Προς το περιεχόμενο

Career paths εκτός από web development


Αλάνι_08

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 22 χρονών και φέτος παίρνω το πτυχίο μου από σχολή πληροφορικής. Γενικότερα απέκτησα γνώσεις σε διάφορους τομείς τόσο από projects και μαθήματα της σχολής, όσο και από προσωπική ενασχόληση. Ωστόσο, αυτό που συμπέρανα είναι πως παρά την μεγάλη ζήτηση που έχει ο τομέας του web development, δεν θα ήθελα να γίνω ένας απλός web developer και να γράφω React, Angular κτλπ. Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι πιο "ξεχωριστό" που να μην είναι τόσο συνηθισμένο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια career paths που πιστεύετε θα έχουν άνθηση στα επόμενα χρόνια και αξίζει να ασχοληθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κανεις δεν μπορει να πει με απολυτη σιγουρια τι θα εχει ανθηση, το θεμα των ημερων ειναι AI/ML. Το ποσο γρηγορα και το εαν υπαρξει κορεσμος στον τομεα δεν ειναι βεβαιο, αλλα ειναι οτι πιο hot τωρα.
Για κατι πιο "ξεχωριστο", εχεις δοκιμασει game development; Μη σε ξεγελαει οτι στην Ελλαδα θεωρειται "εξωτικο" λογω ελλειψης τοπικης κουλτουρας game development, στο κατω-κατω στον χωρο των developers δεν υπαρχουν συνορα πια, πολλα studios εχουν ατομα που εργαζονται απομακρυσμενα.
Αλλη περιπτωση: AR/XR/VR.Πολλοι εδω το εχουν καταδικασει ως "τελειωμενο" αλλα αυτη τη στιγμη δυσκολευομαι να βρω tech εταιρεια που να ΜΗΝ εχει κανει επενδυση σ'αυτο. Ο γιος μου επελεξε αυτο το path και δεν θα μπορουσε να ηταν πιο ευχαριστημενος.

Επισης προσφατα υπαρχει μια ταση για επιστροφη σε low-level γλωσσες (C/C++, Rust, Zig) και APIs οπως WebGPU. Γενικως καλο ειναι να εισαι ευελικτος και να γνωριζεις πραγματα περα απ'το comfort zone σου, που απ'οτι φαινεται το'χεις αφου οπως λες πειραματιζεσαι και μονος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα δεν έχει βιομηχανία για να βρεις πολλές ενδιαφέρουσες θέσεις εργασίας και η πληροφορική σε περιορίζει σε σημαντικό βαθμό. Δηλαδή ενώ ένας μηχανολόγος μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί με πράγματα της πληροφορικής που δεν διδάχτηκε, ένας πληροφορικός πιο δύσκολα μπορεί να διεκδικήσει θέσεις εργασίας που να απαιτούν τίτλο σπουδών παραδοσιακού μηχανικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ασχοληθείς με devOps η devSecOps (και τα δύο πανδυσκολα, και τα δύο με μεγάλη ζήτηση και Ελλάδα και έξω , και τα 2 με τρέλα λεφτά). Έχει υπόψη σου ότι θα σου πάρει 5-6 χρόνια απείρου διαβάσματος για να φτάσεις σε ένα αποδεκτό επίπεδο (να είχα ένας καλός mid).

Σκέψου εγώ φέτος πήρα το 1ο πτυχίο k8s και μου πήρε 1.5 χρόνο διαβάσματος (1 ώρα την ημέρα). (Είμαι ήδη senior full stack dev).

DevOps και devSecOps, γίνεσαι από 2 paths. Ειτε από sysAdmin είτε από developer. 

Οι DevOps που έχουν background developer είναι πάρα πολύ λιγότεροι συγκριτικά με τους DevOps με background sysAdmin και είναι ακόμα πιο περιζήτητοι (και εννοείται αμοίβονται και καλύτερα) .!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, filip123go said:

Μπορείς να ασχοληθείς με devOps η devSecOps (και τα δύο πανδυσκολα, και τα δύο με μεγάλη ζήτηση και Ελλάδα και έξω , και τα 2 με τρέλα λεφτά). Έχει υπόψη σου ότι θα σου πάρει 5-6 χρόνια απείρου διαβάσματος για να φτάσεις σε ένα αποδεκτό επίπεδο (να είχα ένας καλός mid).

Σκέψου εγώ φέτος πήρα το 1ο πτυχίο k8s και μου πήρε 1.5 χρόνο διαβάσματος (1 ώρα την ημέρα). (Είμαι ήδη senior full stack dev).

DevOps και devSecOps, γίνεσαι από 2 paths. Ειτε από sysAdmin είτε από developer. 

Οι DevOps που έχουν background developer είναι πάρα πολύ λιγότεροι συγκριτικά με τους DevOps με background sysAdmin και είναι ακόμα πιο περιζήτητοι (και εννοείται αμοίβονται και καλύτερα) .!

Ποσο κοστιζει το πτυχιο k8s;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Ποσο κοστιζει το πτυχιο k8s;  

Κανονιά έχει 395 δολάρια, αλλά η linux foundation βγάζει πολύ συχνα -40% . Και πριν απο λίγο καιρό νομίζω είχε. 
https://training.linuxfoundation.org/certification/certified-kubernetes-application-developer-ckad/
Αυτά μόνο για να δώσεις. 

Για διάβασμα εγω είχα συνδρομή στο kodekloud , οπου είναι 35 ευρώ το μήνα αν θυμαμαι καλα (και εκει είχα πετύχει προσφορα) . οποτε 35χ18 , αλλα 630 ευρώ. 
Και το πτυχίο κάνει expire σε 2 χρόνια. Δεν είναι για πάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, filip123go said:

Κανονιά έχει 395 δολάρια, αλλά η linux foundation βγάζει πολύ συχνα -40% . Και πριν απο λίγο καιρό νομίζω είχε. 
https://training.linuxfoundation.org/certification/certified-kubernetes-application-developer-ckad/
Αυτά μόνο για να δώσεις. 

Για διάβασμα εγω είχα συνδρομή στο kodekloud , οπου είναι 35 ευρώ το μήνα αν θυμαμαι καλα (και εκει είχα πετύχει προσφορα) . οποτε 35χ18 , αλλα 630 ευρώ. 
Και το πτυχίο κάνει expire σε 2 χρόνια. Δεν είναι για πάντα....

Αν δουλεύεις πανω σε k8s ομως δε ξερω αν εχει νοημα να παρεις ξανα πτυχιο ομως.

Μετράει για να βρεις δουλειά σε devops;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Αν δουλεύεις πανω σε k8s ομως δε ξερω αν εχει νοημα να παρεις ξανα πτυχιο ομως.

Μετράει για να βρεις δουλειά σε devops;

Μετράει, γιατί σε προκηρύξεις που βγαινουν για  ΕΕ, ζητάνε πχ 4 άτομα με αυτό το πτυχίο, για να πάρεις μέρος. 
Και γενικώς είναι μια καλή πιστοποίηση. Δλδ εαν δεν έχεις διαβάσει, δεν περνάς, οπότε εαν ο εργοδότης σου  είναι άσχετος με το αντικείμενο, θα προτιμήσει κάποιον με την πιστοποίηση. 

Αυτοί είναι οι κυριότεροι λόγοι. Αλλιώς , συμφωνω, εαν απλά κάνεις jump απο μια εταιρεία πληροφορικής σε άλλη, δεν χρειάζεται .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ασχοληθείς με το hardware πχ με προγραμματισμό FPGA. Επίσης υπάρχει και ο τομέας του IoT που ασχολείσαι πολύ με embedded συστήμα αλλά και με δίκτυα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/7/2023 στις 1:37 ΠΜ, Αλάνι_08 είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 22 χρονών και φέτος παίρνω το πτυχίο μου από σχολή πληροφορικής. Γενικότερα απέκτησα γνώσεις σε διάφορους τομείς τόσο από projects και μαθήματα της σχολής, όσο και από προσωπική ενασχόληση. Ωστόσο, αυτό που συμπέρανα είναι πως παρά την μεγάλη ζήτηση που έχει ο τομέας του web development, δεν θα ήθελα να γίνω ένας απλός web developer και να γράφω React, Angular κτλπ. Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι πιο "ξεχωριστό" που να μην είναι τόσο συνηθισμένο. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια career paths που πιστεύετε θα έχουν άνθηση στα επόμενα χρόνια και αξίζει να ασχοληθώ;

Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο είναι προγραμματιστής σε βιομηχανία "υψηλής" τεχνολογίας*. Για κάτι τέτοιο θέλει απλά καλή γνώση C# ή C++, μαζί με γνώση ή ικανότητα  γρήγορης μάθησης στοιχείων άλλων τομέων, πχ ηλεκτρολογίας/ηλεκτρονικής, μηχανολογίας, φωτονικής, κλπ. Αν ξέρεις και προγραμματισμό FPGA όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, πολύ πολύ καλύτερα ακόμη. Όλα αυτά βέβαια σημαίνουν μόνο ένα πράγμα: εξωτερικό.

Αν είσαι 22 ετών, μην το σκέφτεσαι καθόλου, κάνε 1 χρόνο εντατικά γερμανικά, ένα καλό κομπόδεμα για τα πρώτα έξοδα, και φύγε για Βάδη-Βυρτεμβέργη ή Βαυαρία (αν δεν είσαι εξαιρετικά προβληματικός, δουλειά θα βρείς μέσα σε ένα μήνα το πολύ). Στα 30 σου θα είσαι senior με σοβαρή ειδίκευση και θα έχεις όλο τον κόσμο στα χέρια σου.

 

*Παραδείγμα: θα αναπτύσεις λογισμικό για βιομηχανικές μηχανές, οι οποίες ενσωματώνουν κλασσικά PLC, μαζί με διάφορες άλλες κάρτες ελέγχου υποσυστημάτων, που έρχονται με τα API τους η κάθε μία. Σε αυτό το πλαίσιο, πρέπει να μάθεις, έστω και με ένα λειτουργικό abstraction, πως δουλεύει όλη η μηχανή. 

 

 

 

Επεξ/σία από Herzog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...