Προς το περιεχόμενο

Widnows 10 Pro περίεργο πρόβλημα


d4mage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες στο gaming PC να μην τα πολυλογώ πήγα να συνδέσω έναν καινούργιο WD BLUE 2TB που πήρα επειδή κράσαρε ο προηγούμενος (ευτυχώς δεν έχασα κάτι είχα backup σε εξωτερικό τα αρχεία μου) επειδή ήμουν μόνο με τον Μ2.

Ανοίγοντας το κουτί μου την βάρεσαν κάποια καλώδια που ήθελα να τα τακτοποιήσω και αποφάσισα να τα βγάλω όλα και να βάλω ξανά με καλύτερη διαχείριση, ο νέος σκληρός εκτός δεν ασχολήθηκα καν.

Πάω να ανοίξω το PC δεν μου έδινε σήμα η οθόνη, έκλεινε μόνης της, άνοιγε όταν το ήθελε... έτσι έβγαλα πάλι την γραφικών και την έβαλα ξανά μήπως και δεν είχε τοποθετηθεί σωστά. Πάλι τα ίδια. Δοκιμάζω το HDMI στην μητρική για να δω αν έχω εικόνα από τα onboard γραφικά, τζίφος. Στο μεταξύ είχα παρατηρήσει εδώ και μερικέ ημέρες πως το PC δεν άνοιγε άμεσα πατώντας το power on και σκέφτηκα μήπως έφταιγε πράγματι αυτό άλλα όχι, επειδή έκλεινα το PC και άνοιγε κάποιες φορές από μόνο τους αμέσως μετά. Σκέφτηκα το τροφοδοτικό, έτσι ασχολήθηκα με το καλώδιο όπου δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση άλλα όταν το κουνούσα ή το πίεζα παραπάνω το pc άλλες φορές άνοιγε σωστά και άλλες φορές καθόλου.

Αφού λοιπόν τα τσέκαρα και δεν είχα αποτέλεσμα δοκίμασα την RAM δουλεύω μια 8άρα σε μονό κανάλι και μετά από 5 φορές βγάλε βάλε το PC άνοιξε με ότι να ναι ημερομηνία 9/9/4038 σε ένα περιβάλλον που θύμιζε windows 7, και πριν από αυτό με μήνυμα πως τα windows δεν φορτώθηκαν σωστά. Δεν δούλευε η αντιμετώπιση προβλημάτων, δεν έμπαινε σε safe mode, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα από bios και μου έβγαζε και κάτι με c:/ xtral κάτι τέτοιο.

 

Εντέλει έκαψα το μυαλό μου έπεσα για ύπνο και σήμερα το pc άνοιξε κανονικά χωρίς θέμα. 

Τι μπορεί να ήταν; Μήπως οι συχνοί τερματισμοί; Να ελέγξω κάνα βραχυκύκλωμα; Να κάνω φορματ; O Μ2 υπάρχει περίπτωση να επηρεάστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, οι πολλοί απότομοι τερματισμοί μπορεί να επηρέασαν το σύστημα. Επίσης, το να μπουτάρει με λάθος ημερομηνία, πράγμα που παραθέτει σε ξελιγωμένη μπαταρία cmos (bios), μπορεί πάλι να οδηγήσει σε σφάλματα, ιδίως πιστοποιητικών.

Για αρχή άλλαξε την μπαταρία (μια  cr2030 είναι στο κέντρο περίπου της μητρικής). Φυσικά την αλλαγή θα την κάνεις με τερματισμένο pc αλλά όχι εκτός ρεύματος.

Όσο για την εκκίνηση σαν σε παλιό pc μπορεί να είχε πάρει τίποτε ενημερώσεις και να μην κατάφερε να τις ολοκληρώσει και με τις επανεκκινήσεις κατάφερε και επιδιόρθωσε τα σφάλματα.

Το δίσκο, ανάλογα με την μάρκα, μπορεί ο κατασκευαστής να δίνει κάποιο εργαλείο ελέγχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Κοίτα, οι πολλοί απότομοι τερματισμοί μπορεί να επηρέασαν το σύστημα. Επίσης, το να μπουτάρει με λάθος ημερομηνία, πράγμα που παραθέτει σε ξελιγωμένη μπαταρία cmos (bios), μπορεί πάλι να οδηγήσει σε σφάλματα, ιδίως πιστοποιητικών.

Για αρχή άλλαξε την μπαταρία (μια  cr2030 είναι στο κέντρο περίπου της μητρικής). Φυσικά την αλλαγή θα την κάνεις με τερματισμένο pc αλλά όχι εκτός ρεύματος.

Όσο για την εκκίνηση σαν σε παλιό pc μπορεί να είχε πάρει τίποτε ενημερώσεις και να μην κατάφερε να τις ολοκληρώσει και με τις επανεκκινήσεις κατάφερε και επιδιόρθωσε τα σφάλματα.

Το δίσκο, ανάλογα με την μάρκα, μπορεί ο κατασκευαστής να δίνει κάποιο εργαλείο ελέγχου.

Δεν μπουτάρισα με παλιά ημερομηνία απλά ήταν μονόδρομος η επιλογή. Το θέμα είναι πως το pc το έκλεισα αφού δεν είχα βγάλει άκρη και μετά από αρκετές ώρες το άνοιξα και έτρεξε από μόνο του χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα windows που να θεωρείται δυσλητουργία.

Μπαταρία δεν σκέφτηκα ποτέ να αλλάξω. Θα καταλάβω κάτι με την αλλαγή; Θα πρέπει να ελέγξω κάτι;

Ο δίσκος είναι ο SAMSUNG 970 evo. Υπάρχει κάτι που  μπορώ να κάνω διάγνωση;

Ευψαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Smasung δίνει το Samsung Magician.

Την μπαταρία να την αλλάξεις, αν έχει αδειάσει, για να σου κρατάει τις ρυθμίσεις μετά από διακοπές ρεύματος ή αποσύνδεση από το ρεύμα. Αν δηλαδή το αποσυνδέσεις και το ξανασυνδέσεις και ξεκινώντας έχει μηδενίσει τις ρυθμίσεις του bios θέλει αλλαγή η μπαταρία. Αν τις κρατάει δεν θέλει. Βασικά, οι μπαταρίες αυτές έχουν περίπου 5 χρόνια ζωής.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/6/2023 στις 8:40 ΜΜ, d4mage είπε

Δεν μπουτάρισα με παλιά ημερομηνία απλά ήταν μονόδρομος η επιλογή. Το θέμα είναι πως το pc το έκλεισα αφού δεν είχα βγάλει άκρη και μετά από αρκετές ώρες το άνοιξα και έτρεξε από μόνο του χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι στα windows που να θεωρείται δυσλητουργία.

Μπαταρία δεν σκέφτηκα ποτέ να αλλάξω. Θα καταλάβω κάτι με την αλλαγή; Θα πρέπει να ελέγξω κάτι;

Ο δίσκος είναι ο SAMSUNG 970 evo. Υπάρχει κάτι που  μπορώ να κάνω διάγνωση;

Ευψαριστώ για την απάντηση.

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου εκαναν κατι τετοια περιεργα τα win 10 pro τα οποια τα εχω αγορασει απο Keysworlds και σκεφτικα οτι μαλλον γιαυτο τον λογο κανει νουμερα....
Εχω ανοιξει και θεμα εδω στο φόρουμ για αυτο....  Οταν τα ειχα μολις εγκαταστησει σε νεο ΠΣ , ξαφνικα μετα απο 1 εβδομαδα ΜΟΥΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ εφαρμογες κτλ, και δεν εδειχνε καμια εικονα, σαν να ηταν κλειστο... το πηγα εκει απο οπου αγορασα το ΠΣ και μου το ανοιξε το ΠΣ, μου ειπε οτι εκανε απλα update bios, αλλα οι φακελοι δεν βρεθηκαν.... Τους βρηκα αργοτερα σε μια αλλη τοποθεσια .....Ειχα σκαναρει το ΠΣ με οτι Antivirus & AntiMalware -Antispyware-Antirootkit Υπαρχει και σε Safe Mode αλλα δεν βρηκαν ποτε τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση από πο πήρες το κλειδί και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό για το πρόβλημα που περιγράφεις. Εκτός αν 5ο iso της εγκατάστασης δεν ήταν το επίσημο αλλά κάποια πειραγμένη έκδοση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, micos000 είπε

Δεν έχει καμία σχέση από πο πήρες το κλειδί και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό για το πρόβλημα που περιγράφεις. Εκτός αν 5ο iso της εγκατάστασης δεν ήταν το επίσημο αλλά κάποια πειραγμένη έκδοση. 

Όλα απο κει τα κατέβασα και το ISO και τα κλειδιά...
Δεν ειπα οτι απο κει ηταν το προβλημα, ειπα οτι εγω νομιζα οτι μάλλον ήταν απο κει.
Πάντως το πρόβλημα υπήρχε, δεν ξέρω αν θυμάσαι αλλα μου είχες προτείνει κάποιες λύσεις...στο thread  που ειχα ανοίξει τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω στα πολυ σωστα που ειπε ο φιλος micos000 οτι καποια components στα τροφοδοτικα και στις μητρικες, οπως οι πυκνωτες, οταν εχουν φθορα εμφανιζουν διαφορες κουλες "ασθενειες" οι οποιες φαινονται κυριως κατα την εκκινηση και οχι οσο δουλευει το PC. Σε τετοιες περιπτωσεις δοκιμασε να ξεκουμπωσεις το καλωδιο τροφοδοσιας και πατα το start button. Θα δεις οτι θα γυρισουν για λιγο οι ανεμιστηρες. Αυτο θα κανει discharge τους πυκνωτες και αρκετες φορες λυνει θεματα εκκινησης.
Αλλα θεματα που μπορει να υπαρχουν ειναι σκονη στα slots της RAM και της GPU, και η φισα στη motherboard που μπορει να εχει στρεσαριστει και να εχει καμια ψυχρη κολληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...