Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πληκτρολόγιο λάπτοπ


Nikos Chatzoglou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια κουμπιά του πληκτρολογίου δεν πολυλειτουργούν (δλδ πρεπει να τα πατήσεις με δύναμη). Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι έχουν πιάσει βρωμιά από κάτω και πήρα σπρέι συμπιεσμένου αέρα να τα καθαρίσω. Υπάρχει μια βελτίωση αλλά μετά από λίγες μέρες το πρόβλημα επανέρχεται. 
Έχει κανείς ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω ή πού αλλού μπορεί να είναι το πρόβλημα; Αξίζει να το πάω σε τεχνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τον αέρα δεν κάνει κάτι τότε ίσως η καλύτερη επιλογή είναι να αλλάξεις πληκτρολόγιο

Κάτι άλλο χωρίς να βγάλεις το πληκτρολόγιο απο το φορητό δεν νομίζω πως υπάρχει

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Κάποια κουμπιά του πληκτρολογίου δεν πολυλειτουργούν (δλδ πρεπει να τα πατήσεις με δύναμη). Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι έχουν πιάσει βρωμιά από κάτω και πήρα σπρέι συμπιεσμένου αέρα να τα καθαρίσω. Υπάρχει μια βελτίωση αλλά μετά από λίγες μέρες το πρόβλημα επανέρχεται. 
Έχει κανείς ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω ή πού αλλού μπορεί να είναι το πρόβλημα; Αξίζει να το πάω σε τεχνικό;

Μην ακους τιποτε απο οτι σου λενε.
Εαν πατιουνται ολα,αλλα θελουν δυναμη,θελει ΣΩΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ,ΟΧΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΑΗΔΙΕΣ και διορθωνεται.

Εαν εχει γινει μικρη ζημια στη μεμβρανη,τοτε ισως να παραμεινει το προβλημα,ακομα και με σωστο καθαρισμα,αλλα οι πιθανοτητες γενικα ειναι υπερ σου. Το εχω κανει παρα πολλες φορες,ειναι η δουλεια μου.

Αν δεν παταει καποιο,οσο δυνατα και αν το πατας,εκει ερχεται η πιθανοτητα να μην διορθωνεται.
Εφοσον ομως πατανε,το πας σε ενα μικρο μαγαζακι της γειτονιας να σου πει αυτος που ειναι η δουλεια του.

Αν δεν ειναι απατεωνας,με 10-15-20 ευρω το πολυ καθαρισες,κυριολεκτικα και μεταφορικα.

Αλλιως,αναλογα το μοντελο,πας απο 25 εως 50+ ευρω για αλλαγη.

Αν θες στειλε μου να σε κατατοπισω πως να κινηθεις.
 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, StamTheMan said:

Μην ακους τιποτε απο οτι σου λενε.
Εαν πατιουνται ολα,αλλα θελουν δυναμη,θελει ΣΩΣΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ,ΟΧΙ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΑΗΔΙΕΣ και διορθωνεται.

Εαν εχει γινει μικρη ζημια στη μεμβρανη,τοτε ισως να παραμεινει το προβλημα,ακομα και με σωστο καθαρισμα,αλλα οι πιθανοτητες γενικα ειναι υπερ σου. Το εχω κανει παρα πολλες φορες,ειναι η δουλεια μου.

Αν δεν παταει καποιο,οσο δυνατα και αν το πατας,εκει ερχεται η πιθανοτητα να μην διορθωνεται.
Εφοσον ομως πατανε,το πας σε ενα μικρο μαγαζακι της γειτονιας να σου πει αυτος που ειναι η δουλεια του.

Αν δεν ειναι απατεωνας,με 10-15-20 ευρω το πολυ καθαρισες,κυριολεκτικα και μεταφορικα.

Αλλιως,αναλογα το μοντελο,πας απο 25 εως 50+ ευρω για αλλαγη.

Αν θες στειλε μου να σε κατατοπισω πως να κινηθεις.
 

με 10 -15-20 ευρώ δύσκολα

Αλλά τι να σου λέω τώρα, απατεώνα θα τον βγάλεις αυτόν που θα χρεώσει 40 και 50 γιατί θα ασχοληθεί πάνω απο ώρα με το καθάρισμα και αυτό φυσικά αν  φτιάξει με απλό κάθαρισμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

με 10 -15-20 ευρώ δύσκολα

Αλλά τι να σου λέω τώρα, απατεώνα θα τον βγάλεις αυτόν που θα χρεώσει 40 και 50 γιατί θα ασχοληθεί πάνω απο ώρα με το καθάρισμα και αυτό φυσικά αν  φτιάξει με απλό κάθαρισμα

 

Αν χρεωσεις 50 ευρω για καθαρισμα πληκτρολογιου,εισαι απατεωνας.
Εγω χρεωνω 30 για αλλαγη παστας.
Αλλα τι να μου λες τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, StamTheMan said:

Αν χρεωσεις 50 ευρω για καθαρισμα πληκτρολογιου,εισαι απατεωνας.
Εγω χρεωνω 30 για αλλαγη παστας.
Αλλα τι να μου λες τωρα.

 

Δεν είπα οτι χρεώνω εγώ, αλλά καλά το είπα οτι θα τον πεις απατεώνα

Αν το πληκτρολόγιο είναι απο τα νέα που είναι φιξ στο πάνω καπάκι τι κάνεις; 

Με την πάστα με  απόδειξη ή χωρίς;  σε όλα τα φορητά ή σε αυτά που θέλουν να βγάλεις μόνο το κάτω καπάκι;

Θα μείνω εδώ σε αυτό που είπα και στο πρώτο νημα

 

21 hours ago, sdikr said:

Κάτι άλλο χωρίς να βγάλεις το πληκτρολόγιο απο το φορητό δεν νομίζω πως υπάρχει

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sdikr είπε

Δεν είπα οτι χρεώνω εγώ, αλλά καλά το είπα οτι θα τον πεις απατεώνα

 

Οτι να'ναι,κλασσικα.

Εισαι σε λιστα αγνοησης να ξερεις,μη μπαινεις στον κοπο να απαντας σε γραπτα μου.
Πολυ φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, StamTheMan said:

Οτι να'ναι,κλασσικα.

Εισαι σε λιστα αγνοησης να ξερεις,μη μπαινεις στον κοπο να απαντας σε γραπτα μου.
Πολυ φιλικα.

Είδα σε τι λίστα αγνοησης είμαι για αυτό απάντησες σε αυτό το νήμα άσχετα που δεν με έκανες quote,   Θα τα βάψω μαύρα πάντως θα κλαίω χωρίς τέλος.....

Θα έλεγα να κάνεις και εσύ το ίδιο, να μην απαντάς σε δικά μου, αλλά δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια ελπίδα, λίστα ή όχι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι ο Φίλος από πάνω να γράψει το μοντέλο του Λάπτοπ καθώς έτσι θα πάρουμε μια ιδέα στο ποσό περίπου θα κοστίζει.

Γιατί υπάρχουν τα απλά πληκτρολόγια που αλλάζουν στα 3 λεπτά και είναι πάρα πολύ φθηνά 12-20€ ειδικά Αθήνα.

Αλλά υπάρχουν και τα καινούργια που είναι όλο μαζί με το palmrest και είναι πάρα πολύ ακριβά 100+€

Τώρα όσα χρεώνει ο Κάθε "ειδικός" την ώρα που θα φάει αυτό είναι άσχετο να το συζητήσουμε.

Η Υπηρεσίες πληρώνονται.

 

Επεξ/σία από kremenarasi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kremenarasi said:

Καλό είναι ο Φίλος από πάνω να γράψει το μοντέλο του Λάπτοπ καθώς έτσι θα πάρουμε μια ιδέα στο ποσό περίπου θα κοστίζει.

Γιατί υπάρχουν τα απλά πληκτρολόγια που αλλάζουν στα 3 λεπτά και είναι πάρα πολύ φθηνά 12-20€ ειδικά Αθήνα.

Αλλά υπάρχουν και τα καινούργια που είναι όλο μαζί με το palmrest και είναι πάρα πολύ ακριβά 100+€

Τώρα όσα χρεώνει ο Κάθε "ειδικός" την ώρα που θα φάει αυτό είναι άσχετο να το συζητήσουμε.

Η Υπηρεσίες πληρώνονται.

 

Το αυτο. Δεν μπορεις να πεις οτι χρεωνω τοσα για αλλαγη/καθαρισμα πληκτρολογιου ή τοσα για παστα. Για φορητα μιλαω παντα. Δεν ειναι ολα τα φορητα το ιδιο. Φιξ τιμες ειναι για τους αρπακολατζηδες. Δουλευα ως τεχνικος πανω απο δεκαετια. Δεν ερχεται ο πελατης και σε ρωταει ποσο παει το φορματ και του λες π.χ. 20-30-50 ευρω. Τι παει να πει φορματ ? Φορματ και παρε το μηχανημα αδειο απο λειτουργικο ? Με λειτουργικο ? Ποιο ? Εχεις δισκακι ? Εχεις αδεια ? Θες backup/restore δεδομενων ? Drivers/updates/βασικα προγραμματα ποσο γρηγορα περνανε στο μηχανημα ? Η δουλεια μπορει να ειναι απο πολυ απλη εως να σου φαει και μερες.

Ετσι και με τα φορητα , παστα λεει ο αλλος 30 ευρω. Που υπαρχουν φορητα που για να φτασεις στον επεξεργαστης , πρεπει να ξηλωσεις το κατω καπακι , το πληκτρολογιο , πλαστικα και ο,τι μαλακια εχει φανταστει η εταιρια που το εχει φτιαξει. Και αλλα φορητα , που απλα βγαζεις κατω καπακι και την ψυκτρα και τελος.

Οι φιξ τιμες ειναι για τους αρπακολατζηδες ή για αυτους που εχουν ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Που εχουν υπολογισει μια μεση τιμη. Π.χ. το φορματ μπορει να κοστισει απο π.χ. 20 ευρω εως 100. Λεει ο αλλος π.χ. 60 ευρω και ξερει οτι σε καποια θα μπει μεσα , σε καποια θα βγαλει κερδος. Συνολικα θα υπαρχει κερδος. Αν εχεις την ανεση να παιξεις ετσι , παιζεις , αλλα οπως ειπα προυποθετει οτι εχεις ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και σκεφτεσαι το μακροπροθεσμο κερδος. Επισης σκεφτεσαι και τις αλλες δουλειες που τρεχεις παραλληλα. Ειναι συνδυασμος πραγματων.

Τεσπα το τεχνιλικι και το ποσο ειδικοι το παιζουν καποιοι , ειναι μεγαλο θεμα για να αναλυθει εδω περα. Οταν βλεπω παντως απαντησεις με υφος ξερολα , θυμαμαι τους τεχνικους που ειχα συναντησει στις δουλειες μου και το παιζανε ειδήμονες χωρις να ξερουν πολλα σε τελικη αναλυση. Δεν ειναι κακο να μην τα ξερουμε ολα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να απαντάω σε κάποιον που έχει γράψει κάτι παραπάνω, αν το πληκτρολόγιο έχει πρόβλημα εκνευριστικό και πρέπει να επιμένεις για να πατηθεί το πλήκτρο ή δεν πατιέται καθόλου τότε φύσημα και αν παίξει καλώς.

Αν δεν τότε μονόδρομος η αλλαγή του είτε βγαίνει μόνο του είτε είναι κομμάτι του top case και πρέπει να ξεκολληθεί από εκεί.

Δεν είναι επιλογή να ζητηθεί από κάποιον να αφαιρέσει 100+ πλήκτρα και τις βάσεις τους για να φτάσει στην μεμβράνη και να ξεκολλήσει τα 2 layers για να τα καθαρίσει σε "λογική τιμή" και χωρίς κάποια ζημιά. Ο απαιτούμενος χρόνος για κάτι τέτοιο το καθιστά ασύμφορο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...