Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θέλει να μεταφέρει τα Windows πλήρως στο cloud


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/6/2023 στις 1:07 ΜΜ, alion είπε

Η Microsoft έχει προχωρήσει σε κάποιες συνεργασίες προσαρμοσμένων CPU για τις συσκευές Surface Pro X που βασίζονται σε ARM αρχιτεκτονική, και το Bloomberg ανέφερε στα τέλη του 2020 ότι η Microsoft εξετάζει τη σχεδίαση δικών της επεξεργαστών με ARM αρχιτεκτονική για servers και ίσως ακόμη και για συσκευές Surface

το Χ άπατο πήγε όπως ήταν αναμενόμενο με τα arm windows , απορώ που επιμένει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο θα υπάρχει δυνατότητα να τα έχουμε και τοπικά εγώ προσωπικά θα τα έχω τοπικά. Δεν είναι λογικό να λειτουργεί ένα μηχάνημά μόνο όταν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, κάποιος μπορεί να μην θέλει.

Εάν τα νέα windows αρχίσουν να είναι αποκλειστικά σε cloud τότε θα έχω παλαιότερα windows και για όσο υποστηρίζονται.

Εάν πάλι πάψουν να υποστηρίζονται όλα τα παλιά και δεν έχω άλλη επιλογή θα πρέπει να βάλω άλλο λειτουργικό. Δεν νομίζω η microsoft να θέλει να βγάλει τα μάτια της τόσο πολύ.
~~

Σε ότι αφορά το linux vs windows για άλλη μία φορά έχει να κάνει με το τι έχει υπερισχύσει στην αγορά και η παγκόσμια οικονομία προγραμμάτων που έχει βασιστεί σε αυτήν, το οποίο τα έχει κάνει και οικιακό όνομα, δεν αναρωτιέσαι τι θα βάλεις, απλά βάζεις σου βάζουν windows.

Photoshop π.χ. δεν θα δεις ποτέ σε linux γιατί η εταιρία που το φτιάχνει βγάζει δισεκατομμύρια από τα προγράμματά της γιατί είναι κλειστός ο κώδικας. Αν τον έδιναν τσάμπα δεν θα υπήρχαν καν. Πολλά επαγγελματικά προγράμματα βασίζονται στα windows, αυτό τα κάνει πιο χρηστικά αρκετές φορές.

Το λειτουργικό δεν είναι εργαλείο για το 90% των χρηστών, είναι μία απλή πλατφόρμα για να τρέχεις εφαρμογές, όπου ουσιαστικά μας ενδιαφέρει η διεπαφή χρήστη και τα προγράμματα στα οποία θα έχουμε πρόσβαση, όχι τι τρέχει από πίσω και πόσο "σωστός" είναι ο κώδικας.

Αυτή η κουβέντα ποτέ δεν οδήγησε πουθενά, οι χρήστες windows δεν έγιναν ξαφνικά linoux-άκιδες και οι χρήστες linux δεν πήγαν σε windows. Οι περισσότεροι χρήστες linux έχουν και ένα μηχάνημα με windows πολλές φορές για πράγματα που ίσως χρειαστούν, το αντίθετο σπάνια.

Δεν τα βάζω με κανένα λειτουργικό, καταλαβαίνω τις διαφορές τους.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξύ, μέσα σε μια εβδομάδα το Linuxmint μου έχει προτείνει τρεις φορές να κάνει updates ( τα οποία προφανώς και δέχτηκα και φυσικά δεν οδήγησαν σε καμία επανεκκίνηση ), ενώ τα windows κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. Που οφείλεται όμως αυτό; Στο γεγονός ότι το linux είναι ανοιχτού κώδικα και ασχολούνται καθημερινά, ανά πάσα στιγμή, πάρα πολλοί άνθρωποι, developers, χρήστες, προτείνουν και υλοποιούν λύσεις για προβλήματα και κενά που προκύπτουν. Αντίθετα, στα windows ο χρήστης παραμένει εγκλωβισμένος σε αυτό που η Microsoft του επιβάλλει, χωρίς να έχει τη δυνατότητα να παρέμβει ουσιαστικά σε κάτι. 

Μέχρι το Πάσχα δεν ήξερα καν τί ήταν το Gentoo linux. Σήμερα το τρέχω σε ένα fujitsu futro S920 με GX424 επεξεργαστή, το οποίο σε windows σερνόταν. Του έχω προσαρμόσει τον kernel στις απαιτήσεις μου και το σύστημα χτίζεται γύρω απο τις δυνατότητες του υπολογιστή μου, αφού γίνεται compiling των εφαρμογών που εγκαθιστώ σύμφωνα με τις παραμέτρους του υπολογιστή. Αποτέλεσμα: πάει σφαίρα και δεν μου έχει κρασάρει ούτε μια φορά. Βέβαια, δεν είναι για κάποιον αρχάριο, θέλει λίγο διάβασμα και πειραματισμό.

Αλλά παίδες, αν είναι να το συνεχίσουμε, να ανοίξουμε ένα σχετικό νήμα. thanks!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, rednez said:

δωσε σε 10 μεσους χρηστες εναν υπολογιστη με windows και εναν με linux και δες ποιον θα χρησιμοποιουν πιο ευκολα και μετα ελα πες μας οτι ελαχιστοι χρειαζονται τα windows

Spoiler

Χμ.... Μέσα σε αυτό βάζεις και τα MacOs? Και το android? Και το chromeOs?

Γενικώς εάν το Linux  μαγικά μπορούσε από αύριο να παίζει παιχνίδια, τα Windows κατευθείαν θα περνούσαν σε δεύτερη μοίρα για πάρα πολύ κόσμο. 

Επίσης στην Ελλάδα το ποσοστό των Linux users, είναι πάνω από 10% (δεν το λες και λίγο).

Γενικώς εάν δεν χρειάζεσαι να τρέχεις απαρχαιωμένες εφαρμογές, η οποίες δεν είναι web apps η δεν μπορούν να γίνουν containerized , ή δεν παίζεις παιχνίδια, οι λόγοι για τους οποίους "πρέπει" να χρησιμοποιήσεις windows, μειώνονται δραματικά.

On topic τώρα. Έχω άτομα που χρησιμοποιούν την υπηρεσία που έχει ήδη η MS για windows cloud. Οι απόψεις είναι διίστανται.. Κάποιοι αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά προβλήματα (του τύπου να τους λέει ότι ο σκληρός είναι γεμάτος ενώ δεν έχει τπτ μέσα) και άλλοι δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, uniquegr said:

Να'σαι καλά, αν και κάθε άλλο παρά άχρηστη πληροφορία είναι. Στη πραγματικότητα, ελάχιστοι χρειάζονται τα windows, μόνο όσοι χρησιμοποιούν εφαρμογές που παρέχονται αποκλειστικά σε αυτή τη πλατφόρμα και υπό προϋποθέσεις.

στην πραγματικοτητα ελαχιστοι χρειαζονται και το linux.θα μπορουσε να πει και η αλλη πλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, αμα ειναι να τρεχουν τα windows μου σε ξενο server χωρις offline δυνατοτητα και να βλεπει τα παντα τι κανω και να μου απαγορευει να μπαινω εκει που δε γουσταρει και να με κλειδωνει απ'  εξω αμα ειπα κατι που απαγορευεται, αντιο windows. Linux μεχρι να σβησει ο ηλιος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

στην πραγματικοτητα ελαχιστοι χρειαζονται και το linux.θα μπορουσε να πει και η αλλη πλευρα.

Δηλαδή, όσοι δεν ενδιαφέρονται για κενά ασφαλείας, αστάθεια συστήματος και κόστος; Γιατί, όλα αυτά είναι αρνητικά, άρα και αποτρεπτικοί παράγοντες.

1 λεπτό πριν, Shinji ikari είπε

Καλα, αμα ειναι να τρεχουν τα windows μου σε ξενο server χωρις offline δυνατοτητα και να βλεπει τα παντα τι κανω και να μου απαγορευει να μπαινω εκει που δε γουσταρει και να με κλειδωνει απ'  εξω αμα ειπα κατι που απαγορευεται, αντιο windows. Linux μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Καλά, τα πάντα τα βλέπει και τώρα. Μόνο αν πειράξεις τις προεγκατεστημένες εφαρμογές των Windows μπορείς να πεις ότι έχεις κλείσει κάπως τα μάτια των...περίεργων. Κατά τ'άλλα και οι servers ας πούμε, δεν τρέχουν τοπικά, αλλά σε κάποιο host. Κι εμείς θα μπορούσαμε για παράδειγμα ως χρήστες να εγκαθιστούσαμε ένα λειτουργικό σύστημα ( ακόμα και windows ) σε κάποιο host και να παίζαμε remotelly, αλλά αυτό θα ήταν δική μας επιλογή και όχι επιβολή της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Diavolos666 said:

Όσο θα υπάρχει δυνατότητα να τα έχουμε και τοπικά εγώ προσωπικά θα τα έχω τοπικά. Δεν είναι λογικό να λειτουργεί ένα μηχάνημά μόνο όταν έχει σύνδεση στο διαδίκτυο, κάποιος μπορεί να μην θέλει.

Εάν τα νέα windows αρχίσουν να είναι αποκλειστικά σε cloud τότε θα έχω παλαιότερα windows και για όσο υποστηρίζονται.

 

4 minutes ago, Shinji ikari said:

Καλα, αμα ειναι να τρεχουν τα windows μου σε ξενο server χωρις offline δυνατοτητα και να βλεπει τα παντα τι κανω και να μου απαγορευει να μπαινω εκει που δε γουσταρει και να με κλειδωνει απ'  εξω αμα ειπα κατι που απαγορευεται, αντιο windows. Linux μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Τοπική εγκάτασταση θα έχουν, απλά για να παραμένουν ενεργοποιήμενα θα πληρώνονται. Όπως είναι το Office 365 για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Αν έχεις και είκοσι χρόνια να χρησιμοποιήσεις linux, τότε δικαιολογείσαι να αμφιβάλεις. ;)

Είμαι χρήστης Windows από την πρώτη έκδοση και πριν από αυτό από ότι έκδοση DOS υπήρχε. Θέλω να σου πώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.

Το Linux ήταν πάντοτε πολύ ανώτερο. Απλά δεν είχε την ίδια υποστήριξη που είχε η microsoft. Σαν επαγγελματίας είμαι αναγκασμένος να έχω πάντα windows λόγω των προγραμμάτων που χρησιμοποιώ. Θα το άλλαζα όμως εν ριπή οφθαλμού αν μπορούσα να κάνω την δουλειά μου σε linux.

και για να μην ξεχνιόμαστε το Andoid , iOS, OSX έχουν την βάση τους σε Linux/Unix πυρήνες. Το λέω για αυτούς που πιστεύουν ότι τα windows είναι το λειτουργικό με τους περισσότερους χρήστες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Photoshop π.χ. δεν θα δεις ποτέ σε linux γιατί η εταιρία που το φτιάχνει βγάζει δισεκατομμύρια από τα προγράμματά της γιατί είναι κλειστός ο κώδικας. Αν τον έδιναν τσάμπα δεν θα υπήρχαν καν. Πολλά επαγγελματικά προγράμματα βασίζονται στα windows, αυτό τα κάνει πιο χρηστικά αρκετές φορές.

Υπάρχει το gimp. Όπως αντίστοιχα για το Illustrator υπάρχει το inkscape.

 

20 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Το λειτουργικό δεν είναι εργαλείο για το 90% των χρηστών, είναι μία απλή πλατφόρμα για να τρέχεις εφαρμογές, όπου ουσιαστικά μας ενδιαφέρει η διεπαφή χρήστη και τα προγράμματα στα οποία θα έχουμε πρόσβαση, όχι τι τρέχει από πίσω και πόσο "σωστός" είναι ο κώδικας.

Ναι, αλλά αν μπορούμε να κάνουμε τη δουλειά μας με ένα λειτουργικό που και είναι καλύτερα δομημένο και πιο παραμετροποιήσιμο είναι και καταναλώνει λιγότερους πόρους συστήματος, αλλά δεν γνωρίζουμε ότι υπάρχει ή ακούμε τις αρνητικές απόψεις μόνο, τότε εμείς δεν χάνουμε;

 

21 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Αυτή η κουβέντα ποτέ δεν οδήγησε πουθενά, οι χρήστες windows δεν έγιναν ξαφνικά linoux-άκιδες και οι χρήστες linux δεν πήγαν σε windows. Οι περισσότεροι χρήστες linux έχουν και ένα μηχάνημα με windows πολλές φορές για πράγματα που ίσως χρειαστούν, το αντίθετο σπάνια.

Ε, τότε μάλλον αποτελώ εξαίρεση στον κανόνα. Έγινα ξαφνικά λινουξάκιας, ενώ μέχρι πρότινος είχα στο μυαλό όσα γράφτηκαν και εδώ ως επιχειρήματα ενάντια στο linux ( και τα οποία δεν ισχύουν ). Όπως είπα παραπάνω, φυσικά και έχω ένα ( έστω και εικονικό ) μηχάνημα που τρέχει windows γιατί χρειάζομαι κάποιες εφαρμογές που παρέχονται μόνο στα windows και στα mac. Μη μου πεις όμως να επιστρέψω στα windows για χρήση πέραν αυτών των εφαρμογών, θα χαλάσουμε τις καρδιές μας!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αγωνας τωρα δικαιωνεται !

The Network is the Computer

Contrary to popular belief, the slogan was not coined by Scott McNealy.[

The Network is Still the Computer

 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, uniquegr said:

Μόνο αν

Μπορεις ομως να κανεις κατι και μπορεις να ξεσυνδεσεις το router στην τελικη.

5 minutes ago, gska said:

Τοπική εγκάτασταση θα έχουν

Δεν μου μοιαζει να λεει αυτο το αρθρο, θα δουλευουν χωρις ιντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το cloud based λειτουργικό, υποθέτω ότι ( πέραν της ανάγκης για internet υψηλών ταχυτήτων ), παρ'όλο που θα σημαίνει ότι ο τελικός χρήστης δεν θα χρειάζεται πανίσχυρο μηχάνημα αφού τη βρωμοδουλειά θα τη κάνει ο server, αυτός ο server θα έχει κόστος λειτουργίας και συντήρησης, άρα αυτό θα σημαίνει ότι δεν θα έχουμε εφάπαξ αγορά της αδείας χρήσης, αλλά ίσως θα πληρώνει ο χρήστης συνδρομή, όπως για παράδειγμα κάνει η Adobe?

Απο τη μία δεν θα χρειάζεται να επενδύουμε σε hardware ( αν και όλο και κάποιο τρόπο θα βρουν για να προωθήσουν τη νέα τεχνολογία ), απο την άλλη θα πληρώνουμε π.χ. μηνιαία το δικαίωμα χρήσης. Και αν διακόψουμε τη συνεργασία μας; Backup τοπικά; Χμμμμ...

3 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Μπορεις ομως να κανεις κατι και μπορεις να ξεσυνδεσεις το router στην τελικη.

Ας είμαστε ρεαλιστές. Ποιος χρήστης χρησιμοποιεί υπολογιστή χωρίς ιντερνετ στις μέρες μας; Επιπλέον, ποιος διασφαλίζει ότι δεν αποθηκεύονται δεδομένα τα οποία μεταφέρονται αμέσως με το που συνδεθούμε στο internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, gska said:

Τοπική εγκάτασταση θα έχουν, απλά για να παραμένουν ενεργοποιήμενα θα πληρώνονται. Όπως είναι το Office 365 για παράδειγμα.

Ναι λογικά θα υπάρχει κάποιο client για να γίνει η εκκίνηση του υπολογιστή, τα 365 λειτουργούν χωρίς σύνδεση; Αν όχι τότε ισχύει αυτό που είπα, ότι θα βάλω παλαιότερα ή άλλο λειτουργικό κάτι που δεν θέλω να κάνω με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...