Προς το περιεχόμενο

Reuters: Η Huawei μπορεί σύντομα να κυκλοφορήσει 5G smartphones, ξεπερνώντας τις αμερικανικές κυρώσεις


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Δε συμφωνήσαμε στο ότι κάτι παίζετε με το δίκτυο. Τα οικονομικά παιχνίδια δεν είμαστε αναγκασμένοι να τα δεχτούμε εμείς χωρίς αποδείξεις. Βασίστηκαν στο γεγονός πως η Huawei σαν εταιρεία ελέγχεται από το κράτος. Αυτό δεν το απέδειξε ποτέ και όχι ούτε εγώ θα έδινα τις πατέντες του 5g για τα gms. Από τη Microsoft μια χαρά άδεια έχει. Εκεί δηλαδή δεν παρακολουθεί;  

 

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα είναι στο wallet για τις πληρωμές που είναι όλες στο google pay πλεον.

Όλες οι εφαρμογές mainstream είναι κανονικά στο store της

Έχω διαβάσει Για αρκετές ασυμβατότητες σε τραπεζικά app… Το Google maps & earth Παίζουν κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, hellghan said:

Δε συμφωνήσαμε στο ότι κάτι παίζετε με το δίκτυο. Τα οικονομικά παιχνίδια δεν είμαστε αναγκασμένοι να τα δεχτούμε εμείς χωρίς αποδείξεις. Βασίστηκαν στο γεγονός πως η Huawei σαν εταιρεία ελέγχεται από το κράτος. Αυτό δεν το απέδειξε ποτέ και όχι ούτε εγώ θα έδινα τις πατέντες του 5g για τα gms. Από τη Microsoft μια χαρά άδεια έχει. Εκεί δηλαδή δεν παρακολουθεί;  

 

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα είναι στο wallet για τις πληρωμές που είναι όλες στο google pay πλεον.

Όλες οι εφαρμογές mainstream είναι κανονικά στο store της

Δεν μπορώ να ξέρω τι λογισμικό και με τι προδιαγραφές έδωσε η Microsoft στην Huawei για να πάρει τις άδειες. Επαναλαμβάνω το πρόβλημα και οι περιορισμοί προς την Huawei δεν ήταν της Google. Άλλοι πήραν τις αποφάσεις. 

Aναρωτιεμαι όμως γιατί ποτέ δεν μας πείραξε που λογισμικό και υπηρεσίες της Google δεν επιτρεπόταν ποτέ στην Κίνα,  αλλά μας πειράζει το αντίστροφο. Οι συσκευές της έρχονται ακόμα εδώ. Όποιος καίγεται τόσο πολύ και μπορεί να δουλέψει χωρίς αυτές τις υπηρεσίες, ας δώσει το χιλιάρικο+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasfalcon είπε

Έχω διαβάσει Για αρκετές ασυμβατότητες σε τραπεζικά app… Το Google maps & earth Παίζουν κανονικά?

Τραπεζικά apps είναι όλα μέσα κανονικά και ετοιμάζεται και το gov.

maps και earth παιζουν κανονικά μέσω GBox και ότι θέλει google services. Σύντομα θα μπει και το Play store.

1 ώρα πριν, Waiss είπε

Δεν μπορώ να ξέρω τι λογισμικό και με τι προδιαγραφές έδωσε η Microsoft στην Huawei για να πάρει τις άδειες. Επαναλαμβάνω το πρόβλημα και οι περιορισμοί προς την Huawei δεν ήταν της Google. Άλλοι πήραν τις αποφάσεις. 

Aναρωτιεμαι όμως γιατί ποτέ δεν μας πείραξε που λογισμικό και υπηρεσίες της Google δεν επιτρεπόταν ποτέ στην Κίνα,  αλλά μας πειράζει το αντίστροφο. Οι συσκευές της έρχονται ακόμα εδώ. Όποιος καίγεται τόσο πολύ και μπορεί να δουλέψει χωρίς αυτές τις υπηρεσίες, ας δώσει το χιλιάρικο+.

Κανονικά Windows όπως όλοι. Δεν είναι θέμα της Huawei για το αν το Google services θα μπαίνει στην Κίνα. Δεν το έκανε εκείνη. Άλλοι πήραν τις αποφάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, hellghan said:

 

Κανονικά Windows όπως όλοι. Δεν είναι θέμα της Huawei για το αν το Google services θα μπαίνει στην Κίνα. Δεν το έκανε εκείνη. Άλλοι πήραν τις αποφάσεις. 

Μα δεν κατηγόρησα την Huawei για το τελευταίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waiss είπε

Μα δεν κατηγόρησα την Huawei για το τελευταίο. 

Απάντησα με τον ίδιο τρόπο που απάντησες και εσύ. Ουτε εγώ είπα ότι την κατηγορείς

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα και οι περιορισμοί προς τη Huawei δεν ήταν της Google. Άλλοι πήραν τις αποφάσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, hellghan said:

Απάντησα με τον ίδιο τρόπο που απάντησες και εσύ. Ουτε εγώ είπα ότι την κατηγορείς

Επαναλαμβάνω το πρόβλημα και οι περιορισμοί προς τη Huawei δεν ήταν της Google. Άλλοι πήραν τις αποφάσεις. 

Ναι αλλά οι Κινέζοι το ξεκίνησαν πρώτοι 😆😆😆

Πέρα από την πλάκα. Εκτός Κίνας δυστυχώς η Huawei δεν είναι ανταγωνιστικη. Προσωπικά δεν μου έλειψε ποτέ! Ούτε οι τιμές της, Ουτε το iOS αντίγραφο EMUI της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waiss είπε

Ναι αλλά οι Κινέζοι το ξεκίνησαν πρώτοι 😆😆😆

Πέρα από την πλάκα. Εκτός Κίνας δυστυχώς η Huawei δεν είναι ανταγωνιστικη. Προσωπικά δεν μου έλειψε ποτέ! Ούτε οι τιμές της, Ουτε το iOS αντίγραφο EMUI της.

Εξαρτάτε τι θέλεις. Οι κάμερες είναι και παραμένουν το δυνατό της σημείο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, hellghan said:

Εξαρτάτε τι θέλεις. Οι κάμερες είναι και παραμένουν το δυνατό της σημείο. 

Αν μια συσκευή την κρίναμε μόνο από τις κάμερες της, δεν θα παίρναμε ποτέ smartphone. Κι αυτή την στιγμή εφόσον η Huawei υπολείπεται σε πολλά βασικά  κομμάτια H/W- S/W (CPU και 4G) αλλά και στα GMS, δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ και πολύ για να εχω τα αυτονόητα. Δυνατή κάμερα έχω άλλωστε και τώρα. 

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2023 στις 6:56 ΜΜ, Waiss είπε

Κανείς δεν θα τα αγόραζε όπως δεν τα αγόραζε και προ εμπαργκο σε αυτές τις τιμές. Κάτι P30 Pro και P40 Pro που έβλεπες που και που, αφού έπεφταν οι τιμές στους στα τάρταρα τα έβλεπες εξω. Ποια Mate; Το P60 Pro έχεις δει την επίσημη αρχική του τιμή;

Άρα η Huawei μπορει ανά πάσα στιγμή να τα βρει με την Αμερική και να αρθουν οι όποιοι περιορισμοί. Ειδικά τα Google services αν ήθελε μπορούσε να τα έχει εφόσον ήταν διαπραγματευσιμα στην αρχη. Προφανώς δεν ήθελε και δεν θέλει όμως. Έκανε τις επιλογές της με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό. Αυτό λογικά απαντάει και στην ερώτηση σου τι μπορεί να σημαίνει "τα δικά της 5G chips". 

Μια χαρά τα αγοράζαμε και σε αυτές τις τιμές και έβλεπες πάρα πολλά έξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα να Huawei Honor πριν χρόνια, και κάτι μήνες μετά είδα τα νέα για ban της Huawei.

Από ότι θυμάμαι, η Huawei είχε στο παρελθόν    κατηγορηθεί για backdoors σε συσκευές, και αυτό τους βγήκε αρνητικά στο μέλλον. Αφού αναπτύξε το 5g και πούλαγε ένα απτά καλύτερα κινητά στην αγορά, αρχίσαν να λένε για backdoors και φόβους για παρακολούθηση, παράλληλα η Huawei πούλαγε αρκετά και είχε καλή πρόοδο, και κάπου εκεί έρχεται το ban από Αμερική, της κόβουν των αέρα, λες και φοβόντουσαν την Huawei.

Εγώ πιστεύω αν δεν είχε αυτό το ban, άνετα θα θα είχε κερδίσει την αγορά!

Και για ένα comment που είδα αν θα δίναμε 1500 για Huawei, ναι θα τα έδινα όπως δίνουν 1000-1500 για iPhone κάθε χρονο, ακόμα και αν το κινητό είναι ίδιο!

Ps: δεν κάνει ο Biden κουμάντο σε όλα, αλλά αυτοί που έχουν λεφτά και συμφέροντα!

Αν λέω κάτι λάθος διορθωστεμε με!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlackRose56 είπε

Ps: δεν κάνει ο Biden κουμάντο σε όλα, αλλά αυτοί που έχουν λεφτά και συμφέροντα!

Δεν κάνει κουμάντο η Huawei αλλά το ΚΚΚ. Εγινε σαφές τώρα? Γιατί βλέπετε δράκους μόνο προς δύση μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, BlackRose56 said:

Είχα να Huawei Honor πριν χρόνια, και κάτι μήνες μετά είδα τα νέα για ban της Huawei.

Από ότι θυμάμαι, η Huawei είχε στο παρελθόν    κατηγορηθεί για backdoors σε συσκευές, και αυτό τους βγήκε αρνητικά στο μέλλον. Αφού αναπτύξε το 5g και πούλαγε ένα απτά καλύτερα κινητά στην αγορά, αρχίσαν να λένε για backdoors και φόβους για παρακολούθηση, παράλληλα η Huawei πούλαγε αρκετά και είχε καλή πρόοδο, και κάπου εκεί έρχεται το ban από Αμερική, της κόβουν των αέρα, λες και φοβόντουσαν την Huawei.

Εγώ πιστεύω αν δεν είχε αυτό το ban, άνετα θα θα είχε κερδίσει την αγορά!

Και για ένα comment που είδα αν θα δίναμε 1500 για Huawei, ναι θα τα έδινα όπως δίνουν 1000-1500 για iPhone κάθε χρονο, ακόμα και αν το κινητό είναι ίδιο!

Ps: δεν κάνει ο Biden κουμάντο σε όλα, αλλά αυτοί που έχουν λεφτά και συμφέροντα!

Αν λέω κάτι λάθος διορθωστεμε με!

 

Τα 1500€ για iPhone τα δίνουν γιατί δεν υπάρχει και κάτι άλλο με iOS εκεί έξω. Αντίθετα με 1500€ στο Android ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Αλλά αυτά τα 1500€ θα τα έδινες με η χωρίς 5G, Google services και CPU της προκοπής; Γιατί αν τα είχε όλα αυτά, μπορεί να σου χρέωνε η Huawei κάνα 200αρι επιπλέον 😄

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Waiss είπε

Τα 1500€ για iPhone τα δίνουν γιατί δεν υπάρχει και κάτι άλλο με iOS εκεί έξω. Αντίθετα με 1500€ στο Android ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος.

Αλλά αυτά τα 1500€ θα τα έδινες με η χωρίς 5G, Google services και CPU της προκοπής; Γιατί αν τα είχε όλα αυτά, μπορεί να σου χρέωνε η Huawei κάνα 200αρι επιπλέον 😄

Δηλαδή το S23 ultra που βγήκε στα 1.200 είμαστε οκ; και επειδή το IOS το έχει η Apple μόνο είμαστε οκ στο 1.500 που δεν έχει βασικά πράγματα πλέον;

5G δεν έχει μόνο τα Google services μπορείς να τα έχεις out of the box πλέον (Μονό play store δεν έχει ακόμα αλλά θα μπει) το p60 pro έχει Snapdragon 8+ Gen 1 δεν είναι cpu της προκοπής; \

Έχει το καλύτερο λογισμικό android μετά το Stock android της google. Τι άλλο δηλαδή πρέπει να έχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hellghan είπε

Έχει το καλύτερο λογισμικό android μετά το Stock android της google. Τι άλλο δηλαδή πρέπει να έχει;

Σε ποιο πλανήτη;;; 🤣 Έχεις δοκιμάσει άλλες συσκευές εκτός από Huawei ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Σε ποιο πλανήτη;;; 🤣 Έχεις δοκιμάσει άλλες συσκευές εκτός από Huawei ;

Όλες,

σε διαχείριση μπαταρίας,bugs και κρασαρισματα έχει το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...