Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας Συμβουλές ως Νέος Χρήστης: Κατασκευάζοντας ένα Home Lab/Server - Μετάβαση από Τον Διακομιστή Hetzner


SelfhostingAddict

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, antonis35 said:

Να εκφράσω και πάλι την απορία μου, εγώ έχω debian 10, ένα unmanaged σε ακαδημαϊκη iaas υπηρεσία, τρέχει mail server, http server, vpn server και τα απαραίτητα λογισμικά για ασφάλεια, fail2ban, ufw, ssh στην 22232, αν θεωρήσουμε δεδομένη και την ασφάλεια που παρέχει ο πάροχος(ωραία έκφραση ε;) από τι θα μπορούσα να κινδυνεύω; έχει εγγενεις ευπαθιες το σύστημα;

Καλημέρα, κοίτα μια φωτό τι βγάζει ένας full update server

image.png.e8c7b8e1c98e3a296ae8b1e6fe61d6a3.png

Μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω το τι μπορεί να παίζει σε server που δεν έχει κάνει ποτέ update ή να έχει κάνει αλλά να είναι πολύ πίσω από τα main repos.
Θεωρητικά αν δεν έχεις τα vulnerabilities που αναφέρει εδώ με το OpenSSL, μπορεί να έχεις άλλα services που να έχουν κενά. Γενικά ένας server αν έχει αλλαγμένη πόρτα όπως εσύ αλλά και παίζεις με SSH keys και έχεις κλειστά τα login με password, είναι πιο ασφαλής. Μπορείς να βάλεις και το δωρεάν snort για να μπλοκάρει scanners κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, comfuzio είπε

Καλημέρα, κοίτα μια φωτό τι βγάζει ένας full update server

image.png.e8c7b8e1c98e3a296ae8b1e6fe61d6a3.png

Μόνο υπόθεση μπορώ να κάνω το τι μπορεί να παίζει σε server που δεν έχει κάνει ποτέ update ή να έχει κάνει αλλά να είναι πολύ πίσω από τα main repos.
Θεωρητικά αν δεν έχεις τα vulnerabilities που αναφέρει εδώ με το OpenSSL, μπορεί να έχεις άλλα services που να έχουν κενά. Γενικά ένας server αν έχει αλλαγμένη πόρτα όπως εσύ αλλά και παίζεις με SSH keys και έχεις κλειστά τα login με password, είναι πιο ασφαλής. Μπορείς να βάλεις και το δωρεάν snort για να μπλοκάρει scanners κτλ

Φοβάμαι να κάνω upgrade για αυτό μένω στο 10, ίσως πάρω back up όλο το /etc και ξαναστεισω από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις γενικά backups, νομίζω δεν είναι δύσκολο να πας από το 10 στο 11 και μετά στο 12, απλά κάνεις full upgrade σε ότι έχει το 10, μετά αλλάζεις τα repos σε αυτά του 11 και κάνεις upgrade σε αυτό. Για το 12 εγώ πήγα γιατί έχω καλή εμπειρία με kernel 6.1 - 6.2+ ενώ με τον 5.10 - 5.15 είχα κάποια θεματάκια αλλά από την άλλη έχω κόσμο που λένε ότι είναι πολύ νωρίς από σταθερότητα για να είσαι στο debian 12.

Προσωπικά δεν έχω δει κάτι παράξενο με 12, ίσα ίσα έχω δει να είναι πιο γρήγορο το σύστημα μου αλλά αυτό παίζει ρόλο και το τι σύστημα είναι, μην σε πάρω στον λαιμό μου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antonis35 είπε

Φοβάμαι να κάνω upgrade για αυτό μένω στο 10, ίσως πάρω back up όλο το /etc και ξαναστεισω από την αρχή...

Επειδή είχα παρόμοιους ενδοιασμούς και εγώ παλιότερα, αποφάσισα να στήνω πλέον τους servers μου και τις υπηρεσίες που θέλω με debops/ansible. Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια, μπορώ να ξανακάνω provision νέο vm με ελάχιστες εντολές, και απλά να μεταφέρω τα data. Αξίζει φουλ να το ψάξετε, και μπορεί γενικά να σας γλιτώσει χρόνο από την εγκατάσταση και παραμετροποίηση software. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετά απο καιρό,

Άργησα λίγο να απαντήσω γιατί χρειαζόμουν λίγο χρόνο να σκεφτώ τις επιλογές μου.

Αποφάσισα να κινήθω σε ένα φθηνότερο home lab server αρχικά, μόλις μπει η 1gbps σύνδεση, είτε με έναν i5-12500 (UHD 770 χρήσιμη για το plex) ή i3 12100 για φθηνότερο build. MOBOs/PC Case, ακόμα άγνωστα αλλά λογικά θα πάω για 32gb RAM. Μου φαίνονται ενδιαφέρον τα SAS disks, οπότε θα τα προτιμήσω αν τα βρω σε οικονομική τιμή. Μέχρι να αποκτήσω κάποια σοβαρή σύνδεση, μόνο όνειρα μπορώ να κάνω :lol:

tldr για τα παρακάτω:

1. Unraid/Synology meh αν και παρουσιάζουν κάποια πλεονεκτήματα.

2. SAS disks ενδιαφέρον λόγω του error checking και της ταχύτητας τους

3. PFSense: Αρκετά περίπλοκο για υλοποίηση τώρα λόγω περιορισμένου χρόνου. 

4. Πιθανότατα θα κάνω virtualize TrueNas/ StarWind Nas and SAN με HBA passthrough. 

5. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει να προτιμήσω ZFS ή btrfs (αν και κατευθύνομαι προς zfs).

Στις 2/7/2023 στις 9:52 ΜΜ, comfuzio είπε

Εγώ θα σου έλεγα να δεις και την λύση του unraid. Κοστίζει κοντά 60€ για ως 6 δίσκους, έχει και πιο μεγάλα πακέτα αλλά όλα κάνουν το ίδιο, η μόνη διαφορά είναι πόσους δίσκους μπορείς να βάλεις οπότε μην μασήσεις από pro κτλ ότι κάνει το basic κάνει και το pro. Εκτός και αν έχεις σκοπό να βάλεις >6 σκληρούς.
Έχει πολύ καλύτερο passthrough, ειδικά για GPU. Αν το ψάξεις στο youtube θα δεις τον LTT που έκανε ένα pc με 7 gamers! 1 GPU passthrough ανα VM (μαζί με τους USB controllers για να έχει το καθένα και από δικό του kb/mouse).
Και αυτό έχει docker και πολλά packages που μπορείς να περάσεις και έχει πολλά να κάνει και ως nas.
Εγώ αν και fan του open source, το Truenas είναι κάτι το οποίο μου φαίνεται πολύ πρωτόγονο και δύστροπο. Έχω χάσει ώρες και ώρες στην δουλειά για να κάνω κάποια απλά shares ή δεν ήθελε να αλλάξει IP.
Άλλοι βέβαια πίνουν νερό στο όνομα του, ο καθένας λογικά με τις εμπειρίες του!

Α οκ για τον sas controller, απλά τώρα σε οικιακό περιβάλλον είναι κάπως περίεργο! Ειδικά αν βάλεις ότι nvme είναι πιο γρήγοροι και φθηνοί σε σχέση με sas. Δεν έχω κάποιον κατά νου για να πω περισσότερα σε οικιακό περιβάλλον. Σε servers έχουν συνήθως με την αγορά.

Pfsense που είπες και εγώ έτσι έπαιζα όσο είχα wind vdsl 100mbps, τώρα με την cosmote 1000mbps που μου έδωσε fritzbox το σταμάτησα -αν και είναι πολύ απλοϊκό το fritz και έχει τραγική υλοποίηση του wireguard πχ δεν μπορεί να κάνει pair με το pfsense που έχω στην Φινλανδία-. Θα πας για μητρική με 2nic έτσι; Αν και μπορείς να κάνεις linux bridges στο pfsense και να παίξεις με 1nic, δεν θα το πρότεινα γιατί θα έχεις bottleneck με internet/nas traffic. Αλλά με 2 nic, ειδικά αν τις κάνεις και τις 2 passthrough και βάλεις και στο cpu type "host" για να πάρει τα cpu flags από την κανονική cpu και όχι virtualized P4 τότε πάει σφαίρα! Επιτρέπει και encryption!

Το unraid δεν με ελκύει ιδιαίτερα, παρόλο που έχω ακούσει πολλά για αυτό. Δεν το είχα ακούσει αυτό για το TrueNas.

Έχω καταλήξει κατά 99% στην επιλογή sas δίσκων, εφόσον βρω την ίδια προσφορά που είχα βρει για τον 16TB HDD στα 210! Πρόκειται για συσκευές με δυνατότητα error checking, και είναι γρηγορότερες από τους SATA δίσκους. Σίγουρα θα χρησιμοποιήσω SSD για το λογισμικό και εφαρμογές, αλλά και ότι βασίζεται σε heavy read/write operations.

Eψάξα πάλι για το Pfsense, αλλά μου φαίνεται υπερβολικά πολύπλοκο για την τρέχουσα στιγμή (όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μου reply). Μου φαίνεται αρκετά σύνθετο και δεν είμαι σίγουρος ότι θα βρω τον απαιτούμενο χρόνο για την πλήρη υλοποίηση του αυτό το καιρό. Ωστόσο, το 2 nic ενδέχεται να αποδειχθεί χρήσιμο στο μέλλον εάν ασχοληθώ με αυτό. Υπάρχει μητρική με 2 nic από την Intel ή θα πρέπει να εξετάσω την αγορά κάρτας δικτύου;

Στις 3/7/2023 στις 1:10 ΜΜ, spyros_s είπε

λόγω του ότι είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση κατασκευής, θα σου παραθέσω κάποια κανάλια που μπορεί να σε βοηθήσουν. Ωστόσο, λόγο χρόνου δεν το έχω υλοποιήσει άρα δεν μπορώ να εκφέρω μια εμπεριστατωμένη άποψη στο θέμα. 

Για το 1. Θα σου πρότεινα να δεις το παρακάτω βίντεο του Wolfgang.
https://www.youtube.com/watch?v=MucGkPUMjNo&t=371s

Έχει κάνει μια εκτενή ανάλυση στις καταναλώσεις και τους διάφορους τύπους h/w. Η άποψη μου είναι βέβαια να κινηθείς αρχικά με ότι έχεις και στη συνέχεια να δεις τι χρειάζεσαι.

Για το 2. Δες το βίντεο του LearnLinuxTv, ότι καλύτερο για να ξεκινήσεις με το Proxmox, το οποίο είναι ένα optimised distro Debian, που λειτουργεί ως hypervisor. Πλεονέκτημα είναι τα εργαλεία και τα features που έρχονται out-of-the-box σε ένα UI. Το οποίο υποστηρίζει ένα σωρό file systems https://pve.proxmox.com/wiki/Storage

https://www.youtube.com/watch?v=LCjuiIswXGs&t=5s

Για το 3. θα πρέπει πρώτα να έχεις κατασταλάξει με το 1-2, πριν πας εκεί. Είναι home project άλλωστε αν κατάλαβα σωστά. Γενικά είναι καλή τακτική να έχεις αλλού τα VM's και αλλού τα storage. Ιδανικό σενάριο, κάποιο σύστημα σαν hypervisor και ένα NAS για τους δίσκους. Με αυτό το τρόπο δεν μπλέκεις σε κόστη με controller κλπ, και μπορεί να υποστηρίξεις ότι θες.

Για το 4-5. Μπορείς να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση με DDNS https://www.secnews.gr/167757/ddns-dns-ip/ χωρίς την ανάγκη Dedicated IP. Κάποιες υπηρεσίες τρέχουν κάποιον client οπού ανανεώνει μόνα του τα record και όταν αλλάξει η IP σου ενημερώνει και το σύστημα. Γενικά οι steaming υπηρεσίες δεν τα πάνε καλά με τα VPN οπότε μάλλον θα έχεις delays. Εφοσον δουλεύεις ήδη με VPS, θα έλεγα να ψαχτείς με virtual routing/load balancer. Αν κατάλαβα σωστά το σκεπτικό σου θες ένα cloud ως σημείο relay μεταξύ του lab και του web, μου φαίνεται αρκετά λογικό. Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω σε αυτό διότι είναι αρκετά εξειδικευμένο και δεν έχω εμπειρία.

Πολύ ενδιαφέρον το βίντεο απο τον Wolfgang. Ομοίως και για τα tutorials σχετικά με το Proxmox.

΄Όντως hypervisor server+separate nas είναι το ιδανικό, αλλά too much. Μάλλον θα κάνω virtualize TrueNas ή Starwind NAS and SAN  και θα το τρέχω σαν VM με hba passthrough.

Το ίδιο πράγμα είχα ψάξει και αρκετό καιρό πριν και είχα βρει αυτό! https://github.com/K0p1-Git/cloudflare-ddns-updater. Οπότε ναι δεν είναι απαραίτητο το static IP. Θα το κοιτάξω περισσότερο σχετικά με virtual routing/load balancer με cloudflare ή απλά θα κάνω host headscale/tailscale σε καποιο VPS server.

Στις 7/7/2023 στις 7:58 ΜΜ, Fotis_Greece είπε

Θα σου απαντησω επειδη προσφατα εφτιαξα σε πελατη κατι αντιστοιχο

1) Static IP σε Cosmote τελος για οικιακους χρηστες, μονο σε εταιρειες

2) Σκεψου το ενδεχομενο DS920+ με εξτρα μνημη, κανει ολα αυτα που θες χωρις να καις τοσο ρευμα
https://www.skroutz.gr/s/24110424/Synology-DiskStation-DS920-NAS-Tower-με-4-θέσεις-για-HDD-M-2-SSD-και-2-θύρες-Ethernet.html

3) Δεν ξερω τι χωρο εχεις, αλλα στον πελατη πηρα αυτο (χωρις ΦΠΑ) με καποια εξτρα (configure). O serverschmiede ειναι τρομερος σε τιμες και support. Εχω παρει 4 server μεχρι τωρα, σε υπεραριστη κατασταση, οι δυο ηταν ακομα στην πενταετη εγγυηση (σημ. εχω συναντησει κιολας τον ιδιοκτητη σε συνεδριο στην Αθηνα, ειναι γνωστης ο ανθρωπος)
https://www.serverschmiede.com/konfigurator_bulk/en/dell-poweredge-t330-8x-35-lff-intel-xeon-e3-1200-v5-perc-sas-sata-raid-vmware-tower-server-cto-

4) Εγω προσωπικα εχω αυτα, αλλα ξεφευγει σε τιμη, παει γυρω στα 1000€
https://www.supermicro.com/en/products/system/mini-itx/sys-e300-9d-4cn8tp.cfm

1) Κοιτάω για inalan, που τηλεφωνικά μου είπαν ότι ακόμα παρέχουν.

2) Synology, πληρώνεις κυρίως για το OS, σωστά? Το lower power consumption είναι όντως από τα θετικά. Επίσης, NAS έχω τον περιορισμό στους δίσκους, κάτι που θεωρώ αρνητικό.

3-4) Ενδιαφέρον το site, δεν το ήξερα! Βέβαια, χρειάζομαι quicksync οπότε δεν ξέρω αν κοιτάζω server cpus.

Στις 14/7/2023 στις 12:01 ΜΜ, thanasis00 είπε

Θα αναφέρω πολύ περιληπτικά τι έχω στήσει, και αν υπάρχει ενδιαφέρον για παρόμοια προσέγγιση με τη δική μου, με χαρά να δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Αυτή τη στιγμή ο homelab server μου είναι ένας i7 7700k με 16gb RAM και συνολικά 4 δίσκους. Τρέχει Debian 10 σαν λειτουργικό, και όλες οι υπηρεσίες τρέχουν μέσω docker. Κάποιες από τις υπηρεσίες που τρέχω είναι Home Assistant, Zigbee2MQTT, Jellyfin, qBitTorrent, piehole, nextcloud etc. Όλα αυτά, ακόμα και με ταυτόχρονη χρήση των υπηρεσιών, δεν έχω δει πάνω από 5-7gb RAM σε χρήση, και cpu load average είναι κάτω από το 0,6. Τα αναφέρω αυτά γιατί δε χρειάζεσαι κάποιο τρομερό hardware για να τρέξεις υπηρεσίες μέσω docker. Για τους δίσκους, κάποια στιγμή είχα ένα zfs, αλλά δε με βόλεψε πολύ, γιατί είχα δίσκους διαφόρων μεγεθών και ταχυτήτων, και δεν είχε τη καλύτερη συμπεριφορά. Επίσης δεν είναι πολύ εύκολο αν θες να αυξήσεις το χώρο σε ένα zfs volume, αν προσθέσεις έναν δίσκο ακόμα κλπ. Αυτή τη στιγμή δεν έχω τίποτα ιδιέταιρο, κοιτάζω όμως διάφορες λύσεις για μελλοντικά. Σίγουρα όμως έχω έναν ssd για όλα τα runtime storage requirements, και 2 4tb δίσκους για backup.

Σχετικά με τη πρόσβαση με τον έξω κόσμο, θα πω ότι δε χρειάζεται να πληρώσεις στατική IP, γιατί είναι αρκετά μεγάλο το κόστος. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι να στήσω ένα wireguard σε έναν public server (https://www.prometeus.net) και έχω στήσει wireguard clients σε server, κινητό, λάπτοπ κλπ, και έχω απομακρυσμένη πρόσβαση χωρίς ιδιέταιρο κόστος (γύρω στα 5ε το μήνα το vps).

Αν για κάποιο λόγο θες να σηκώνεις και VMs στον server σου, ακόμα και με το kvm μπορείς να παίξεις, χωρίς να χρειάζεται να στήσεις κάποιο μεγάλο λειτουργικό/software.

Θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα σχετικά με τον τρόπο που χρησιμοποιείς το Nextcloud. Ποιες λειτουργίες ή πρόσθετα χρησιμοποιείς και πώς σου φαίνεται η απόδοσή του. Μου φαίνεται αρκετά bloated σαν service, και συνήθως προτιμώ να χρησιμοποιήσω κάποιο alternative. Πχ για notes Joplin/Trillium Notes/Bookstack πάνω από 2-3  Γενικά έχω ακούσει ότι έχει μέτριο performance. 

Σχετικά με το zfs, δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι η καλύτερη πρακτική ήταν να δημιουργήσεις mirrored pools για δίσκους ίδιου μεγέθους και μετά να χρησιμοποιήσεις mergerfs. Βέβαια, συμφωνώ ότι θα ήταν ιδανικό να μπορούμε απλά να προσθέτουμε έναν νέο δίσκο σε ένα υπάρχον volume χωρίς περαιτέρω περίπλοκα βήματα.

Το κόστος για στατική IP, τουλάχιστον στην inalan είναι μικρό, οπότε μάλλον θα την τιμήσω. Αλλά λογικά θα χρησιμοποιήσω κάποιον vps server για extra anonymity.

Όσο αφορά το kvm, το proxmox το ίδιο δεν είναι βασισμένο σε kvm? Νομίζω ότι είναι προσωπική επιλογή, μιάς και ότι κάνεις με proxmox, θεωρητικά το καταφέρνεις και με Ubuntu+KVM+cockpit.

11 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Επειδή είχα παρόμοιους ενδοιασμούς και εγώ παλιότερα, αποφάσισα να στήνω πλέον τους servers μου και τις υπηρεσίες που θέλω με debops/ansible. Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια, μπορώ να ξανακάνω provision νέο vm με ελάχιστες εντολές, και απλά να μεταφέρω τα data. Αξίζει φουλ να το ψάξετε, και μπορεί γενικά να σας γλιτώσει χρόνο από την εγκατάσταση και παραμετροποίηση software. 

Χρησιμοποιώ ansible και γλιτώνεις όντως πάρα πολύ χρόνο για το setup. Έχω weekly backups σε btrfs filesystem και έχω σχεδόν μηδενικό downtime! 

Βέβαια, έχω να ενημερώσω το setup εδώ και μισό χρόνο, οπότε μάλλον χρειάζεται να το κάνω και αυτό όταν κάνω migrate στο home server μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SelfhostingAddict είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα σχετικά με τον τρόπο που χρησιμοποιείς το Nextcloud. Ποιες λειτουργίες ή πρόσθετα χρησιμοποιείς και πώς σου φαίνεται η απόδοσή του. Μου φαίνεται αρκετά bloated σαν service, και συνήθως προτιμώ να χρησιμοποιήσω κάποιο alternative. Πχ για notes Joplin/Trillium Notes/Bookstack πάνω από 2-3  Γενικά έχω ακούσει ότι έχει μέτριο performance. 

Χρησιμοποιώ παρά πολύ το deck για tasks/σημειώσεις, επίσης έχει ένα πολύ ωραίο plugin για markdown pages, που είναι αρκετά χρήσιμο αν θες να περιγράψεις καμία διαδικασία κλπ, και το χρησιμοποιώ πολύ για file storage/sharing, κάνουμε upload εκεί απ όλες τις συσκευές μας, και έχω από πίσω ένα δίσκο με replication για backup. 
Γενικά φαίνεται λίγο bloated στην αρχή, αλλά αν βρεις τις λειτουργίες που θες, τα πάει πολύ καλά. Α και να σημειώσω ότι αν το τρέχεις από ssd τα πάει πολύ καλά με το performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, SelfhostingAddict είπε

5. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το αν πρέπει να προτιμήσω ZFS ή btrfs (αν και κατευθύνομαι προς zfs).

Σχετικά με αυτό, αλλαγή σχεδίου. Έκατσα και υπολόγισα το practical usable storage capacity με την χρήση του ZFS και τουλάχιστον για data που δεν με νοιάζει, π.χ. data που μπορώ να ξαναβρώ, θα χρησιμοποιήσω είτε ZFS (σε single drives) είτε btrfs.

 

To θέμα είναι αν αξίζει να χρησιμοποιήσω ZFS για τα snapshots, data errors με το επιπλέον overhead...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SelfhostingAddict είπε

Σχετικά με αυτό, αλλαγή σχεδίου. Έκατσα και υπολόγισα το practical usable storage capacity με την χρήση του ZFS και τουλάχιστον για data που δεν με νοιάζει, π.χ. data που μπορώ να ξαναβρώ, θα χρησιμοποιήσω είτε ZFS (σε single drives) είτε btrfs.

 

To θέμα είναι αν αξίζει να χρησιμοποιήσω ZFS για τα snapshots, data errors με το επιπλέον overhead...

Να σημειώσω ότι πχ με 3 δίσκους, αν χάσεις τον έναν, και τον αντικαταστήσεις για να κάνεις repair το pool και να πάρεις τα data σου πίσω, θα είναι πολύ intensive διαδικασία για τους άλλους 2 δίσκους, με κίνδυνο να πάει κάτι λάθος αν είναι και αυτοί πχ στα όρια τους. Αυτός είναι ο βασικός λόγος που δε στηρίζομαι πολύ στο zfs. Λίγο που διάβαζα, ένα setup με 4 δίσκους και πιθανότητα να χάσεις μέχρι 1 για να ανακτήσεις τα data είναι καλό σενάριο. Από κει και πέρα είναι ζήτημα χρημάτων και χρόνου. 
 

Γενικα το θέμα του backup είναι λίγο πολύπλοκο πρόβλημα για να λυθεί αξιόπιστα σε self hosted καταστάσεις, αλλά όλα εξαρτώνται και από το ποσα data θεωρείς σημαντικά ή είσαι διατεθειμένος να χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ με την σειρά την εμπειρία μου....

Έχω έναν Dell R720 με 8+1 δίσκους. 'Εχω βάλει το ESXi μιας και η άδεια είναι δωρεάν (για ''μικρά'' vm) και τρέχω Truenas Scale (μιας και το Core δημιουργούσε θέματα) για NAS/plex/git (μπορείς να βάλεις και nextCloud) και άλλα VM για διάφορες άλλες δουλειές.

Το θέμα μου είναι ότι γενικά ένα PC 24/7 καίει τον ποπό του σε μένα δηλαδή μαζί με το switch φτάνει στα 180-200 watt idle.. συν η ζέστη το καλοκαίρι

Θα σου έλεγα να προτιμήσεις το ZFS γιατί είναι λιγάκι πιο ευέλικτο που ίσως χρειαστεί στο μέλλον

Για να δεις τον ωφέλιμο χώρο τσέκαρε εδώ : https://wintelguy.com/zfs-calc.pl

Εγώ το έχω σετάρει για 2πλο parity ειδικά αν έχεις μηχανικούς δίσκους....

Static IP δεν νομίζω ότι χρειάζεται, πάρε ένα domain απο cloudflare και σέταρε το noip να στο κάνει update...

Επεξ/σία από cyberrobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...