Προς το περιεχόμενο

ΣΤΡΩΣΙΜΟ crypton


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφορουμητες τα φώτα σας, λοιπόν νέος κάτοχος ενός crypton s 115. Εχω κανει τα πρωτα 160 χλμ γενικά μαλακα και προοδευτικα μέχρι 60χλμ. Τώρα πως συνεχίζω ένα καλό ΣΤΡΩΣΙΜΟ; ανοίγω το γκάζι μέχρι το μισό και ως τα 70-75 χλμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές βόλτες με κρανάκι πάντα. Μην τρελαίνεσε αρκεί να επιταχύνεις και να φρενάρεις και γενικά να οδηγείς ομαλά και γλυκά χωρίς υπερβολές για τα πρώτα 1000 χλμ. να το μάθεις και να σε μάθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DREAMAX είπε

Καλές βόλτες με κρανάκι πάντα. Μην τρελαίνεσε αρκεί να επιταχύνεις και να φρενάρεις και γενικά να οδηγείς ομαλά και γλυκά χωρίς υπερβολές για τα πρώτα 1000 χλμ. να το μάθεις και να σε μάθει..

Εννοείται πως δεν ανεβαίνουμε δίχως το κράνος + μπουφάν. Γενικά μαλακά παω απλά ως τώρα πηγαινα Μαξ 60χλμ και τώρα λέω να ανεβω στα 70 με 75

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά (όχι μόνο το μηχανάκι) στην αρχή πάτημα γκάζι με 25-30% και άφημα, μετά 50% και άφημα, 75%, 100% και μετά τέλος. Αυτό το πάτημα-άφημα για να γίνει σωστά το στρώσιμο μεταξύ ελατηρίων, κυλίνδρου και πιστονιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, listerstorm είπε

Γενικά (όχι μόνο το μηχανάκι) στην αρχή πάτημα γκάζι με 25-30% και άφημα, μετά 50% και άφημα, 75%, 100% και μετά τέλος. Αυτό το πάτημα-άφημα για να γίνει σωστά το στρώσιμο μεταξύ ελατηρίων, κυλίνδρου και πιστονιού.

Εννοείς πως κατά την διάρκεια μιας διαδρομής να αυξομειωνουμε το γκάζι, σωστά; αυτό συμβαίνει γιατί κινούμαι μέσα σε πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμενο μηχανακι τα 70-75 μου φαινονται καπως πολλα για στρωσιμο, θα σου προτεινα γενικα λιγοτερο γκαζι μεχρι τα 1500 χλμ περιπου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, cheaptech είπε

Εννοείς πως κατά την διάρκεια μιας διαδρομής να αυξομειωνουμε το γκάζι, σωστά; αυτό συμβαίνει γιατί κινούμαι μέσα σε πολη

Πατάς αφήνεις, πατάς αφήνεις στρωτά, γρήγορη αυξομείωση του γκαζιού δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απλα οδηγάω προσεχτικά στα πρώτα 1000χλμ χωρίς να το σκίζω αλλά όχι και σαν να είναι μωράκι ... ποτέ δεν είχα θέμα .

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2023 στις 7:57 ΜΜ, cheaptech είπε

Συμφορουμητες τα φώτα σας, λοιπόν νέος κάτοχος ενός crypton s 115. Εχω κανει τα πρωτα 160 χλμ γενικά μαλακα και προοδευτικα μέχρι 60χλμ. Τώρα πως συνεχίζω ένα καλό ΣΤΡΩΣΙΜΟ; ανοίγω το γκάζι μέχρι το μισό και ως τα 70-75 χλμ;

Δεν εχει να κανει τοσο με τα χλμ οσο με το φορτιο που δεχεται το μοτερ!  πχ αν μενεις σε καμια μεγαλη ανηφορα το στρωσιμο παει περιπατο..!!!

Απλα για ψυχολογικους λογους ''περισσοτερο'' μην το ζορισεις για τα πρωτα 1000χλμ Καπου εκει εγω θα αλλαζα και τα λαδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάδια στα 1000χλμ? Υπερβολικό το βρίσκω. Αλλά τι υπερβολικό εδώ υπάρχουν άτομα που αλλάζουν λάδια στα αυτοκίνητα τούς κάθε 5000χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, mak3don είπε

Λάδια στα 1000χλμ? Υπερβολικό το βρίσκω. Αλλά τι υπερβολικό εδώ υπάρχουν άτομα που αλλάζουν λάδια στα αυτοκίνητα τούς κάθε 5000χλμ

 

24 λεπτά πριν, mak3don είπε

Λάδια στα 1000χλμ? Υπερβολικό το βρίσκω. Αλλά τι υπερβολικό εδώ υπάρχουν άτομα που αλλάζουν λάδια στα αυτοκίνητα τούς κάθε 5000χλμ

Αυτά ο κατασκευαστής λέει αλλαγή κάθε 3000 χιλιόμετρα, για πρώτη αλλαγή μετά τι στρώσιμο συνήθως γίνεται στα 1000 χιλιόμετρα

Περνούν 1 λίτρο λάδι αντε μερικά πάπια να περνούν 1,2 λίτρα τα περισσότερα δεν έχουν καν φίλτρο λαδιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mak3don said:

Λάδια στα 1000χλμ? Υπερβολικό το βρίσκω. Αλλά τι υπερβολικό εδώ υπάρχουν άτομα που αλλάζουν λάδια στα αυτοκίνητα τούς κάθε 5000χλμ

και στης τρις μου μηχανές λέει
πρώτα 1,000 αλλαγη λάδια (break in period) τα πρώτα λάδια δλδ
μετά μια μηχανη λέει αλλαγη ανά 5 χιλιάδες χιλομετρα η άλλη λέει ανά 6 χιλιάδες και η τρίτη (που δεν την εχω πλέον) ανα 8 χιλιάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mak3don είπε

Λάδια στα 1000χλμ? Υπερβολικό το βρίσκω. Αλλά τι υπερβολικό εδώ υπάρχουν άτομα που αλλάζουν λάδια στα αυτοκίνητα τούς κάθε 5000χλμ

Τοσο ειναι αν ειναι ημ. εντος πολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...