Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με προβλήματα edgerouter x


oscalex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Πήρα το συγκεκριμένο router με σκοπό να μπορώ να μπορώ να παίζω σαν άνθρωπος όταν υπάρχει κόσμος στο σπίτι.
Έπαιζα μια χαρά με το ISP modem/router όταν ήμουνα μόνος σπίτι με σταθερό ping που δεν κουνιότανε καν, αλλά όταν γυρνάγανε σπίτι είχα προβλήματα όταν αρχίζανε να ανοίγουνε twitch/youtube κτλπ.
Έτσι έκανα bridge το modem/router της ISP(δοκιμάστηκε και h288a και zyxel) και port binding στο lan1 και σύνδεσα πάνω το edgerouter x.
Σύνδεσα τα στοιχεία pppoe μου στο eth0, συνδέθηκα και έφτιαξα και το SQM.
Λοιπόν δεν βοήθησε καθόλου, ίσα ίσα που κολλάω και έχω ping spikes ακόμα και όταν είμαι μόνος στο σπίτι.

 

Μετά από πολύ πονοκέφαλο αποφάσισα να βάλω πίσω το modem/router της ISP και να το κάνω reset για να δω πως θα είναι σε ώρα που είμαι μόνος στο σπίτι μιας και το edgerouter κόλλαγε και τότε.

Όλα ήταν τέλεια, επιτέλους έπαιξα game χωρίς να κολλάω.

Απορώ τι μπορεί να πηγαίνει λάθος, έχω δοκιμάσει διάφορα bandwidth limits,έχω δοκιμάσει να αλλάξω το mss clamping,να κάνω enable hwnat kai ipsec και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

 

Edit : Το ψιλοέφτιαξα, τώρα μένει να διορθωθούν κυρίως τα ping spikes όταν άτομα είναι στο internet.

Επεξ/σία από oscalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...