Προς το περιεχόμενο

Η VanMoof διακόπτει τις πωλήσεις ηλεκτρικών ποδηλάτων, πυροδοτώντας φήμες για πτώχευση


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alexpap είπε

Μα γιατί πάει να κλείσει η Ολλανδία δεν έχει βουνά η μισή είναι κάτω από τη θάλασσα δεν θέλει ποδήλατα θέλει υποβρύχια. Εδώ Ελλάδα πάντως αυτό ούτε λοφάκι με κλίση 10% δεν ανεβαίνει στα εκατό μέτρα θα κάψει φλάντζα.

Σημείωση:

Εγώ πάντως ηλεκτρικό ποδήλατο πήρα για να διατηρήσω τη μπυροκοιλιά.

Άμα ήθελα να γίνω αθληταρας πήγαινα σε γυμναστήριο να με κάνουν φέτες

Θεός 🍻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diavolos666 είπε

Μια μεγάλη μέρα θα κάνω κι εγώ μία startup με χρηματοδότηση η οποία θα πτωχεύσει όταν σταματήσουν να μου δίνουν ρευστό οι επενδυτές.

That's the whole point ☝️!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσες άσχετες απαντήσεις για μια πολύ σοβαρή εταιρία που βγάζει εξαιρετικά ποδήλατα. Το τι έγινε η θα γίνει μένει να το δούμε, άλλα έλεος όχι άλλο κάρβουνο από αργόσχολους του φόρουμ,  κάντε μια έρευνα για να δείτε τι βγάζουν οι άνθρωποι και μετά γράψτε. Αν ατό είναι σημαντικό να αναφέρω ότι αφαίρεσαν την Ιταλία από την λίστα των χωρών που έστελναν τα προϊόντα τους εδώ και λίγο καιρό. το ξέρω γιατί σκόπευα να παραγγείλω ένα ποδήλατο και να το στείλω σε φίλους μου εκεί. οι χρόνοι αναμονής ήταν από πάντα πολύ μεγάλοι, 6 μήνες και πάνω, το λένε έξαλλου όταν κάνεις την παραγγελία σου.

https://9to5mac.com/2021/05/09/vanmoof-s3-find-my-tech/

Επεξ/σία από bigballon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ο αλλος θελει να το παίξει αθλητής και αντι να πάρει κανονικό ποδήλατο παει και δίνει ενα δυο χιλιάρικα και παίρνει ηλεκτρικό.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΘΛΗΤΑΡΑ ΜΟΥ😂

Δεν είναι απαραίτητα δικά του. Η εταιρία μου προσφέρει 2 χιλιάρικα για cycle to work που συμπεριλαμβάνει και ηλεκτρικά ποδήλατα. Έχω ήδη βάλει στο μάτι τι θέλω να πάρω. Στην τιμή είναι και ο εξοπλισμός και όχι μόνο το ποδήλατο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, bigballon said:

Πόσες άσχετες απαντήσεις για μια πολύ σοβαρή εταιρία που βγάζει εξαιρετικά ποδήλατα. Το τι έγινε η θα γίνει μένει να το δούμε, άλλα έλεος όχι άλλο κάρβουνο από αργόσχολους του φόρουμ,  κάντε μια έρευνα για να δείτε τι βγάζουν οι άνθρωποι και μετά γράψτε. Αν ατό είναι σημαντικό να αναφέρω ότι αφαίρεσαν την Ιταλία από την λίστα των χωρών που έστελναν τα προϊόντα τους εδώ και λίγο καιρό. το ξέρω γιατί σκόπευα να παραγγείλω ένα ποδήλατο και να το στείλω σε φίλους μου εκεί. οι χρόνοι αναμονής ήταν από πάντα πολύ μεγάλοι, 6 μήνες και πάνω, το λένε έξαλλου όταν κάνεις την παραγγελία σου.

https://9to5mac.com/2021/05/09/vanmoof-s3-find-my-tech/

...από το link που μας έβαλες

Quote
  • Battery capacity: 504Wh LG cells, non-user removable.
  • Range: 37-93 miles, depending on assistance level and terrain
  • Motor: Front-wheel hub 250W – 350W with 59Nm of torque
  • Charger: 36V 4A (50% charge in 80 minutes, full charge in 4 hours)
  • Weight: 41.9lb(!)
  • Frame: Coated aluminum frame
  • Display: “Matrix” in-frame
  • Wheels: 28″ with Schwalbe Big Ben tires
  • Brakes: Front and rear hydraulic disc brakes
  • Security: Integrated smart kick-lock; built-in alarm; Bluetooth rider recognition with auto-unlock option; GSM and Bluetooth location tracking
  • Mobile App iOS and Android apps for configuring the bike and locking/unlocking

Όλα όσα βρίσκεις σε όλα τα e-ποδήλατα που έχουν και μία smart διεπαφή για χρήση στο κινητό δηλαδή.

Εγώ έχω κάνει μετατροπή σε ένα trekking στυλ ποδήλατο πόλης με 28" ρόδες αρκετά λεπτές, με εξωτερικά που είναι ενισχυμένα με πλεκτό σύρμα για να μην παθαίνει λάστιχο ποτέ (2 χρόνια δεν έχει ξεφουσκώσει καν) αλλά εξακολουθούν να είναι στην λεπτή κατηγορία ώστε και με υποβοήθιση και σαν απλό ποδήλατο να πάει σφαίρα λόγω μεγάλης ροπής (ενώ όπως λέει στο site αυτοί βάζουν σχετικά παχιά λάστιχα), 500w κινητήρα (όχι hub motor που είναι υποδεέστεροι), μπαταρία που μπορώ να την βγάλω και να βάλω μεγαλύτερη ή να κάνω μία δική μου με μεταχειρισμένες 18650 που τις βρίσκεις ως και το 1/10 της τιμής.

Δεν έχει wifi και τέτοια γιατί εγώ δεν ήθελα (έχει να κάνει με την οθόνη που θα πάρεις που είναι και το λειτουργικό του ταυτόχρονα, αν θα είναι αφής, να παίρνει sim κτλ).

Hub motor δεν θα έπαιρνα ποτέ, μόνο mid drive και το μόνο ωραίο στα έτοιμα e-bikes είναι ότι όλα κρύβονται μέσα στον σκελετό και είναι ωραία εμφανισιακά, αλλά αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να κάνεις επισκευή πολλές φορές δεν μπορείς, όπως εδώ που δεν μπορείς καν να βγάλεις την μπαταρία μόνος σου. Επίσης τα έτοιμα e-bikes σου βγαίνουν διπλάσια τιμή σε σχέση με το να κάνεις μετατροπή ένα σχετικά καλό ποδήλατο και βάζεις και καλύτερο κινητήρα και μπαταρία που θέλεις εσύ.

Δεν τους υποβιβάζω ούτε τους χλευάζω με το σχόλιό μου αλλά δεν κάνουν και τίποτα διαστημόπλοια, εμφανίσιμα all-in-one e-bikes κάνουν και έχουν μερικές smart δυνατότητες κάτι που μπορείς να βάλεις και σε απλό ποδήλατο αν θέλεις.

Επίσης:

Quote

The VanMoof S3 is available from the company’s website, starting at $2,198.

Από εμένα είναι όχι.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

...από το link που μας έβαλες

Όλα όσα βρίσκεις σε όλα τα e-ποδήλατα που έχουν και μία smart διεπαφή για χρήση στο κινητό δηλαδή.

Εγώ έχω κάνει μετατροπή σε ένα trekking στυλ ποδήλατο πόλης με 28" ρόδες αρκετά λεπτές, με εξωτερικά που είναι ενισχυμένα με πλεκτό σύρμα για να μην παθαίνει λάστιχο ποτέ (2 χρόνια δεν έχει ξεφουσκώσει καν) αλλά εξακολουθούν να είναι στην λεπτή κατηγορία ώστε και με υποβοήθιση και σαν απλό ποδήλατο να πάει σφαίρα λόγω μεγάλης ροπής (ενώ όπως λέει στο site αυτοί βάζουν σχετικά παχιά λάστιχα), 500w κινητήρα (όχι hub motor που είναι υποδεέστεροι), μπαταρία που μπορώ να την βγάλω και να βάλω μεγαλύτερη ή να κάνω μία δική μου με μεταχειρισμένες 18650 που τις βρίσκεις ως και το 1/10 της τιμής.

Δεν έχει wifi και τέτοια γιατί εγώ δεν ήθελα (έχει να κάνει με την οθόνη που θα πάρεις που είναι και το λειτουργικό του ταυτόχρονα, αν θα είναι αφής, να παίρνει sim κτλ).

Hub motor δεν θα έπαιρνα ποτέ, μόνο mid drive και το μόνο ωραίο στα έτοιμα e-bikes είναι ότι όλα κρύβονται μέσα στον σκελετό και είναι ωραία εμφανισιακά, αλλά αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να κάνεις επισκευή πολλές φορές δεν μπορείς, όπως εδώ που δεν μπορείς καν να βγάλεις την μπαταρία μόνος σου. Επίσης τα έτοιμα e-bikes σου βγαίνουν διπλάσια τιμή σε σχέση με το να κάνεις μετατροπή ένα σχετικά καλό ποδήλατο και βάζεις και καλύτερο κινητήρα και μπαταρία που θέλεις εσύ.

Δεν τους υποβιβάζω ούτε τους χλευάζω με το σχόλιό μου αλλά δεν κάνουν και τίποτα διαστημόπλοια, εμφανίσιμα all-in-one e-bikes κάνουν και έχουν μερικές smart δυνατότητες κάτι που μπορείς να βάλεις και σε απλό ποδήλατο αν θέλεις.

Επίσης:

Από εμένα είναι όχι.

Το κατεβατό για το αυτοσχέδιο ποδήλατο προς τι; Όχι το ζηλεύουμε. Απεναντίας. Καλοτάξιδο πάντως.

Επεξ/σία από bigballon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ο αλλος θελει να το παίξει αθλητής και αντι να πάρει κανονικό ποδήλατο παει και δίνει ενα δυο χιλιάρικα και παίρνει ηλεκτρικό.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΘΛΗΤΑΡΑ ΜΟΥ😂

Αυτο ειναι το προβλημα οτι ολοι θελουν κατι να το παιξουν..κ γενικα το παιζουν..😄😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ο αλλος θελει να το παίξει αθλητής και αντι να πάρει κανονικό ποδήλατο παει και δίνει ενα δυο χιλιάρικα και παίρνει ηλεκτρικό.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΘΛΗΤΑΡΑ ΜΟΥ😂

Πως φαίνεται όταν κάποιος γράφει χωρίς να έχει δοκιμάσει. Είμαι αθλητής για μια ζωή και οι βόλτες μου με bosch ebike είναι σχεδόν το ίδιο κουραστικές με τα κανονικά μου ποδήλατα. Και γράφω ποδηλατικά κάθε χρόνο όσα χιλιόμετρα γράφουν οι περισσότεροι με τα αυτοκίνητα τους (8000-15000 km).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ο αλλος θελει να το παίξει αθλητής και αντι να πάρει κανονικό ποδήλατο παει και δίνει ενα δυο χιλιάρικα και παίρνει ηλεκτρικό.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΘΛΗΤΑΡΑ ΜΟΥ😂

Αγαπητέ φαντάζομαι δεν έχεις ιδέα από ποδήλατα. Την υποβοήθηση τη ρυθμίζεις εσύ...μπορείς να την απενεργοποιήσεις αν θες σκληρή προπόνηση ή turbo mode αν θες ν'ανέβεις π.χ. Πεντέλη....σε κάθε περίπτωση είναι ένα φανταστικό εργαλείο που σε πηγαίνει παντού γυμνάζοντάς σε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Αυτο ειναι το προβλημα οτι ολοι θελουν κατι να το παιξουν..κ γενικα το παιζουν..😄😄

Εγώ πάντως το παίζω με το δεξί . Εσύ με ποιό το παίζεις.

Σημείωση :

Χέρι.

Προσέξτε τι γράφετε γιατί θα γίνω υβραιότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, bigballon said:

Το κατεβατό για το αυτοσχέδιο ποδήλατο προς τι; Όχι το ζηλεύουμε. Απεναντίας. Καλοτάξιδο πάντως.

Απάντηση στο σχόλιο ότι "η εταιρία κάνει πολύ καλά ποδήλατα" ενώ στην πραγματικότητα κάνει όλα όσα κάνουν και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες και μάλιστα τα κοστολογεί και πολύ ακριβά. Ξέχασα να αναφέρω ότι το ποδήλατο που έκανα μετατροπή ήταν αρχικής αξίας 400€ που το πήρα σε εκτπώσεις -50€ και ο κινητήρας 500w (έναντι 350~350 που προσφέρουν αυτοί) με αρκετά καλή μπαταρία greencell, έγχρωμη οθόνη, φρένα με αισθητήρα κτλ βγήκαν περίπου στα 800 ευρώ, σύνολο 1150€.

Με 2198$ φτιάχνουμε δύο ποδήλατα αντί για 1 και με καλύτερα specs από το δικό τους.

Σύγκριση έκανα, δεν ήρθα για να μαλώσω.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δει από κοντά Van Moof? Τα ποδήλατα είναι έργα τέχνης. Ποιοτικότατα και designατα. Tι τρεκιές και diy λες???

Οτι αξίζει, έχει ζήτηση και πωλείται σε υψηλή τιμή. Αλλο παράδειγμα τα Brompton. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Εχεις δει από κοντά Van Moof? Τα ποδήλατα είναι έργα τέχνης. Ποιοτικότατα και designατα. Tι τρεκιές και diy λες???

Οτι αξίζει, έχει ζήτηση και πωλείται σε υψηλή τιμή. Αλλο παράδειγμα τα Brompton. 

Ρε φίλε έχω πέντε(5) βαθμούς μυωπία με τα γυαλιά μου βλέπω μια χαρά αυτό στη φωτογραφία είναι για δωδεκάχρονο αγοράκι να κάνει βόλτες στην πλατεία.

ΞΕΣΤΡΑΒΩΣΟΥ.

Η γιαγιούλα δίπλα στο αναπηρικό καροτσάκι σου δείχνει τη θα πάθεις αν το αγοράσεις.

Στη φωτογραφία σ’ αυτό το ποδηλατάκι την τέχνη που τη βλέπεις. Η φωτογραφία είναι προφητική καλύτερα πάρε το σκούτερ από πίσω.

Με 500W μοτόρι δεν ανεβαίνεις Λυκαβηττό θέλεις 1000W αλλά σ' αυτό που είναι τόσο μικρό τη μοτόρι περιμένες να βάλουν. Εδώ το δικό μου που πήρα πρόσφατα με δυό χιλιάρια μοτέρ 1000W στις δύο ρόδες αγκομαχάει στην ανηφόρα (κλίση 40% περίπου).

Αυτό στη φωτογραφία είναι να το πας στις κούνιες με τα μικρά παιδάκια να παίξετε γύρω – γύρω όλοι.

Μην μας τρολάρεις  άλλο.

Επεξ/σία από alexpap
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...