Προς το περιεχόμενο

Επιλογη σχολης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα καταφερα να συγκεντρωσω 15950 μορια και περναω στην σχολη μηχανικων υπολογιστων στο παδα και στην μηχανικων υπολογιστων στην πατρα.Η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο αξιζει να μεταφερθω στην πατρα μιας και μενω Αθηνα.Γνωριζω οτι δεν γραφεσαι στο τεε αλλα εκτος απο αυτα υπαρχει καποιος σημαντικος λογος για να παω ceid?Σημειωση πως ενδιαφερομαι μονο για αυτες τις σχολες μιας και δεν προκειτε να ποιασω χαροκοπειο η καποια αλλη σχολη πληροφορικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ceid είναι Πολυτεχνείο και το παδα πρώην ΤΕΙ

Εγω θα σου πω να ψάξεις λίγο για τις μετεγγραφές επειδή κάποιες σχολές της πληροφορικής στην Αθήνα χρειάζονται 0 μόρια μετεγγραφης!! Άρα εάν περάσεις πληροφορική πχ Κέρκυρα θα μπορέσεις να έρθεις Χαροκόπειο ή κάποια άλλη χωρίς να έχεις κριτήρια

Επίσης ψηφιακών συστημάτων στο ΠΑΠΕΙ θα σε ενδιέφερε; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την εχω κοιταξει καθολου αυτην την σχολη .Αλλα οσο διαβαζω για σχολες ακουω καλα λογια γνωριζεις εσυ για αυτην?

Επισης αυτο με τα μορια συγκεντρωνω 0 αρα ειναι τεραστιο ρισκο να παω σε καποια σχολη οπως κερκυρα κινδυνεοντας να μεινω εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξουν για μετακίνηση διάβασε το ΦΕΚ μετεγγραφων!! 

Μπορείς να περάσεις ας πούμε πληροφορική Λαμία να κάνεις αίτηση μετεγγραφής Αθήνα που έχει 0 μόρια εάν σε περίπτωση στην απορρίψουν κάνεις αίτηση για μετακίνηση

Μετακίνηση μπορείς να δηλώσεις σχολές που είχες δηλώσει στο μηχανογραφικό και τις έπιανες με τα μόρια που έχεις γράψει.

Οπότε έχεις και αυτήν την εναλλακτική σε περίπτωση που απορριφθεί η μετεγγραφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παδα γνωριζεις τιποτα ? Παντως και εγω για ceid που ακουω ολοι μου λενε τα καλυτερα .Αν γνωριζει καποιος την δυσκολια της σχολης θα με βοηθουσε πολυ.

Επισης αυτο για τα μορια μετεγγραφης ποτε μαθαινω αν τα καταφερα για την μετεγγραφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν πας για προγραμματιστής δεν έχει καμία απολύτως σημασία καθώς το πτυχίο είναι μόνο για το θεαθήναι, ποτέ κανείς εργοδοτής δεν θα στο απαιτήσει. Αν θες άλλον κλάδο πχ δημόσιο σαν καθηγητής πληροφορικής, σε υπουργεία κλπ, τότε το ceid ειναι προτιμότερο, καθώς το ΠΑΔΑ νομίζω δεν έχει κατωχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα ΟΥΤΕ σε αυτό το τμήμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγγραφεσαι στο τεε αλλα αποσο ξερω αυτο δεν χρειαζεται για να εργαστεις στον τομεα της πληροφορικης αφου τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι ανοιχτα τωρα ετσι εχω ακουσει δεν ειμαι σιγουρος .Υπαρχει καποιος τροπος να το επιβεβαιωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2023 στις 5:42 ΜΜ, JimmysWil είπε

Για παδα γνωριζεις τιποτα ? Παντως και εγω για ceid που ακουω ολοι μου λενε τα καλυτερα .Αν γνωριζει καποιος την δυσκολια της σχολης θα με βοηθουσε πολυ.

Επισης αυτο για τα μορια μετεγγραφης ποτε μαθαινω αν τα καταφερα για την μετεγγραφη?

Όσον αφορά τη μεταγραφή, οι αιτήσεις πλέον γίνονται τέλη Σεπτέμβρη, και τα αποτελέσματα βγαίνουν τέλη Οκτώβρη, έτσι ώστε ο φοιτητής να μην χάνει το πρώτο εξάμηνο. Αν δεν σε δεχθούν μπορείς να κάνεις ένσταση αλλά μετά φτάνει τέλη Νοέμβρη και χάνεις πολύ χρόνο.

1 λεπτό πριν, JimmysWil είπε

Δεν εγγραφεσαι στο τεε αλλα αποσο ξερω αυτο δεν χρειαζεται για να εργαστεις στον τομεα της πληροφορικης αφου τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι ανοιχτα τωρα ετσι εχω ακουσει δεν ειμαι σιγουρος .Υπαρχει καποιος τροπος να το επιβεβαιωσω?

Ναι στη πληροφορική τη παραμικρή σημασία δεν έχει αν είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ για τον ιδιωτικό τομέα. Χ ψ γνώσεις κώδικα αν έχεις σε παίρνουν για πλάκα, το πτυχίο είναι ουσιαστικά ασήμαντο. Με ένα μεταπτυχιακό σε Πληροφορική στην Εκπαίδευση χώνεσαι εύκολα και σε ιδιωτικά σχολεία και φροντιστήρια σαν καθηγητής ΑΕΠΠ. Για δημόσιο θα έχεις θέμα, καθώς δεν αναγνωρίζεσαι επίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JimmysWil είπε

Ενδιαφερον δεν το ηξερα νομιζα θα το εχανα το εξαμηνο .Λεω να το παρω το ρισκο και να παω στο παδα με την ελπιζα να αναγνωριστει συντομα.

Κοίτα, αν γουστάρεις προγραμματισμό, αναγνωριστεί δεν αναγνωριστεί δεν θα έχεις θέμα. Όπως σου είπα το πτυχίο είναι λίγο αδιάφορο, πιο πολύ να δουλέψεις μόνος σου και να φτιάχνεις project και να ανεβάζεις σε github θέλει για να βρείς καλή θέση σε εταιρεία.

Στο πανεπιστήμιο θα μάθεις τα πολύ βασικά, το θέμα είναι να τα εξελίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2023 στις 11:21 ΜΜ, truman2193 είπε

Όπως σου είπα το πτυχίο είναι λίγο αδιάφορο, πιο πολύ να δουλέψεις μόνος σου και να φτιάχνεις project και να ανεβάζεις σε github θέλει για να βρείς καλή θέση σε εταιρεία.

Στο πανεπιστήμιο θα μάθεις τα πολύ βασικά, το θέμα είναι να τα εξελίξεις.

Μην διασπείρετε ψέματα, ειδικά σε εφήβους που μπορεί να αποτελέσουν καθοριστικά για το μέλλον τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...