Προς το περιεχόμενο

Κουτάκι πρίζας τηλεφώνου


BaggelhsKer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. 

Μετακομίζω σε μία γκαρσονιέρα αλλά δεν έχει εντός του διαμερίσματος κουτάκι πρίζας τηλεφώνου ώστε να βάλω ίντερνετ που θέλω. 

Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως γραμμή τηλεφώνου υπάρχει. Είναι πολυκατοικία. 

Ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να περαστεί αυτό το κουτάκι? Πρέπει ο ηλεκτρολόγος να σκάψει τοίχο κτλπ ώστε να περαστούν τα καλώδια? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν μπορει να στο απαντησει αυτο.

Σε πρωτη φαση θα κανεις την αιτηση σε οποια εταιρια θελεις.
Αφου ερθει ο τεχνικος της εταιριας αυτος θα σου πει εαν βρισκει καλωδια προς το διαμερισμα, σε αυτη την περιπτωση θα στα συνδεσει, η ειναι ολα πολυ μπλεγμενα και θελεις ηλεκτρολογο να ψαξει, σε αυτη την περιπτωση θα παει στον πινακα της πολυκατοικιας και θα αφησει ενα κομματι καλωδιο με χαρτακι και το ονομα σου για να το βρει ο ηλεκτρολογος σου.

Εαν θες ηλεκτρολογο τοτε τον καλεις και αυτος θα απαντησει που ειναι τα καλωδια και εαν δεν υπαρχουν η εαν ειναι σε τραγικη κατασταση θα σου περασει καινουργια.

Το κοστος επιβαρυνει κανονικα τον ιδιοκτητη καθως η γραμμη για τηλεφωνο ειναι δεδομενη και δεν ειναι μια ζημια που προκαλεσες εσυ.
Ειναι μια ευκαιρια να δεις εαν ο ιδιοκτητης ειναι καραγκιοζης η λογικος ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, BaggelhsKer είπε

Μετακομίζω σε μία γκαρσονιέρα αλλά δεν έχει εντός του διαμερίσματος κουτάκι πρίζας τηλεφώνου ώστε να βάλω ίντερνετ που θέλω.

πολυ ωραια, ενοικιαση διαμερισματος χωρις τηλεφωνο

2 ώρες πριν, BaggelhsKer είπε

Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως γραμμή τηλεφώνου υπάρχει. Είναι πολυκατοικία.

το θεμα ειναι, να υπαρχει τηλ. γραμμη σε καθε διαμερισμα και οχι 1 γραμμη για ολο το κτηριο. προσοχη στην εννοια "σε καθε", σημαινει "εντος" του χωρου

------

αν υπαρχει καλη διαθεση και απο τις 2 πλευρες, ολα τα τεχνικα προβληματα μπορουν να λυθουν. Καλουμε τον σωστο τεχνικο, πληρωνουμε και ολα ΟΚ.

SOS. δεν κανουμε καμια αιτηση ΠΟΥΘΕΝΑ. Οταν ειμαστε ενοικιαστες, πρωτα ειμαστε 100% σιγουροι για την σωστη λειτουργια και τον τερματισμο της καλωδιωσης και μετα ολα τα αλλα. Θελουμε ηλεκτρολογο / τεχνικο με οργανο μετρησης δικτυου και οχι με απλο πολυμετρο.

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/7/2023 στις 11:57 ΠΜ, BaggelhsKer είπε

 

Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως γραμμή τηλεφώνου υπάρχει. 

      Από τη στιγμή που υπάρχει γραμμή τηλεφώνου απλά πρέπει να την βρεις.

      Η γραμμή μπορεί να τερματίζει σε μία παλιά διπολική πρίζα (εικόνα 1), να τερματίζει στην παλιά επιτοίχια επαφή τερματισμού του Ο.Τ.Ε. (εικόνα 2), να έρχεται σαν δύο καλώδια κόκκινου μπλε χρώματος (ραζίμ) μέσα σε ένα κουτί στον τοίχο (εικόνα 3) ή τέλος να είναι δύο καλώδια κόκκινου μπλε χρώματος (ραζίμ) που βγαίνουν χύμα από τον τοίχο. 

      Κοίτα λοιπόν στην γκαρσονιέρα ειδικά στον τοίχο δίπλα στην είσοδο αν υπάρχει κάτι από αυτά. Αν υπάρχει είναι η τηλεφωνική γραμμή σου που έρχεται από τον κατανεμητή.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εχω πετυχει περιπτωση που υπηρχαν τα καλωδια αλλα ο ηλιθιος γιατι για ηλιθιο μιλαμε στοκαρε την τρυπα που εβγαιναν τα καλωδια αφου τα εβαλε μεσα στην τρυπα.

να του κοπανας το κεφαλι στον τοιχο μεχρι να πεσει ο τοιχος. την βρηκα την πριζα επειδη απλα φαινοταν αλλοιωση πανω στον τοιχο λογω της τρυπας και του στοκαρισματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...