάς. Για το PC του γραφείου μίλησα που έχει Intel του 2010. Αν θες να σου βρώ το post μου,  κανένα πρόβλημα. Προφανώς δεν θυμάσαι σωστά, εδώ το ποστ μου

Να και μια φορά που έχεις δίκιο (επί της αρχής)! Ναι, για PC 10ετίας μιλούσες!

Βέβαια, δεν παίρνεις χαμπάρι ότι αυτό κάνει ακόμα χειρότερη τη θέση σου γιατί μιλάς για "1% σε idle" σε "εξαπύρηνο 10ετίας" (χειρότερο single core από 6ης γενιάς Intel laptop), χωρίς βέβαια να ποστάρεις ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΗ ΦΟΡΑ κάποια απόδειξη. Να φανταστώ ότι τόσες μέρες παλεύεις να το κρατήσεις σταθερό για 2 δευτερόλεπτα μπας και δείξει ο task manager 1% να προλάβεις να τραβήξεις screenshot (στο "εξαπύρηνο ΧΕΟΝ 10ετίας", μην ξεχνιόμαστε);

Meanwhile, όπως σου ξαναείπα, η διαφορά μας έγκειται στο τι σημαίνει "υψηλό" για μένα και τι για σένα που το μόνο desktop λειτουργικό που έχεις χρησιμοποιήσει είναι Windows. Για μένα λοιπόν, όπως σου γράφω και στο άλλο post, το "μια χαρά" είναι να έχω "2% στο 1/8 threads (τα άλλα 0) σε Gnome σε idle με Firefox, File Manager και MPV για ταινία ανοιχτό". Και το στήριξα στέλνοντάς σου και εικονίτσα. Και όλα αυτά σε έναν ταπεινό R5 4700U.

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2023_06/image.png.9c6783c11a8f267f24f49a5b5996b563.png

Και όταν θέλω σοβαρή δουλειά όπου θα χρησιμοποιώ τους πόρους στο μέγιστο, ανοίγω window manager αντί για το πλήρες desktop environment και κατεβαίνει η RAM στο 1GB με τα ίδια προγράμματα.

Θα μου πεις, ποια η διαφορά του 1.5 GB (ή 4GB αν βάλεις και τα Windows στη συζήτηση) σε idle; Ότι με 1.5GB παραπάνω,η RAM και το swap είναι ακριβώς όση χρειάζονται για να κάνω π.χ cubic interpolation σε ένα DEM grid αντί για nearest neighbour σε ένα project που δούλευα χθες και να έχω πιο καλά αποτελέσματα. Η διαφορά του να δουλεύει από το να ψάχνεις workarounds και να κάνεις τμηματικά τη δουλειά σου επειδή το λειτουργικό αποφασίζει να σου τραβήξει τσάμπα πόρους επειδή του γουστάρει.

Αλλά, ξέχασα. PEBCAK από τον τύπο που το βαρύτερο που κάνει στο PC του είναι gaming. Μα πώς δεν το σκέφτηκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, MikeKata said:

χωρίς βέβαια να ποστάρεις ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΣΤΗ ΦΟΡΑ κάποια απόδειξη. Να φανταστώ ότι τόσες μέρες παλεύεις να το κρατήσεις σταθερό για 2 δευτερόλεπτα μπας και δείξει ο task manager 1% να προλάβεις να τραβήξεις screenshot (στο "εξαπύρηνο ΧΕΟΝ 10ετίας", μην ξεχνιόμαστε);

Μα δεν μου ζήτησες ποτέ φωτογραφίες,και τώρα παραπονιέσαι που δεν πόσταρα κάτι που ποτέ δεν ζήτησες? :P Eλά ρε σύ....σόρρυ,, σήμερα δεν είμαι γραφείο, αλλά αν θες φωτογραφίες απτά laptop ή το desktop που έχω σπίτι ευχαρίστως να στις παραθέσω. 

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι εντελώς άκυρα. Δεν έχει σημασία τι κάνω στο PC μου, μιλάς για IDLE καταστάσειις που τα windows σου τρώνε το μισό CPU και τον μισό SSD. Σε IDLE τα ίδια πράματα κάνουμε  στο PC μας, είναι IDLE. Οπότε αν λες αλήθεια και σου τρώνε την μισή CPU και SSD σε idle κάτι πάει λάθος με το PC σου μαν, σοβαρά στο λέω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Herald said:

Μα δεν μου ζήτησες ποτέ φωτογραφίες,και τώρα παραπονιέσαι που δεν πόσταρα κάτι που ποτέ δεν ζήτησες?

Τελευταίο σχόλιό μου στο άλλο post όπου αναφερόμουν στους προϋπάρχοντες ισχυρισμούς σου για "1% usage σε CPU 10ετίας":

"Μα πόσο καλά περνάμε με αυτές τις ανέκδοτες ιστοριούλες κατά καιρούς... "

Αλλά, ναι, έπρεπε να κάνω αίτηση στο πρωτόκολλο για να στηρίξεις τα όσα λες. Την ίδια στιγμή, εγώ όταν μίλησα για συγκεκριμένα ποσοστά, πόσταρα και εικόνα για αυτό που έλεγα.

4 minutes ago, Herald said:

αν θες φωτογραφίες απτά laptop ή το desktop που έχω σπίτι ευχαρίστως να στις παραθέσω. 

Φυσικά! Μα ποιος δεν ξέρει, άλλωστε, ότι το "6πύρηνο XEON δεκαετίας" είναι το ίδιο με τον 6900HS;

"Με λένε Ρίζο κι όπως θέλω τα γυρίζω" που λέγαμε πριν; Ακριβώς η ίδια παραπλανητική τακτική που είχες και στην παλιά κουβέντα για M1/M2 όπου σου έλεγαν για efficiency στα 15W και έλεγες για Cinebench στα 65W; Γενικώς, έχεις ένα θέμα στην κατανόηση κειμένου και στο πώς δένουμε τα επιχειρήματα μεταξύ τους.

6 minutes ago, Herald said:

Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι εντελώς άκυρα. Δεν έχει σημασία τι κάνω στο PC μου, μιλάς για IDLE καταστάσειις που τα windows σου τρώνε το μισό CPU και τον μισό SSD. Σε IDLE τα ίδια πράματα κάνουμε  στο PC μας, είναι IDLE. Οπότε αν λες αλήθεια και σου τρώνε την μισή CPU και SSD σε idle κάτι πάει λάθος με το PC σου μαν, σοβαρά στο λέω. 

Ξεκάθαρο PEBCAK. Γιατί PEBCAK; Γιατί όταν δεν κατανοείς το overhead του λειτουργικού και το πόσα ελεύθερα resources σου αφήνει για να κάνεις τη δουλειά σου, όχι απλά PEBCAK, το 15χρονο ξαδερφάκι μου καλύτερη σχέση έχει με το PC του. Και γιατί μας ενδιαφέρει το idle; ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΟΥ OVERHEAD ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ.

Αλλά όπως είπα. Όταν το βαρύτερο που έχεις κάνει στο PC σου είναι το gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...