Προς το περιεχόμενο

FT: Η Apple αναγκάστηκε να προβεί σε σημαντικές περικοπές στα σχέδια παραγωγής του Vision Pro


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/07/2023 at 21:17, fwtonio said:

Τα έχουμε ξαναπεί: Για μία κάσκα στο κεφάλι κανείς δεν τρελαίνεται.

Οι κακόμοιρες οι 3D τηλεοράσεις, ένα ζευγάρι γυαλιά απαιτούσαν και απέτυχαν παταγωδώς.

μη κρινεις εξ ιδιων, εγω τρελαινομαι οπως και πολλοι αλλοι που εχουν μπει στο VR. Το εχω ξαναγραψει αρκετες φορες εδω, απλα οι περισσοτεροι κρινετε χωρις να εχετε δοκιμασει εκτενως ή καθόλου τι σημαινει VR, γι΄αυτό και συγκρινετε με τις TV 3d που είναι άκυρη σύγκριση αφού δεν έχουν καμμία σχέση. Eιδικα για sim racing & flight, you never go back to 2d.... 

Μην το παιζετε γνωστες σε ολα χωρις να εχετε προσωπικη αποψη σε βαθος......... 

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 4/7/2023 στις 9:17 ΜΜ, fwtonio είπε

Τα έχουμε ξαναπεί: Για μία κάσκα στο κεφάλι κανείς δεν τρελαίνεται.

 

Οι κακόμοιρες οι 3D τηλεοράσεις, ένα ζευγάρι γυαλιά απαιτούσαν και απέτυχαν παταγωδώς.

Ακριβως, και το επιβεβαιωνει και ο παππους της αποτυχιας.

Virtual-Boy-Set.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/07/2023 at 11:15, klaftop said:

Ρε φιλε πραγματικά τωρα , για την apple μιλαμε που πουλαει το μεγαλυτερο παραμυθι απο ολες τις εταιριες, "μονο εμεις εχουμε την retina display (η οποια ειναι της samsung και για τα μοντελα της ειχε καλυτερες" και αλλες 20 περιπτωσεις μπορω να σου κανω λιστα.

Επίσης η apple εξασφαλίζει πάντα την πρώτη προτεραιότητα και ποτε μα ποτε δεν είχε προβλήματα παραγωγής σε iphone και mac που τα πουλαει σε εκατοντάδες εκατομύρια. Τα ίδια ηλεκτρονικά εχουν πλην ενα τσιπάκι. 

Το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι εμμέσως οτι σε αυτη την τιμη δε θα το παρει κανενας και 2 μέρες μετά την παρουσίαση είπαν οτι θα φτιάξουν ένα φτηνότερο γιατι δεν το ήθελε σχεδον κανένας. Είναι δυνατόν να πουν ότι : το προιόν που θα βγει σε 6 μήνες τελικά πάτωσε σε ζήτηση και θα μειώσουμε την παραγωγή; Ακόμα και αυτοι που το παραγγείλαν θα ακυρώσουν την παραγγελία γιατι κανενας δεν θέλει αποτυχημένο προιον.

Το θέμα είναι ότι αν ενα προιον το πάρουν λίγοι κανένας developer δε θα επενδύσει πάνω του άρα δεν θα έχει applications. οπότε χωρίς applications, developers , ζήτηση έχει ήδη πεθάνει σαν πρότζεκτ πριν καν βγει

αν εσύ νομίζεις ότι μια εταιρία έγινε πρώτη και παραμένει πρώτη πουλώντας παραμύθια τοτέ το πρόβλημα μεγαλώνει 

έτσι ζούμε στην Ελλάδα γενικότερα αντί να ασπαστούμε τακτικές που μας κάνουν καλύτερους και πετυχημένους χλευάζουμε οτιδήποτε δεν φτάνει η αλεπού 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sellsoap είπε

μη κρινεις εξ ιδιων, εγω τρελαινομαι οπως και πολλοι αλλοι που εχουν μπει στο VR. Το εχω ξαναγραψει αρκετες φορες εδω, απλα οι περισσοτεροι κρινετε χωρις να εχετε δοκιμασει εκτενως ή καθόλου τι σημαινει VR, γι΄αυτό και συγκρινετε με τις TV 3d που είναι άκυρη σύγκριση αφού δεν έχουν καμμία σχέση. Eιδικα για sim racing & flight, you never go back to 2d.... 

Μην το παιζετε γνωστες σε ολα χωρις να εχετε προσωπικη αποψη σε βαθος......... 

Αν πρόσεξες αυτό και το επόμενο σχόλιο που έκανα δεν αναφέρεται στο Gaming. 

Αλλά και πάλι όπως φαίνεται το Gaming το περιόρισες σε ελάχιστα είδη στα οποία πράγματι το VR μπορεί να έχει τρομερό προβάδισμα.  Όπως βλέπεις και εσύ κρίνεις εξ ιδίων… 🙂 

Προσωπικά παίζω πολύ RTS οπότε τι να μου προσφέρει το VR;

Αν λοιπόν μιλάμε μόνο για παιχνίδια, τότε η κάσκα είναι ένα ακόμα αξεσουάρ όπως μία καλή τιμονιέρα, ένα πληκτρολόγιο ή ένα ποντίκι. Κανένα θέμα.

Την κάσκα όμως την προωθούν για γενική χρήση και εκεί υπάρχει πρόβλημα.

Δεν μπορώ να φανταστώ μία παρέα 4 άτομα να βλέπουν ταινία όλοι με μία κάσκα στο κεφάλι και να σχολιάζουν, γελούν ή κλαίνε μέσα από ψηφιακά αβατάρ. Να τρώνε να πίνουν με την κάσκα στο κεφάλι;

Αλήθεια αν τρως και βλέπεις, όταν πίνεις, οι κινήσεις του κεφαλιού εξουδετερώνονται και η εικόνα είναι 100% σταθερή;

Ή ο πατέρας αντί να γράφει τα παιδιά του με μία κάμερα στο χέρι, να φορά την κάσκα και να τα βλέπει μέσα από εκεί; Θα τρελάθούμε εντελώς;

Και η τραγική ειρωνία αν θέλω να δω βίντεο ή ταινία και να βάλω μία κάσκα για την δω 2D;

Για να γίνει ευρέως διαδεδομένο το VR πρέπει τουλάχιστον να κατέβει σε επίπεδο γυαλιών και μακάρι στο μακρινό μέλλον να ενσωματωθεί στο μάτι.

Τώρα όμως είναι για πολύ ειδικευμένες χρήσεις και για αυτό και η χαλαρή ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Δεν πιστεψα ποτε στη γενικη χρηση και στο meta hype. To VR είναι απιστευτο για gaming & για μορφωση (όπως και επαγγελματικα για συγκεκριμενους τομεις σε διαφορους κλαδους) ΑΛΛΑ μονος σου ή ο καθένας από το σπίτι του με μάσκα (όπως οταν οδηγώ σε sim racing με φίλους σου που έχουν μάσκα). Δεν ειπα ποτε οτι θα γινει mass market γιατι δε νομιζω οτι θα γινει (εκτος απο USA που είναι προβατα με τον άρρωστο τον Zuckerberg).  Στο gaming είναι niche market & θα παραμεινει niche market. Αυτο ομως δε σημαινει οτι υπολειπεται σε κατι από τα pc, ισα ισα.

Τα RTS τα εχω κοψει χρονια αλλα ισως να υπαρχει κατι ενδιαφερον αν το ψαξεις. Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι FPS για να λεει Παραδειγμα το D&D board game DEMEO που είναι φανταστικο και τα σπαει (γι αυτό βγηκε και σε 2D), και παιζεις με 4 ατομα party, ολοι με μασκα.

22 minutes ago, fwtonio said:

Αλήθεια αν τρως και βλέπεις, όταν πίνεις, οι κινήσεις του κεφαλιού εξουδετερώνονται και η εικόνα είναι 100% σταθερή;

Σε άλλα ναι (σε ταινιες) σε αλλα κουνιεται οπως κουνας το κεφαλι σου, δεξια αριστερα. Εξαρταται το app

22 minutes ago, fwtonio said:

Και η τραγική ειρωνία αν θέλω να δω βίντεο ή ταινία και να βάλω μία κάσκα για την δω 2D;

Φυσικά και όχι ούτε εγώ το κάνω. Το μονο που κερδιζεις ειναι οθονη μεγεθους σινεμα, αλλα who cares.. και ειναι και κουραστικο. 

Αλλα το να παιξεις ολο το Half Life Alyx είναι μοναδικη & πρωτογνωρη εμπειρια που πρεπει να την έχει όποιος γουσταρει gaming... Eαν καποιος δεν δοκιμασει νομιζει οτι ειναι κατι αλλο, στο λεω εκ πειρας. Σε οσους εχω κανει introductory course (!) στο σπιτι μου, έχουν παθει πλακα ακομα και άτομα που σιχαινονται τεχνολογια & ολα αυτα. Και καποιοι απο αυτους αγόρασαν κιόλας!

Οπως σου ειπα εγω το πηρα 4 χρονια πριν κατα βαση για το sim racing, αλλά "κύλησα" και έπαιξα όλα τα top games, παράλληλα & παρα πολλά experiences, μορφωτικά, κλπ.

Αλλά θα δούμε πως θα εξελιχθεί only time will tell ! peace brother!

Επεξ/σία από sellsoap
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sellsoap είπε

Eαν καποιος δεν δοκιμασει νομιζει οτι ειναι κατι αλλο, στο λεω εκ πειρας. Σε οσους εχω κανει introductory course (!) στο σπιτι μου, έχουν παθει πλακα ακομα και άτομα που σιχαινονται τεχνολογια & ολα αυτα. Και καποιοι απο αυτους αγόρασαν κιόλας!

Συμφωνω απολυτα με ολο σου το post, αλλα κανω quote μονο αυτο γιατι εχει ιδιαιτερη σημασια:
Σε "flat" game αν δει κανεις ενα playthrough χωρις commentary, ειναι σαν να βιωσε κατα 50% την εμπειρια οπως αν το επαιζε ο ιδιος.
Τα playthroughs απο VR games στο YouTube δεν αποδιδουν ουτε το 1% της εμπειριας, γιατι απλουστατα απουσιαζει η αισθηση του "εισαι εκει".
Εφερα φιλο στο σπιτι που χλευαζε τα blocky graphics που εχουν αρκετα standalone VR games. Δεν χρειαστηκε καν να του βαλω HL:Alyx, την αλλη μερα παρηγγειλε Quest 2 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...