Προς το περιεχόμενο

Apple, Samsung, Microsoft και άλλοι τεχνολογικοί κολοσσοί είναι οι πρώτοι "gatekeepers" του Digital Markets Act


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλη μια κλασική περίπτωση που διαβάζουν τον τίτλο και όχι την ουσία!


Με τον όρο "Gatekeeper" δεν εννοούν ότι θα έχουν κάποιο προστατευτικό/ελεγκτικό ρόλο. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!! Ο νόμος τους αναγνωρίζει ως τόσο μεγάλους που μπορούν να παίξουν τον ρόλο του Gatekeeper "πορτιέρη" ΥΠΕΡ τους! Και άρα  να βλάψουν την ανταγωνιστικότητα κόβοντας πιθανούς μελλοντικούς αναγνώστες τους. Ο νόμος δεν τους δίνει δικαιώματα αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!


Λίγο έλεος δηλαδή με τα σχόλια

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Nakis93 said:

Ειδικά αυτό με τις κινητές στην Ελλάδα είναι ο ορισμός του price-fixing και δεν έχει γίνει ούτε μία δημόσια αναφορά σε αυτό από οποιονδήποτε. Ένα τεράστιο καρτέλ είμαστε, από τα καύσιμα μέχρι και τα προϊόντα στο σούπερ μάρκετ.

ποιος να μιλησει? οι ΛΑΔΩΜΕΝΟΙ των media???? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δεν έχουμε όλοι το κινητό για παιχνίδι. Για κάποιους είναι εργαλείο δουλειάς. Έχουμε λογαριασμούς τραπεζών κτλ και ΔΕΝ θελουμε επιλογές. Θελουμε ένα εργαλείο δουλειάς. Αν ήθελα επιλογές χωρίς ασφάλεια θα πήγαινα σε Android.

 

Ως πρώτο μου smartphone - επαγγελματικό εργαλείο, έχω πάντα android (Samsung ή παλιότερα Huawei) κι έχω εκεί από την πρώτη στιγμή τραπεζικές εφαρμογές και τώρα και την κυβερνητική εφαρμογή με τα χαρτιά μου (ταυτότητα, δίπλωμα κτλ) καθώς και το cloud με δουλειές μου.. ΠΟΤΕ μου δεν αντιμετώπισα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα (κι ας κάνω sideloading - πειραματισμούς με το λογισμικό).

Μάλιστα, μόλις πρόσφατα - και χωρίς να έχει συμβεί κάτι - τοποθέτησα όλα τα παραπάνω στον "Ασφαλή φάκελο", μιας και μου βρίσκεται, ως ένα καλοδεχούμενο εξτρά.. Άρα και ΕΠΙΛΟΓΕΣ μπορείς να έχεις και σοβαρό εργαλείο δουλειάς έχεις ΜΕ android κινητό..

Ως δεύτερο κινητό (όταν είχα) έπαιζε πάντα ένα λίγο παλιότερο iphone.. Το οποίο το έβλεπα ως παιχνιδάκι, άντε και για imessage.. Όπως βλέπεις η εμπειρία μου (πίστεψέ με, και δισεκατομυρίων άλλων) είναι μια χαρά με το android.. 

(αν και δε γίνεται - λόγω φόρμας- σύγκριση, το multitasking και τη λειτουργικότητα που σου δίνει ένα Ζ fold 4, η Μηλιώ την ονειρεύεται ακόμα.. μιας και μιλάμε για εργαλεία δουλειάς..)

Υ.Γ: Όπως έγραψε και συμφορουμίτης: "Αλλά αν είσαι στουρνος έχεις καλύτερες πιθανότητες να επιβιώσεις με το iOS"

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προβλήματα ασφαλείας στο Android έχουν στο 99% των περιπτώσεων ο συνδυασμός άσχετου + τζαμπατζή που πάει να βάλει σπασμένα από άσχετα APK. Κανείς ποτέ δεν κόλλησε κάτι τρέχοντας FB+Messenger+Viber+Gmail+Instagram+ebanking που είναι το 99% της χρήσης σε iPhone

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mike299 said:

Άλλη μια κλασική περίπτωση που διαβάζουν τον τίτλο και όχι την ουσία!


Με τον όρο "Gatekeeper" δεν εννοούν ότι θα έχουν κάποιο προστατευτικό/ελεγκτικό ρόλο. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!! Ο νόμος τους αναγνωρίζει ως τόσο μεγάλους που μπορούν να παίξουν τον ρόλο του Gatekeeper "πορτιέρη" ΥΠΕΡ τους! Και άρα  να βλάψουν την ανταγωνιστικότητα κόβοντας πιθανούς μελλοντικούς αναγνώστες τους. Ο νόμος δεν τους δίνει δικαιώματα αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!


Λίγο έλεος δηλαδή με τα σχόλια

βασικά αυτό ^^ ακριβώς

το ενδιαφέρον είναι ότι...

Quote

...τεχνολογικούς κολοσσούς, έχουν κοινοποιήσει στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή ότι πληρούν τα κριτήρια για να χαρακτηριστούν ως "gatekeepers"...

δηλαδή μόνοι τους πήγαν και δήλωσαν ότι έχουν υποχρέωση να ακολουθούν αυτούς τους κανόνες?!?!? 🤔

μήπως έχει χαθεί κάτι στη μετάφραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gadgetseek είπε

Ως πρώτο μου smartphone - επαγγελματικό εργαλείο, έχω πάντα android (Samsung ή παλιότερα Huawei) κι έχω εκεί από την πρώτη στιγμή τραπεζικές εφαρμογές και τώρα και την κυβερνητική εφαρμογή με τα χαρτιά μου (ταυτότητα, δίπλωμα κτλ) καθώς και το cloud με δουλειές μου.. ΠΟΤΕ μου δεν αντιμετώπισα το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα (κι ας κάνω sideloading - πειραματισμούς με το λογισμικό).

Μάλιστα, μόλις πρόσφατα - και χωρίς να έχει συμβεί κάτι - τοποθέτησα όλα τα παραπάνω στον "Ασφαλή φάκελο", μιας και μου βρίσκεται, ως ένα καλοδεχούμενο εξτρά.. Άρα και ΕΠΙΛΟΓΕΣ μπορείς να έχεις και σοβαρό εργαλείο δουλειάς έχεις ΜΕ android κινητό..

Ως δεύτερο κινητό (όταν είχα) έπαιζε πάντα ένα λίγο παλιότερο iphone.. Το οποίο το έβλεπα ως παιχνιδάκι, άντε και για imessage.. Όπως βλέπεις η εμπειρία μου (πίστεψέ με, και δισεκατομυρίων άλλων) είναι μια χαρά με το android.. 

(αν και δε γίνεται - λόγω φόρμας- σύγκριση, το multitasking και τη λειτουργικότητα που σου δίνει ένα Ζ fold 4, η Μηλιώ την ονειρεύεται ακόμα.. μιας και μιλάμε για εργαλεία δουλειάς..)

Υ.Γ: Όπως έγραψε και συμφορουμίτης: "Αλλά αν είσαι στουρνος έχεις καλύτερες πιθανότητες να επιβιώσεις με το iOS"

Αυτό είναι η λογική:

"έχω ένα φίλο που κάνει σεξ με διαφορετικές γυναίκες χωρίς προφύλαξη, αλλά ποτέ δεν κόλλησε κάτι"...

Δεν είπα ποτέ ότι δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά με Android. Το sideloading απλά ξέχνα το. Ασφάλεια και sideloading δεν πάνε στην ίδια πρόταση.

Εκεί διαφώνησα.

Αν δεν είσαι "στούρνος"", όπως αναφέρεις (και διαφωνώ κάθετα με το χαρακτηρισμό σε κάθε περίπτωση) δεν κάνεις sideloading και θεωρείς το κινητό σου ασφαλές. Αλλά βέβαια πας σε μία άλλη κατάσταση, όπου η συσκευή σου αρχίζει να μοιάζει "κλειστή"... 

Εξαίρεση αποτελεί 1 μόνο store: το Fdroid. Αλλά πόσοι το εγκαθιστούν;...1%;2%;

To playstore είναι το πιο ασφαλές store. Ακόμα και σε αυτό έχουν εμφανιστεί θέματα αρκετά, αλλά παραμένει το πιο ασφαλές store. 

... Έκανες και αρνητική αντίδραση στο μήνυμά μου χωρίς καν να καταλάβεις τί γράφω.... Τί να πω;

Εγώ δε θα κάνω το ίδιο στο δικό σου παρόλα αυτά. Ούτε σε αυτό, ούτε στο προηγούμενο...

5 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Μια χαρά ασφάλεια έχει το android. Αλλά αν είσαι στουρνος έχεις καλύτερες πιθανότητες να επιβιώσεις με το iOS.

Ούτε εσύ κατάλαβες τί έγραψα...

Μου αρέσει που γράφω τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ. Αυτό που έκανες παράθεση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη. Το λέει ΚΑΘΕ site και κάθε σοβαρό κανάλι τεχνολογία στο youtube.

Δεν είναι θέμα Android ή iOS. Αν κάνεις πχ sideloading (εκτός του fdroid) είναι θέμα χρόνου να πέσεις σε κακόβουλο λογισμικό.

Δεν είναι θέμα ευφυίας ή γνώσης πάντα. Εννοείται ότι πολλά μπορείς να το γλυτώσεις, αλλά όχι όλα...

Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 26 χρόνια δεκάδες κινητά. Τα περισσότερα, με πολλή μεγάλη διαφορά, ήταν Android. Με όλα τα Android είχα θέματα. 

Οι custom ROMs έλυνα πολλά από αυτά, αλλά δημιουργούνταν άλλα. Τον τελευταίο χρόνο πήγα σε iOS και ηρέμησα. 

Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό. Απλά ότι είναι καλύτερο, από το Android, ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Αν ξαναγυρνούσα σε Android θα πήγαινα σε κινητό με "γυμνό" Android. Εξαίρεση η σειρά S της Samsung.

Το Android δεν είναι για geeks. Μη τρελαθούμε. Απευθύνεται ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. Υπάρχουν μοντέλα σε κάθε κατηγορία τιμής. Το θέμα είναι ότι δεν είναι σωστά στημένο ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Δε γράφει πουθενά στο κουτί "αν δεν ξέρεις πως να προστατευτείς από το κακόβουλο λογισμικό μην το πάρεις". Αυτο γίνεται γιατί η Google προϋποθέτει ότι θα χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ το δικό της store, όπου προσπαθεί να σε προστατέψει. Η Apple τα καταφέρνει καλύτερα, αλλά με παραχωρίσεις και άλλες αδυναμίες (πχ έλλειψη παραμετροποίησης). Διαλέγεις και παίρνεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου. 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Tlykog said:

Δεν έχουμε όλοι το κινητό για παιχνίδι. Για κάποιους είναι εργαλείο δουλειάς. Έχουμε λογαριασμούς τραπεζών κτλ και ΔΕΝ θελουμε επιλογές. Θελουμε ένα εργαλείο δουλειάς. Αν ήθελα επιλογές χωρίς ασφάλεια θα πήγαινα σε Android.

Είναι γνωστό άλλωστε ότι όσοι έχουν android τα έχουν για παιχνίδι! 

Εννοείται δεν έχουμε λογαριασμούς τραπεζών μέσα γιατί παίρνουν τα στοιχεία κάθε 2 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

Προβλήματα ασφαλείας στο Android έχουν στο 99% των περιπτώσεων ο συνδυασμός άσχετου + τζαμπατζή που πάει να βάλει σπασμένα από άσχετα APK. Κανείς ποτέ δεν κόλλησε κάτι τρέχοντας FB+Messenger+Viber+Gmail+Instagram+ebanking που είναι το 99% της χρήσης σε iPhone

Καλά, όχι και το 99%...

Παρόλα αυτά πολλοί αγοράζουν Android ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή μπορούν να βάζουν σπασμενα APKs στο κινητό και δεν χρειάζεται να τα πληρώσουν. Κανένας δεν τον προστατεύει από τίποτα.

Δεν είναι όμως μόνο αυτό. Η Apple πχ χειρίζεται καλύτερα τη RAM και τις εφαρμογές στο παρασκήνιο. Επιπλέον, οι εφαρμογές της έχουν συγκριτικά λιγότερες διαφημίσεις από το Android και πολλές φορές δουλεύουν και καλύτερα. Να μη μιλήσω για τα exlcusives, που περιλαμβάνουν ποιοτικές εφαρμογές που δεν υπάρχουν σε Android (Lumafusion, procreate κ.α.)...

Δεν γράφω μόνο καλά για την Apple. Υπάρχουν και αρνητικά, αλλά αφού διαβάζω αρνητικά πρέπει να κρατήσω ισορροπία και γράφω κάποια θετικά.

23 λεπτά πριν, NickTG είπε

Είναι γνωστό άλλωστε ότι όσοι έχουν android τα έχουν για παιχνίδι! 

Εννοείται δεν έχουμε λογαριασμούς τραπεζών μέσα γιατί παίρνουν τα στοιχεία κάθε 2 μέρες. 

Έχεις λογαριασμούς τραπεζών και κάνεις sideloading... Μπράβο και συγχαρητήρια που σου αρέσει να ζεις επικίνδυνα...

Αν δεν εννοούσες αυτό, τότε ούτε και εγώ εννούσα αυτό στο οποίο απαντάς...

 Πρώτα διαβάζουμε, μετά απαντάμε παρακαλώ...

5 ώρες πριν, mike299 είπε

Άλλη μια κλασική περίπτωση που διαβάζουν τον τίτλο και όχι την ουσία!


Με τον όρο "Gatekeeper" δεν εννοούν ότι θα έχουν κάποιο προστατευτικό/ελεγκτικό ρόλο. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!! Ο νόμος τους αναγνωρίζει ως τόσο μεγάλους που μπορούν να παίξουν τον ρόλο του Gatekeeper "πορτιέρη" ΥΠΕΡ τους! Και άρα  να βλάψουν την ανταγωνιστικότητα κόβοντας πιθανούς μελλοντικούς αναγνώστες τους. Ο νόμος δεν τους δίνει δικαιώματα αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!


Λίγο έλεος δηλαδή με τα σχόλια

 

 

Αυτό λέμε: ο νόμος τους δίνει υποχρεώσεις που στο παρελθόν έχουν αποδείξει, κατ΄εξακολούθηση, ότι δεν είναι διατεθειμένοι να αναλάβουν...

Είναι κόντρα στα συμφέροντά τους. Δεν έχουν κανένα λόγο να το κάνουν και πάντα θα προσπαθούν να εφευρίσκουν τρόπους να παρακάμπτουν τη νομοθεσία. 

Άρα το να τους δίνει "υποχρεώσεις" είναι υποκριτικό και κωμικοτραγικό ταυτόχρονα...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Tlykog said:

Έχεις λογαριασμούς τραπεζών και κάνεις sideloading... Μπράβο και συγχαρητήρια που σου αρέσει να ζεις επικίνδυνα...

 

Ένα επίπεδο πάνω από βόλτα με υποβρύχιο στον Τιτανικό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ τους μπορεί να τσακώνονται αλλά στην Ευρώπη είναι πολύ χρήμα και στο ρευστό δεν το χάνουν. Θα συμμορφωθούν και σε αλκές απαιτήσεις όμως της αγοράς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Αυτό είναι η λογική:

"έχω ένα φίλο που κάνει σεξ με διαφορετικές γυναίκες χωρίς προφύλαξη, αλλά ποτέ δεν κόλλησε κάτι"...

Δεν είπα ποτέ ότι δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά με Android. Το sideloading απλά ξέχνα το. Ασφάλεια και sideloading δεν πάνε στην ίδια πρόταση.

Εκεί διαφώνησα.

Αν δεν είσαι "στούρνος"", όπως αναφέρεις (και διαφωνώ κάθετα με το χαρακτηρισμό σε κάθε περίπτωση) δεν κάνεις sideloading και θεωρείς το κινητό σου ασφαλές. Αλλά βέβαια πας σε μία άλλη κατάσταση, όπου η συσκευή σου αρχίζει να μοιάζει "κλειστή"... 

Εξαίρεση αποτελεί 1 μόνο store: το Fdroid. Αλλά πόσοι το εγκαθιστούν;...1%;2%;

To playstore είναι το πιο ασφαλές store. Ακόμα και σε αυτό έχουν εμφανιστεί θέματα αρκετά, αλλά παραμένει το πιο ασφαλές store. 

... Έκανες και αρνητική αντίδραση στο μήνυμά μου χωρίς καν να καταλάβεις τί γράφω.... Τί να πω;

Εγώ δε θα κάνω το ίδιο στο δικό σου παρόλα αυτά. Ούτε σε αυτό, ούτε στο προηγούμενο...

Ούτε εσύ κατάλαβες τί έγραψα...

Μου αρέσει που γράφω τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ. Αυτό που έκανες παράθεση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ άποψη. Το λέει ΚΑΘΕ site και κάθε σοβαρό κανάλι τεχνολογία στο youtube.

Δεν είναι θέμα Android ή iOS. Αν κάνεις πχ sideloading (εκτός του fdroid) είναι θέμα χρόνου να πέσεις σε κακόβουλο λογισμικό.

Δεν είναι θέμα ευφυίας ή γνώσης πάντα. Εννοείται ότι πολλά μπορείς να το γλυτώσεις, αλλά όχι όλα...

Έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία 26 χρόνια δεκάδες κινητά. Τα περισσότερα, με πολλή μεγάλη διαφορά, ήταν Android. Με όλα τα Android είχα θέματα. 

Οι custom ROMs έλυνα πολλά από αυτά, αλλά δημιουργούνταν άλλα. Τον τελευταίο χρόνο πήγα σε iOS και ηρέμησα. 

Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό. Απλά ότι είναι καλύτερο, από το Android, ΓΙΑ ΜΕΝΑ. Αν ξαναγυρνούσα σε Android θα πήγαινα σε κινητό με "γυμνό" Android. Εξαίρεση η σειρά S της Samsung.

Το Android δεν είναι για geeks. Μη τρελαθούμε. Απευθύνεται ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. Υπάρχουν μοντέλα σε κάθε κατηγορία τιμής. Το θέμα είναι ότι δεν είναι σωστά στημένο ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ.

Δε γράφει πουθενά στο κουτί "αν δεν ξέρεις πως να προστατευτείς από το κακόβουλο λογισμικό μην το πάρεις". Αυτο γίνεται γιατί η Google προϋποθέτει ότι θα χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ το δικό της store, όπου προσπαθεί να σε προστατέψει. Η Apple τα καταφέρνει καλύτερα, αλλά με παραχωρίσεις και άλλες αδυναμίες (πχ έλλειψη παραμετροποίησης). Διαλέγεις και παίρνεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου. 

Είναι ξεκάθαρο τι έγραψες. Το android δεν έχει ασφάλεια . Ακριβώς αυτό έγραψες. Αν ένα site γράφει ότι το android δεν είναι ασφαλές δεν μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό.

Χρησιμοποιώ android απο τις πρώτες εκδόσεις του και ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ασφάλειας όσες παραμετροποιήσεις και αν έκανα. Και από το κινητό κάνω τα πάντα . Αντίστοιχα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το iOS, αλλά προσωπικά με περιορίζει . 

Θα συμφωνήσω όμως ότι όσο ξεφεύγεις από τα όρια της Google τόσο περισσότερο παίζεις με την φωτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, gadgetseek said:

τα αι-φόνια έχουν ήδη παρουσιάσει ΠΟΛΛΑ θέματα με την ασφάλειά τους (με μία μικρή αναζήτηση θα βρεις μπόλικα περιστατικά και μάλιστα στην θεωρούμενη πατρίδα τους - την Αμερική ντε, όχι την Κίνα που κατασκευάζονται..)

όποιος θέλει να παραμείνει στην "ασφάλεια" (= ασφυκτική αγκαλιά) της μηλο-μανούλας, δεν έχει παρά να συνεχίσει να κατεβάζει τα πάντα από το App Store της..

κι εμείς οι υπόλοιποι, που μας αρέσουν οι ΕΠΙΛΟΓΕΣ, αφήστε μας να κάνουμε sideloading κι ότι άλλο εναλλακτικό προσφερθεί..

Υ.Γ: κι ας ρίχνει μετά ό,τι κακό συμβεί στους "ανεύθυνους" χρήστες που τολμούν και ξεστρατίζουν από τον περιφραγμένο κήπο της (μια χαρά θα της κάτσει της Appolυτης..)

sideloading μπορεις να κανεις και τωρα δεν περιμενε την ΕΕσσδ για να το βαλει η αππλ

οταν ομως οι γραφειοκρατες επιβαλλουν ανοιγμα του κινητου πως ακριβως καποιος μπορει να κλεισει το κενο ασφαλειας?

ενα κινητο θα κυκλοφορει δεν θα υπαρχει ανοιχτο και κλειστο

ουσιαστικα δεν αγοραζεις πια αππλ προιον αλλα απο τις οδηγιες των μκο 

8 hours ago, mike299 said:

Άλλη μια κλασική περίπτωση που διαβάζουν τον τίτλο και όχι την ουσία!


Με τον όρο "Gatekeeper" δεν εννοούν ότι θα έχουν κάποιο προστατευτικό/ελεγκτικό ρόλο. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!! Ο νόμος τους αναγνωρίζει ως τόσο μεγάλους που μπορούν να παίξουν τον ρόλο του Gatekeeper "πορτιέρη" ΥΠΕΡ τους! Και άρα να βλάψουν την ανταγωνιστικότητα κόβοντας πιθανούς μελλοντικούς αναγνώστες τους. Ο νόμος δεν τους δίνει δικαιώματα αλλά ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!


Λίγο έλεος δηλαδή με τα σχόλια

 

 

απο ποτε το να το παιζω πορτιερης σπιτι μου αποτελει ζημια για την ανταγωνιστικοτητα? δε σου αρεσει το καταστημα μου μπορεις να πας στους αλλουνου

 

αναρωτιεμαι αυτα τα βλακωδη επιχειρηματα των μκοτζιδων της ευρωπης πως τα οικοιοποιουνται χρηστες του ινσομνια καρμπον ομως!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Είναι ξεκάθαρο τι έγραψες. Το android δεν έχει ασφάλεια . Ακριβώς αυτό έγραψες. Αν ένα site γράφει ότι το android δεν είναι ασφαλές δεν μπορώ να το θεωρήσω σοβαρό.

Χρησιμοποιώ android απο τις πρώτες εκδόσεις του και ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ασφάλειας όσες παραμετροποιήσεις και αν έκανα. Και από το κινητό κάνω τα πάντα . Αντίστοιχα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το iOS, αλλά προσωπικά με περιορίζει . 

Θα συμφωνήσω όμως ότι όσο ξεφεύγεις από τα όρια της Google τόσο περισσότερο παίζεις με την φωτιά.

Όχι δεν το έγραψα. Έγραψα ότι ασφάλεια και sideloading δεν πάνε μαζί. Επίσης έγραψα ότι δεν προστατεύει το μέσο χρήστη. Απευθύνεται ΠΑΝΤΟΥ, αλλά προϋποθέτει ότι έχεις κάποιες γνώσεις για να είσαι σχετικά ασφαλής. 

Θα σου απαντήσω με το γνωστό παράδειγμα:

'Εχω ένα φίλο που κάνει σεξ με διαφορετικές συντρόφους χωρίς προφύλαξη και δεν έπαθε ποτέ τίποτα, άρα η προφύλαξη δεν χρειάζεται" ή 

"Έχω ένα γνωστό που καπνίζει, είναι 95 χρονών και είναι μια χαρά, άρα το κάπνισμα δεν βλάπτει"

Σου έτυχε να μην έχεις πρόβλημα. Μπορεί να έχεις κάποιες γνώσεις και να πρόλαβες/απέφυγες κάποιες "κακοτοπιές", όμως αυτό έγινε καθαρά από δική σου ενέργεια και όχι επειδή σε προστάτεψε το λειτουργικό. Εκτός αυτού, υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάτι να σου ξεφύγει και να εγκαταστήσεις κακόβουλο λογισμικό.

Για το μέσο χρήστη, δεν προτείνω σε καμία περίπτωση να ξεφύγει από τα πλαίσια της Google. Επιπλέον, σε κανέναν δεν προτείνω το sideloading αν χρησιμοποιεί το κινητό για σοβαρή δουλειά.

9 ώρες πριν, NickTG είπε

 

Ένα επίπεδο πάνω από βόλτα με υποβρύχιο στον Τιτανικό! 

Εντάξει, δε θα πεθάνεις κιόλας...

Τα λεφτά θα σου πάρουν... Εσύ θα ζήσεις, απλά πιο φτωχός...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...