Προς το περιεχόμενο

Τι Windows σηκωνει αυτο το συστημα ;


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας στο χωριο οπου ερχομαι καθε παρασκευοσαββατοκυριακο εχω ενα συστημα με τα εξης χαρακτηριστικα λες και ειναι απο μια αλλη εποχη.
Intel Core i5 4460
asrock H81M-K
8GB RAM
500GB TOSHIBA MQ01ABD050
και του εχω βαλει πανω τα windows 10 pro 64 bit
Εδω ειναι και το προβλημα μου οπου κολλαει να ανοιξει το youtube κολλαει να ανοιξει το mozilla. Μολις ξεκινησει και μπει στα windows μενει εκει κολλημενο για λιγα λεπτα.
Να του βαλω τα windows 7 ultimate ; Θα πηγαινει πιο γρηγορα παρα τα windows 10 που του εχω τωρα ; Σπαζουν τα νευρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Καλημερα σας στο χωριο οπου ερχομαι καθε παρασκευοσαββατοκυριακο εχω ενα συστημα με τα εξης χαρακτηριστικα λες και ειναι απο μια αλλη εποχη.
Intel Core i5 4460
asrock H81M-K
8GB RAM
500GB TOSHIBA MQ01ABD050
και του εχω βαλει πανω τα windows 10 pro 64 bit
Εδω ειναι και το προβλημα μου οπου κολλαει να ανοιξει το youtube κολλαει να ανοιξει το mozilla. Μολις ξεκινησει και μπει στα windows μενει εκει κολλημενο για λιγα λεπτα.
Να του βαλω τα windows 7 ultimate ; Θα πηγαινει πιο γρηγορα παρα τα windows 10 που του εχω τωρα ; Σπαζουν τα νευρα μου.

Αυτά τα χαρακτηριστικά μια χαρά είναι για τα windows 10. Κοίτα να καθαρίσεις τον επεξεργαστή και να αλλάξεις την πάστα. Η καθυστέρηση μπορεί να οφείλεται και από τα RAM.

Βλέπε και την υγεία του σκληρού.  

Επεξ/σία από kinhthra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thelos257 είπε

Καλημερα σας στο χωριο οπου ερχομαι καθε παρασκευοσαββατοκυριακο εχω ενα συστημα με τα εξης χαρακτηριστικα λες και ειναι απο μια αλλη εποχη.
Intel Core i5 4460
asrock H81M-K
8GB RAM
500GB TOSHIBA MQ01ABD050
και του εχω βαλει πανω τα windows 10 pro 64 bit
Εδω ειναι και το προβλημα μου οπου κολλαει να ανοιξει το youtube κολλαει να ανοιξει το mozilla. Μολις ξεκινησει και μπει στα windows μενει εκει κολλημενο για λιγα λεπτα.
Να του βαλω τα windows 7 ultimate ; Θα πηγαινει πιο γρηγορα παρα τα windows 10 που του εχω τωρα ; Σπαζουν τα νευρα μου.

Τι λες τώρα; Και 11άρια παίρνει αν φτιάξεις το usb με το rufus και τσεκάρεις να παρακάμψει τους ελέγχους των 11.

Τα κολλήματα κατά 99% είναι από τον δίσκο, όπως επεσήμανε ο Aris. Αν θέλεις κάνε έναν έλεγχο με το hdsentinel να δεις την υγεία του. Πάρε έναν 240-250-256 ssd και κάνε μια καθαρή εγκατάσταση 10 ή 11 και θα πετάει. Δες κάποιον από τους παρακάτω για τους οποίους έχω άποψη (μακριά από SP).

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=9983945%2C12731729%2C31155325%2C36810218%2C35857646%2C16979777

Κατέβασε και τρέξε το tool της ms και επέλεξε την αποθήκευση iso και όχι να ετοιμάσει αυτό το usb. Μετά ετοίμασε ένα usb με το ventoy (προσοχή, πάρε bakcup καθώς θα το διαγράψει τελείως) και ρίξε μέσα στο partition ISO που θα σου ετοιμάσει το iso των 10 και αν θέλεις βάλε και από τα 7άρια αν έχεις iso ή ότι άλλο λειτουργικό θέλεις, προτείνω και ένα hirrens για βλάβες.

Μετά στο pc αποσύνδεσε τελείως των hdd και σύνδεσε μόνο τον ssd για να μην σου χώσει κανένα dual boot με τον παλιό δίσκο. Μπούταρε από το usb, στήσε τα windows και μην συνδέσεις το καλώδιο του ίντερνετ ή το wifi usb (ότι έχεις) μέχρι να μπεις στα windows. Όταν σου ζητήσει να κάνεις τον χρήστη μην πας online και επέμενε για τοπικό λογαριασμό και χωρίς τις δυνατότητες του microsoft account.

Αν θέλεις σύνδεσε σαν 2ο δίσκο και τον μηχανικό αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση. Φρόντισε μόνο να έχεις μαζί σου και ένα ακόμα sata καλώδιο μήπως δεν έχει το pc άλλο sata μέσα, εκτός αν έχει sata DVD και χρησιμοποιήσεις αυτό το καλώδιο για τον 2ο δίσκο.

Η ενεργοποίηση θα γίνει αυτόματα αν τα 10άρια που έχεις είναι νόμιμα. Αν είναι με loader θα χρειαστείς κλειδί (πάρε ένα φθηνό online) ή ξανά loader.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τι λες τώρα; Και 11άρια παίρνει αν φτιάξεις το usb με το rufus και τσεκάρεις να παρακάμψει τους ελέγχους των 11.

Τα κολλήματα κατά 99% είναι από τον δίσκο, όπως επεσήμανε ο Aris. Αν θέλεις κάνε έναν έλεγχο με το hdsentinel να δεις την υγεία του. Πάρε έναν 240-250-256 ssd και κάνε μια καθαρή εγκατάσταση 10 ή 11 και θα πετάει. Δες κάποιον από τους παρακάτω για τους οποίους έχω άποψη (μακριά από SP).

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=9983945%2C12731729%2C31155325%2C36810218%2C35857646%2C16979777

Κατέβασε και τρέξε το tool της ms και επέλεξε την αποθήκευση iso και όχι να ετοιμάσει αυτό το usb. Μετά ετοίμασε ένα usb με το ventoy (προσοχή, πάρε bakcup καθώς θα το διαγράψει τελείως) και ρίξε μέσα στο partition ISO που θα σου ετοιμάσει το iso των 10 και αν θέλεις βάλε και από τα 7άρια αν έχεις iso ή ότι άλλο λειτουργικό θέλεις, προτείνω και ένα hirrens για βλάβες.

Μετά στο pc αποσύνδεσε τελείως των hdd και σύνδεσε μόνο τον ssd για να μην σου χώσει κανένα dual boot με τον παλιό δίσκο. Μπούταρε από το usb, στήσε τα windows και μην συνδέσεις το καλώδιο του ίντερνετ ή το wifi usb (ότι έχεις) μέχρι να μπεις στα windows. Όταν σου ζητήσει να κάνεις τον χρήστη μην πας online και επέμενε για τοπικό λογαριασμό και χωρίς τις δυνατότητες του microsoft account.

Αν θέλεις σύνδεσε σαν 2ο δίσκο και τον μηχανικό αφού τελειώσεις με την εγκατάσταση. Φρόντισε μόνο να έχεις μαζί σου και ένα ακόμα sata καλώδιο μήπως δεν έχει το pc άλλο sata μέσα, εκτός αν έχει sata DVD και χρησιμοποιήσεις αυτό το καλώδιο για τον 2ο δίσκο.

Η ενεργοποίηση θα γίνει αυτόματα αν τα 10άρια που έχεις είναι νόμιμα. Αν είναι με loader θα χρειαστείς κλειδί (πάρε ένα φθηνό online) ή ξανά loader.

Καλημερα μαλλον θα αγορασω ενα σκληρο δισκο ssd και θα τον συνδεσω πανω για καλυτερες επιδοσεις αυτο θα κανω. η μνημη ραμ ειναι 8gb. Ισως του περασω και τα windows 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα πας στα 11 κάντο από στικάκι που έγινε με το rufus για να μην σε παιδεύψει η εγκατάσταση. Βάλτο να σου κάνει και έναν τοπικό λογαριασμό αλλά στο όνομα του λογαριασμού μην βάλεις Ελληνικά γράμματα ή κενά προτίμησε κάτι απλό του στυλ user ή thelos γιατί έχει παρατηρηθεί ότι κάποιες εφαρμογές (π.χ. kodi) δεν δουλεύουν σωστά όταν το όνομα του χρήστη είναι στα Ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, thelos257 said:

Καλημερα μαλλον θα αγορασω ενα σκληρο δισκο ssd και θα τον συνδεσω πανω για καλυτερες επιδοσεις αυτο θα κανω. η μνημη ραμ ειναι 8gb. Ισως του περασω και τα windows 11.

οχι μαλλον είναι μονόδρομος για τα προβλήματα που εχεις , μετα κοιτάς για μια gpu 1030 να βοηθήσεις και το video playback

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Aris_ είπε

οχι μαλλον είναι μονόδρομος για τα προβλήματα που εχεις , μετα κοιτάς για μια gpu 1030 να βοηθήσεις και το video playback

Αρα να βρω και καρτα γραφικων λες ; Ποσο θα παει αυτη η μεταχειρισμενη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεσαι ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο SSD...............! ουτε καν καρτα γραφικων.......!!! 

 

Κοιτα το συστημα HTPC της υπογραφης μου....!!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, thelos257 said:

Αρα να βρω και καρτα γραφικων λες ; Ποσο θα παει αυτη η μεταχειρισμενη ;

οχι πανω απο 50ε και αυτα γιατι εκει ειναι το οριο στα μεταχειρο , να την τεσταρης αν μπορεις τρεξε ενα bench

 

κοιτα τιμες

https://vi.aliexpress.com/w/wholesale-gtx-1030-2gb-gddr5.html?catId=0&initiative_id=AS_20230708004857&SearchText=gtx+1030+2gb+gddr5&spm=a2g0o.home.1000002.0

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να παίζεις παιχνίδια θέλεις και μια κάρτα γραφικών. Η 1030 είναι βασική κάρτα αλλά με μια τέτοια παίζω farcry 3 σε 1080p με χαμηλομένα γραφικά και call of juarez το 1ο με φουλ γραφικά σε έναν amd A8 6600K με 4gb ram.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δίσκος 100%, πολύ συχνό θέμα. εννοείται ότι πρέπει τα windows να μπουν στον ssd έτσι; μπορείς να κάνεις format τον παλιό και να τον κρατήσεις για storage.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπορεί να δουλέψει και με HDD, αν δεν έχει μηχανικό πρόβλημα.

Η καθυστέρηση που αναφέρει ο TS δε δικαιολογείται απλά επειδή έχει HDD.

Μπορεί το σύστημα του να έχει malware και μαμούνια, να είναι πλήρως κατακερματισμένα τα αρχεία του, ή και όλα αυτά μαζί.

Ένας έλεγχος στο δίσκο και φρέσκια εγκατάσταση για αρχή θα δείξει τι μπορεί να έφταιγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο HDD και πόσο μάλλον στις 5.4000rpm είναι η αιτία του προβλήματος.

Και με καθαρή εγκατάσταση, δυστυχώς Windows 10/11 θα δουλεύει συνεχώς με 100% disk usage με αποτέλεσμα τα κολλήματα που αναφέρει ο TS. 

Στις 7/7/2023 στις 10:35 ΠΜ, thelos257 είπε

Καλημερα σας στο χωριο οπου ερχομαι καθε παρασκευοσαββατοκυριακο εχω ενα συστημα με τα εξης χαρακτηριστικα λες και ειναι απο μια αλλη εποχη.
Intel Core i5 4460
asrock H81M-K
8GB RAM
500GB TOSHIBA MQ01ABD050
και του εχω βαλει πανω τα windows 10 pro 64 bit
Εδω ειναι και το προβλημα μου οπου κολλαει να ανοιξει το youtube κολλαει να ανοιξει το mozilla. Μολις ξεκινησει και μπει στα windows μενει εκει κολλημενο για λιγα λεπτα.
Να του βαλω τα windows 7 ultimate ; Θα πηγαινει πιο γρηγορα παρα τα windows 10 που του εχω τωρα ; Σπαζουν τα νευρα μου.

Είναι αμαρτία έστω για τα 10-15€ που κάνει ένας απλός SSD (με τον οποίο θα δεις τεράστιες διαφορές) να βάλεις λειτουργικό που έχει σταματήσει εδώ και καιρό να υποστηρίζεται από τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...