Προς το περιεχόμενο

Δεν δουλεύει όπως θέλω το display property του bootstrap


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ψάχνω στο google να βρω μια λύση αλλά δεν ξέρω πως να το ψάξω γιατί όλα με πετάνε σε css λύσεις. Αυτό που θέλω το έφτιαξα με τις κλάσεις του bootstrap 4 που χρησιμοποιώ αλλά τελικά μου δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα που έβγαλα τα μάτια μου 8 ώρες μέχρι να καταλάβω τι φταίει. 

Το layout μου είναι μία sidebar και main θέση. Έχω φτιάξει ένα αρχείο filters.php που το φορτώνω στην sidebar.

<?php $this->load->view('templates/filters',$data);?>

Μεσα σε αυτό το filter.php έχω ένα σκασμό από radio buttons και chackboxes, για να φιλτράρω τα αποτελέσματα. Το είχα τεστάρει και όλα δούλευαν ρολόι. Μετά από 15 μέρες που αποφάσισα να ξανασχοληθώ, παρατήρησα οτί ενώ φιλτράρουν τα αποτελέσματα τα φίλτρα μου, με τίποτα δεν γίνεται checked το εκάστοτε radio button. Δοκίμασα τα πάντα. Αντί για if(......){ echo "checked";} κλπ, δοκίμασα και ξερό checked. Τίποτα...

Αφού έφαγα ένα οχτάωρο και έστιβα το μυαλό μου, οτί αφού δούλευε, τι έκανα στο ενδιάμεσο και χάλασε η φάση. Τότε μου ήρθε η φλασιά και το πρόβλημα λύθηκε (προσωρινά).

Είχα βάλει την sidebar να εμφανίζεται μόνο σε μεγάλες αναλύσεις "d-none d-xl-block" και στις μικρές αναλύσεις εμφανίζω ένα κουμπί σε άλλο σημείο που ήθελα εγώ για να ανοίγει ένα modal με τα φίλτρα μέσα. Δηλαδή έβαλα ένα κουμπί με κλάση "d-block d-xl-none" και μέσα στο modal που ανοίγει φορτώνω το filter.php

<?php $this->load->view('templates/filters',$data);?>

Δυστυχώς όμως ενώ φαινομενικά φαίνονταν οτι όλα δουλευαν ρολόι, τελικά τα checked radio buttons έμπαιναν στα τελευταία φίλτρα της σελίδας. Ασχετα αν ήταν ορατά ή όχι. Για αυτό δεν τα έβλεπα και έσπασα το κεφάλι μου. Στην προβολή του κώδικα σελίδας, ενσωματώνεται το filters.php 2 φορές και αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην γίνεται αυτό? Κάποια λύση? Ότι βρήκα με πάει μέσω css οπότε δώρον άδωρον. 

Βρήκα κάποιες ψιλολύσεις με php αλλά με παέι με βάση device detect, ενώ εγώ θέλω να πάω αυστηρά με τις διαστάσεις του grid του bootstrap για να συμαβαδίζει με το υπόλοιπο layout.

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα δοκίμασα και έκανα κάπως collapse όλη την sidebar και λύθηκε το πρόβλημα απλά το κουμπί την ξεδιπλώνει εκεί που πραγματικά είναι και φαίνεται άσχημη σε σχέση με το modal. Καλά το ιδανικό θα ήταν να άνοιγε σαν "συρταρι" στο κινητό αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορεί να γίνει. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...