Προς το περιεχόμενο

Αγορά αναλογικής κάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Ψάχνω για αγορά μεταχειρισμένης αναλογικής κάμερας. 

Ερασιτεχνική χρήση για καλοκαιρινές φωτογραφίες, μου αρέσει πολύ η gold αισθητική που δίνει το φιλμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lecter D είπε

Καλησπέρα. 

Ψάχνω για αγορά μεταχειρισμένης αναλογικής κάμερας. 

Ερασιτεχνική χρήση για καλοκαιρινές φωτογραφίες, μου αρέσει πολύ η gold αισθητική που δίνει το φιλμ. 

    Καλημέρα σας . Δεν βρήκατε δλδ μηχανή ενώ ψάξατε η τέλος πάντων δώστε περισσότερες λεπτομέρειες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babisskg είπε

    Καλημέρα σας . Δεν βρήκατε δλδ μηχανή ενώ ψάξατε η τέλος πάντων δώστε περισσότερες λεπτομέρειες . 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να ψάξω.. Αν πατήσω στο market place αναλογική κάμερα μου βγάζει πάρα πολλές επιλογές. 

Αυτό που θέλω είναι απλά μια vintage 90s αισθητική. 

Δεν έχω εικόνα ούτε τι μοντέλο, ούτε αν υπάρχει διαφορά στα φιλμ εννοώντας οτι αν επιλέξεις ένα συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει πιθανότητα να δυσκολευτείς στην διαθεσιμότητα των φιλμ, η ότι τα φιλμ σε αυτή την κατηγορία είναι ακριβά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lecter D είπε

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να ψάξω.. Αν πατήσω στο market place αναλογική κάμερα μου βγάζει πάρα πολλές επιλογές. 

Αυτό που θέλω είναι απλά μια vintage 90s αισθητική. 

Δεν έχω εικόνα ούτε τι μοντέλο, ούτε αν υπάρχει διαφορά στα φιλμ εννοώντας οτι αν επιλέξεις ένα συγκεκριμένο μοντέλο υπάρχει πιθανότητα να δυσκολευτείς στην διαθεσιμότητα των φιλμ, η ότι τα φιλμ σε αυτή την κατηγορία είναι ακριβά. 

 

    Ας ξεκινήσουμε από το 35αρι φίλμ , όπου είναι η πλέον προσιτή λύση και βάζω το παρακάτω ώστε να έχετε μία πολύ προσιτή λύση που βγήκε σχετικά πρόσφατα στην αγορά . 

    Εδώ θα έχετε τις λιγότερες εκπλήξεις , όπου ακόμη και στην περίπτωση που αλλάξετε γνώμη δεν θα έχει πάθει τίποτε ο τραπεζικός σας λογαριασμός .

   Τα υπόλοιπα τα συζητάμε στην πορεία .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη gold αισθητική φιλμ , μπορείτε να τη δώσετε και σε ψηφιακές φωτογραφίες , με επεξεργασία. Δεν είναι επαρκής λόγος για να πάτε σε φιλμάτη.

Αν ωστόσο θέλετε φιλμάτη , υπάρχουν επιλογές. Μπορούν να είναι και οικονομικές, αν κοιτάξετε σε σύνολα που δεν είναι επιθυμητά από συλλέκτες. 

Η ζήτηση από συλλέκτες έχει ανεβάσει σε κάποια σύνολα υπερβολικά τις τιμές, χωρίς να αξίζει πραγματικά να δώσετε τόσα, αν δεν σαν ενδιαφέρει να βγάλετε κέρδος από πωλήσεις. Οπότε μηχανές με μέταλλο και κόμπακτ και με εναλλάξιμους φακούς, δεκαετίας 1970 , κρίνονται ασύμφορες . 

Οικονομικότερο φιλμ και πιο εύχρηστο είναι το 35ρι .  Συμφέρουσες επιλογές , για μοντέλα δεκαετίας 1990 , κοιτάτε SLR Minolta . Λόγω του ότι η Sony που αγόρασε την εταιρεία, έθαψε το a mount και δεν βγαίνουν πια ψηφιακές που να παίρνουν a mount φακούς, έχουν χαμηλότερες τιμές , από τις f mount της nikon , των οποίων οι φακοί μπαίνουν σε dslr και από τους ef mount της canon . 

 

Στο γνωστό kamerastore , βλέπω την πρώτη επιλογή σώμα και φακό , certified (δεν κοιτάτε προβληματικές not passed) στα 59€ συν μεταφορικά.

https://kamerastore.com/collections/all-items?category=Category-Cameras&page=2&product_type=35mm+Film+Cameras&sort=price-ascending&system=System-Minolta+AF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Lecter D είπε

Καλησπέρα. 

Ψάχνω για αγορά μεταχειρισμένης αναλογικής κάμερας. 

Ερασιτεχνική χρήση για καλοκαιρινές φωτογραφίες, μου αρέσει πολύ η gold αισθητική που δίνει το φιλμ. 

Τι ακριβώς θες;

Φωτογραφίες με ψηφιακή σε manual mode (M, S, A) ξέρεις να βγάζεις;

Ψάχνεις αναλογική point and shoot;

Γιατί αν πας να μάθεις φωτογραφία πάνω σε φιλμ, σύντομα θα εγκαταλείψεις πικραμένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Τη gold αισθητική φιλμ , μπορείτε να τη δώσετε και σε ψηφιακές φωτογραφίες , με επεξεργασία. Δεν είναι επαρκής λόγος για να πάτε σε φιλμάτη.

Αν ωστόσο θέλετε φιλμάτη , υπάρχουν επιλογές. Μπορούν να είναι και οικονομικές, αν κοιτάξετε σε σύνολα που δεν είναι επιθυμητά από συλλέκτες. 

Η ζήτηση από συλλέκτες έχει ανεβάσει σε κάποια σύνολα υπερβολικά τις τιμές, χωρίς να αξίζει πραγματικά να δώσετε τόσα, αν δεν σαν ενδιαφέρει να βγάλετε κέρδος από πωλήσεις. Οπότε μηχανές με μέταλλο και κόμπακτ και με εναλλάξιμους φακούς, δεκαετίας 1970 , κρίνονται ασύμφορες . 

Οικονομικότερο φιλμ και πιο εύχρηστο είναι το 35ρι .  Συμφέρουσες επιλογές , για μοντέλα δεκαετίας 1990 , κοιτάτε SLR Minolta . Λόγω του ότι η Sony που αγόρασε την εταιρεία, έθαψε το a mount και δεν βγαίνουν πια ψηφιακές που να παίρνουν a mount φακούς, έχουν χαμηλότερες τιμές , από τις f mount της nikon , των οποίων οι φακοί μπαίνουν σε dslr και από τους ef mount της canon . 

 

Στο γνωστό kamerastore , βλέπω την πρώτη επιλογή σώμα και φακό , certified (δεν κοιτάτε προβληματικές not passed) στα 59€ συν μεταφορικά.

https://kamerastore.com/collections/all-items?category=Category-Cameras&page=2&product_type=35mm+Film+Cameras&sort=price-ascending&system=System-Minolta+AF

Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

Μου αρέσει η όλη διαδικασία, το να βγάλεις την φωτογραφία, να μην ξέρεις πως είναι, να πας να τις εμφανίσεις.. 

Πέρσι στις διακοπές μου είχα πάρει μιας χρήσης της kodak. Κάτι παρόμοιο ψάχνω χωρίς φακούς. 

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Τι ακριβώς θες;

Φωτογραφίες με ψηφιακή σε manual mode (M, S, A) ξέρεις να βγάζεις;

Ψάχνεις αναλογική point and shoot;

Γιατί αν πας να μάθεις φωτογραφία πάνω σε φιλμ, σύντομα θα εγκαταλείψεις πικραμένος...

Είναι καθαρά ερασιτεχνικά για την όλη εμπειρία με την διαδικασία του φιλμ.  point and shoot λοιπόν ψάχνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι. 

Αυτό που ψάχνω είναι κάτι σαν την olympus mju ii. 

Όπως βλέπω οι τιμές για την συγκεκριμένη έχουν αυξηθεί υπερβολικά οπότε την αφήνω στην άκρη. 

στα 50 - 70ε έχω βρει την 

nikon zoom 140 ed

Canon Prima Super 105X

Και κάποιες minolta. 

Απο αυτές ποιο μοντέλο να διαλέξω για να ψάξω να το βρω; εκτός αν οι διαφορα στην εικόνα είναι αμελητέα οπότε να πάρω οποία βρω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είσαι Αθήνα πας μια βόλτα Εξάρχεια/Σύνταγμα και τσεκάρεις αυτά τα μαγαζιά:

  • Σκιαδόπουλος, Μαυρομιχάλη 1
  • Γεραμάς, Εμμ. Μπενάκη 34
  • Πικόπουλος, Λέκκα 26, 3ος όροφος

Θα δεις κάμερες από κοντά, θα εκφράσεις σκέψεις και απορίες, θα σου εξηγήσουν, θα καταλήξεις σε μια κάμερα εύκολα, γρήγορα, απλά... και θα έχεις και εγγύηση αν κάτι πάει στραβά.

Αν δεν είσαι Αθήνα ίσως μπορείς να κάνεις το ίδιο, αλλά τηλεφωνικά.

Κατά τ'άλλα, οι compact μηχανές στς 50-80-100 ευρώ είναι περίπου ίδιες, όσον αφορά ποιότητα εικόνας και λειτουργίες. Έχω 3-4 αυτή τη στιγμή, τις έχω δουλέψει αρκετά, οι διαφορές στην εικόνα τους είναι αμελητέες. Αν θες κάτι καλύτερο, είχα την Olympus mju ii, είχα και την Olympus XA, σαφώς ανώτερες ποιοτικά, αλλά αντίστοιχα ανώτερη και η τιμή τους πια (θα φτάσεις στα 200-300 για να τις βρεις). Ακόμα τις έχω και τις δύο, αλλά χαλασμένες: η πρώτη απλά μια μέρα σταμάτησε να δουλεύει, η δεύτερη έφαγε μια πτώση και δεν άξιζε να επισκευαστεί. 

Επεξ/σία από thodorisarch
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...