Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμενο BIOS Lenovo Laptop


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα εχω ενα λαπτοπ εδω του 2021 το οποιο εχει κλειδωμενο το BIOS του με κωδικο οπου η κοπελλα που μου το εφερε δεν τον θυμαται καν τον κωδικο το ειχε η 10χρονη κορη της. Το ανοιξα απο μεσα το ξεβιδωσα αλλα πως μπορω να κανω reset bios απο την μπαταρια την μικρη που εχει μεσα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thelos257 είπε

Καλημερα εχω ενα λαπτοπ εδω του 2021 το οποιο εχει κλειδωμενο το BIOS του με κωδικο οπου η κοπελλα που μου το εφερε δεν τον θυμαται καν τον κωδικο το ειχε η 10χρονη κορη της. Το ανοιξα απο μεσα το ξεβιδωσα αλλα πως μπορω να κανω reset bios απο την μπαταρια την μικρη που εχει μεσα ;

Βγαλε την μπαταρια , αφησε το 10 λεπτα κα εαν δεν γινει reset τοτε θα χρειαστεις eeprom programmer

BIOS password is often stored in an EEPROM on the Laptop’s motherboard rather than storing it on the CMOS.

So, if you remove the CMOS battery, and if the password is stored on the EEPROM, you won’t be able to boot your Lenovo laptop anymore.

So, for his reason, you might need an EEPROM programmer or EEPROM reader to retrieve the password. You can easily find an EEPROM programmer in an electronic shop or lab, and you will need another computer to use it.

To reprogram your EEPROM, you will need to desolder the EEPROM with a hot air desolder or can try to clip the EEPROM with some wires to plug it in the EEPROM reader.

Next, using your other computer, reprogram your EEPROM by backing up your EEPROM and run cmospwd / d / l eeprom_backup.

If you don’t see a password there, you can just fill up the EEPROM with “0” zero, or FF. And then safely reset the CMOS by removing the CMOS battery for 5 minutes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, forgotten είπε

Βγαλε την μπαταρια , αφησε το 10 λεπτα κα εαν δεν γινει reset τοτε θα χρειαστεις eeprom programmer

BIOS password is often stored in an EEPROM on the Laptop’s motherboard rather than storing it on the CMOS.

So, if you remove the CMOS battery, and if the password is stored on the EEPROM, you won’t be able to boot your Lenovo laptop anymore.

So, for his reason, you might need an EEPROM programmer or EEPROM reader to retrieve the password. You can easily find an EEPROM programmer in an electronic shop or lab, and you will need another computer to use it.

To reprogram your EEPROM, you will need to desolder the EEPROM with a hot air desolder or can try to clip the EEPROM with some wires to plug it in the EEPROM reader.

Next, using your other computer, reprogram your EEPROM by backing up your EEPROM and run cmospwd / d / l eeprom_backup.

If you don’t see a password there, you can just fill up the EEPROM with “0” zero, or FF. And then safely reset the CMOS by removing the CMOS battery for 5 minutes.

Πως θα βρω ενα τετοιο προγραμμα ομως για να το κανω ; εβγαλα την μπαταρια την αφησα για πανω απο μια ωρα εξω μετα την ξανα κουμπωσα πισω με το καλωδιακι που πηγαινει στην μητρικη πλακετα πισω ξανα και τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάνω που ετοιμαζόμουν να ανοίξω θέμα βλέπω αυτό.

Είχα το ίδιο θέμα με σταθερό Lenovo tiny. Αφαίρεσα τη μπαταρία αλλά τίποτα (τελικά βρήκα τον κωδικό). Εγώ θεωρούσα ότι σε όλους τους υπολογιστές αν βγάλεις τη μπαταρία γίνεται reset στο bios. Απ ότι φαίνεται δεν είναι σε όλους έτσι. Αυτή η πατέντα, που δε σβήνονται η ρυθμίσεις με την αφάιρεση της μπαταρίας είναι καινουργια μόδα; Είναι σε όλα τα σύγχρονα μηχανήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν είναι καινούρια μόδα για το χαβαλέ.

λέγεται κλείδωμα ασφαλείας σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας του μηχανήματος.

σε οικιακή ή ερασιτεχνική χρήση για να ορίσεις κωδικό το κάνεις κατόπιν δικής σου επιθυμίας καθώς έρχεται ξεκλείδωτο. αν ξεχάσεις το κωδικό είναι το ίδιο με το να μπρικάρεις οριστικά ένα apple με icloud lock. πληρώνεις τη μαμά εταιρία με τα αποδεικτικά αγοράς να στο ξεκλειδώσουν.

σε εταιρική χρήση ο αρχικός χρήστης έχει πάντα πρόσβαση στην υποστήριξη του μηχανήματος αν είναι εταιρικό μηχάνημα με συμβόλαιο και άρα IT που έχει τους κωδικούς ή απευθείας υποστήριξη από την Lenovo, Dell, κλπ που αγοράστηκε το μηχάνημα αν επιλέχθηκε η premium support υπηρεσία με κλείδωμα σε επίπεδο hardware (bios security)

 

το αν σας έπεσαν εταιρικά μηχανήματα με τον Α ή Β τρόπο στα χέρια σας και θέλετε να το δουλέψετε εκτός της αρχικής εταιρίας είναι τελείως διαφορετικό σενάριο που δε καλύπτεται.

στο αρχικό μήνυμα να μπήκε η 10χρονη κόρη να έβαλε κλείδωμα στο bios ΞΕΧΑΣΤΕ το και μυρίζει μαιμουδιά η υπόθεση από χιλιόμετρα

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2023 στις 9:33 ΠΜ, thelos257 είπε

Καλημερα εχω ενα λαπτοπ εδω του 2021 το οποιο εχει κλειδωμενο το BIOS του με κωδικο οπου η κοπελλα που μου το εφερε δεν τον θυμαται καν τον κωδικο το ειχε η 10χρονη κορη της. Το ανοιξα απο μεσα το ξεβιδωσα αλλα πως μπορω να κανω reset bios απο την μπαταρια την μικρη που εχει μεσα ;

είμαι οριακά βέβαιος ότι είναι Lenovo Thinkpad...

Μάλιστα μυρίζει για SVP Password ,που δεν είναι καν μέσα σε winbond chip ,αλλά στο εσωτερικό του SMEC ή αντίστοιχο.

Άρα , όπως είπε και ο @greekfragma μυρίζει μαιμουδιά και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2023 στις 3:28 ΜΜ, greekfragma είπε

δεν είναι καινούρια μόδα για το χαβαλέ.

λέγεται κλείδωμα ασφαλείας σε περίπτωση κλοπής ή απώλειας του μηχανήματος.

σε οικιακή ή ερασιτεχνική χρήση για να ορίσεις κωδικό το κάνεις κατόπιν δικής σου επιθυμίας καθώς έρχεται ξεκλείδωτο. αν ξεχάσεις το κωδικό είναι το ίδιο με το να μπρικάρεις οριστικά ένα apple με icloud lock. πληρώνεις τη μαμά εταιρία με τα αποδεικτικά αγοράς να στο ξεκλειδώσουν.

σε εταιρική χρήση ο αρχικός χρήστης έχει πάντα πρόσβαση στην υποστήριξη του μηχανήματος αν είναι εταιρικό μηχάνημα με συμβόλαιο και άρα IT που έχει τους κωδικούς ή απευθείας υποστήριξη από την Lenovo, Dell, κλπ που αγοράστηκε το μηχάνημα αν επιλέχθηκε η premium support υπηρεσία με κλείδωμα σε επίπεδο hardware (bios security)

 

το αν σας έπεσαν εταιρικά μηχανήματα με τον Α ή Β τρόπο στα χέρια σας και θέλετε να το δουλέψετε εκτός της αρχικής εταιρίας είναι τελείως διαφορετικό σενάριο που δε καλύπτεται.

στο αρχικό μήνυμα να μπήκε η 10χρονη κόρη να έβαλε κλείδωμα στο bios ΞΕΧΑΣΤΕ το και μυρίζει μαιμουδιά η υπόθεση από χιλιόμετρα

 Καλημερα μου το εφεραν αγαπητε μου το λαπτοπ αυτο για να το ξεκλειδωσω δεν τα καταφερνω θα τους το δωσω πισω. Η μητερα της κοπελας δεν εχει ιδεα απο αυτες τις περιπτωσεις κλπ καθως το χρεισιμοποιηει μονο το κοριτσακι. το αγορασαν απο τα public Κυπρου εχουν την αποδειξη αγορας αρα τι πρεπει να κανουν ;; εγω μονο να βοηθησω προσπαθω επειδη ειμαι τελιωμενος σπουδασμενος τεχνικος Η/Υ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απλο bios pass, ο πιο σιγουρος τροπος ειναι να ξαναφλασαριστει το bios chip.

Αν ειναι αντικλεπτικό pass, τοτε δεν μπορεις να κανεις τπτ. Μονο η lenovo μπορει να το ξεκλειδωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thelos257 είπε

 Καλημερα μου το εφεραν αγαπητε μου το λαπτοπ αυτο για να το ξεκλειδωσω δεν τα καταφερνω θα τους το δωσω πισω. Η μητερα της κοπελας δεν εχει ιδεα απο αυτες τις περιπτωσεις κλπ καθως το χρεισιμοποιηει μονο το κοριτσακι. το αγορασαν απο τα public Κυπρου εχουν την αποδειξη αγορας αρα τι πρεπει να κανουν ;; εγω μονο να βοηθησω προσπαθω επειδη ειμαι τελιωμενος σπουδασμενος τεχνικος Η/Υ

Τελειωμένος;

Θα το πάει στο παμπλικ και θα ζητήσει να το ξεκλειδώσουν.Δεν θα είναι τζάμπα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή αν το έδωσαν σε κανά τεχνικό "αλάνι" και το κλείδωσε, ώστε να γυρνάει το laptop μόνο σε αυτόν... το έχω δει να συμβαίνει και αυτό :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω το γίνεται με την απλή σειρά της Lenovo αλλά τα ThinkPad δεν ξεκλειδώνουν με τίποτα.

Δοκίμασα με διάφορους τεχνικούς που έχουν ξεκλείδωσε ουκ ολίγα thinkpads στο παρελθόν αλλά από ότι μου είπαν έχουν βάλει σε αλλο σημείο το security chip και πλέον δεν παρακάμπτεται όπως παλιότερα ( μιλάμε για μοντέλα μετα το 2020).

Δοκίμασα ακομα και στην αντιπροσωπεία αλλά ούτε και αυτοί μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα να ενημερωσω: Εβγαλα τον σκληρο δισκο και εβαλα ενα ssd 120gb που ειχα εδω περα τον βιδωσα κανονικα καλα πανω.
Εβαλα τα windows 10 απο την αρχη και ολα μια χαρα. Αρα θα τα επαιξε ο σκληρος δισκος του σιγουρα ηταν 1TB HDD 5400ΣΤΡΟΦΩΝ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 minutes ago, thelos257 said:

Καλησπερα να ενημερωσω: Εβγαλα τον σκληρο δισκο και εβαλα ενα ssd 120gb που ειχα εδω περα τον βιδωσα κανονικα καλα πανω.
Εβαλα τα windows 10 απο την αρχη και ολα μια χαρα. Αρα θα τα επαιξε ο σκληρος δισκος του σιγουρα ηταν 1TB HDD 5400ΣΤΡΟΦΩΝ.

 

Άρα το bios ΔΕΝ ηταν κλειδωμένο. Ήταν κλειδωμένος ο δίσκος. και όχι ΑΡΑ ο δίσκος τα έπαιξε. Είναι απλά ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟΣ

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...