Προς το περιεχόμενο

Όρια στην ανάγνωση των tweets βάζει το Twitter


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/07/2023 at 21:56, Thresh said:

Ακριβώς, δεν είχες ποτέ twitter. 😛

Για απλούς χρήστες θέλει παραπάνω; Εκτός κι αν είναι η δουλειά κάποιοιυ να είναι στο twitter το καταλαβαίνω. Να βλέπεις 600 tweets την ημέρα είναι λίγο;

Υ.Γ. και 6000 για πληρωμένα account.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Diavolos666 said:

Για απλούς χρήστες θέλει παραπάνω; Εκτός κι αν είναι η δουλειά κάποιοιυ να είναι στο twitter το καταλαβαίνω. Να βλέπεις 600 tweets την ημέρα είναι λίγο;

Δεν είναι ανάγκη να τα διαβάζεις, απλά scroll down γρήγορα να κάνεις μέχρι να βρεις κάτι ενδιαφέρον και τσουπ τα φάγες, αν έχεις αρκετούς followed οι οποίοι είναι αρκετά ενεργοί "posters".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Για απλούς χρήστες θέλει παραπάνω; Εκτός κι αν είναι η δουλειά κάποιοιυ να είναι στο twitter το καταλαβαίνω. Να βλέπεις 600 tweets την ημέρα είναι λίγο;

Πολυ λιγα θα έλεγα.

Πάντως απο οτι διαβαζω, δεν ξέρω, τα ξανα άλλαξε 😁

Screenshot_2023-07-03-02-39-24-14_0b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όσοι λένε πράγματα του τύπου ο φυσιολογικός άνθρωπος δε θα επηρεαστεί απλά δεν έχουν ιδέα και σχολιάζουν όπως σε κάθε είδηση του insomnia. Καλύτερα να μη γράφετε αν δεν είστε χρήστες και γνωρίζετε. Ακόμα και σχόλια ενός tweet να κάνεις scroll μετράει κανονικά. Σε λίγη ώρα τέλος. 

Τι σας κοφτει εσάς αν εγώ θέλω να είμαι 1, 2, 3, 13 ώρες κάθε μέρα στο Twitter.

Επίσης δε χρησιμοποιείται η πλατφόρμα μόνο από κανονικούς χρήστες. Χρησιμοποιείται και από εταιρίες που θα δουν το engagement να πέφτει καθώς οι χρήστες θα έχουν φτάσει το όριο τους, άρα δε θα επιλεγούν το Twitter για τις διαφημίσεις τους. Ακόμη, το Twitter χρησιμοποιείται από δημοσιογράφους και ακτιβιστές για το έργο τους οπότε κάτι τέτοιο απλά σκοτώνει τη πλατφόρμα. 

Προσκυνήστε τον μπαμπά Ελον εσείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Diavolos666 said:

Για απλούς χρήστες θέλει παραπάνω; Εκτός κι αν είναι η δουλειά κάποιοιυ να είναι στο twitter το καταλαβαίνω. Να βλέπεις 600 tweets την ημέρα είναι λίγο;

Για όσους ΔΕΝ έχουν Twitter, να σας δώσω μια αναλογία:

Το να σου πει "600 tweets την ημέρα", είναι παρεμφερές με το να σου πει το Insomnia "50 replies την ημέρα, από το forum και τα articles". Και προσοχή, αυτά τα 50 με την live σειρά που έρχονται στον server - μετράνε είτε σε ενδιαφέρουν είτε όχι, δεν διαλέγεις.

Το έχω ξαναγράψει και σε άλλο θέμα επειδή πρόσφατα τέλειωσα master πάνω στα γλωσσικά μοντέλα που εκπαιδεύονται από κείμενα του Twitter: ναι, το Twitter είναι μια απο τις πιο επιδραστικές πηγές επειδή περιέχει πρωτογενή κείμενα σε καθημερινό τρόπο ομιλίας πάνω σε όλα τα θέματα, ΚΑΙ επειδή μέχρι πρόσφατα το API ήταν πάρα πολύ ανοιχτό, σε αντίθεση πχ με το FB (ως δωρεάν χρήστης μπορούσα να ζητάω έως 500.000 tweets τον μήνα, ως researcher αρκετά εκατομμύρια).
Προφανώς όταν έκαναν αλλαγές και ζήτησαν πολύ περισσότερα χρήματα για πολύ λιγότερα requests, πολλές εταιρείες AI παράτησαν το API και το γύρισαν σε scraping, το οποίο πιθανόν να είχε ακόμα μεγαλύτερη επίπτωση στους servers. Εξού και η κίνηση πανικού του Musk - γιατί δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω αλλιώς, με τον πρόχειρο προγραμματιστικά τρόπο που έγινε (δείτε ένα σχόλιο παραπάνω περί self-DDoS).

Επεξ/σία από Marcos_Aurilius
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/07/2023 at 11:02, Bourdoulas said:

Το πρόβλημα είναι ότι η πλατφόρμα είναι εξορισμού για τζαμπατζιδες.

H πλατφόρμα είναι εξ'ορισμού για ότι ναναι.

Έχω βαρεθεί να κάνω mute κάθε μέρα όλους αυτούς/ές που δημοσιεύουν τον οχετό τους και για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου βγαίνουν καθημέρινά ώς ειδοποιήσεις, λές και έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρουν τα βιολογικά λύματα.

Για κάθε μία σοβαρή ενημέρωση, λαμβάνω 10 ότι ναναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, panther_512 είπε

H πλατφόρμα είναι εξ'ορισμού για ότι ναναι.

Έχω βαρεθεί να κάνω mute κάθε μέρα όλους αυτούς/ές που δημοσιεύουν τον οχετό τους και για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου βγαίνουν καθημέρινά ώς ειδοποιήσεις, λές και έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρουν τα βιολογικά λύματα.

Για κάθε μία σοβαρή ενημέρωση, λαμβάνω 10 ότι ναναι.

Αυτό είναι το καλύτερο. Παρακολουθείς ένα # και επειδή έχει πολλές δημοσιεύσεις μπαίνει το κάθε μποτάκι και ο κάθε καραγκιόζης που γράφει ότι να ναι και το βάζει μέσα στο κείμενο του μήπως και το δει κανένας άσχετος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panther_512 είπε

H πλατφόρμα είναι εξ'ορισμού για ότι ναναι.

Έχω βαρεθεί να κάνω mute κάθε μέρα όλους αυτούς/ές που δημοσιεύουν τον οχετό τους και για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου βγαίνουν καθημέρινά ώς ειδοποιήσεις, λές και έχω δηλώσει ότι με ενδιαφέρουν τα βιολογικά λύματα.

Για κάθε μία σοβαρή ενημέρωση, λαμβάνω 10 ότι ναναι.

Ετσι ειναι η ελευθερία του λογου, τιποτα δεν μας αρέσει, αν σου κατεβάσουν το προφιλ εδω το ή στο φβ ή δεν ξέρω και εγω που γιατι ειπες μια π@π@ θα διαμαρτυρηθείς και θα φωνάξεις.

Αν δεν αντέχεις τοση ελευθερία οση προφέρει το τουιτ τοτε απλα μπορείς να διαγράφεις και απο μόνος σου ή να ακολουθείς αυτούς που δεν σε χαλάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, NikosKallithea said:

Ετσι ειναι η ελευθερία του λογου, τιποτα δεν μας αρέσει, αν σου κατεβάσουν το προφιλ εδω το ή στο φβ ή δεν ξέρω και εγω που γιατι ειπες μια π@π@ θα διαμαρτυρηθείς και θα φωνάξεις.

Αν δεν αντέχεις τοση ελευθερία οση προφέρει το τουιτ τοτε απλα μπορείς να διαγράφεις και απο μόνος σου ή να ακολουθείς αυτούς που δεν σε χαλάνε.

Μάλλον δεν κατάλαβες τί εννοούσα. Πιθανώς δεν το περιέγραψα σωστά.

Όταν έκανα λογαριασμό, η εφαρμογή με ρώτησε ποιά είναι τα ενδιαφέροντά μου, στο οποίο απάντησα και αφορούσε καθαρά ειδήσεις, ταινίες, τεχνολογία, video games.

Για ποιό λόγο η εφαρμογή μου στέλνει στις ειδοποιήσεις οτιδήποτε άλλο πέρα από τα παραπάνω? Και εφόσον με βλέπει ότι κάνω κατευθείαν mute tweets περιεχομένου που δεν με ενδιαφέρει, γιατί επιμένει και μου στέλνει παρόμοια? Μήπως τυχόν και αλλαξοπιστήσω?

Update: Με αφορμή το πόστ σου, έκανα ξανά έναν έλεγχο του τί κάνω following και η λίστα είναι σωστή.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Marcos_Aurilius said:

Το να σου πει "600 tweets την ημέρα", είναι παρεμφερές με το να σου πει το Insomnia "50 replies την ημέρα, από το forum και τα articles". Και προσοχή, αυτά τα 50 με την live σειρά που έρχονται στον server - μετράνε είτε σε ενδιαφέρουν είτε όχι, δεν διαλέγεις.

ΟΚ, όταν μπαίνεις δηλαδή και σου βγάζει όλο το feed μετράει και πόσα σου έβγαλε, έτσι όντως βγάζει νόημα.

Τέλος πάντων είναι 6000 για όσους πληρώνουν τα 8 ευρώ τον μήνα, οπότε όσοι το χρειάζονται θα το πληρώνουν αλλά και 6000 αν κάνεις scroll down θα τα φάει για πρωινό λογικά.

Είμαστε κι εμείς που δεν εθιστήκαμε ποτέ στο κάπνισμα και το twitter που δεν τα καταλαβαίνουμε αυτά. :D

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Paragontas-x said:

Γιατί ενώ πριν μερικές μέρες μπορούσα άνετα να δω το bungie Twitter support χωρίς λογαριασμό πλέον δεν με αφήνει; 

Γιατί το άλλαξε εδώ και μερικές μέρες και ζητάει απαραίτητα λογαριασμό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...