Προς το περιεχόμενο

Τι μπορώ να χρεώσω για την συντήρηση ιστοσελίδας ως freelancer;


Ponous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Μετά από μερικά χρόνια στο επάγγελμα ως υπάλληλος, είμαι πλέον έτοιμος να παρέχω κάποιες υπηρεσίες ως freelancer σε εταιρείες ή απλά επαγγελματίες που χρειάζονται μια ιστοσελίδα. Την σελίδα δεν την φτιάχνω με wordpress ή κάτι έτοιμο, αλλά με δικό μου διαχειριστικό το οποίο ξόδεψα αρκετό χρόνο να το υλοποιήσω. Πάνω κάτω, για την υλοποιήση της σελίδας μπορώ να υπολογίσω πόσο πρέπει να χρεώσω... τώρα το ερώτημα μου είναι τι μπορώ να χρεώσω για την συντήρηση της ιστοσελίδας αφού πλέον χρησιμοποιούν το δικό μου διαχειριστικό που παρέχει κάποιες συγκεκριμένες διευκολύνσεις.

Δινω περισσότερες πληροφορίες για τις υπηρεσίες που προσφέρω και που χρειάζομαι τα φώτα σας (Τιμές Ελλάδας ή/και εξωτερικού)

Γενικά

Αν μια εταιρεία μπορεί να προσφέρει κάτι εξατομικευμένο και να χρεώσει ένα σκασμό λεφτά, ένας freelancer να χρησιμοποιήσει έτοιμες υπηρεσίες και να χρεώσει κάτι λιγότερο... εγώ βρίσκομαι κάπου στη μέση. Προσφέρω κάτι custom ως freelancer. Το αρχικό κόστος θα εξαρτηθεί από τον χρόνο που θα χρειαστεί να υλοποιήσω την σελίδα.

Συντήρηση σελίδας - Τι χρεώνω για τα πιο κάτω;

Εκτός από τα πάγια έξοδα (hosting, domain κτλπ) θα ήθελα να χρεώσω τα πιο κάτω μηνιαία (έστω χρονιαία) όπως κάνει κι η wordpress/wix... αλλά θα ήθελα και την άποψη σας εδώ

  • Βασικό πακέτο
    • Περιλαμβάνει το διαχειριστικό, ο πελάτης μπορεί να επεξεργαστεί το site σε όλες τις διαθέσιμες γλώσσες, user-role-permissions, logging/audit trail, τι αλλαγές έκανε ο κάθε χρήστης, unlimited users, και κάποιο χρονικό διάστημα για επίλυση bugs μήπως;
  • Backups
    • (Daily? Weekly?)
  • Google analytics reports
  • SEO
    • Κάθε σελίδα περίεχει επιπλέον πεδία (κάποια δημιουργούνται αυτόματα) για να γίνοντα SEOptimized. Π.χ. αν γράψει ένα άρθρο πρέπει να υπάρχουν κάποια διαφορετικά πεδία στη σελίδα
  • Blogging
  • Portfolio - Gallery - Projects
  • Custom services
    • Ότι έξτρα υπηρεσίες θα χρειαστεί ο πελάτης

Γνωρίζει κάποιος τι τιμές παίζουν για αυτά σε Ελλάδα ή Ευρώπη; Κυρίως με "καίει" το βασικό πακέτο πόσο πρέπει να χρεωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...