Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύετε πως είναι υποχρεωτικό κάποιος να έχει πτυχίο ή μεταπτυχιακό στην πληροφορική για να βρει δουλειά πάνω σε αυτόν τον κλάδο?

 

Εάν έχει τις γνώσεις μέσω σεμιναρίων και online μαθημάτων, άραγε μπορεί να διεκδικήσει μια θέση εργασίας στην πληροφορική και χωρίς πτυχίο?

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας στην εποχη που ζουμε υπαρχει μεγαλη ελλειψη εργαζομενων,οποτε το μονο βεβαιο ειναι οτι το πτυχιο δεν ειναι τοσο σημαντικο αν καποιος εχει σημαντικες πιστοποιησεις απο σεμιναρια,σιγουρα θα βρει δουλεια.Μεγαλη ελλειψη υπαρχει στο cloud

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαμένος χρόνος τα μεταπτυχιακά

Χαμένος χρόνος και τα προπτυχιακά πλέον

Αν έχεις μεράκι, όρεξη, ταλέντο και λίγο μυαλό μπορείς να πας ψηλά χωρίς κανένα πτυχίο. Ενα καλό portfolio και είσαι οκ.

 

Επεξ/σία από Allan-Wake
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/7/2023 στις 2:47 ΜΜ, Allan-Wake είπε

Χαμένος χρόνος τα μεταπτυχιακά

Χαμένος χρόνος και τα προπτυχιακά πλέον

Αν έχεις μεράκι, όρεξη, ταλέντο και λίγο μυαλό μπορείς να πας ψηλά χωρίς κανένα πτυχίο. Ενα καλό portfolio και είσαι οκ.

 

Οταν κανεις αιτηση για δουλεια χωρις πτυχιο και στο ονομα να βαλεις Bill Gates δεν θα περασεις ουτε τον πρωτο γυρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/7/2023 στις 1:20 ΜΜ, Gkns είπε

Πιστεύετε πως είναι υποχρεωτικό κάποιος να έχει πτυχίο ή μεταπτυχιακό στην πληροφορική για να βρει δουλειά πάνω σε αυτόν τον κλάδο?

 

Εάν έχει τις γνώσεις μέσω σεμιναρίων και online μαθημάτων, άραγε μπορεί να διεκδικήσει μια θέση εργασίας στην πληροφορική και χωρίς πτυχίο?

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

 

Αν έχεις skills/εμπειρία και μπορείς έμπρακτα να τα αποδείξεις (projects portfolio) δεν είναι απαραίτητο.

Αν δεν έχεις τότε πτυχίο-μεταπτυχιακό είναι μια καλή αρχή για να βρεις μια πρώτη αξιοπρεπή εργασία στο αντικείμενο.

ΥΓ. Να συμφωνήσω με τον @doctor_pin βέβαια το οτι υπάρχουν αρκετές εταιρείες που έχουν αυτοματοποιήσει τη διαδικασία και αν δεν συμπληρώσεις πτυχίο-μεταπτυχιακό δεν πας ούτε για πρώτο screening.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Αν έχεις skills/εμπειρία και μπορείς έμπρακτα να τα αποδείξεις (projects portfolio) δεν είναι απαραίτητο.

Αν δεν έχεις τότε πτυχίο-μεταπτυχιακό είναι μια καλή αρχή για να βρεις μια πρώτη αξιοπρεπή εργασία στο αντικείμενο.

ΥΓ. Να συμφωνήσω με τον @doctor_pin βέβαια το οτι υπάρχουν αρκετές εταιρείες που έχουν αυτοματοποιήσει τη διαδικασία και αν δεν συμπληρώσεις πτυχίο-μεταπτυχιακό δεν πας ούτε για πρώτο screening.

Όλα είναι θέμα αυτοματοποίησης δηλαδή.

Εγώ προτείνω να καταργηθούν τελείως τα πανεπιστήμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς hard skills δηλαδή πτυχίο η/και μεταπτυχιακό θα βρείς δουλειά αλλά δεν θα φτάσεις μακριά.

Εκτός αν είσαι ιδιοφυΐα στο τομέα σου αλλά μάλλον τότε θα είχες ήδη δουλειά και δεν θα ρωτούσες εδώ. Γιατί το λέω, γιατί να βρω δουλειά σημαίνει κάποιος να με προσλάβει, άρα κάποιος να εμπιστευθει εμένα και τις γνώσεις μου.

Προσωπικά με πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό και μεταδιδακτορική έρευνα στην πληροφορική δεν δυσκολευτικά ποτέ να έχω δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Χωρίς hard skills δηλαδή πτυχίο η/και μεταπτυχιακό θα βρείς δουλειά αλλά δεν θα φτάσεις μακριά.

Εκτός αν είσαι ιδιοφυΐα στο τομέα σου αλλά μάλλον τότε θα είχες ήδη δουλειά και δεν θα ρωτούσες εδώ. Γιατί το λέω, γιατί να βρω δουλειά σημαίνει κάποιος να με προσλάβει, άρα κάποιος να εμπιστευθει εμένα και τις γνώσεις μου.

Προσωπικά με πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό και μεταδιδακτορική έρευνα στην πληροφορική δεν δυσκολευτικά ποτέ να έχω δουλειά.

Ενταξει αν εχεις ολα αυτα δεν πας και για "απλη" θεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, listerstorm είπε

Όλα είναι θέμα αυτοματοποίησης δηλαδή.

Εγώ προτείνω να καταργηθούν τελείως τα πανεπιστήμια.

Όλα είναι θέμα παραγωγικότητας και η αυτοματοποίηση πολλές φορές βελτιώνει την παραγωγικότητα.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Όλα είναι θέμα παραγωγικότητας και η αυτοματοποίηση πολλές φορές βελτιώνει την παραγωγικότητα.

Εξακολουθεί το ερώτημα του πως θα εμπιστευτείς κάποιον χωρίς αποδεδειγμένα hard skills. Αυτό δείχνουν και βεβαιώνουν τα πτυχία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, listerstorm είπε

Εξακολουθεί το ερώτημα του πως θα εμπιστευτείς κάποιον χωρίς αποδεδειγμένα hard skills. Αυτό δείχνουν και βεβαιώνουν τα πτυχία. 

Ανέφερα παραπάνω...σχετικά με το παράδειγμα του developer/it.

Άλλωστε τα ράσα δεν κάνουν (πάντα) τον παπά!

Όμως καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο να γίνει ξεκαθάρισμα ειδικά όταν ο χρόνος πιέζει οπότε τα τυπικά προσόντα (βεβαιωμένα hard skills-όπως τα αναφέρεις), είναι σύνηθες να δείχνουν το δρόμο (ειδικά όταν η διαδικασία διαλογής διενεργείται κατά κύριο λόγο από άτομα με έλαχιστη-αν όχι μηδενική-τεχνική γνώση)...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

ειδικά όταν η διαδικασία διαλογής διενεργείται κατά κύριο λόγο από άτομα με έλαχιστη-αν όχι μηδενική-τεχνική γνώση)...

Που γίνεται αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/07/2023 at 12:20, Gkns said:

Πιστεύετε πως είναι υποχρεωτικό κάποιος να έχει πτυχίο ή μεταπτυχιακό στην πληροφορική για να βρει δουλειά πάνω σε αυτόν τον κλάδο?

 

Εάν έχει τις γνώσεις μέσω σεμιναρίων και online μαθημάτων, άραγε μπορεί να διεκδικήσει μια θέση εργασίας στην πληροφορική και χωρίς πτυχίο?

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

 

 

Πιστοποιήσεις Microsoft, Cisco, CompTIA , etc. και δεν χρειάζεσαι κανένα πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δει ότι κυκλοφορούν κάτι 8μηνα σεμινάρια elearning από ΕΚΠΑ, Όπα κτλπ.

Σου δίνουν ένα πιστοποιητικό βεβαίωσης (δεν λέει ects κτλπ)

 

Αξίζει να ασχοληθείς με αυτά ή καλύτερα να τα δώσω τα λεφτά για courses σε udemy , Coursera?

Επεξ/σία από Gkns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...