Προς το περιεχόμενο

VDSL από 50mbps έχει πέσει στα 40 εδώ και κάτι μήνες.


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από afm,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Όσοι έχετε δει το παλιό θέμα μου, ήταν για το σπίτι ενώς φίλου μου. Τώρα αναφέρομαι για το δικό μου σπίτι!!!

Untitled.png.281dcbe0f899ef8ed62fe7b56c5feeba.png

 

Το VDSL έχει περίπου ένα χρόνο που ήρθε στο χωριό μου (Μικρό χωριό 300 κατοίκων).

Όταν το πρώτο έβαλα, το Attainable Rate ξεπερνούσε τα 50mbps (ήταν περίπου στα 51-52mbps) και όντως τα έπιανα ακόμα και μέσω Wifi network (Για την ακρίβεια έχω mesh network αυτά). Τώρα εδώ και 3 μήνες περίπου έχει πέσει στα 40 κοντά το attainable rate. 

Γιατί έγινε αυτό; Έχει φορτωθεί η γραμμή; Λογικά, επειδή ήμουν από τους πρώτους που έκαναν αναβάθμιση, στην αρχή χόρευα και τώρα πάπαλα; Επίσης κάνουν κάτι έργα εδώ δίπλα (15 χιλιόμετρα μακριά) για οπτικές ίνες, δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά αν είχε πιστεύω ο ΟΤΕ θα έπρεπε να ενημερώσει για τυχόν επιπλοκές στο δίκτυο.

Έχω ξενερώσει τέρμα. Όχι μόνο αυτό, αλλά αρκετές φορές πατάει και "σκαλωματα" το ίντερνετ. Πέφτει η ταχύτητα για κάποια μικρή χρονική περίοδο (πχ 15 mbps ΜΑΧ) λαγκάρουν και τα online παιχνίδια. Γενικά έχω παρατηρήσει αρκετές αστάθειες ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, και σίγουρα δεν φταίει το mesh network μου γιατί πήγαινα και απευθείας πάνω στο ρούτερ εκείνη την στιγμή να το ελέγξω.

Αν δεν βρω άκρη σκέφτομαι να πάω σε starlink, 60 ευρώ τον μήνα είναι (720 τον χρόνο, δεν είναι και πολλά για κάτι που το χρησιμοποιώ και γουστάρω τέρμα). Όποιος έχει εμπειρία και χρησιμοποιεί starlink ας μου πει για την σταθεροτητά του.

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, babaliaris είπε

Untitled.png.281dcbe0f899ef8ed62fe7b56c5feeba.png

 

Το VDSL έχει περίπου ένα χρόνο που ήρθε στο χωριό μου (Μικρό χωριό 300 κατοίκων).

Όταν το πρώτο έβαλα, το Attainable Rate ξεπερνούσε τα 50mbps (ήταν περίπου στα 51-52mbps) και όντως τα έπιανα ακόμα και μέσω Wifi network (Για την ακρίβεια έχω mesh network αυτά). Τώρα εδώ και 3 μήνες περίπου έχει πέσει στα 40 κοντά το attainable rate. 

Γιατί έγινε αυτό; Έχει φορτωθεί η γραμμή; Λογικά, επειδή ήμουν από τους πρώτους που έκαναν αναβάθμιση, στην αρχή χόρευα και τώρα πάπαλα; Επίσης κάνουν κάτι έργα εδώ δίπλα (15 χιλιόμετρα μακριά) για οπτικές ίνες, δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά αν είχε πιστεύω ο ΟΤΕ θα έπρεπε να ενημερώσει για τυχόν επιπλοκές στο δίκτυο.

Έχω ξενερώσει τέρμα. Όχι μόνο αυτό, αλλά αρκετές φορές πατάει και "σκαλωματα" το ίντερνετ. Πέφτει η ταχύτητα για κάποια μικρή χρονική περίοδο (πχ 15 mbps ΜΑΧ) λαγκάρουν και τα online παιχνίδια. Γενικά έχω παρατηρήσει αρκετές αστάθειες ειδικά μέσα στο καλοκαίρι, και σίγουρα δεν φταίει το mesh network μου γιατί πήγαινα και απευθείας πάνω στο ρούτερ εκείνη την στιγμή να το ελέγξω.

Αν δεν βρω άκρη σκέφτομαι να πάω σε starlink, 60 ευρώ τον μήνα είναι (720 τον χρόνο, δεν είναι και πολλά για κάτι που το χρησιμοποιώ και γουστάρω τέρμα). Όποιος έχει εμπειρία και χρησιμοποιεί starlink ας μου πει για την σταθεροτητά του.

Εσωτερική καλωδιωση την εχεις ελεγμενη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Aggelos_INSM είπε

Εσωτερική καλωδιωση την εχεις ελεγμενη?

Όχι δεν γνωρίζω πως. Αλλά αν γνωρίζεις και μπορείς να μου περιγράψεις την διαδικασία ή αν ξέρεις κανένα καλό βίντεο στο Youtube που να σου δείχνει, στείλε το μου. Είμαι φοιτητής Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Και Μηχανικός Υπολογιστών, δεν ασχολούμε με τηλεπικοινωνίες αλλά πιστεύω θα βγάλω άκρη. Σπίτι μου έχω πολύμετρο αν και δεν νομίζω να βοηθάει για αυτόν τον έλεγχο, αλλά αν υπάρχουν συγκεκριμένα εργαλεία για αυτήν την δουλειά, επενδύω άνετα να τα έχω σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχας να γνωριζεις οτι η πραγματικη ταχυτητα που εχεις ειναι η actual. To Attainable Rate ειναι η μεγιστη ταχυτητα που υπολογιζει το ρουτερ οτι μπορεις να φτασεις.

Τωρα ο ευκολοτερος τροπος για ελεγχο της γραμμης σου (χωρις εξιδεικευμενα εργαλεια), ειναι να παρεις το ρουτερ (αφου πρωτα κανεις μια επανεκινηση και δεις που θα συγχρονισει) , και να το βαλεις απ' ευθειας στο σημειο που ενωνει η γραμμη που φερνει ο ΟΤΕ με την δικη σου, αφου πρωτα αποσυνδεσεις την γραμμη που πηγαινει στο σπιτι. Δες που θα συγχρονισει και τι απολκιση εχεις απο αυτα που συχρονισες μεσα στο σπιτι λιγο πριν. Αν μιλαμε για διαφορα 1-2 mbps, θα μπορουσες να την θεωρησεις ανεκτη. Παραπανω υποδηλωνει προβλημα στην δικη σου γραμμη. Αν η αποκλιση ειναι ελαχιστη ως καθολου, τοτε πιθανοτατα φταινε αυτα που προαναφερες απο την πλευρα του παροχου, και δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Παντως το attenuation 20,3 db, δεν αφηνει και τρελες ελπιδες για "φουλ" 50

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωριό όμως τώρα θα έχει τουλάχιστον 50 συνδέσεις ίσως και παραπάνω αν κρίνω από το δικό μου

κοιτά να δεις εκεί που έρχεται το καλώδιο στο σπίτι που συγχρονίζει....εγώ απευθείας από τη κολώνα πάει στο ρουτερ..δεν έχει ενδιάμεσα κοψιματα

να υποθεσω ότι το χωριό παίρνει ασύρματα με πιατάκι από 4-5G   σε  καφαου στο χωριό η εχουν τραβηξει υπογειο καλωδιο  .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kostasbm είπε

στο χωριό όμως τώρα θα έχει τουλάχιστον 50 συνδέσεις ίσως και παραπάνω αν κρίνω από το δικό μου

κοιτά να δεις εκεί που έρχεται το καλώδιο στο σπίτι που συγχρονίζει....εγώ απευθείας από τη κολώνα πάει στο ρουτερ..δεν έχει ενδιάμεσα κοψιματα

να υποθεσω ότι το χωριό παίρνει ασύρματα με πιατάκι από 4-5G   σε  καφαου στο χωριό η εχουν τραβηξει υπογειο καλωδιο  .....

Όχι, οι γραμμές υπόγεια έρχονται, τις σκαψαν πριν κάτι μήνες και είναι ολοκαίνουριες. 

 

Δείτε και ένα βιντεάκι στο οποίο δείχνω ακριβώς πως έρχετε η γραμμή και πάει μέσα στο σπίτι μου:

 

20 ώρες πριν, goana12 είπε

Τωρα ο ευκολοτερος τροπος για ελεγχο της γραμμης σου (χωρις εξιδεικευμενα εργαλεια), ειναι να παρεις το ρουτερ (αφου πρωτα κανεις μια επανεκινηση και δεις που θα συγχρονισει) , και να το βαλεις απ' ευθειας στο σημειο που ενωνει η γραμμη που φερνει ο ΟΤΕ με την δικη σου, αφου πρωτα αποσυνδεσεις την γραμμη που πηγαινει στο σπιτι.

Με βάση το παραπάνω βίντεο, σε ποιο σημείο να το κάνω; Αυτό το κουτί που έβαλαν αυτοί ακριβώς στην πρώτη κολόνα στο σπίτι μου (που έρχετε η γραμμή από την κολόνα του ΟΤΕ), μου είπαν ότι είναι για να στέλνει κάτι δεδομένα σε αυτούς και να ξέρουν ανά πάσα στιγμή την κατάσταση του δικτύου μου. Το δεύτερο junction box η όπως λέγετε που έχω και τα 3 φίλτρα, είναι εκεί που ξεκινάει η καλωδίωση του σπιτιού μου. Τα φίλτρα υπάρχουν διότι έχω 2 τηλέφωνα στο σπίτι. Το ένα φίλτρο στέλνει την γραμμή στο δεξιά σπίτι όπου είναι και το ρούτερ και το τηλέφωνο είναι πάνω στο ρούτερ συνδεδεμένο. Το αριστερό φίλτρο στέλνει την γραμμή απευθείας στο δεύτερο τηλέφωνο που βρήσκετε στο αριστερό μέρος του σπιτιού.

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, babaliaris said:

Όχι, οι γραμμές υπόγεια έρχονται, τις σκαψαν πριν κάτι μήνες και είναι ολοκαίνουριες. 

 

Δείτε και ένα βιντεάκι στο οποίο δείχνω ακριβώς πως έρχετε η γραμμή και πάει μέσα στο σπίτι μου:

 

Με βάση το παραπάνω βίντεο, σε ποιο σημείο να το κάνω; Αυτό το κουτί που έβαλαν αυτοί ακριβώς στην πρώτη κολόνα στο σπίτι μου (που έρχετε η γραμμή από την κολόνα του ΟΤΕ), μου είπαν ότι είναι για να στέλνει κάτι δεδομένα σε αυτούς και να ξέρουν ανά πάσα στιγμή την κατάσταση του δικτύου μου. Το δεύτερο junction box η όπως λέγετε που έχω και τα 3 φίλτρα, είναι εκεί που ξεκινάει η καλωδίωση του σπιτιού μου. Τα φίλτρα υπάρχουν διότι έχω 2 τηλέφωνα στο σπίτι. Το ένα φίλτρο στέλνει την γραμμή στο δεξιά σπίτι όπου είναι και το ρούτερ και το τηλέφωνο είναι πάνω στο ρούτερ συνδεδεμένο. Το αριστερό φίλτρο στέλνει την γραμμή απευθείας στο δεύτερο τηλέφωνο που βρήσκετε στο αριστερό μέρος του σπιτιού.

εγώ θα έβαζα τα φίλτρα πριν από τις συσκευές και όχι στην αρχή της καλωδίωσης

κοιτά που έρχεται το καλώδιο απέξω και βάλε απευθείας το ρουτερ να δοκιμάσεις ...πρέπει καπωςς να τακτοποιήσεις τα καλώδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2023 στις 8:41 ΜΜ, babaliaris είπε

Όχι, οι γραμμές υπόγεια έρχονται, τις σκαψαν πριν κάτι μήνες και είναι ολοκαίνουριες. 

 

Δείτε και ένα βιντεάκι στο οποίο δείχνω ακριβώς πως έρχετε η γραμμή και πάει μέσα στο σπίτι μου:

 

Με βάση το παραπάνω βίντεο, σε ποιο σημείο να το κάνω; Αυτό το κουτί που έβαλαν αυτοί ακριβώς στην πρώτη κολόνα στο σπίτι μου (που έρχετε η γραμμή από την κολόνα του ΟΤΕ), μου είπαν ότι είναι για να στέλνει κάτι δεδομένα σε αυτούς και να ξέρουν ανά πάσα στιγμή την κατάσταση του δικτύου μου. Το δεύτερο junction box η όπως λέγετε που έχω και τα 3 φίλτρα, είναι εκεί που ξεκινάει η καλωδίωση του σπιτιού μου. Τα φίλτρα υπάρχουν διότι έχω 2 τηλέφωνα στο σπίτι. Το ένα φίλτρο στέλνει την γραμμή στο δεξιά σπίτι όπου είναι και το ρούτερ και το τηλέφωνο είναι πάνω στο ρούτερ συνδεδεμένο. Το αριστερό φίλτρο στέλνει την γραμμή απευθείας στο δεύτερο τηλέφωνο που βρήσκετε στο αριστερό μέρος του σπιτιού.

Κανε το στο δευτερο κουτι. Ανοιξε το, και απο το ζευγαρι που ερχετε απο το εξω κουτι, αποσυνδεσε ολα τα καλωδια που πανε στα φιλτρα και στο ρουτερ (να μεινουν τα 2 συρματα μονα τους) . Μετα ειτε συνδεεις ενα πριζακι στα 2 καλωδια για να κουμπωσει το φισακι, η κοβεις ενα καλωδιο που συνδεει την πριζα του τηλεφωνου με το ρουτερ απο την μια μερια, και συνδεεις τα 2 συρματα πανω στα 2 κεντρικα. Απο την αλλη το βαζεις στο DSLτου ρουτερ, του δινεις ρευμα και περιμενεις να συγχρονισει να δεις την διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Στις 29/6/2023 στις 8:41 ΜΜ, babaliaris είπε

Το δεύτερο junction box η όπως λέγετε που έχω και τα 3 φίλτρα, είναι εκεί που ξεκινάει η καλωδίωση του σπιτιού μου. Τα φίλτρα υπάρχουν διότι έχω 2 τηλέφωνα στο σπίτι. Το ένα φίλτρο στέλνει την γραμμή στο δεξιά σπίτι όπου είναι και το ρούτερ και το τηλέφωνο είναι πάνω στο ρούτερ συνδεδεμένο. Το αριστερό φίλτρο στέλνει την γραμμή απευθείας στο δεύτερο τηλέφωνο που βρίσκεται στο αριστερό μέρος του σπιτιού.

 

      Από τη στιγμή που το τηλέφωνο συνδέεται κατ' ευθείας στο router έχεις τηλεφωνία voip. Αυτό σημαίνει ότι η συνδεσμολογία σου είναι τελείως λάθος.

      Πετάς όλα τα φίλτρα. Κάθε φίλτρο στην voip τηλεφωνία προσθέτει θόρυβο στη γραμμή και μειώνει το συντονισμό.

      Συνδέεις το καλώδιο του Ο.Τ.Ε. (μέσα στο κουτί) κατ' ευθείας με το καλώδιο που πάει στο δεξί σπίτι στο router, χωρίς φίλτρα και λοιπές μακακίες. Έτσι θα πάρεις τον μέγιστο συγχρονισμό - ταχύτητα της γραμμής σου.

      Αν έχεις δύο ραζίμ (δύο ζεύγη μπλε - κόκκινο καλώδιο) που πάνε από το κουτί στο δεξί σπίτι στην πρίζα που είναι το router είσαι τυχερός. Θα χρειαστείς ένα ¨ταυ¨ που θα συνδέσεις στο tel 1 του router και πάνω του θα συνδέσεις το τηλέφωνο που υπάρχει ήδη και ένα τηλεφωνικό καλώδιο που θα κόψεις και θα το συνδέσεις με το δεύτερο ζευγάρι μέσα στην πρίζα.  Θα χρησιμοποιήσεις λοιπόν το δεύτερο ζευγάρι για επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος συνδέοντας το στο κουτί με το καλώδιο που πάει στο αριστερό σπίτι - τηλέφωνο.

      Αν έχεις ένα ζευγάρι μπλε - κόκκινο καλώδιο είσαι άτυχος. 'Η θα πρέπει με κάποιο τρόπο να περάσεις ένα καλώδιο για επιστροφή (ώστε να έχεις σωστά τηλέφωνο στο αριστερό σπίτι) ή αναγκαστικά θα το αφήσεις όπως είναι με τα φίλτρα γνωρίζοντας όμως ότι θα έχεις απώλειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...