Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτικά σκληρού δίσκου.


george_ath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους σας.

Μόλις έμαθα πως λόγω παλαιότητας παίζει να χαλάσει ο σκληρός δίσκος και πως η ανάκτηση των αρχειων του θέλει περίπου ένα μηνιάτικο…🥲

Για να περιορίσω λιγάκι το κόστος, μου είπαν αν καταφέρω να βρω εγώ το ανταλλακτικό που χρειάζεται με τα παρακάτω στοιχεία.

ΜΑΡΚΑ: Samsung
ΜΟΝΤΕΛΟ: ST1000LM025
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 1000GB
PCB Number (πλακέτα): M8U_539B_REV.01 R00

Προσοχή! Τα χαρακτηριστικά ενός δωρητή δίσκου αναγράφονται εντός της εξωτερικής πλαστικής θήκης που τον περιβάλλει.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, george_ath είπε

Για να περιορίσω λιγάκι το κόστος, μου είπαν αν καταφέρω να βρω εγώ το ανταλλακτικό που χρειάζεται

ειμαι 100% σιγουρος πως εχει παντελη αγνοια του θεματος. Αν πραγματικα εχεις αμεση αναγκη ανακτησης των αρχειων σου, ΜΗΝ πειραξεις τον δισκο. Οσο πιο γρηγορα τον πας στην καταλληλη εταιρεια, τοσο καλυτερα

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lneam είπε

ειμαι 100% σιγουρος πως εχει παντελη αγνοια του θεματος. Αν πραγματικα εχεις αμεση αναγκη ανακτησης των αρχειων σου, ΜΗΝ πειραξεις τον δισκο. Οσο πιο γρηγορα τον πας στην καταλληλη εταιρεια, τοσο καλυτερα

Αδεφε, δεν θα τον πειράξω εγώ τον δίσκο. Σε εταιρία τον έχω πάει. Με ρώτησαν αν έχω εγώ κάποιον δίσκο με τα ίδια χαρακτηριστικά για να γλυτωσω τα έξοδα ανταλλακτικών. Γι’αυτο και άνοιξα το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george_ath είπε

Αδεφε, δεν θα τον πειράξω εγώ τον δίσκο. Σε εταιρία τον έχω πάει. Με ρώτησαν αν έχω εγώ κάποιον δίσκο με τα ίδια χαρακτηριστικά για να γλυτωσω τα έξοδα ανταλλακτικών. Γι’αυτο και άνοιξα το θέμα.

να τον πας σε αλλη εταιρεια .... πχ https://tictac.gr/en/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, george_ath είπε

Αδεφε, δεν θα τον πειράξω εγώ τον δίσκο. Σε εταιρία τον έχω πάει. Με ρώτησαν αν έχω εγώ κάποιον δίσκο με τα ίδια χαρακτηριστικά για να γλυτωσω τα έξοδα ανταλλακτικών. Γι’αυτο και άνοιξα το θέμα.

Όπου και να τον πας δυστυχώς η διαδικασία ανάκτησης κοστίζει πολύ, είναι εργασία που πληρώνεται αδρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπικα με προβληματιζει η τεχνικη επισκευης της Χ εταιρειας που μαθαμε πως βρισκεται ο δισκος

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lneam είπε

να τον πας σε αλλη εταιρεια .... πχ https://tictac.gr/en/

Εκεί τον πήγα!✌🏼

 

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

Όπου και να τον πας δυστυχώς η διαδικασία ανάκτησης κοστίζει πολύ, είναι εργασία που πληρώνεται αδρά.

ναι το ξέρω…το 2008 με τον πρώτο μου δίσκο, μου ζητούσαν 1500€…ή τόσα τους έλειπαν ή ήταν ακόμη πολύ αρχή και ήταν ακριβά…

τώρα μου ζητούν πιο λίγα, όμως και πάλι είναι αρκετά…

1 λεπτό πριν, lneam είπε

προσωπικα με προβληματιζει η τεχνικη επισκευης της Χ εταιρειας που μαθαμε πως βρισκεται ο δισκος

Δεν νομίζω να είπαν κάτι παράλογο. Ανταλλακτικά ψάχνουν για να τρέξουν τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lneam είπε

τι να πω ... παραιτουμαι

  Κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

2 ώρες πριν, george_ath είπε

Μόλις έμαθα πως λόγω παλαιότητας παίζει να χαλάσει ο σκληρός δίσκος ........................

 Απλά δεν κατάλαβες, ούτε εσύ ούτε αυτός που σου απάντησε πρώτος.

1 λεπτό πριν, george_ath είπε

Μου είπαν πως αυτοί αναλαμβάνουν να βρουν το ανταλλακτικό. Όμως στην περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα να βρω από κάποιον γνωστό μου το συγκεκριμένο ανταλλακτικό δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Αυτοί θα το πάρουν καινούργιο, εγώ ψάχνω από κάποιον σκληρό μεταχειρισμένο.

  Συγγνώμη, για την παρανόηση. Το παραπάνω απόσπασμα μου, που καλώς παραθέτεις μπήκε κατά λάθος, ήταν για να πάει σε άλλη συνομηλία σε προσωπικό μήνυμα.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Την έπαθες μια φορά αλλά backup δεν κρατάς 

Ναι φίλε, γιατί την πρώτη φορά έγινε από πέσιμο. Θεώρησα πως αν τον προσέχω δεν θα είχα πρόβλημα. Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού..τέλος παντων, το μονο σίγουρο είναι πως δεν θα ξανακάνω το ίδιο λαθος.

4 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

Να βρεις εσύ σου, είπαν; Ή να σου βρούμε εμείς; Γιατί αν σου βρούμε εμείς, απλώς δεν καταλαβαίνω με ποιον τρόπο ακριβώς θα περιορίσεις το κόστος. Δε θα πρέπει να δώσεις τη διαφορά σε αυτόν που θα σου βρει το δίσκο; Ή θα κάνεις το μαλάκα;

Σε κάθε περίπτωση, το τι λέει στον πελάτη η κάθε εταιρία ή μάστορας του χώρου των υπολογιστών, με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα, την παραμικρή σχέση δεν έχουν. Υπάρχουν πάμπολοι λόγοι που συμβαίνει αυτό και όποιος είναι όντως αυτού του χώρου τους γνωρίζει και δε χρειάζεται να σχολιάσει κάτι.

Μου είπαν πως αυτοί αναλαμβάνουν να βρουν το ανταλλακτικό. Όμως στην περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα να βρω από κάποιον γνωστό μου το συγκεκριμένο ανταλλακτικό δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Αυτοί θα το πάρουν καινούργιο, εγώ ψάχνω από κάποιον σκληρό μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ξέρουμε τι ανταλλακτικό θέλουμε; Θέλουμε το PCB; Θέλουμε κεφαλή και ακίδα ή κάτι άλλο; Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιον ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/7/2023 στις 4:39 ΜΜ, manolis940 είπε

Αρχικά ξέρουμε τι ανταλλακτικό θέλουμε; Θέλουμε το PCB; Θέλουμε κεφαλή και ακίδα ή κάτι άλλο; Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιον ίδιο.

Κεφαλή θα χρειαζόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανέβασε μία αγγελία στην κατάλληλη κατηγορία ζητώντας έναν Samsung ST1000LM025, χωρίς να αναφέρεις τον λόγο που τον θες.

Δίσκος 1TB μεταχειρισμένος μέχρι 20€ κοστίζει, όχι παραπάνω.

Αν βρεις πωλητή, και πάρεις τιμή, τότε ρωτάς για το συγκεκριμένο pcb number που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...