Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα αλλάξει τη θύρα φόρτισης όλων των AirPods σε USB-C, ξεκινώντας με τα AirPods Pro


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, pace said:

Για το iphone λέω και για τη μεταφορά δεδομένων σε αυτό, όχι για τις άλλες μηλοσυσκευες. Δεν ξέρω αν θα το κρίνει αναγκαίο η apple να αυξηθεί η ταχύτητα.....πιστεύω ότι και στο lightning θα μπορούσε να έχει καλύτερες ταχύτητες αλλά δεν το κάνει για κάποιο λόγο.....

δεν το κάνει γιατί πουλάει και iCloud storage, βάλτα εκεί σου λέει τα αρχεία σου ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν βύσμα μου αρέσει περισσότερο το lighting γιατί μεταφέρει τη ζημιά στο καλώδιο και όχι στη συσκευή. Επίσης το usb-c με το καιρό γρατζουνιέται γύρω γύρω και αφήνει σημάδι με το βάλε βγάλε.

Αλλά αν ήθελε η apple  ας το έδινε free και με ταχύτητες usb-4 και thunderbolt. Τώρα είναι αργά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mouziko said:

πάντως σχεδιαστικά, από hardware υλοποίηση, το apple lightning είναι καλύτερο από το usb-c,

αυτό γιατί το lightning είναι ένα καρφί σε μία τρύπα, ενω το usb-c είναι μία τρύπα σε μία τρύπα που έχει ένα καρφί εσωτερικά,

άρα βάζει ένα παράγοντα επιπλέον και είναι πιο ευπαθές,

αλλά τι να περιμένεις από τους μανδαρίνους της ΕΕ;

Αυτό, το έχω γράψει + πει, κι εγώ δε ξέρω πόσες φορές. Αλλά εδώ δε φταίνε οι μανδαρίνοι της ΕΕ, αλλά η Apple. Σαν βύσμα, ενώ όντως είναι ανώτερο, το Lightning δε μπορεί να μπει σε συσκευές άλλων κατασκευαστών, διότι απλά, δεν το αδειοδοτεί για host χρήση (παρά μόνο γι' αξεσουάρ). Εάν η Apple ήθελε να κάνει το Lightning στάνταρ παντού, θα έπρεπε να το προωθήσει ως τέτοιο, αφού πρώτα το συνοδέψει με κάποια μη-περιοριστική άδεια. Πάλι δε θα ήταν σίγουρο ότι η ΕΕ θα επιλέξει αυτό έναντι της πρότασης του USB-IF, αλλά τουλάχιστο θα είχε ελπίδα να γίνει. Με τις επιλογές της για το βύσμα αυτό, το έθαψε.

1 hour ago, MrRush said:

Ναι αλλά με το USB C μπορείς να έχεις bandwidth Thunderbolt και ακόμα δεν έχει αξιοποιηθεί πλήρως το standard, με το Lightning γιατί η Apple μας έδινε ταχύτητες USB 2 στο iPhone τόσα χρόνια; Μπορεί καθαρά από θέμα υλικού να ήταν πιο ανθεκτικό αλλά δεν έκανε scale.

Θεωρητικά. Στην πράξη, και USB-C να βάλει, θα το βάλει σα βύσμα απλά, δε θα περάσει μέσα από αυτό ταχύτητες TB. Διότι αν το κάνει, απλά «πολεμάει» το cloud της. Και το cloud της σε τραβάει σε όλο το οικοσύστημά της. Σαν hardware το Lightning θα μπορούσε να δώσει πολύ περισσότερα από "USB2". Απλά δεν την εξυπηρετεί να το κάνει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω προιοντα apple απο το 1998, οταν εδω στην χωρα μας δεν τα ηξερε κανεις, πραγματικα κανεις ομως, με κοιταζαν ολοι καλα καλα, ηξεραν μονο απο nokia και microsoft τοτε, τελοσπαντων θελω να καταληξω οτι η apple απο το 2012 και μετα εχει γινει τσιρκο, βασικα απο οταν πεθανε ο steve jobs και μετα ολα αλλαξαν, ολα μετατραπηκαν σε made in china απο made in california που ηταν, γενικως τα προιοντα εκαναν downgrade σε θεμα ποιοτητας αλλα και συμβατοτητας, τωρα ποια εχουν αργησει στα παντα, για οποιον πραγματικα ασχολειται σοβαρα οπως και εγω...η σημερινη apple δεν εχει καμια σχεση με το οραμα και τη ποιοτητα της apple οπως ηταν απο το 2012 και πισω...για οσους κοροιδεψουν ας κανουν το εξης τεστ, ας παρουν στα χερια τους ενα iphone 4s και ας παρουν και ενα iphone 14, για αρχη ας το πιασουν στα χερια τους και μετα ας προχωρησουν στο ανοιγμα και των 2 ωστε να δουν τι εχει μεσα, τα υλικα, την ποιοτητα, ολα...α ρε apple που καταντησες....πλεον σε αγοραζει ο καθενας, απο εκει που σε ηξεραν μονο οσοι ψαχνοντουσαν! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Haldol είπε

Θεωρητικά. Στην πράξη, και USB-C να βάλει, θα το βάλει σα βύσμα απλά, δε θα περάσει μέσα από αυτό ταχύτητες TB. Διότι αν το κάνει, απλά «πολεμάει» το cloud της. Και το cloud της σε τραβάει σε όλο το οικοσύστημά της. Σαν hardware το Lightning θα μπορούσε να δώσει πολύ περισσότερα από "USB2". Απλά δεν την εξυπηρετεί να το κάνει.

Καπως ετσι θα το κανει κ αυτο μονο κ μονο λογω ΕΕ και συμμορφωσης για κοινα καλωδια κλπ. Ετσι και αλλιως η Apple ποτέ δεν τα βαζει ολα κατι κραταει κ για τις επομενες σειρες οποτε ο περιορισμος σε μεταφορα/ταχυτητες μαλλον ειναι δεδομένος. Το Lightning ειναι πιο ανθεκτικο απο το usb-c σε αντοχη στο χρονο (βγαλε-βαλε κλπ)  κ εκεινο το περιορισε τοσα χρονια σε usb2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, aces said:

καιρος ηταν.....βεβαια και εδω θα τα αλλαξει σποραδικα και οχι ολα μαζι pro, απλα σε usb c. Μενει να δουμε τι περιορισμους θα εχει και αν στα 15 οσο αφορα τη φορτιση/μεταφορα.

το θέμα δεν ειναι πόσο καιρό το ήξερε, αλλά πόσο καιρό πριν έχει δώσει παραγγελίες στα εργοστασια για παραγωγή. 

Δεν ειναι τοσο απλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, που το βλέπετε όλοι ότι το lighting είναι καλύτερη hardware υλοποίηση;

Με μια ματιά που έριξα στο διαδίκτυο, μόνο κάτι απόψεις βρήκα και καμία σοβαρή έρευνα.

Υπάρχει κάτι, κάποια έρευνα ή τεστ, ή απλά λέει ο καθένας τα δικά του;

Γιατί αν λέει απλά ο καθένας τις εμπειρίες του, να πω κι εγώ ότι από το 2016 που χρησιμοποιώ το type-c, δεν έχω δει ούτε ένα καλώδιο ή μια υποδοχή να χαλάει, ούτε καν να φθείρεται. Αν σας δείξω καλώδιο που πήρα τότε με καλώδιο που πήρα φέτος, αν εξαιρέσεις το χρώμα, δε θα ξέρεις ποιο είναι καινούργιο και ποιο είναι στα 7 χρόνια ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Nokia3210 said:

εχω προιοντα apple απο το 1998, οταν εδω στην χωρα μας δεν τα ηξερε κανεις, πραγματικα κανεις ομως, με κοιταζαν ολοι καλα καλα, ηξεραν μονο απο nokia και microsoft τοτε, τελοσπαντων θελω να καταληξω οτι η apple απο το 2012 και μετα εχει γινει τσιρκο, βασικα απο οταν πεθανε ο steve jobs και μετα ολα αλλαξαν, ολα μετατραπηκαν σε made in china απο made in california που ηταν, γενικως τα προιοντα εκαναν downgrade σε θεμα ποιοτητας αλλα και συμβατοτητας, τωρα ποια εχουν αργησει στα παντα, για οποιον πραγματικα ασχολειται σοβαρα οπως και εγω...η σημερινη apple δεν εχει καμια σχεση με το οραμα και τη ποιοτητα της apple οπως ηταν απο το 2012 και πισω...για οσους κοροιδεψουν ας κανουν το εξης τεστ, ας παρουν στα χερια τους ενα iphone 4s και ας παρουν και ενα iphone 14, για αρχη ας το πιασουν στα χερια τους και μετα ας προχωρησουν στο ανοιγμα και των 2 ωστε να δουν τι εχει μεσα, τα υλικα, την ποιοτητα, ολα...α ρε apple που καταντησες....πλεον σε αγοραζει ο καθενας, απο εκει που σε ηξεραν μονο οσοι ψαχνοντουσαν! 

Ναι, ήσουν ο μόνος στην χώρα τότε που ήξερε τα προϊόντα Apple και αυτά τα περιοδικά ήταν απόρρητα και έβγαιναν μόνο για εσένα.

Ποιο Made in California? η foxconn έφτιαχνε τα iPhone ακόμη και πριν πεθάνει ο Jobs, και μααααααντεψε που είναι η foxconn? ντιν ντιν ντιν, CHINA.

Όσο για τα υλικά κτλ όσο προχωράει η τεχνολογία όλα μικραίνουν για να χωράνε και συνήθως δεν έχουν την ίδια ποιότητα με παλιά. αυτό γίνεται παντού, όχι μόνο στην Apple που κάποτε ήσουν ο μόνος στην Ελλάδα που ήξερες.

page_1.jpg

FpOiSN4WAAECGz6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rednez είπε

Όσο για τα υλικά κτλ όσο προχωράει η τεχνολογία όλα μικραίνουν για να χωράνε και συνήθως δεν έχουν την ίδια ποιότητα με παλιά.

μονο σε αυτο να πω, οτι η μακροζωια ειναι παντου. Απο το αυτοκινητο, το ψυγιο, το PC, κτλ. Σημερα ολα εχουν πολυ λιγοτερες βλαβες και αντεχουν στον χρονο. Παλια ηταν ολα ακριβα και ΟΛΟΙ τα προσεχαν "σαν τα ματια τους". Το μονο που αλλαξε ειναι η διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικα, που ειναι πλεον σπανιο φαινομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, lneam said:

μονο σε αυτο να πω, οτι η μακροζωια ειναι παντου. Απο το αυτοκινητο, το ψυγιο, το PC, κτλ. Σημερα ολα εχουν πολυ λιγοτερες βλαβες και αντεχουν στον χρονο. Παλια ηταν ολα ακριβα και ΟΛΟΙ τα προσεχαν "σαν τα ματια τους". Το μονο που αλλαξε ειναι η διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικα, που ειναι πλεον σπανιο φαινομενο.

Οχι παντου, οσο βαζουν κι αλλες λειτουργιες κτλ εχουν περισσοτερα points για βλαβες, ειδικα το παραδειγμα για τα ψυγεια που ειπες, τα σημερινα κατα Μ.Ο. αντεχουν 5-10 χρονια ενω ψυγεια 20-30ετιας μπορει να λειτουργουν ακομα, σιγουρα ειναι πολυ λιγοτερο αποδοτικα αλλα δεν χαλανε τοσο ευκολα

η οι κουζινες π.χ., παλία ήταν απλά αντιστασεις κτλ και χαλαγαν δυσκολα ενω τωρα εχουν πανω ηλεκτρονικα κυκλωματα κτλ για να γινονται "smart" και αυτα ειναι ολα failing points

επίσης παιζει πολυ το planned obsolescence σε σημερινα προιοντα, ειδικα τα κινητα και τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rednez είπε

η οι κουζινες π.χ., παλία ήταν απλά αντιστασεις κτλ και χαλαγαν δυσκολα

εγω εχω αντιθετα παραδειγματα. Σε ολα τα σπιτια της προηγουμεης γενιας καταναλωτων, οι τεχνικοι ειναι σαν οικογενεια. Τουλαχιστον μια φορα τον χρονο κατι θα χαλαγε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, lneam said:

εγω εχω αντιθετα παραδειγματα. Σε ολα τα σπιτια της προηγουμεης γενιας καταναλωτων, οι τεχνικοι ειναι σαν οικογενεια. Τουλαχιστον μια φορα τον χρονο κατι θα χαλαγε ....

εγω ξερω οτι προσωπικα και παλιοτερα που παλιοτερα που εμενα μου τους δικους μου εχουμε βγαλει εκτος 3 ψυγεια no frost

και στα κινητα εκανα επισκευες εποχες πριν τα smartphone και καμια σχεση τοτε με σημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rednez είπε

και καμια σχεση τοτε με σημερα

τουλαχιστον σε αυτο εχουμε κατι κοινο. Απλα ειναι 180 μοιρες αντιθετο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...