Προς το περιεχόμενο

αγορά e scooter


british_petrol

Προτεινόμενες αναρτήσεις


Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να κάνω κάποιες γενικές ερωτήσεις για αγορά ηλεκτρικού σκούτερ , σχετικά κοντά στα χρήματα που διαθέτω
έχω δει το  Piaggio 1 2.899€    και  το Lipo  (Wheelnwater)  2,249.00€


Αρχικά δεν είχα ποτέ δικάβαλο πλην ηλεκτρικού ποδήλατου με χειρόγκαζο , ωστόσο οδηγάω ΙΧ κανονικά οπότε έχω μια σχετική εμπειρία.

Ο λόγος που θέλω να κάνω την κίνηση είναι ξεκάθαρα για να μετακινούμαι στη δουλεια μου ( απόσταση απο το σπίτι μου μόλις 4 χλμ ) και κυρίως
μέσα στην πόλη, οπότε θεωρώ αν συγκρίνω τη βενζίνη που καταναλώνει ένα ΙΧ 1400cc με την ηλεκτρική ενέργεια του e scooter τότε συζητάμε νομίζω
ξεκάθαρα για οικονομική υπεροχή του scooter.... πίσω όμως από την οικονομική υπεροχή τι μπορεί να κρύβεται το οποίο θα επρεπε να ξέρω ώστε να
μην την πατήσω στο μελλον και βρεθώ προ οικονομικών εκπλήξεων?

Θα ήθελα τα φώτα λοιπόν κάποιων πιο έμπειρων για να μου πουν ποια είναι τα πράγματα που πρέπει να προσέξω σε σχέση με τη συντήρηση
του e σκούτερ όσο και τη συντήρηση της μπαταρίας.

Επιπλέον θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

Εκτός του ότι απλά πρέπει να φορτίζω τη μπαταρία κάθε περίπου 50-60 χλμ ,
υπάρχει κάποιο προβλεπόμενο service που θα έπρεπε να κάνω μια φορά το χρόνο στο υπόλοιπο κομμάτι?
Ποια άλλα είναι τα πάγια έξοδα  ανα χρόνο του σκούτερ εκτός από την ασφάλεια?
Ποιες ενέργειες πρέπει να αποφεύγω να κάνω για να μην κάνω μεγάλη ζημιά στην μπαταρία ?

Υπάρχει κάποιος ο οποίος το έχει ήδη στην κατοχή του και εχει εμφανιστεί πρόβλημα?
Η μπαταρία σε περίπτωση αναγόμωσης πόσο περίπου κοστίζει?

Επιπλέον επειδή θα χρειαστώ και πινακίδες και λογικά θα δηλωθεί και στην εφορία , επιβαρύνομαι φορολογικά καθόλου?
Θεωρείται δλδ σαν  επιπλέον τεκμήριο όπως το ΙΧ που έχω ήδη?

Στην πιάτσα γενικά τα κλέβουν αυτά?  ή δεν τα κυνηγάνε τόσο? σκέφτομαι οτι πρέπει οπωσδήποτε να βάλω συναγερμό για αρχή.
Τι άλλα πρέπει να κάνω για να το προστατέψω απο τυχόν προσπάθεια κλοπής?

Ευχαριστώ και σορρυ για το σεντόνι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 1:12 ΜΜ, british_petrol είπε

Η μπαταρία σε περίπτωση αναγόμωσης πόσο περίπου κοστίζει?

η λεξη αναγομωση συνηθως ειναι στα λαστιχα αυτοκινητων. Στις μπαταριες δεν υπαρχει αυτη η λεξη, μονο η λεξη "αντικατασταση" εχει νοημα

- η τεχνικη φροντιδα ενος οχηματος, ειναι 100% γνωστη στην αντιπροσωπια. Αν υπαρξουν βλαβες, νεο κοστος ανα χρονο χρησης.

- ολα τα φορολογικα θεματα με τον λογιστη σου

- οι κλοπες .... ? ειναι καθαρα θεμα τυχης.

προσωπικα δεν θα αγοραζα κανενα ηλεκτρικο οχημα, εκτος να ειχα λεφτα για πεταμα. Οι λυσεις που ειναι δοκιμασμενες και εχουν πολλα θετικα, ειναι τα scouter με κιν. εσωτ. καυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 1:12 ΜΜ, british_petrol είπε

Ο λόγος που θέλω να κάνω την κίνηση είναι ξεκάθαρα για να μετακινούμαι στη δουλεια μου ( απόσταση απο το σπίτι μου μόλις 4 χλμ ) και κυρίως

μέσα στην πόλη, οπότε θεωρώ αν συγκρίνω τη βενζίνη που καταναλώνει ένα ΙΧ 1400cc με την ηλεκτρική ενέργεια του e scooter τότε συζητάμε νομίζω
ξεκάθαρα για οικονομική υπεροχή του scooter

κανεις μια συγκριση πολυ "βολικη" υπερ μιας λυσης στις 2 ροδες, χωρις να εχει σημασια αν ειναι ηλεκτρικη μοτο. Στο ιδιο παραδειγμα καθε 2τροχο εχει ιδια πλεονεκτηματα, που σε καποιες περιπτωσεις εχουν και μικροτερο κοστος αγορας.

απο την αλλη, οι 2 ροδες ειναι "προβλημα" για την ανθρωπινη σωματικη ακαιρεοτητα ή την ζωη. Επισης βαλε στην εξισωση τον καιρο, κρυο + βροχες, την απαραιτητη χρηση σε προστασια με κρανος, γαντια, φθορα στα παπουτσια, αδιαβροχο. Εσυ τι πιστευεις ? πως θα εχεις 2τροχο μονο για την δουλεια σου και δεν θα κανεις αλλες διαδρομες ? αλλα και στην δουλεια, δεν θα κανεις "εξυπηρετησεις" στο "αφεντικο" ? ξερεις ποσο βολικο ειναι στην δουλεια να πας με ιχ και να αγγαρευουν τους αλλους που εχουν μοτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λεξη αναγομωση συνηθως ειναι στα λαστιχα αυτοκινητων. Στις μπαταριες δεν υπαρχει αυτη η λεξη, μονο η λεξη "αντικατασταση" εχει νοημα

Πάρα πολλοί  χρησιμοποιούν τη συγκεκριμένη λέξη ΄΄αναγόμωση'' και ειδικά σε γνωστά καταστήματα που αναλαμβάνουν τη συγκεκριμένη διαδικασία.

Οπότε δεν την υιοθέτησα εγώ προσωπικά , χωρίς να αμφιβάλλω οτι μπορεί να είναι λάθος.

Από οτι παρατηρώ γενικά η ηλεκτροκίνηση είναι σε αρχικά στάδια ακόμα , κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιόητα

οτι η μπαταρία Calt του τάδε σκούτερ όχι απλά θα σου κρατήσεις 5 χρόνια που είναι η εγγύηση , μπορεί να έχει διάρκεια ζωής 10 χρόνια και πάνω . Κανένας δεν το παραδέχεται αυτό.

 

ψάχνοντας σε διάφορα forum κτλπ όπως πολύ σωστά έγραψες

τα scooter εσωτερική  καύσης προτείνονται  ως πιο δοκιμασμένες και σίγουρες λύσεις.

 

Παίρνοντας 2τροχο δε σημαίνει οτι θα αποκλείσω την επιλογή του αυτοκινήτου , πολύ απλά σε βροχερές μέρες με κακές καιρικές συνθήκες κτλπ θα προτιμήσω το αυτοκίνητο.

Επίσης προσωπικά δεν είμαι και πολύ των εξορμήσεων , γενικά το θέλω για μια συντηρητηκή απλή χρήση με ελάχιστες εξορμήσεις. ο βασικός λόγος

που το ψάχνω είναι θα μπορούσα να γλιτώσω το μήνα ενα ποσό απο 40 € εώς 60 € έναντι του ποσού των 5 € , δηλαδή το χρόνο ένα ποσό περίπου  450€ .. κτλπ

Η σωματική ακεραιότητα είναι όντως σημαντικότατο point , το κακό σε 2τροχο είναι πως όσο προσεκτικός και να είσαι αν γίνει η στραβή και φταίει

ο άλλος μετά η κατάσταση μπορεί να είναι μη αναστρέψιμη. Όλα πιθανότητες είναι. Οπότε αν η καθημερινή μου διαδρομή για τη δουλειά ήταν πχ περιστέρι άγιος στέφανος προφανώς δεν θα το συζητούσαν καν , στην προκειμένη όμως είναι περιστέρι - κέντρο αθήνα οπότε θεωρώ πολύ πιο έυκολη τη συγκεκριμένη διαδρομή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, british_petrol είπε

. ο βασικός λόγος που το ψάχνω είναι θα μπορούσα να γλιτώσω το μήνα ενα ποσό απο 40 € εώς 60 € έναντι του ποσού των 5 € , δηλαδή το χρόνο ένα ποσό περίπου  450€ .. κτλπ

ολα αυτα ειναι υποθεσεις .... τυπικα αυτο που θα αγορασεις ειναι οπως τα ηλεκ. πατινια της Xiaomi, μονο που εδω εχεις ενα δικυκλο που εισαι καθιστος. Ολα τα χρηματα του λες πως θα γλυτωσεις ειναι το ποσο που θα χρειαστεις να πληρωσεις σε 5 χρονια που θα κανεις αλλαγη στις μπαταριες, την ετησια συντηρηση, ισως και καποια βλαβη. Μην ξεχνας πως δεν αγοραζεις οχημα απο την WV, Opel, Fiat, κτλ. Ουτε εχει μαγικες μπαταριες καλυτερες απο τα κινητα, ιδους κυκλους φορτισης εχουν 300+. Τι μαρκα εχει μπαταριες ? Varta, Panasonic, duracell, Sanyo, energizer, .... μπα μαλλον κινεζικες !!!! κακη αυτονομια, πολλες ωρες στην φορτιση, για παιχνιδι ειναι μια χαρα.

στα 2900€ εγω θα αγοραζα ROCKSTAR 125 – DAYTONA. αυτονομια 600 ΚΜ, γεμισμα σε 1 λεπτο, τελικη 100+, 2 επιβατες, χαμηλο κοστος σερβις, ζωη 10-15 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο λίγο ψάξιμο , Κόστος Μπαταριας σε e scooter  ( 48Volt  52Ah ) 950 € ( 1 φόρτιση = 110km αυτονομία 45 τελική ) και ( 80volt 52Ah ) -1250 €   ( 1 φόρτιση = 110km αυτονομία 70 τελική ) 5 χρόνια εγγύηση  επίσης θέλουν 1 φορά το χρόνο service + 60 € για να κανουν τυπικό έλεγχο σε ηλεκτρονικά μέρη+ τυχον σφυξίματα.

Οπότε η λογική λέει οτι αν ρισκάρει κάποιος με τις μπαταρίες... αν θες αντικατάσταση σε 10 χρόνια είναι σχετικά ο.κ. αν όμως θές αλλαγή σε 5 6 χρόνια απλά πέταξες λεφτά ,

Οπότε μάλλον το θέμα κλείνει εδώ , ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- η αυτονομια σε ηλεκτρικο οχημα ειναι πλασματικη εντος της πολης.

- η τελικη των 45km ειναι σαν γρηγορο ποδηλατο

- σε καθημερινη χρηση καθε 6 μηνες θα βλεπεις την αυτονομια των μπαταριων να μειωνεται απο λιγο, αλλα ο χρονος της φορτισης θα ειναι 100% ο ιδιος

- σε θερμοκρασιες περιβαλοντος μικροτερες των 14 βαθμων ή μεγαλυτερες των 30, οι μπαταριες δεν εχουν την ιδια αποδοση. Ειναι μειωμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το βιντεο μπορουμε να ακουσουμε αναλυτικα τα αρνητικα που εχω περιγραψει στα δικα μου ποστ

 

 

ενα ακομα βιντεο, αυτη την φορα αφορα την σωστη φορτιση της μπαταριας

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...