Προς το περιεχόμενο

Pantum Laser


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Για αυτόν τον εκτυπωτή έχετε κάποια γνώμη Xerox B230V/DNI

Κοίτα, πάνω κάτω σαν τον Pantum που διάλεξες προηγουμένως είναι. Έχει όλα τα βασικά χαρακτηριστικά που είναι πιθανό να χρειαστείς. Το θέμα όμως είναι πάλι στα συμβατά. Ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει ευρέως. Το λέω για μια ακόμα φορά: Γιατί δεν διαλέγεις κάποιο μηχάνημα είτε refurbished είτε καινούριο που να κυκλοφορούν ευρέως αξιόπιστα συμβατά, παρά ψάχνεσαι σε λύσεις (αξιόπιστες, δε λέω, αλλά) που είτε δεν υπάρχουν ποιοτικά συμβατά είτε θα πρέπει να περιμένεις αν και όταν θα κυκλοφορήσουν;

Επεξ/σία από georgeole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, georgeole είπε

Κοίτα, πάνω κάτω σαν τον Pantum που διάλεξες προηγουμένως είναι. Έχει όλα τα βασικά χαρακτηριστικά που είναι πιθανό να χρειαστείς. Το θέμα όμως είναι πάλι στα συμβατά. Ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει ευρέως. Το λέω για μια ακόμα φορά: Γιατί δεν διαλέγεις κάποιο μηχάνημα είτε refurbished είτε καινούριο που να κυκλοφορούν ευρέως αξιόπιστα συμβατά, παρά ψάχνεσαι σε λύσεις (αξιόπιστες, δε λέω, αλλά) που είτε δεν υπάρχουν ποιοτικά συμβατά είτε θα πρέπει να περιμένεις αν και όταν θα κυκλοφορήσουν;

Απλώς τον έβαλε σε προσφορά ο κοτσοβολος στα 47€ και έλεγα μήπως αξίζει , αλλά στα σχόλια του Σκρουτζ δεν λένε και τα καλύτερα 

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/printers/240768-εκτυπωτης-xerox-b230v-dni

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Απλώς τον έβαλε σε προσφορά ο κοτσοβολος στα 47€ και έλεγα μήπως αξίζει , αλλά στα σχόλια του Σκρουτζ δεν λένε και τα καλύτερα 

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/printers/240768-εκτυπωτης-xerox-b230v-dni

Καλέ μου φίλε, ξεκινάς λάθος: τα κριτήρια του σοβαρού καταναλωτή/χρήστη ΔΕΝ είναι πρώτα ούτε οι προσφορές ούτε τα σχόλια στο Skroutz. Κατά σειρά προτεραιότητας πρέπει να είναι τα εξής:

α) Έχω επιλέξει ότι χρειάζομαι μονόχρωμο laser. To μπάτζετ είναι μέχρι 200€, σωστά;

β) Κοιτάζω τα μηχανήματα ερευνώντας τα χαρακτηριστικά τους: Ταχύτητα, διπλή όψη, ethernet, wifi κλπ κλπ και ποια από αυτά μου είναι απαραίτητα, ποια είναι απλώς χρήσιμα και ποια αδιάφορα. Η έρευνα έδειξε ότι μου κάνουν πχ ο εκτυπωτής Α, ο εκτυπωτής Β, ο εκτυπωτής Γ, ο εκτυπωτής Δ και ο εκτυπωτής Ε.

γ) Από αυτούς τους παραπάνω 5 εκτυπωτές, ποιος/ποιοι υποστηρίζουν ποιοτικά συμβατά; Ας πούμε ότι υποστηρίζουν ο εκτυπωτής Α και ο ο εκτυπωτής Γ. Αν κάποιος laser δεν υποστηρίζει ποιοτικά συμβατά, τότε ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ μαζί του.

δ) Έχω καταλήξει λοιπόν στον εκτυπωτή Α και στον εκτυπωτή Γ. Για αυτούς τους δύο λοιπόν, ΤΩΡΑ ελέγχω για ποιον μπορώ να βρω προσφορές και, φυσικά, μεγαλύτερη εγγύηση (ΠΟΛΥ πιο απαραίτητη είναι σε ink tank, αλλά κι εδώ δεν βλάπτει). Όποιος από τους δύο πληροί και τις δύο προϋποθέσεις, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα είναι ο επόμενος εκτυπωτής μου.

Ελπίζω να μη σε ζάλισα.

 

Επεξ/σία από georgeole
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραβλεψουμε το γεγονος οτι υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να εχει κανει λαθος ο κωτσοβολος (η τιμη ειναι τραγικα και υποπτα χαμηλη), για 48 ευρω που τον εχει εγω αν δεν ειχα ηδη στοκ θα τον αγοραζα και θα τον εκρυβα σε καμια υπογα σφραγισμενο να τον πουλησω σε κανα χρονο 150.

Μυριζομαι παντως οτι εχει γινει λαθος και αν παει καποιος να τον αγορασει με 48 ευρω θα εχει "εξαντληθει"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2023 στις 9:48 ΜΜ, highpriest είπε

H Pantum έχει πολύ τίμιους εκτυπωτές και με πολλά features και Value for money, αρκεί να βάζεις τα γνήσια τόνερ τους (που δεν είναι εξωφρενικά ακριβά σε σχέση με άλλους. Lexmark πχ)

Λοιπόν, έριξα σήμερα μια πρόχειρη ματιά στους μονόχρωμους laser Pantum και τα τόνερ τους και σε θυμήθηκα. Βρήκα κάτι που νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το μοιραστούμε με τους συμφορουμίτες. Στα φθηνά μοντέλα, δεν το συζητάμε: Κανονική ληστεία στα original τόνερ, λίγο παρακάτω από τους υπόλοιπους. Στα πιο ακριβά μοντέλα τα τόνερ δεν τα λες απαγορευτικά, είναι όμως τσουχτερά.

Πέτυχα όμως και ένα μηχάνημα, τον Pantum P3305DW στα 253€. Τα χαρακτηριστικά του, ΟΚ: Διπλή όψη, wifi, ethernet, ταχύτητα (33ppm), 256MB μνήμη, ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Η ευχάριστη έκπληξη όμως ήταν η τιμή του original τόνερ. Το high capacity TL-425U (11.000 σελίδες) κοστίζει εδώ 75€. Στον δικό μου πχ τον CANON i-Sensys LBP226DW (περίπου ίδια κατηγορία) το ποιοτικό συμβατό τόνερ κοστίζει 45€ και αποδίδει 10.000 σελίδες. Αν όλοι οι κατασκευαστές είχαν τέτοιες τιμές (ή και λίγο μικρότερες) στα original τόνερ, οι εταιρείες των συμβατών δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης.

Επεξ/σία από georgeole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Pantum είναι μια κινέζικη εταιρία που αγόρασε ( πιθανόν και με βοήθεια από την κινεζική κυβέρνηση ; )  την Lexmark το 2016 .

Η Lexmark ξεκίνησε από την IBM με την γραφομηχανή με το μπαλάκι , που άλλαζε font αλλάζοντας μπαλάκι .

Με αυτή την παράδοση έχει κατακτήσει τους μεγάλους πελάτες .

 

Το οτι οι δύο εταιρίες ανήκουν στον ίδιο όμιλο , δεν σημαίνει οτι έχουν και την ίδια ποιότητα τα προϊόντα τους

Σχετικά με τις τιμές αναλωσίμων της Lexmark ,  το κόστος πέφτει οταν επιστρέφει κανείς στην μαμά εταιρία  τα αναλώσιμα για ανακύκλωση

και κάνει συμβόλαιο με τη σελίδα .  Βλέπε και πρόγραμμα αναλωσίμων  HP+ για την HP

https://global.pantum.com/about-us/news/1522059219788959746.html

Επεξ/σία από chrismoute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αυτή τη στιγμή οι πλέον συμφέρουσες λύσεις είναι μεταχειρισμένα παλιότερα laser μοντέλα της HP και της Lexmark.
Η ποιότητα κατασκευής σε καινούρια μοντέλα είναι 3 φορές κάτω. Σε όλες τις μάρκες.

Καλή η Pantum για αυτό που είναι και για τις συνθήκες αγοράς του σήμερα. Πουλάει δυνατότητες στα μηχανήματα της, αλλά όχι και ποιότητα κατασκευής ή αξιοπιστία σε βάθος χρόνου. Και δεν είναι μονο οι Pantum. Όλα τα τελευταία μοντέλα θαρρείς και είναι φτιαγμένα να χαλάνε μόλις βγουν απο εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, highpriest είπε

Όλα τα τελευταία μοντέλα θαρρείς και είναι φτιαγμένα να χαλάνε μόλις βγουν απο εγγύηση.

Και να ήταν μόνο οι εκτυπωτές που ισχύει αυτό, καλά θα ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...