Προς το περιεχόμενο

Gadgetaki.eu


Tore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σε όλους, πριν μια εβδομάδα έκανα μια παραγγελία σαν επαγγελματίας μέσω Gadgetaki.eu(έδρα Κρήτη,  "ελληνικό eshop"),  κάλεσα στο τηλ που έχουν και μου απάντησαν να προχωρήσω κανονικά σε κατάθεση. Έκανα την κατάθεση από Πειραιώς σε Πειραιώς μέσω e banking. Μόλις πέρασε το διάστημα τον 3 ημερών που μου είχαν πει ότι θα μου στείλουν την παραγγελία τους κάλεσα αλλά ήταν και ειναι εξαφανισμένοι. Προφανώς δεν έκανα το ανάλογο googlarisma να δω τι παίζει με το site και ότι είναι scam. Έχω κάνει αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα,  έχω κάνει αναφορά στην δίωξη και στον συνήγορο του καταναλωτή. Από την τράπεζα μου είπαν ότι αυτοί απλά θα ειδοποιήσουν το κάτοχο να προχωρήσει είτε σε επιστροφή χρημάτων είτε σε αποστολή προϊόντος και αν δεν κάνει τίποτα απο τα 2 απλά πρέπει να κινηθώ νομικά και αυτοί δεν κάνουν κάποια επιστροφή χρημάτων. Το ποσό είναι 560€

Η ερώτηση μου είναι, υπάρχει πιθανότητα να μου επιστραφούν χρήματα με καποιο τρόπο? Η να βγάλω κάποια άκρη?

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Tore
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Gadgetaki.eu
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sdikr είπε

Το πρόβλημα με τις καταθέσεις είναι αυτό,  οτι απο την στιγμή που προχωρήσει η κατάθεση έχει τελειώσει το θέμα.

Τώρα μόνο με δικηγόρο

 

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από Tore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Tore Καλησπέρα! Έβγαλες κάποια άκρη τελικά; 
εγω πριν 1 χρόνο έκανα επιστροφή ενός κινητού που είχα αγοράσει με τιμολόγιο και κατάθεση κι ακόμα να μου βάλουν τα χρήματα. Έχω παει σε συνήγορο αλλά τίποτα όποτε θα κινηθώ με αγωγή. 

Επεξ/σία από pennykvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, pennykvr είπε

@Tore Καλησπέρα! Έβγαλες κάποια άκρη τελικά; 
εγω πριν 1 χρόνο έκανα επιστροφή ενός κινητού που είχα αγοράσει με τιμολόγιο και κατάθεση κι ακόμα να μου βάλουν τα χρήματα. Έχω παει σε συνήγορο αλλά τίποτα όποτε θα κινηθώ με αγωγή. 

1  χρόνο μετά τι περιμένεις ακριβώς; 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ήθελα να 'ξερα αν τα 560ε που έδωσε ήταν τιμή "too good to be true" και την "πάτησε" έτσι.

Με έπιασε η περιέργεια και έψαξα λίγο παραπάνω. Το site υπάρχει ακόμα. Είναι secured με https. Οι τιμές είναι όλες χωρίς ΦΠΑ και πηγαίνοντας να κάνω αγορά παρατήρησα πως όλα χρεώνονται με τιμολόγιο, σου ζητάει ΑΦΜ, ΔΟΥ και επωνυμία της εταιρείας σου (απορώ πως ο ΟΡ παράγγειλε). Δε μπορείς να πληρώσεις με κάρτα. Μπορείς όμως με paypal, το οποίο στο χρεώνει μερικές δεκάδες ευρώ παραπάνω (π.χ. σε δοκιμή σε αγορά κινητου). Παρόλαυτα, μπορείς να πληρώσεις με αντικαταβολή με επιβάρυνση 3ε, κάτι που προσφέρει ασφάλεια προφανώς. Οι περιγραφές των προιόντων έχουν κάποια λάθη, όπως π.χ. ενα mac το περιγράφει με επεξεργαστή i3 και καρτα γραφικών intel.

Σε περαιτέρω αναζήτηση, βρέθηκα σε άλλο νήμα του insomnia που κάποιοι έχουν αρνητικές εμπειρίες με το κατάστημα.

Αυτό που καταλαβαίνω ειναι οτι πουλάει μόνο χονδρινή τα προιόντα του, παρόλαυτα δεν το κάνει σαφές εξ αρχής για να είμαστε σίγουροι και να μη μπλεκόμαστε.

Συμπέρασμα: Θεωρώ πως ο OP έβγαλε άκρη με το κατάστημα αλλά θα του πήρε καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...