Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκκίνηση


Petsol1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα κατ αρχάς! 

Έχω ένα θέμα μετά από κλωνοποίηση 2 Μ2 σκληρών.. Ενώ μετά την κλωνοποίηση όλα λειτουργούσαν μια χαρά,χτες όταν πήγα να ανοίξω το pc, αργούσε να φορτώσει τα windows.. Τελευταία φορά είχα επιλέξει να κάνει boot  απ' τον κλωνοποιημενο σκληρό αλλά είδα μέσα απ' το bios ότι η επιλογή ήταν στον πρώτο που είχα χωρίς να χω πειράξει κατι.. τεσπα μετά από επανεκκίνηση κ επιλογή του νέου σκληρού εμφάνισε μπλε οθόνη.. προσπάθησα από εξωτερικό σκληρό που έχω backup να ξεκινήσω η έστω να κάνω κάτι αλλά με πετάει σε ένα πρόγραμμα aomi buckuper κάπως έτσι κ δεν ξέρω καν τι να κάνω πλέον.. (Samsung 980 pro ο νέος και Samsung 970 evo plus ο παλιός)

Μια μικρή βοήθεια θα ήταν πολύτιμη, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από Samsung σε Samsung , κάνε το με το πρόγραμμα https://download.semiconductor.samsung.com/resources/user-manual/Samsung_SSD_Data_Migration_User_Manual_English_US_revision_v11.pdf

Data Migration Software

 
Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πρέπει να αφήνεις κλωνο και πρωτότυπο και να επιλέγεις απο bios boot γιατί ο κλωνος έχει συνδέσμους και αλλα που τα έχει παρει από το πρωτότυπο και συνχεονται, όταν κάνουμε κλώνο συνήθως αντικαθηστουμε το πρωτότυπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλέ τον κλωνο που εκανες  στο pc, μαζι με ενα bootable ISO σε ενα USB στικακι και τρεξε τις εντολες που εκανα λινκ παραπανω.

Το ιδιο μπορει να γινει και με τον αρχικο δισκο αν βγαζει μπλε οθονες και με αυτον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2023 στις 3:14 ΜΜ, Petsol1 είπε

Δεν έχει για cd το κουτί μόνο usb.. 

Το θέμα είναι με το backup του εξωτερικού,μπορεί να γίνει κάτι;

Τι backup είχε ο εξωτερικός? Αν είναι system backup με κάποιο προγραμμα απλά κανείς restore. Αν είναι απλό backup αρχείων απλώς τα επαναφερεις μετά από καθαρή εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Petsol1 είπε

Νομίζω είναι system backup..

Αν είναι μορφή disk image το backup μπορεί . Αν απλή Φάκελοι με αρχεία δεν είναι system backup. Το system backup περιέχει και το partition που είναι υπεύθυνο για το boot του συστήματος. Για περισσοτερα δες το προγραμμα diskgenius.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...