Προς το περιεχόμενο

Η Meta εγκαινιάζει τη νέα VR συνδρομή Meta Quest+ με μηνιαίο κόστος $7.99


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι χρήστες του Meta Quest αποκτούν μια νέα συνδρομητική επιλογή που τους δίνει πρόσβαση σε δύο κορυφαία παιχνίδια κάθε μήνα. Η VR συνδρομή με την ονομασία Meta Quest+ κοστίζει 7,99 δολάρια το μήνα ή 59,99 δολάρια ετησίως.

Η πρώτη νύξη για τη συνδρομητική υπηρεσία έγινε τον Μάρτιο, όταν ένας χρήστης του Twitter ανακάλυψε μια περιγραφή μιας λειτουργίας game pass στην εφαρμογή Meta Quest. Νωρίτερα αυτό το μήνα, ένας άλλος χρήστης του Twitter εντόπισε τον τίτλο και την τιμή του Meta Quest+ στην επιλογή εφαρμογών της εφαρμογής Meta Quest.

Ο Mark Zuckerberg επιβεβαίωσε το Meta Quest+ τη Δευτέρα, σημειώνοντας σε δήλωσή του ότι αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμο για το Quest 2 και το Pro ενώ θα υπάρξει υποστήριξη και για το Quest 3 όταν αυτό κυκλοφορήσει το φθινόπωρο.

Αν και ο Zuckerberg δεν ανακοίνωσε ποια θα είναι τα δύο πρώτα παιχνίδια που θα προσφερθούν αυτόν τον μήνα στους συνδρομητές, η σχετική είδηση έσκασε λίγο αργότερα. Έτσι για το μήνα Ιούλιο, οι συνδρομητές της υπηρεσίας θα λάβουν δωρεάν τα Pistol Whip και Pixel Ripped 1995 ενώ τον Αύγουστο τα δωρεάν παιχνίδια του συνδρομητικού προγράμματος θα είναι τα Walkabout Mini Golf και Mothergunship: Forge.  Σύμφωνα πάντως με τη λίστα με τις κορυφαίες πωλήσεις στο Meta Quest Store, τα πιο δημοφιλή παιχνίδια αυτή τη στιγμή είναι το Blade & Sorcery: Nomad, Among Us, BoneLab, Contractors και Creed: Rise to Glory, μεταξύ άλλων.

Η Meta είναι γνωστό ότι διαθέτει μερικά από τα καλύτερα παιχνίδια VR στην πλατφόρμα της, οπότε το Meta Quest+ πιθανότατα θα βρει πολλούς ενδιαφερόμενους gamers. Επιπλέον η νέα συνδρομητική υπηρεσία θα διαφοροποιήσει την εταιρεία από το PlayStation, το οποίο σημειωτέον δεν προσφέρει παιχνίδια VR μέσω της συνδρομής του PlayStation Plus.

Τέλος η εταιρεία ανακοίνωσε πρόσφατα περισσότερα παιχνίδια που έρχονται στην VR πλατφόρμα της, όπως τα Stranger Things VR, Assassin's Creed και Ghostbusters: Rise of the Ghost Lord.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα καλυτερα παιχνιδια για vr HALF LIFE ALYX (ισως το καλυτερο για vr αλλα μεσω υπολογιστη παντα) resident evil 4 ,edge of nowhere, eye of the temple, drop dead, lucky's tale, medal of honor above and beyond, ven vr,  the room vr.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

60$ έχουν 2-3 μέτρια  παιχνίδια  στο VR. Ελπίζω  αυτά  που θα δίνουν  να μην είναι  φόλες :P 

Καλά είναι, αλλά είναι τόσο περιορισμένα σε αριθμό που δεν καταλαβαίνω το νόημα της συνδρομής...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να πιάσει γιατί στο Meta Quest η πειρατεία είναι πανευκολη οπότε αν θέλουν να πιάσει καλύτερα να δίνουν τα multiplayer που δεν δουλεύουν πειρατικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις τι; Να παίζεις glorified demos;
Δίνεις άλλα τόσα τον μήνα και πας Game Pass που έχει κανονικά παιχνίδια.
Γενικά, η φάση VR πάει καλά για τον Ζαχαροβούνη.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, sabrewulf said:

απο τα καλυτερα παιχνιδια για vr HALF LIFE ALYX (ισως το καλυτερο για vr αλλα μεσω υπολογιστη παντα) resident evil 4 ,edge of nowhere, eye of the temple, drop dead, lucky's tale, medal of honor above and beyond, ven vr,  the room vr.

Δεν μπορούσαν να συνεχίσουν και άλλες εταιρείες να κάνουν παιχνίδια σα το luckys tale; Φαντάσου platform style donkey Kong, Mario, Crash bandicoot ή ακόμα και πιο απλά platform games σε 3d! Λάθος έχουν κάνει και μας έχουν γεμίσει στα beat saber games , λες και όλοι έχουν την όρεξη ή τον χώρο να ξεβιδώνονται σα βλαμμένα που βλέπουν μπροστά τους φαντάσματα! Άντε παίξε καλοκαιριάτικα vr games! Ούτε κάτω από air condition δεν γίνεται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Δεν μπορούσαν να συνεχίσουν και άλλες εταιρείες να κάνουν παιχνίδια σα το luckys tale; Φαντάσου platform style donkey Kong, Mario, Crash bandicoot ή ακόμα και πιο απλά platform games σε 3d! Λάθος έχουν κάνει και μας έχουν γεμίσει στα beat saber games , λες και όλοι έχουν την όρεξη ή τον χώρο να ξεβιδώνονται σα βλαμμένα που βλέπουν μπροστά τους φαντάσματα! Άντε παίξε καλοκαιριάτικα vr games! Ούτε κάτω από air condition δεν γίνεται! 

Να σου πω την αλήθεια το donkey kong θα ήταν όνειρο αν το έβγαζαν σε 3D VR ακόμα και σήμερα συνεχίζω και παίζω αυτό το παιχνίδι στον υπολογιστή με προσομοιωτή κονσόλας

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sabrewulf said:

Να σου πω την αλήθεια το donkey kong θα ήταν όνειρο αν το έβγαζαν σε 3D VR ακόμα και σήμερα συνεχίζω και παίζω αυτό το παιχνίδι στον υπολογιστή με προσομοιωτή κονσόλας

Τον vr emulator που σε έχει σε δωμάτιο με τις crt οθόνες λες; Το δοκίμασα , αλλά μου έκατσε κάπως, να φοράω το κράνος για αυτά τα παιχνίδια! Έχω σκοπό κάποια στιγμή να κάνω ένα pc emulator με crt monitor έτσι για να χαζέψω λίγο τα παλιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, absoluteblade είπε

Τον vr emulator που σε έχει σε δωμάτιο με τις crt οθόνες λες; Το δοκίμασα , αλλά μου έκατσε κάπως, να φοράω το κράνος για αυτά τα παιχνίδια! Έχω σκοπό κάποια στιγμή να κάνω ένα pc emulator με crt monitor έτσι για να χαζέψω λίγο τα παλιά!

Όχι μιλάω για μεταφορά σε guest vr πχ αν έβγαζαν το  donkey kong country . Emulator τρέχω στο pc χωρίς vr για τα συγκεκριμένα παιχνίδια 

1 ώρα πριν, kgkaudi είπε

Για να κάνεις τι; Να παίζεις glorified demos;
Δίνεις άλλα τόσα τον μήνα και πας Game Pass που έχει κανονικά παιχνίδια.
Γενικά, η φάση VR πάει καλά για τον Ζαχαροβούνη.

Αυτό είναι δική σου πρόβλεψη που τη στηρίζεις που?αυτή η κριτική εδώ μέσα χωρις  σοβαρά επιχειρήματα θα πάει απατο θα πάει κι εγώ δεν ξέρω που αλλου....χωρίς τεκμηρίωση....

Επεξ/σία από sabrewulf
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kgkaudi said:

Για να κάνεις τι; Να παίζεις glorified demos;
Δίνεις άλλα τόσα τον μήνα και πας Game Pass που έχει κανονικά παιχνίδια.
Γενικά, η φάση VR πάει καλά για τον Ζαχαροβούνη.

Εντάξει έχει πολλά glorified demos και είναι για αρκετά μικρή αγορά αλλά έχει αγορά  και θα βγει και oculus 3 .Τα καλά vr games είναι κανονικά εμπειρίες εντελώς διαφορετικές από 2D games.Ειναι απίστευτη εμπειρία.εγω χαίρομαι το quest 2 .Το ενώνεις και με PC halflife 2 (δηλαδή)τώρα συνδρομή δε ξέρω άμα αξίζει εκτός άμα δώσει 50 παιχνίδια με τη μία που δε παίζει αυτό .άσε που δε έχουμε μνήμη για το quest .θα δούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, sabrewulf said:

Αυτό είναι δική σου πρόβλεψη που τη στηρίζεις που?αυτή η κριτική εδώ μέσα χωρις  σοβαρά επιχειρήματα θα πάει απατο θα πάει κι εγώ δεν ξέρω που αλλου....χωρίς τεκμηρίωση....

https://www.gamesindustry.biz/metas-vr-division-saw-a-14bn-loss-in-2022
αυτά για το χρηματικό κομμάτι. Όσο για τη βιβλιοθήκη τίτλων, κοίτα εδώ και πες μου ένα πράγμα που κάνει πάταγο
https://www.oculus.com/experiences/quest/
Μέχρι στιγμής το VR έχει το HL Alyx, RE 7&8, GT7 και Star Wars Squadrons, που κανένα από αυτά δεν υποστηρίζεται σε Oculus ή σε store της Meta.

15 minutes ago, Ashvill said:

Εντάξει έχει πολλά glorified demos και είναι για αρκετά μικρή αγορά αλλά έχει αγορά  και θα βγει και oculus 3 .Τα καλά vr games είναι κανονικά εμπειρίες εντελώς διαφορετικές από 2D games.Ειναι απίστευτη εμπειρία.εγω χαίρομαι το quest 2 .Το ενώνεις και με PC halflife 2 (δηλαδή)τώρα συνδρομή δε ξέρω άμα αξίζει εκτός άμα δώσει 50 παιχνίδια με τη μία που δε παίζει αυτό .άσε που δε έχουμε μνήμη για το quest .θα δούμε.

Μαζί σου σε αυτό. Πάντως για την ώρα είναι gimmick. Και είναι κρίμα, γιατί ένα Forza ή ένα Dishonoured με VR θα τα έσπαγε άγρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kgkaudi είπε

https://www.gamesindustry.biz/metas-vr-division-saw-a-14bn-loss-in-2022
αυτά για το χρηματικό κομμάτι. Όσο για τη βιβλιοθήκη τίτλων, κοίτα εδώ και πες μου ένα πράγμα που κάνει πάταγο
https://www.oculus.com/experiences/quest/
Μέχρι στιγμής το VR έχει το HL Alyx, RE 7&8, GT7 και Star Wars Squadrons, που κανένα από αυτά δεν υποστηρίζεται σε Oculus ή σε store της Meta.

Μαζί σου σε αυτό. Πάντως για την ώρα είναι gimmick. Και είναι κρίμα, γιατί ένα Forza ή ένα Dishonoured με VR θα τα έσπαγε άγρια.

Δεν υπαρχει tech εταιρεια που το 2022 να μην ειχε αναλογα αποτελεσματα. Οι τιμες ειχαν παει στο θεο.
Η βιβλιοθηκη που παρεθεσες ειναι μονο της meta. Γιατι πρεπει να ειναι απο store της meta ενω υπαρχουν ενας σκασμος PCVR τιτλοι στο steam?
Για να μην ξεχασω και τα mods που εχει κανει το community ωστε να παιζεις non-VR games σε VR, ενω ετοιμαζεται να κυκλοφορησει ενα mod που θα μετατρεπει σχεδον καθε UE4 game σε VR.
Μιας και ανεφερες το Forza, υπαρχουν ενα σωρο racing τιτλοι σε VR που η εμπειρια απλα δεν περιγραφεται. Και με την ευκαιρια θα καταλαβεις οτι δεν ειναι gimmick αν το δεις οπως θα αγοραζες ενα racing wheel: Δεν το παιρνεις γιατι εχει 1000δες τιτλους, ουτε ειναι τοσο "βολικο" να το χρησιμοποιεις οπως π.χ αν επαιζες ενα flat game με πληκτρολογιο/ποντικι.
Στην τιμη που το βρισκεις τωρα κανει οσο ενα racing wheel και προσφερει πολυ περισσοτερο fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί με το ζόρι, να καίνε χρημα για το VR! 

Σε 5 χρόνια πάλι εδώ θα είμαι να λέω ότι δεν πρόκειται να τους βγάλει λεφτά με τίποτα. Που να χτυπιούνται κάτω όμως.

14δις χαμένα το 2022, και άλλα 10δις κουβά το 2021.

Τετοια επιμονή πια, ούτε το Google+  που έγινε ο περίγελος των memes. Μέχρι και αυτό μετά από χρόνια αποφάσισαν επιτέλους να το σκοτώσουν. 

Στη Meta ακόμα ελπίζουν.

Τα λέμε το 2024, που θα μετράμε πάλι τα χαμένα δις του 2023 λες και είναι στραγάλια.

7 hours ago, sabrewulf said:

Αυτό είναι δική σου πρόβλεψη που τη στηρίζεις που?αυτή η κριτική εδώ μέσα χωρις  σοβαρά επιχειρήματα θα πάει απατο θα πάει κι εγώ δεν ξέρω που αλλου....χωρίς τεκμηρίωση....

Η μοναδική τεκμηρίωση που χρειάζεται είναι ότι το κοινό είναι απειροελάχιστο ώστε να καταφέρουν τα παιχνίδια αυτά, αλλά και η τεχνολογια ολόκληρη, να γίνει ΕΠΙΚΕΡΔΗΣ. 

Το αν 5-6 τυπάδες γουστάρουν να πετάνε λεφτά στα σκουπίδια για να γράψουν ιστορία και να πει ο κόσμος «ναι αυτοί φτιάξανε το vr gaming» είναι άλλο θέμα. 

ΕΠΙΚΕΡΔΕΣ concept δεν μπορεί ΠΟΤΕ να γίνει με τόσο λίγο κόσμο που είναι διατεθημένος να πληρώνει τόσα χρήματα για το hardware αλλά κυρίως να φοράει αυτήν την αηδία στο κεφάλι. Τέλος.

Και στην Ευρωλίγκα ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι ομάδες πετάνε λεφτά στο τζάκι μιας και δεν τα βγάζουν πίσω ούτε το 1/5 απτά εσοδα της συμμετοχής τους, αλλά και πάλι υπάρχουν 15  ιδιοκτήτες και χώνουν φράγκα, για να τους βρίζουν κιολας οι οπαδοί όταν δεν πάνε καλά. 

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι επικερδές concept και ότι μπορεί να συνεχιστεί επί άπειρον. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...