Προς το περιεχόμενο

ipad air vs ipad pro


ChristosFis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται μου εχει κολλησει τελευταία η ιδεα της απόκτησης ενος ipad. Κοιτούσα για to ipad air  (256gb)ή το pro(128) (11αρες οθονες και οι δυο) . Τώρα για χρήση  κλασσικα για σερφαρισμα ταινιες και σημειωσεις για σχολη κτλπ ( ισως αποκτηθει ενα apple pencil) . Τι εχετε να προτεινετε ?

Υγ ειμαι ηδη κατοχος ενος macbook air m1 που το εχω αγαπησει

Επεξ/σία από ChristosFis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο από τα δύο για να σε βοηθήσω περισσότερο, όμως σου γράφω επειδή και μένα μου έχει κολλήσει η ιδέα να πάρω ένα ipad. Πραγματικά για αυτό το θέμα υπάρχουν αμέτρητα video στο Youtube με ένα κοινό παρανομαστή: Ζύγισε τις ανάγκες σου και επέλεξε αυτό που είναι καλύτερο για σένα.

Μεταξύ των δύο εγώ θα θα έβαζα από τη μία τον αποθηκευτικό χώρο και από την άλλη, οθόνη και ηχεία.

Θεωρώ ότι για εφαρμογές τα 128 είναι μια χαρά, και δεν έχω ανάγκη για αποθήκευση ταινιών, μουσικής και φωτογραφιών καθώς όλα είναι με stream και cloud. Επίσης στο pro θα έχεις pro motion στην οθόνη, και καλύτερα ηχεία. Για σένα που θέλεις να γράφεις κιόλας,θεωρώ ότι θα είναι καλύτερη η εμπειρία με το apple pencil στην οθόνη του Pro και θα έχεις και καλύτερο ήχο στις ταινίες. Απο κει και πέρα υπάρχουν και άλλες μικροδιαφορές, όπως το touchID ή FaceID. Thunderbolt ή απλό USB που δεν ξέρω αν θα σου κάνουν διαφορά. 

Όπου και να καταλήξεις φαντάζομαι ευχαριστημένος θα μείνεις, αρκεί να ξέρεις από πριν τι θέλεις και να ρίξεις το βάρος σε αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να προσθέσω τη δική μου άποψη, μιας και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετές συσκευές Apple. Έχω Macbook Pro για τη δουλειά, και σκέφτηκα αντί να πάρω ένα Macbook για προσωπική χρήση, να πάρω ένα iPad Pro. Μπορώ να πω ότι τον πρώτο καιρό το είχα ευχαριστηθεί πάρα πολύ, γιατί αν έχει περάσει από τα χέρια σας non Apple tablet, μόλις πιάσετε Apple tablet καταλαβαίνετε τη χαοτική διαφορά που έχει! Οπότε το χρησιμοποιούσα αρκετά τον πρώτο καιρό, για ταινίες/σειρές/surfing κλπ. Αλλά παρατήρησα ότι με τη πάροδο του καιρού, ότι περισσότερο θα έπιανα το Macbook να χαζέψω, παρά το tablet, και ο απλός λόγος είναι ότι σαν tablet δεν είναι καθόλου βολικό να γράφεις. Κουράζεσαι πολύ γρήγορα με το touch keyboard, γιατί δεν έχει πραγματικό feedback στο χέρι, και κατέληξα να πάρω μια αναδιπλούμενη θήκη της logitech που έχει ενσωματωμένο keyboard. Πέρασα πάλι λίγο καιρό χαράς με αυτό το setup, γιατί απέκτησε λόγο ύπαρξης πάλι το tablet, αλλά σιγά σιγά το βαρέθηκα και αυτό, γιατί μετά σταμάτησε να είναι το ίδιο χρηστικό. Έπιανε περισσότερο χώρο, δε μπορείς να το χεις εύκολα στα χέρια/πόδια σου και να γράφεις, βάρυνε λίγο παραπάνω κλπ. Οπότε άρχισε να παραγκωνίζεται κι άλλο, μέχρι που πήρα για προσωπικό ένα Macbook Air Μ1. Εκεί ξεχάστηκε εντελώς, και γραφίδα που είχα πάρει, ελάχιστα τη χρησιμοποιούσα. Οπότε κατέληξα να το πουλήσω στον 1.5 χρόνο.

Αυτά τα λέω με τη λογική ότι μπορεί να φαίνεται ωραίο και εύχρηστο σαν τεχνολογία, αλλά αν δε βρεις τα πραγματικά use cases που θες να το χρησιμοποιείς, θα πιάσει γρήγορα σκόνες. Αυτό που μου "λείπει" λίγο κατά μία έννοια, είναι ότι το έπαιρνα μαζί μου στα ταξίδια, και δεν έπαιρνα λαπτοπ, και δεν ένιωθα καμία διαφορά, και ίσα ίσα με τη θήκη πληκτρολόγιο, ήταν σαν να είχα και λαπτοπ μαζί, και όταν την έβγαζα είχα πάλι τάμπλετ. Αλλά δυστυχώς ως εκεί ήταν η χρησιμότητά του, άλλωστε πόσα ταξίδια να πάω μέσα στο χρόνο για να δικαιολογήσω την ύπαρξή του; Στο σπίτι έπιανε σκόνη. Οπότε προτείνω να το σκεφτείς λίγο παραπάνω αν πραγματικά το θες, εκτός αν δεν υπάρχει οικονομικό ζήτημα, οπότε εννοείται πας για ό,τι σε ευχαριστεί.

Πλέον πάντως τώρα που το σκέφτομαι, θα πήγαινα πιο εύκολα στο iPad Mini, γιατί στις 11" που είναι τα Air και το Pro, γίνεται αρκετά βαρύ, και σε κουράζει αρκετά να το κρατάς για πολύ ώρα. Και ήθελα στην αρχή το 12,9", αλλά ευτυχώς που δε πήγα εκεί εν τέλει. Και εγώ είχα πάει στο Pro, με τη λογική τα περισσότερα Hz κλπ, αλλά εν τέλει δεν είναι και τόσο χρήσιμα σε καθημερινά tasks. Σίγουρα δίνει μια πιο φρέσκια και snappy οπτική στο μενού, αλλά και την απλή τη συνηθίζεις άμεσα και δε καταλαβαίνεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2023 στις 2:03 ΠΜ, ChristosFis είπε

Χαίρεται μου εχει κολλησει τελευταία η ιδεα της απόκτησης ενος ipad. Κοιτούσα για to ipad air  (256gb)ή το pro(128) (11αρες οθονες και οι δυο) . Τώρα για χρήση  κλασσικα για σερφαρισμα ταινιες και σημειωσεις για σχολη κτλπ ( ισως αποκτηθει ενα apple pencil) . Τι εχετε να προτεινετε ?

Υγ ειμαι ηδη κατοχος ενος macbook air m1 που το εχω αγαπησει

Εφοσον υπαρχει ηδη macbook το tablet οπως ανεφεραν πολύ σωστά και οι υπολοιποι (οπου συμφωνουμε μεσες-ακρες) θα εχει περιορισμενη χρηση. Πχ σε ταξιδια προσφερει μεγαλη ευκολια εχει τεραστιο πλεονεκτημα το ταμπλετ εκει αλλα ποσα ταξιδια θα κανεις μεσα στο χρονο. Τωρα μεταξυ διαφορων pro/air ειναι τα Hz του pro, camera, k αν πας για το Ipad Μ2 Pro αντι του Μ1 που εχει το air 5ης γενιας.

Για τη χρηση που το θες (σερφαρισμα, καταναλωση περιεχομενου, σημειωσεις στη σχολη κλπ) και το ipad 10 με τον Α14 θα σε καλυψει με τον περιορισμο στο apple pencil 1ης γενιας. Ta 128 ειναι μια χαρα (τοσο-οσο) το ιδανικο για τους περισσοτερους ομως λογω υπαρξης macbook ισως να κοιταζες κατι πιο οικονομικο. Αν υπαρχει οικονομικη ανεση παιρνεις οτι σε βολευει δηλ. pro :) 

Το μεγεθος των 11 ιντσων παντως ειναι τοσο οσο το mini ισως σου φανει μικρο για καθημερινη χρηση εκτος αν το ζητουμενο σου ειναι η καθημερινη φορητοτητα και το παιρνεις συχνά μαζι σου. Εκει εχει πλεονεκτημα το iPad Mini. Αρα με δεδομενο οτι υπαρχει macbook θα επιλεγαμε ειτε κατι απλο (ipad 10 ή ipad mini) ειτε το Pro παρά το air.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 7/7/2023 στις 2:03 ΠΜ, ChristosFis είπε

Χαίρεται μου εχει κολλησει τελευταία η ιδεα της απόκτησης ενος ipad. Κοιτούσα για to ipad air  (256gb)ή το pro(128) (11αρες οθονες και οι δυο) . Τώρα για χρήση  κλασσικα για σερφαρισμα ταινιες και σημειωσεις για σχολη κτλπ ( ισως αποκτηθει ενα apple pencil) . Τι εχετε να προτεινετε ?

Υγ ειμαι ηδη κατοχος ενος macbook air m1 που το εχω αγαπησει

Ως κατευχαριστημενος κάτοχος Ipad Air 2020 256Gb, θα σου έλεγα ότι το IPad air είναι υπεραρκετό και δεν χρειάζεται το Pro, για τη χρήση που το θες και όχι μόνο καθώς μπορεί να καλύψει πολύ πολύ βαρύτερη χρήση. Το δικό μου με Bionic A14, με neural engine, είναι ταχύτατο, διαθετει 256Gb Nvme σκληρό και αν θέλω βάζω APPLE pencil 2. Όμως για να εχεις ένα μπούσουλα για το τι μπορεί να σηκώσει το εν λόγω μηχάνημα, απλά θα αναφέρω ότι το "βαρύ" CAD πρόγραμμα Shapr3d (μόνο για iOS, όχι Android) στα recommended Specs αναφέρει Bionic A13, A14, οπότε καταλαβαίνεις για τη ισχύ μιλάμε. Και βέβαια το καλύτερο είναι εσύ να τσεκάρεις την εφαρμογή που θέλεις να δουλέψεις, τι hardware προτείνει. Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

iPad Air με 64 gigs ότι καλύτερο θα μπορούσες να επιλέξεις γλητωνεις τα χρήματα του προ και έχεις την ίδια απόδοση M1 chip του ίδιου που έχει το MacBook 8 gigs ram άριστο για σημειώσεις και στη καλύτερη δυνατή τιμή . Έχω βάλει και αγγελία για αυτο αν θες να δεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουν περάσει πολλά iPad από τα χέρια μου. Προς το παρόν έχω 3 εγώ, άλλο ένα η γυναίκα μου και ένα παλιό iPad 4 που έχουμε δώσει στο μικρό για YouTube kids και εκπαιδευτικά apps.

Γενικώς τα iPad καταλήγουν ή να μαζεύουν σκόνη ή να τα χρησιμοποιεί κάποιος συνέχεια. Μέση λύση λίγο δύσκολο. Εμένα προσωπικά με έχουν σώσει σε θέματα δουλειάς για σημειώσεις (note taking, ηχογραφήσεις συνομιλίας, κλπ), σε θέματα παρουσιάσεων και τα χρησιμοποιώ λίγο σε θέματα audio production τώρα τελευταία.

Το 11άρι είναι σίγουρα πιο βολικό από το 12.9 που είναι αρκετά μεγάλο. Αν δεν είσαι σχεδιαστής ή δεν ασχολείσαι με ζωγραφική/sketching τότε σχεδόν σίγουρα πήγαινε στο 11άρι.

Τέλος όλα μου τα iPad είναι iPad Pro. Τα Pro έχουν πολύ καλύτερα ηχεία, καλύτερη οθόνη (true tone, 120hz refresh rate, P3 colour gamut, κλπ) και πίστεψε με στην καθημερινή χρήση τους θα τα εκτιμήσεις τα Pro.

Μην πας για 128 ούτε 256. 512 και πάνω. Κοίτα για καλο-μεταχειρισμένα με εγγύηση, θα σου βγούνε πολύ πιο φτηνά. Τα δίνουν συνήθως άνθρωποι οι οποίοι νομίζανε ότι θέλανε iPad, δεν τους βόλεψε και καθόταν σχεδόν όλο τον καιρό μέχρι να το πουλήσουν. Αν εξαιρέσεις το iPad 4, όλα μου τα iPad Pro τα πήρα μεταχειρισμένα και ήταν όλα άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να πάρω ένα iPad στην σύζυγο δώρο και βλέπω ότι στην αγορά υπάρχει αυτό της 9ης γενειάς στα €350 καθώς και της 10ης γενειάς στα €598 και τα δυο με 64GB. 

Με μια πρώτη σκέψη, η διαφορά τιμής είναι τεράστια ... αλλά στην πραγματικότητα πόσο διαφορετικά είναι τα δυο iPad μεταξύ τους ώστε να προτιμήσω το δεύτερο ?

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...