Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα τιμολόγησης για MyData


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

έχει φτιάξει κανείς εδώ μέσα το δικό του πρόγραμμα τιμολόγησης που να συνδέεται στο MyData.

Eίχα μια συζήτηση και ενώ εγώ επέμενα ότι δεν μπορεί να φτιαχτεί ένα τέτοιο πρόγραμμα χωρίς λογιστικές γνώσεις ή την συμβολή κάποιου φοροτεχνικού (οκ... προγραμματιστής θα το φτιάξει), μου δημιουργήθηκαν αμφιβολίες για το πόσο ισχύει όντως κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Χρησιμοποιεί η κοινότητα του dolibarr ένα πρόσθετο για σύνδεση με το mydata.

Γενικά κάνουν πολύ καλή δουλειά και στο doliGreece

Ναι οκ, αλλά πως ξέρει ένας προγραμματιστής όλα τα είδη τιμολογίων, αποδείξεων, συντελεστές φπα, παρακρατήσεις κτλ κτλ κτλ ώστε να φτιάξει το όλο πρόγραμμα; Αυτό είναι το βασικό ερώτημά μου. Είναι δυνατόν να φτιάξει κάποιος μια τέτοια εφαρμογή μόνο με γνώσεις προγραμματισμού; Οκ διαβάζοντας το api (ή χρησιμοποιώντας το module που ανέφερες) ίσως καταφέρει κάποιος να κάνει την διασύνδεση για μια συγκεκριμένη περίπτωση ενός απλού τιμολογίου. Αλλά το να φτιαχτεί μια εφαρμογή που να καλύπτει πολλούς διαφορετικούς κλάδους; Δεν πρέπει να υπάρχουν κατευθύνσεις από οικονομολόγο, φοροτεχνικό, λογιστή ή ότι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://github.com/nokanoki/mydata

 

Μη περιμενεις τιποτα φανσι, στο ψαξιμο ειμαι. Αλλα αυτα που κοβω απο 1/2023 τα κοβω με αυτο, βασικα αυτο ειναι μονο το πακετο για την αποστολη.

Επεξ/σία από παπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν χρειάζεται να υλοποιήσεις μόνο το μέρος των εσόδων όπου χρειάζεσαι αποδείξεις λιανικής, τιμολόγια, πιστωτικά, ενδοκοινοτικά, τρίτες χώρες τότε ένας προγραμματιστής που να έχει μια μικρή γνώστη λογιστικών θα βγάλει άκρη με τι κωδικούς και τι χαρακτηρισμούς τα στέλνει.

Το ζόρι πιστεύω είναι με τα έξοδα, για παράδειγμα ενοίκια (άλλος χαρακτηρισμός για το καθαρό ποσό, άλλος για χαρτόσημο), ΕΦΚΑ, μισθοδοσία (και εδώ πάλι σπας το ποσό σε επιμέρους χαρακτηρισμούς), ΔΕΗ, νερό, κλπ. Χωρίς τη συνεργασία κάποιου που να τα έχει δουλέψει στη πράξη αυτά δεν θα βγάλεις άκρη. Εκτός βέβαια εάν η εφαρμογή μπορεί να παραμετροποιηθεί από τον χρήστη σε τέτοιο βαθμό που ο κάθε λογιστής ή χρήστης να τα παραμετροποιηθεί ο ίδιος μόνος του.

Πάντως εάν δεν κάνω λάθος σε εφαρμογές που τρέχουν στον υπολογιστή (όχι web) όλες οι εταιρίες που δίνουν τέτοια προγράμματα αφήνουν τον χρήστη να τα παραμετροποιήσει. Μόνο μία έχει προρυθμίσει όλες τις πιθανές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

αποδείξεις λιανικής, τιμολόγια, πιστωτικά, ενδοκοινοτικά, τρίτες χώρες τότε ένας προγραμματιστής που να έχει μια μικρή γνώστη λογιστικών θα βγάλει άκρη

Νομίζω ότι και για αυτό το κομμάτι πάλι βοήθεια λογιστή χρειάζεται. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για απλά πράγματα:

  • Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών,
  • Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών
  • Φόρος διαμονής

τα περισσότερα μόνος μου με τις οδηγίες του myData και σε οποιαδήποτε απορία επικοινωνία με το λογιστή μου.

Υπάρχει επίσης στο linkdin μια ομάδα που έχουν μαζευτεί οι devs.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...